S novým transportem přijede do koncentračního tábora i nadějný český boxer Tonda Majer. Nedávno totiž v potyčce na ulici složil k zemi muže, ze kterého se vyklubal příslušník gestapa. Tonda hned na začátku pozná, že před esesáckými dozorci nesmí dát najevo slabost. Je přidělen do pracovní čety. Díky své fyzické kondici přežije jako jediný z celé skupiny. To však není ani zdaleka konec jeho útrap. Tonda se totiž pokusí předat ukradené porce chleba ruským vězňům. Když jej při tom dozorce přistihne, čeká Tondu zkouška smrti: nošení těžkých kamenů z nedalekého lomu na vlastních bedrech… (Česká televize)

subic

Skvělý Peterka, Sovák i Menšík, ale jinak dost depresivní film. Koukal bych na to znovu opravdu s velkým sebezapřením. ()

ostravak30

Jak šílený mohl být koncentrák nám představuje film Vojtěcha Jasného. Jen ti nejlépe fyzicky vybavení a připravení mohli přežít. U dalších pak nejspíš stálo štěstí, vůle a odhodlání. Film v řadě scén působí opravdu autenticky. Třeba když František Peterka nosí kameny. Také záběry z noclehárny jsou úděsné a tísnivé. Je to snímek, který ve mě rozhodně zanechal silné pocity. Jak soudržní lidé museli být, aby přežili. Jak úplně obyčejné věci měly pro lidi na tomto místě cenu zlata. Pouštět neustále a dokola mladým lidem. My všichni jsme koncentráky naštěstí nezažili, ale mám pocit, že nastupující generace má problém s tím si něčeho opravdu vážit. Na působivém výsledku se podepsala výborná kamera i skvělí herci. ()

javlapippi

"Bojíte se toho, co bude zítra, kdežto my se na to těšíme, proto můžeme všechno a vy už nic!" Boxer Peterka sa po ublížení na zdraví gestapákovi ocitá v koncentráku. Spočiatku sa venuje individualistickej fanfarónskej rebélii, pri ktorej je mu je výhodou športom vybudovaná telesná zdatnosť, no o tú sa pri ťažkej drine a nedostatočnej strave a spánku ľahko príde. Preto sa pridáva ku kolektívnemu ilegálnemu odporu na ľavicových základoch. "Ich bin Kommunist!" Táborová dráma z druhej svetovej plná známych tvárí (Sovák a Lohniský komunisti, Brodský doktor, Menšík kápo), s niekoľkými veľmi silnými scénami (spevák v kameňolome, výstup po schodoch, kýblovanie polievky), niektorými asi dobovo povinnými (nezištný chleba pre Sovietov, Sovákova rozprava s dozorcom). Je to veľmi dobré, ale v porovnaní s predvčerom videným Boxerom a smrťou je to o triedu slabšie. Za štyri návštevy u Hegerovej po dve marky. ()

sharka.68

Schody smrti v Mauthausenu jsou dosti děsivé, při představě, když Himmler určil váhu kamene, který mají vězni nosit, měl kámen 49 kg. Vězni vážili mnohem méně. Tohle nelidské zacházení nevydrželi déle jak 3-4 měsíce. Pak je zabili nebo sami skočili ze Stěny parašutistů (hned vedle těch schodů) dolů do lomu. Našly se i výjimky, co i tohle přežily a dokázaly ty kameny nosit déle. A denní norma byla 11 kamenů. ()

pafka

Jak to, ze jsem ten film tak strasnou dobu mijel? Rekl bych, ze je to Jasneho majstrstyk. Krome toho jsou zde sami skveli herci v cele s F.Peterkou, ktery je zde skvely. Pokud me na filmu vubec neco vadilo, tak urcite sceny s boxem, kterym se nedalo moc verit, ale tenkrat se takhle proste tocily, a komunisticke reci, kde vevodi posledni veta filmu "Proc jsem rekl, ze jsem komunista? Jen jsem se chtel vytahovat". Tak to bylo dost drsny a pata hvezdicka se zacala odlupovat. Ovsem, pokud se nad tohle nadnesete, film rozhodne snese srovnani se Stalagem 17, ackoliv zde nebylo zadne odlehceni. Parada. ()

superzurda

Přežil jsem svou smrt, protože mnoho mých kamarádů dokázalo zemřít. Tato věta na konci filmu sesumíruje veškeré pocity, které se ve mně míchaly při sledování díla. Film je zařným důkazem, že k natočení velkých scén není potřeba moderní technologie. Viz. útěk ruského zajatce. Osobně nevím proč takový film leží v zapomnění. ()

RF

Velmi mě překvapilo a potěšilo uchopení tématu. I když film zobrazuje hrůznou dobu, tak hlavní hrdina ke svému trápení přistupuje odhodlaně a se vztyčenou hlavou. Tím myslím hlavně jeho vztah k nacistům, to že se jich nebál, neměl z nich takový respekt, ale zároveň je poslouchal. I v těch několika scénách, kdy boxer Tonda mluví sám k sobě je laděných, když to dost přeženu "optimisticky" a to se mi opravdu líbilo. Žádný stěžování si, žádný odevzdaný přístup a nakonec se mu to vyplatilo. ()

Kozlowski8

Příběh o poměrech a vztazích, panujících v koncentračním lágru - očima boxera Tondy Majera, který se snaží využít své síly a trénovanosti k tomu, aby přežil...Film má atmosféru, skvělé herce (a postavy) a velmi emotivně silné momenty (židovský pěvec v lomu, Sovět, shánějící jídlo pro umírajícího kamaráda aj.). Cítím z díla obrovskou živočišnost, přirozenost, upřímnost a poctivě odvedenou práci. P.S. - velice mne překvapilo, jaký býval pan Peterka v mládí svalovec. 80%. ()

PTuranyi

Dobre natočený film s výbornou atmosférou o živote v koncentračnom tábore sprostredkovaný príbehom boxera vydávajúceho sa za komunistu. Výborné herecké výkony a scenár aj keď niektoré scény mi pripadali sporné napr. vyhrávanie väzňov vo voľnom čase na hudobné nástroje, pašovanie granátov. ()

luga

Zajímavý a pozoruhodný černobílý film. Přes ponurost prostředí a závažnost situace jím občas probleskuje typická Jasného hravost s motivy a obrazy. 15 let po válce by mohly být reálie, vztahy a režim v táboře zobrazeny věrohodně, přesto bych měl pochybnosti o tom, zda by zobrazovaná volnost a různé možnosti konspirace a vyžití vězňů byly možné. Přesto lze veškeré nepravděpodobnosti stále ještě považovat za uměleckou licenci sloužící dobře celku. Všichni herci byli výteční. Potenciál Františka Peterky byl ve své době ohromný a vinou doby a místa, kde žil, plně nevyužitý. Mohl by se směle postavit vedle řady skvělých světových herců a to nejen těch, kteří těžili hlavně ze svých vypracovaných postav. To je sice úděl i mnoha dalších výborných českých herců, ale nevím proč, u Františka Peterky je mi to nějak více líto. Jeho všestrannost a kvalitní výkony předvedené v dostupných záznamech považuji za vynikající. Zpět k filmu. Zaslouží čtyři poctivé hvězdičky. Do páté mu chybí, dle mého názoru, dotaženější příběh s větším tahem na bránu. ()

xentrixx

Zdařilý byť dosti pochmurný počin, jehož sugestivnost je umocněna kulisami skutečného bývalého lágru - Mauthausenu s jeho pověstnými 186 schody smrti, pekelným kamenolomem a skálou "parašutistů". Stran historických reálií se tvůrci snažili být víceméně přesní, Mauthausen nebyl primárně určen k masovému vyhlazování lidí plynem, nýbrž k tzv. Vernichtung durch Arbeit, neboli ničení otrockou prací. Zavíráni do něj byli především političtí vězni, mezi nimiž se nalézali třeba i španělští republikáni, což je ve filmu rovněž zachyceno. Postava hlavního hrdiny může svádět ke srovnávání s o rok mladším slovenským filmem Boxer a smrť, na rozdíl od něj však zde box, potažmo sportovní pravidla fair play a přátelská rivalita, nejsou těžištěm příběhu ani východiskem pro rozvíjení charakterů jednotlivých protagonistů. Tonda Majer tak mohl být třeba zápasníkem či obyčejným silákem, aniž by se to nějak dotklo podstaty děje (zápas s legendárním J. Tormou je pouze zpestřující vsuvkou). Krom toho nebyl tak vnitřně rozerván morálním dilematem, zda přežít jako hračka lagerführera zbavená posledních zbytků důstojnosti či solidárně trpět s ostatními kamarády jako Kvietikův Komínek..... Herecké výkony se mně líbily, kromě zde vyzdvihovaných velikánů naší kinematografie, bych zmínil především tehdejší hvězdu východoněmeckého filmu Freda Delmara v roli psychopatického kápovského skřeta Unka. Hvězda dolů za ostentativní vykreslení komunistických vězňů jako těch nejčestnějších z čestných, to je však třeba brát jako nezbytnou úlitbu dobovým poměrům. Drobné nedostatky typu dobré živenosti některých heftlinků (Sovák, ale koneckonců i sám Peterka, který je v průběhu filmu sice výborně namaskován, těžko však uvěřit že by byl schopen si ve skutečném koncentráku udržet takovou figuru i třeba jen několik týdnů) se promíjejí. Kde by se ostatně dalo sehnat tolik herců o váze 36 - 50 kg...... ()

vinducha

Síla , 1 větou válečný film o odhodlání nenechat se zlomit , 1 z největších rolí pana Peterky , tleskám pane Jasný. ()

Drussus

Herectví pana Peterky zbožňuji, stejně jako Menšíka a Hegerovou, která ovšem dostala šanci jen k mávání za oknem. Co mě ovšem ale opravdu hodně zarazilo, je popis reality koncentračního pracovního tábora, kde vězni dostávají bohaté balíčky z domova, nikdo jim je nezabavuje, kde se vězni mohou o víkendech procházet po táboře jak po promenádě, kde se vězni mohou navštěvovat, sprchovat atd. Nic takového bych nečekal, ale asi bude chyba na mé straně, protože film byl natočen v roce 1960 a většina přeživších žila a pokud by film neodpovídal realitě, určitě by se ozvala. ()

surprise

Uvědomělí soudruzi v odboji koncentračního tábora ještě nejsou tak protivní a směšní jako v jiných propagačních filmech, úlitba statečným sovětským vězňům se dá vydržet a tak můžeme ocenit filmovou řeč Vojtěcha Jasného, která nás sugestivně zavede do tohoto krutého prostředí i když není upřesněno kterého. Ony i postavy jsou smyšlené. ()

PORTER44

Docela dobré drama z válečného Německého lágru,komu spadnul šutr toho odpráskly to byla hustá strategie.Výborné herecké obsazení a zrovna tak herecké výkony. ()

Wolf28

nedávno na čt2 vážně paráda a jak tu někdo psal že je tam nějaká propaganda tak ted by tam byl hlavní hrdina sestřelený us letec a zlý rusáci ...kašlu na to.....Super film Jiří Sovák a ostatní to byla paráda a jako hřeb večera a hlsavní role filmu Franta Peterka v pro mě životním díle já doporučuji ()

Udet

..docela slušný film o koncentráku.. ..není to sice až tak věrohodné jak líčí přeživší, film je na poměry vyhlazovacího tábora přece jen jaksi idylický, vězni a kápové k sobě mají někdy i jaksi familiérní vztah, nedostatek disciplíny a respektu.. ..a scéna se zabitým esesmanem při apelu..? ..to by v reálu čekala celý tábor krvavá lázen.. ..tak nevím ale myslím že film byl natáčen v opravdovém bývalém táboře- a to v Mauthausenu. Sám jsem ho navštívil, dobře to tam znám- proto je pro mě nepochopitelné že soudruzi povolili natáčení v kapitalistické cizině.. Též jsem se musel pousmát když hlavní hrdina líčí proč se dostal do lágru- prý pro rvačku s gestapákem.. ..tak takový frajer se za celou okupaci jaksi nevyskytl, jelikož by dobře věděl že by byl následně na gestapu brutálně ubit k smrti.. ..tyhle výmysly mi pokazily celkový dojem z filmu který byl jinak dobrý.. ..tak za 3 *.. ()

JerryPilsen

Atmosféra působivá,děsivé prostředí koncentráku taky,ale děj je spíše útržkovitý.Scény tak nějak nenavazují,spíše se skokově posouvá děj.Dost možná zapůsobil špatný střih. ()

Beliel

Silný, emotivní a skvěle natočený film z prostředí ve kterém by nechtěl být nikdo z nás! Mauthausen bylo peklo mezi koncentračními tábory vyjma těch vyhlazovacích. Památné schody smrti. V bídném stavu pod neustálým bitím běhat dolů a nahoru s minimálně padesáti kilovým kamenem na zádech za neustálého bití kápů a nabitých zbraní ss manů, kteří pokud denně nezastřelil na schodech deset lidí, tak snad nemohli v klidu spát. Strašné, děsivé a nechutné! Umíme tyhle filmy točit, protože jsme pamětníky toho, co se tam dělo. Za mě pět hvězd. ()