Pohádkový příběh vyprávějící o zradě vzešlé s chamtivosti, ale také kouzelné vyprávění o hrdinství, lásce a magii. Král je zrazen a zabit stejně jako jeho žena. Syn je však zachráněn a vyrůstá jako chudák. Jednoho dne v jeho dospělosti dostane šanci vzít si své dědictví zpět. V pozadí je však ještě někdo... čaroděj. (Coube)

Yarwen

V žánru fantasy je jen málo snímků podařených do té míry, že je možno je brát vážně a chování postav není provázeno pochybovačným úsměvem na divákových rtech. Toto je jeden z nich. Skvělá atmosféra (třeba úvodní scénka oživování čaroděje je velmi působivá), napětí, souboje, hudba a to hlavní - tohle není romantika, záporné postavy konají tak, jak bych to od nich čekal, byť pár prvků rádobyhumorných vsuvek ve stylu amerických fantasy filmů lze nalézt i zde. Dokud nepřišla trilogie Pána Prstenů, seděl tenhle filmový kousek na mém fantasy trůně. ()

MickeyStuma

Režisérský debut Alberta Pyuna, od kterého je u nás asi nejznámější snímek s Jeanem-Claudem Van Dammem ´Cyborg´ (1989), vznikl ve stejném roce jako dodnes ceněný ´Barbar Conan´ (1982) a i když není stejně tak živoucí, má také ve fantasy žánru co nabídnout. Jen tak pro zajímavost, snímek je natočen na základě románů Sword & Sorcery, podle kterých vznikly i nejrůznější deskové hry. I když to zpočátku nevypadá, děj jako takový je docela složitý. Různá tajemství, záhady, spleť vztahů a hlavně neustále se měnící, řekněme, politická rozhodnutí a tím se často měnící určitá spojenectví. Akční a drastické scény samozřejmě přítomny jsou, ale zase až tolik neuchvátí. Tempo se drží pomalejšího rytmu a tak i přes honosnou atmosféru spíše inklinuje k divácké nudě. Každopádně se jedná o filmovou osmdesátkovou klasiku obsahující poctivou filmařskou práci v oblasti vizuálních efektů. Tady to Barbara Conana překonává. Má to zkrátka své. Od svého dodnes nejslavnějšího předchůdce se značně odlišuje a o to zřejmě tvůrcům šlo. V rámci filmového fantasy žánru si své skromnější místo zaslouží. ()

darkreider

No teda, dokonalé vyjadrenie má Pecival: Celkově prostě neuvěřitelně dementní, ale dosti zábavné. Až sa bojím nedať tretiu hviezdu. Trojcípy meč vystrelovák je u mňa top hračka posledných rokov. Krásne na starých filmoch je, že nemajú kúsok studu a preto ULTIMO UNO scéna, kedy kavalériu vyslobodia z vezenia tri sporo odeté devy, ktoré na otázku "Kto ste?" odpovedia "To je jedno", pričom divák iba tupo čumí WTF, vyznie tak neskutočne vtipne až to mrazí. ()

AMD.SW

Původně jsem chtěla film hodnotit třemi hvězdičkami, ale ke konci jsem si řekla, že ještě jednu přidám. Ve filmu se objeví dost nečekaných zvratů. Triky a masky jsou na svou dobu výborné a za triky v úvodní scéně by se nemusely stydět ani moderní horory, i když ty by tuto scénu vytvořily digitálně, kdežto zde je to kvalitní maskérská práce. Nebýt trojitého meče a postavy čaroděje/démona (který je pro film i celkem zbytečná postava, příběh by se v pohodě obešel i bez něj), dal by se film považovat za fiktivní historický film, protože situace jsou docela přirozené. Hlavní hrdina není neohrožený, nesmrtelný a dokonalý, několikrát ho musejí z bryndy vytáhnout přátelé, kterých si nadělal hodně a bez kterých by království nezachránil. Jediné, co mě mrzelo, byla absence pořádných soubojů, veškeré souboje jsou odbyté spíš takovým odstrkováním, než že by se vytvořila aspoň průměrná choreografie. ()

Likan7 odpad!

Budu rád, když budu mít v knize Encyklopedie akčního žánru kategorii "Albert Pyun" za sebou. Nekoukatelné peklo. ()

beso74

Konečne som sa prehrabal k prvému filmu A. Pyuna a pozrel si ho. Písal sa rok 1982, fantasy horúčka bola práve na vrchole a práve tento film sa dostal do kín o niekoľko týždňov skôr ako Barbar. Conan. Aj keď majú tieto filmy niektoré znaky veľmi podobné, Talos si ide svojou cestou. Svet tejto fantasy je zložený z veľkého množstva postáv a ich rôznych, často krát protichodných motivácii, čo divákovi sťažuje orientáciu v príbehu. Ale tento film nie je ani tak o postavách ako o príbehu a dobrodružstve. Pyun už tu ukázal, čo všetko je schopný zmiešať v jednom filme, meč, za ktorý by sa nehanbil ani Q z Jamesa Bonda, žoldnieri, piráti a ľahké ženy, rovnako ako králi a čarodejnici, to všetko tu má svoje miesto a svoj čas. A hlavne čaro, človek sa nenudí, aj napriek faktu, že dier v logike príbehu je toľko, žeby potopili i katamaran, "mečovanie" je na horšej úrovni ako u Borata počas jeho poznávačky USA, dianie je veľmi často ponorené v šere, poprípade sa kameraman zameria na detaily, aby sa zakryla smiešna výprava skoky v príbehu sú nie evolučné ale priam revolučné. To všetko je kompenzované neustálym dianím, tu fakt VŠETKO NEUSTÁLE PLYNIE. A koniec, tak ten je ako vystrihnutý zo spagheti westernu, v momente, keď slnko končí svoju púť po oblohe, bezstarostný bohatier si vykročí na tú svoju, za novým dobrodružstvom, na ktoré sa čakalo bezmála 30 rokov a ak by to Talos tušil, ako katastrofálne sa skončí, asi by sa za nim nevydal... ()

Tarhiel

Jasné, je to priemerné, je tam kopu dejových chýb a zvláštnych zvratov, ale zároveň je to žánrovo čisté a pozerateľné - kiežby ktorékoľvek z tých moderných DnD adaptácii malo atmosféru tohoto (úvodný rituál oživovania nemŕtveho čarodejníka v hrobke z ľudských hláv je za plný počet). ()

E.T.Martin

Tohle jsme viděli jako malí na videu aspoň desetkrát za sebou. A nevadilo nám ani to, že je film bez dabingu. Čaroděj, že je zlý, šlo poznat už podle ksichtu, a kdo by nefandil borcovi z vystřelovacím mečem? ()

Scaevola

Žánr "sword and sorcery" patrně ve své - bohužel! - nejkrystaličtější formě, byť chybí dostatek nahých dívek a odporných nestvůrek. A přitom výchozí posice úvodní scény byla dokonalá, představení černokněžníka v oživlé truhle s obličeji bylo dechberoucí. Zbytek se však táhnul v beznadějně nudném tónu tisíckrát viděného příběhu s kopírováním všeho dostupného od literárního Conana po filmového Indiana Jonese. ()

Chizkiyahu

POZOR SPOILERY: MEČE BITVA ZRADA MEČE VRAŽDA ŽRÁDLO KOZY MEČE DÝKY KOZY OLEJ ZADEČEK KOZY MEČE VĚZENÍ ÚTĚK ZRADA MUČENÍ KOZY MEČE ŽRÁDLO VĚZENÍ MEČE UKŘIŽOVÁNÍ ŽRÁDLO HUDBA ZRADA KOZY MEČE DÉMON MEČE KORUNA SOULOŽ. Tři hvězdičky. ()

Pythonator

Jedna hvězdička navíc za žánr, v němž mnoho filmů nevzniká. Ten žánr má stejný název jako tento film a tento film je zároveň i ukázkovým prototypem tohoto žánru. Pro fanoušky S a S je toto nezbytné veledílo, které ač je trapné a okatě béčkové, neskutečně baví a potěší conanovské srdce fanouškovo. Jednoznačně nejlepší Pyunův film a jeden z nejlepších starých fantasy filmů (bohužel je jich žalostně málo, takže i takové sračky se mohou dostat do první pětky). Každopádně po technické stránce jsou efekty naprosto úžasné a finále s čarodějem je jako z velice působivého hororu - tomu se říká skutečné maskérské umění. ()

maestrum

Po objevení se trojitého střílejícího meče jsem měl chuť tomu napálit hodnocení odpad, ale asi by to bylo přísné v poovnání s některými jinými "výtvory". PS: podobně jako "film" si hraje na film, tak "hudba" je na tom stejně. ()

Drslw

Neskutočne zábavný film. Ale veľmi poctivo urobený. Chcelo to len svalnatejšieho Žida ako hlavného hrdinu, krajšiu kočku ako hlavnú hrdinku, menej vyskakovacích a otváracích trojhlavňových mečov a dýk a podobne. Taká lacná fantasy Angelika pre hráčov DrD (D&D), ktorým sa to musí páčiť, plná fakieľ a chodieb a mreží a jaskýň. Ak to malo iba zarobiť peniaze, nuž dúfam, že zarobilo, lebo si to zaslúžilo. ;) ()

Zemřel režisér Albert Pyun

Zemřel režisér Albert Pyun