S novým transportem přijede do koncentračního tábora i nadějný český boxer Tonda Majer. Nedávno totiž v potyčce na ulici složil k zemi muže, ze kterého se vyklubal příslušník gestapa. Tonda hned na začátku pozná, že před esesáckými dozorci nesmí dát najevo slabost. Je přidělen do pracovní čety. Díky své fyzické kondici přežije jako jediný z celé skupiny. To však není ani zdaleka konec jeho útrap. Tonda se totiž pokusí předat ukradené porce chleba ruským vězňům. Když jej při tom dozorce přistihne, čeká Tondu zkouška smrti: nošení těžkých kamenů z nedalekého lomu na vlastních bedrech… (Česká televize)

Akumulátor

Zapomenutý klenot české kinematografie. Mile mě překvapil herecký výkon Františka Peterky. Kvalitu snímku dodávala též skvělá kamera. ()

progression

Obával jsem se, že po mnoha letech dojem, vzpomínky i hodnocení půjde dolů, ale nestalo se tak. Pořád je to velice působivý film (jeden z nejlepších zabývajících se tématem pracovních táborů). Film (nejenom) o utrpení, vzájemné pomoci i charakterech, výborná kamera, režie i herecké výkony, množství velice výrazných a zapamatovatelných scén (kamenolom, polévka, Ave Maria aj.). Hodně silný film o boji o holé přežití a přesto, že některé scény (i vizuální herecké postavy) balancují na hranici věrohodnosti, tak je to dílo, na které se jen tak lehce nezapomíná. ()

lucascus

Víc než dobrý film z prostředí koncentračního tábora, nejsem sice historik, ale odvažuji se říct, že je poměrně autentický a působí dosti věrohodně. Můj obdiv patří zvláště rekvizitářům, zato, že dokázali na Barrandově vytvořit tak dokonale vytvořit kulisy, tolik podobné opravdovému lágru. Samotný scénář sice nepůsobí nikterak originálně (podobně se vyvíjí každý film z tohoto prostředí), avšak svůj účel to splnilo - tedy především dokumentárnost oné strašlivé doby. Jinak Peterka jako vězeň-boxer působí velmi přesvědčivě, zastiňuje zde své ostatní kolegy (a to i pozdější populární herce Sováka, Menšíka, Brodského a spol.). ()

Compadre

Téma koncentračních táborů jsem v českých filmech zaregistroval mockrát, ale vždycky tak nějak okrajově..někdo tam jel, už nepřijel, jel tam další....bla bla bla..ale Přežil jsem svou smrt se odehrává v koncentráku celý natvrdo a to ve vynikající režii Vojtěcha Jasného. Brutální příběh z děsivého prostředí na kterém vyzdvihuji jak jeho preciznost, tak hlavně postavy pánů Menšíka, Sováka, Řehoře, Peterky (především) aspol..jejich tváře známé z provařených, známých filmů, které vidíte v tv každej druhej tejden tady najednou vypadají úplně jinak. Jistě za to může to neobvyklé téma a určitě i totální a nepochopitelná "utajenost" tohohle filmu. Vážně nevím, proč tohle televize vůbec nevysílá a proč se tyhle filmy u nás takřka netočí. O komunistech točíme jak šílení, ale nacouni...na ty nikdo nešáhne. ()

Prekarkar

Kamera, hudba, zvuk... myslím, že je to tak silný příběh, že se člověk soustředí jenom na události, co se odehrávají a vůbec nevnímá citlivé zpracování snímku. Je hrozné, co všechno na sebe lidi dokážou vymýšlet. Bohužel se to děje stále. Jsem rád, že jsem film viděl. Možná i načasování bylo správné. ()

Master19

Netušil jsem, že vedle famózního filmu "Boxer a smrť" vznikl téměř souběžně i Jasného výklad podobného příběhu. Téma je samozřejmě velmi silné, ale herecky jsem méně spokojený. Možná známí a profláklí herci typu Sováka či Menšíka mi do koncentráku prostě nesedí (ačkoliv Menšíkova dramatická póza je skvělá). Kdybych ho viděl dřív, asi bych hodnotil jinak... ()

Autogram

Filmy o nacizme a koncentráckoch sa po vojne točili vo veľkom, mnoho je kvalitných alebo aj výnimočných. Tomuto ale chýba nejaká ucelená myšlienka. Okrem záverečného dosť prehľadného spôsobu, ako prežiť svoju smrť, je to len vynášanie kameňov do výšky, zháňanie jedla a trochu symbolického boxu. Naviac koncentrák vyzerá skôr ako kasárne s trochu prísnejšou ochranou a často som sa strácal v úlohách medzi väzňami, dozorcami, trýzniteľmi a obeťami. Všetko samý Čech na oboch stranách, iba občas nejaký skutočný Nemec. Tak mi trochu unikal aj dej a neprehľadnosť mi pokazila celý dojem. Škoda, lebo pár scén je výborných ako spev z pahorku, teror na schodoch. –––– Komunisti mají plno řečí, kapitalisté si cpou břicha. ()

Amputace

Podobně jako jsem si již navykl vnímat Schindlerův seznam jako nadprůměrný, nikoli však výjimečný film o několika silných momentech, budu velmi podobně nahlížet také na Jasného dílo. Scény jako "zpěv" nebo "schodiště" (- předčasný vrchol filmu) mi Schindlerův seznam totiž skutečně připomínaly, ovšem film jako celek mi svojí nekonzistentností připomněl jiný snímek - Šedou zónu. Přežil jsem svou smrt je v jisté nevýhodně už tím, že se snaží vyprávět jakýsi příběh, soustředí se na proplétání několika ústředních motivů (fyzický úpadek Peterkovy postavy, spolupráce mezi vězni, box, pašování věcí atd.), které se snaží udržet pohromadě, ale to se mu na pouhé hodině a půl prostoru nedaří. Mnohem lépe si v tomto ohledu poradil film Boxer a smrt, který na příběh prakticky rezignoval a všechen svůj potenciál soustředil na jemnou profilaci hlavního hrdiny a jeho vztahu k nacistickému důstojníkovi, na jehož pozadí rovněž famózně rozvinul boxerský motiv a vykreslil nelidské prostředí koncentračního tábora. - Chci říct jen tolik, že přibližně po hodině filmu a po skončení oné schodišťové scény jsem nebyl nadále s to Peterkovu postavu jakkoli prožívat a soustředit se na ni, protože více, než co jsem se o ní dozvěděl do té doby (a ne že by nebyla zajímavá - jen poněkud nešťastně dovršená) mě už nemohlo zajímat. Byl totiž markantní rozdíl sledovat tuto postavu, jak bojuje o přežití, a jak se účastní nahodilého příběhu o vzájemnosti, bratrství a lidské dobrotě zadupávané zlem. Pokud člověk právě není géniem, nejmenuje se Norbert Frýd a nepíše další Krabici živých, jen těžko si může troufat na příběh z lágru (či snad rovnou na promyšlený portrét toho, jak to v lágru chodilo), naopak by se měl soustředit na vzácné momenty lidství a lidské nezlomnosti, které film Přežil jsem svou smrt nabídl, ovšem bylo jich žalostně málo. ()

Georgex

Na tehdejší poměry velmi netradiční film z koncentračního tábora, který je bohužel do značné míry ovlivněn režimem, za kterého vznikl. První půle je opravdu skvělá, neskutečným způsobem vyobrazuje tísnivou atmosféru, zoufalství a bezmoc uvězněných, ale rovněž obsahuje celou řadu nezapomenutelných scén. Poté přijde nucená scéna se sovětskými vězni, bez které by nejspíše film nemohl vzniknout, a několik proti kapitalistických žvástů, čímž se film překlene do druhé půle, která se zabývá samotnou přípravou na boxerské klání, což již tak povedené není a výsledný dojem to stáhne značně dolů. Na druhou stranu je film hvězdně obsazen a František Peterka v něm podává jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Moje hodnocení 65%. ()

Sdoom

Pár velmi silných momentů (zejména když jeden z vězňů zpívá Ave Maria) tento jinak průměrný snímek nevytáhne k výšinám. Náznaky děje tam jsou, ale opravdu jen náznaky. A František Peterka bohužel není kdovíjak přesvědčivý herec. Dám 3 hvězdičky, víc ani ťuk. ()

brooklyn73

4 Hvezdy,skvela kamera v jednom okamziku zabirajici bezici vezne , to byla parada, nebo o par minut pozdeji kdy se tato bezici lavina priblizuje k SSmanovi,ktery ceka uz s obuskem.Jinak nechapu neuvedeni zde J.Sovaka na tomto serveru, to same u Peterky , ktery byl hlavni hrdina.Jinak pribeh se mi zdal slaby, ano neuveritelny,rekneme az naivni, v koncentraku jsem nebyl ,ale urcite jsem si to nepredstavoval takhle rekneme lehce mozna az prlis ruzove jako tvurcove filmu.Nemohu nepripomenout scenu kdy vezni po schodech vynaseji kameny .Ta byla naopak moc pekne udelana. ()

Sipora

Nebýt toho ideologického nánosu, je to skvělý film. Popis koncentračního tábora, jak je ve filmu vykreslen, je třeba brát s rezervou. ()

klúčik

Vojtech Jasný natočil film z koncentráku. Dej filmu je jasný , no čo ma moc zaujalo bol veľký herecký výkon Františka Peterku. Strašne ma prekvapil , lebo ja si ho hlavne pamätám z komických postáv. V tomto filme je výborný.... Aj preto film hodnotím 85%. ()

Disease

Asi životní role Františka Peterky a vynikající nekomediální role Jiřího Sováka. Koncentrační tábor jako přechodový rituál. ()

spiritus

hodně depresivní a sugestivní film z prostředí nacistického koncentračního tábora. Smutný zážitek ve mě zůstal ještě hodně dlouho po shlédnutí filmu. Netradiční role pro Františka Peterku a bezesporu jeho nejlepší film... ()

Cement73

Normálne filmy z koncentráku nemusím, ale toto čb dielo ma zaujalo natoľko, že som ho dopozeral a neľutoval som. Silný príbeh a slušné herecké výkony. ()

Vesecký

Film si bezesporu čtyři hvězdičky zaslouží. Na téma boxu a koncentračních táborů bylo natočeno několik filmů, z nichž rozhodně vyniká slovenský Boxer a smrt se Štefanem Kvietikem. Kvality tohoto snímku náš film nedosahuje, ale přesto příběh upoutá nezdolnou silou člověka přežít. Komunistická buňka tábora (podle těžby kamene snad byl předobrazem koncentráku Mauthausen, ale možná také Flossenbürg) od počátku sledovala Tondovo chování, neboť ho pokládala za možného provokatéra. Tonda jako čestný muž nepřiznal nikomu, že kradl chleba pro sovětské zajatce, a musel si vytrpět další muka v okamžiku, kdy se zdálo, že mu jeho boxerské umění pomůže snadněji přežít muka konsentráku. Zajímavou roli dostal Vladimír Menšík, který se na přelomu 50. a 60. let teprve profiloval do svého osobitého uměleckého projevu. Vážmnou roli českého komunisty zahrál velmi dobře Jiří Sovák. A mezi herci jsme si mohli povšimnout i Jarky Pižly, známého jako Pepka Vyskoče ze Švejka. Co se týká ideologické stránky, souhlasím s Gudaulinem více než s Radkem99. Dějiny se přepisují dnes jako tehdy... ()