Zombie ovládly Zemi. Na celém světě už zbývá jen pár míst, kde se dá ukrýt. Hrstka vědců a vojáků zvolila podzemní bunkr na Floridě a snaží se pomocí nejrůznějších experimentů na polapených zombie přijít na to, jak zvrátit osudnou chorobu, která způsobuje přeměnu nakaženého člověka v zombie. K některým experimentům jsou však zneužiti i vojáci a to způsobí rozkol uvnitř komunity. Ale ještě než se stačí věci vyřešit, vniknou do bunkru zombie, kteří konečně našli skulinku v obranném systému. Teď už hraje každý sám za sebe a jediným cílem je přežít. (oficiální text distributora)

Tuxedo

Po zdejších hodnoceních jsem už nevěřil, že by se mi tento film mohl líbit. Ale stalo se. Skvělé završení Romerovi trilogie. ()

sniper18

Je to celkom dobrý zombie horor od George A. Romera. Má výborný príbeh o skupine ľudí tvoriacu vojaci a vedci, ktorí počas zombie apokalypsy žijú v podzemnom kryte, kde sa snažia situáciu riešiť, ale kvôli nezhodám panuje medzi nimi napätie. So spracovaním ale nie som úplne spokojný, po výbornom atmosférickom úvode, ktorý navodí ten správny postapokalyptický pocit sa dej presunie do podzemného komplexu, čo tiež nenudí, ale rozhodne sa to dalo podať aj lepšie. Samotný výskum nemá moc priestoru a navyše ani nie je až tak moc zaujímavý, najdôležitejšie sú vzťahy medzi postavami, ktoré ale až na dve, tri výnimky nedokážu zaujať a samotné stupňovanie nezhôd tiež nie je správne podané. A tak na mňa hlavná fáza filmu pôsobí len ako súbor lepších a horších scén a nie ako súvislá správne gradovaná situácia a to je škoda. Ale výsledný dojem vylepšuje akčné finále, v ktorom dostanú konečne priestor aj zombie a nájde sa v ňom viacero prvotriednych deštrukcií ľudského tela zobrazených priamo a tie by som označil jedny z najbrutálnejších vôbec, keďže aj v súčasnosti sa nájde len minimum filmov, ktoré by sa tomuto mohli po tejto stránke rovnať. Herecké obsadenie ma moc nezaujalo, hlavná hrdinka je bez problémov a ešte niekoľko postáv splní svoj účel, ale inak nič a všetci vojaci do jedného sklamali, takže je divák úplne nútený fandiť civilistom. Réžia je výborná a technická stránka je tiež prvotriedna a to nielen pre tie krvavé scény. Viaceré stránka tu sú vynikajúce, ale scenár a postavy predsa len zaostávajú. A tak je Deň mŕtvych len lepší priemer, čo je škoda, potenciál bol omnoho väčší. Objektívna kvalita filmu- 75%, film sa páči mne na 64%. ()

TheRaven

Opět skvělý Romero, i když se zde možná až trochu moc mluví. Řekl bych, že je to lepší než Dawn of.., ale ne natolik, abych mohl hodnotit pěti hvězdičkami. Jinak, speciální efekty velmi dobré, Savini se zase ukázal. Herecké výkony a dialogy trošku slabší. Celkově spokojenost. ()

kitano

O tomto sa vbec nemam chut rozpisovat. Superatmosfericky zombie bijak toho najvacsieho kalibru, preplneny vnutornostami, rozstrelenymi hlavami a rozkladajucimi sa zombie. Plus jeden polosialeny vedec ktoreho keby som stretol, tak donho bez vahania vyprazdnim zasobnik mojho MG-34. Zombie horor tak, ako ho v buducnosti uz nikdy neuvidime. Ani sa mi nechce verit, ze ten isty reziser natocil taku limonadu akou je Land of the dead. (10/10) ()

*CARNIFEX*

Skupinka vedcov umiestnených v bezpečí podzemného laboratória testuje množstvo odchytených zombie. Svet nad nimi už nie je aký býval. Horda zombie ovládla svet a už niet komu pomôcť. Samotný objekt je strážený skupinkou vojakov, ktorí dohliadajú na bezpečie lekárov a odchyd beštií. Ich vzájomné vzťahy sú však viac narušené ako by bolo treba. Zachovať chladnú hlavu či byť trpezlivý sa odstupom času stáva väčší problém, ako horda zombie za bránami areálu. Celú dobu som si myslel že som tento film videl, len som ho zabudol ohodnotiť. Mýlil som sa. Na 85' rok skutočne excelentné gore. Masky síce neboli až tak dokonalé, ale režisér si na rozdiel od jeho kolegov z rovnakej doby zvolil náročnejšiu cestu. Kým ostatní točili všetko v tme, aby nebolo vidieť nedostatky, on sa stavia "konfliktu" tvárou v tvár. Skutočne som prekvapený. Kam sa hrabe Dellamorte so svojim cintorínom. Pre fanúšika zombie hororov, povinnosť vzhliadnuť - 70%. ()

MM_Ramone

Dneska som sa už od rána cítil akýsi zdochnutý. Hovorím si teda, že si pozrem nejaký film o zombie. Nechcel som riskovať voľajakú trapnú sračku a preto som siahol po snímku od majstra tohto horrorového subžánru. Pustil som si titul "Day of the Dead", ktorý v roku 1985 natočil George Andrew Romero. No a dostal som presne to čo som chcel - zaujímavý príbeh, tiesnivú atmosféru, krvavé gore a hlavne hnusné, špinavé, znetvorené oživlé mŕtvoly. Keď ide o zombie, tak ma pán Romero ešte nikdy nesklamal. **** ()

petero

Na tú dobu až prekvapivo vynikajúce triky, herci skutočne hrajú a Romerova réžia je tiež bezchybná. Každá časť z tejto trilógie bola viacmenej komorného razenia a tak to ostalo i pri tejto časti. Začiatok nemá chybu. Hádky medzi pár vojakmi a vedcami boli v pohode, veď komu by neliezlo na nervy byť zavrený tak dlho v nejakom kryte. Všetko to smerovalo k bezchybnému koncu a bez problémov som bol pripravený udeliť plné hodnotenie. No preboha ča znamenal ten záver. Romero celou trilógiou niekam smeruje a tu nám ponúkol zrazu nejaký happy end? Síce nie jednoznačný, ale vzhľadom k predchádzajúcim filmom to bol pre mňa šok. A to takým spôsobom že v tej najväčšej akcii proste strihne film, akoby už ďalej nechcel natáčať a ukáže nám tento záver. ()

Reiniš

Průměrný zombie horůrek, který dá vzpomenout na staré časy. Je zde několik pěkně krvavých scén, ale bohužel ani jedna vás v dnešní době už moc nevyděsí. Film je tak určen jen skalním fanouškům mistra a těm, co chtějí nostalgicky vzpomenout na starou béčkovou školu. Pro mě osobně lehce zaměnitelný splatter horor a na rovinu, znám i stokrát lepší. Sorry Romero, třeba příště... ()

Ony

Jsem téměř nedotčena tímto milým subžánrem a nemám tudíž s čím srovnávat, nemám nic objevného do pranice, ale jelikož se jedná o jeden z mých nejzásadnějších filmových zážitků (alespoň poslední doby), nějakou tu dojmologii si neodpustím. Tak tedy: proč zásadní zážitek? Nemám ve zvyku se u horrorů bát. Mám je rozdělené na mrazivé - snoubící se s thrillerem, sci-fi apod. - a čistě zábavné. U Dne mrtvých jsem se teda taky nebála. Spíš jsem cítila dost hnusnou úzkost. Podobně se mi nedávno vedlo při sledování Zrůd (vím, jde o zcela jiný soudek, ale můj stav se skutečně podobal). Den mrtvých se sice na začátku skrz několik parádních lekaček tvářil docela sympaticky, ale pak jsem byla zaskočena tou zmíněnou úzkostí, psychickou i fyzickou. Horrory bývají tělesné, tenhle opravdu bolí. Když jsem během sledování filmu střídavě konejšila svou malou dušičku a rozzlobený žaludek, nezdálo se, jak mi bude brzy dobře. Snad jsem byla zocelena, snad je závěr až příliš vysvobozující, nevím... Zdejším horrorovým expertům dost věřím, ale s tou inteligencí tohoto filmu bych to tak nepřeháněla. Ale zároveň bych ji ani nečekala, takže v pohodě. Efekty a intenzita prožitku jsou obdivuhodné. Druh toho prožitku je věc jiná, při hodnocení k ní raději nepřihlížím. ...Dodateček: V noci ze 3. na 4. září 2009 jsem Day of the Dead viděla potřetí a konečně i já vím, že mu patří nejvyšší hodnocení. ()

Xmilden

Filmu vládnou nesympatičtí herci, ale závěrečná old school řežba dokáže vyvážit do té doby můj rozpačitý dojem. Několikrát jsem si u filmu vzpomněl jak je dobře že vnikly hodně povedené remaky Romerovy tvorby (Úsvit mrtvých, Crazies, Noc oživlých mrtvol). Romerovi rozhodně neberu průkopnický zombie odkaz, jen mě prozatím ještě žádným filmem nějak neuchvátil. Tuším že na vině bude hodně i výběr herců. ()

-bad-mad-wolf-

Více než klasický horor spíše zombie thriller/drama. Ponorková nemoc vojáků a vědců je ukazována přímočaře, avšak do značné míry zdařile a přesvědčivě, čemuž přispívají obstojné herecké výkony a dialogy. Spokojen odejde i krvechtivý divák, gore scény jsou znatelně lepší než v předchozím Úsvitu a tvůrci jejich počet vkusně dávkují. Krom toho je tu Bub a jeho roztomilá dějová linka. :) ()

Jamal

Natocilo se to dva roky po mem narozeni. kdyz jsem se na to dival, nevedel jsem o co jde. Kamera se mi zdala cista, ale postavy mi pripadali jak ze stareho filmu. Hodne mi to pripominalo volne pokracovani 28 dni pote, ci Zemi mrtvych. Pak jsem ale zjistil ze jde o film 22 let starej, zrenomovanej a tak mi to docvaklo. Takze popravde za dve, ale na to stari a bez pocitacovych efektu za tri. Vetsina deje se odehravala v podzemi, az jsem z toho malem dostal klaustrofobii. ()

Paldini

Mé hodnocení nemůže být jiné už jen pro ten mrazivý a depresivní začátek. "Hello, is anyone there?", který použila kapela Gorillaz v úvodě písničky M1 A1. ()

Kusko.t2

Režisér a milovník zombie filmu - George A. Romero natočil opäť ďalší film z tejto kategórie. Ako už z názvu vyplýva, tento krát sa bude jednať o apokalyptickú víziu sveta, kde už človek ako ho poznáme nebude dominantný druh, ale rytmus bude udávať oživlá smrť v podobe zombie. Výrazný nepomer zdravých ľudí a zombiekov (samozrejme v drvivý neprospech ľudí), len znásobuje beznádej, s ktorou je potrebné sa vyrovnať, zdvihnúť hlavy a ísť za svojim cieľom. Cesta do žalúdkov zombiekov je čím ďalej tým kratšia. ()

Pilda17

Další zombie podívaná od Georga A. Romera a podle mého jedna z nejlepších. Brutální scény, zneklidňující hudba a poslední půl hodinovka, která se rozjede k nezastavení a divák si v té chvíli "finiš" nepřeje. Já osobně bych byl radši kdyby se ta závěrečná podívaná rozjela dříve. Nebýt trošku slabší první poloviny, i když měla silnější momenty, tak bych šel do plného počtu .. 7/10 = 77% ()

Mi Nü-Chai

Roztomile ohnilá a páchnoucí parafráze na naši společnost aneb lůza vítězí. Zombíci radostně se dělící o vnitřosti mrtvých vojáků (chudáčci, byli díky tomu, že lovili muže v zeleném, ochuzeni o lahůdku největší - mozek) jsou zářným příkladem pro každého levicově orientovaného mládežníka aneb i po smrti soudruhy. Naprosto nejluxusnější byl zombík Chlapák, který splnil sen všech pedagogů a byl schopen se učit i poté, co naposledy vydechnul. ()

HAL

Překvapivě skvělý film. Zapomeňte na předchozí komediální díl, tady se jede naostro a pěkně tvrdě. Atmosféra je po celý film tak hustá, že by se dala krájet, vydechnout si neustálého napětí se vám nepodaří ani na chvilku. Nekoná se ani nepřetržité utíkání před plazícími se zombies, většina filmu je o skupině vědců snažících se v klaustrofobním podzemním komplexu zjistit jak zvrátit beznadějnou situaci lidí na zemi a při tom je má hlídat vojenská jednotka. Vojáci v čele se svým brutálním velitelem by se ale na všechno nejradši vykašlali a odletěli někam pryč, takže neustálé konflikty a stupňující se napětí mezi lidmi je na denním pořádku. A jednou už to prostě některá strana nevydrží.... 8/10 ()

misterz

Okrem skvelej réžie, údernej muziky, samotných zombies a dobrého príbehu ma na snímku zaujala ešte jedna vec. A síce motív dvoch proti sebe stojacich skupín - vedcov a vojakov. Vo svete ovládanom zombies a v totálnej beznádeji či depresii nie celkom nereálna vec. Vojenské šikanovanie vedcov vytvorilo vo filme riadnu psycho dusnotu, možno ešte väčšiu ako bola samotná zombie hrozba. Filmu preto po všetkých stránkach vládne skvele vybudovaná atmosféra. Smrť pár jedincov, hlavne ku koncu, sa dá dokonca brať ako spravodlivá satisfakcia. Ona aj hlúposť a opitosť vlastnou mocou dokáže niekedy zabíjať. Čo sa týka masiek a gore efektov, na svoju dobu boli vážne vynikajúce. U mňa preto spokojnosť, pekný nadpriemer. 75/100 ()

MIMIC

Deň mŕtvych vychádza z rovnakého vzorca ako Noc živých mŕtvol - istý počet ľudí sa pred istým počtom zombie uchýli do úkrytu, prejde fázou vzájomných nezhôd a psychických skratov, aby sa napokon dočkal infernálneho finále. Výsledkom je koncepčne odlišný a kvalitou o poznanie slabší film, ktorého najväčším nedostatkom je hudba. V žánri, ktorý väčšmi než iné stavia práve na mimoriadne intenzívnom pôsobení priamočiaro uchopiteľných vnemov, na zámerne emocionálne prepiatych optických a akustických zmyslových podnetoch je nevhodne zvolená hudba priam smrteľnou ranou. Pre Deň mŕtvych bola skomponovaná exkluzívne debilná muzika pôsobiaca dojmom zvukového podmazu k nejakému dobovému pornu alebo cestopisu. Rušivo pôsobí i veľmi kolísavá kvalita masiek. Divák si želá byť desený monštróznym panoptikom obludných stvorení, sú mu však naservírované i vyložene smiešne a odfláknuté masky (karnevalový make-up). Tam, kde sa k slovu dostal priamo Savini (zrejme), tam už ide o šokujúco desivé, majstrovské diela žánru (pán, ktorý vlezie do záberu súčasne s hlavným titulkom). Ďalej už nie je čo vytknúť. Prvé dve tretiny filmu, ktoré sú údajne zlé preto, že sú málo akčné, dodávajú krváku prívlastok chytrý. Koncepcia zombie ako antropomorfne najautentickejšieho hororového monštra celkom zákonite ráta s divákovou podvedomou autoprojekciou, preto nečudo, že odchyt "vzoriek" a morbídne pokusy doktora Logana majú tak úzkostnú príchuť. Paralelná línia so "socializáciou" zombie je invenčná, napínavá a neskutočne dobre vypointovaná. Part dotyčného nemŕtveho je zahraný tak bravúrne (a veruže tu bolo čo hrať), až mi pripadá ako celkom pravdepodobné, že Romero niekoho splašil z Royal Shakespeare Company :-) Osobitnou kapitolou je úvod a záver filmu. Človek sa najprv diví, prečo Romero na úvod zaradil čosi, čo bolo pravdepodobne zamýšľané ako teaser. Takto koncipovaný úvod však v konečnom dôsledku svojím "neorganickým" vyznením zvýrazňuje nereálnosť záveru, nereálnosť toho, čo sa a priori javí ako happy end. ()

Další vydatná jatka

Další vydatná jatka

13.11.2007

Série Saw pořád vydělává a Hollywood proto věří, že nízkorozpočtové horory o úchylech porcujících pohledné teenagery jsou přesně to, co fanoušci filmového strachu potřebují. A tak je tady Slaughter,… (více)

Remake Day of the Dead

Remake Day of the Dead

10.11.2005

Zakladatel a klasik zombie žánru v jednom, George A. Romero o sobě v poslední době opět dává vědět. Loni k nám přisprintovali zombie v remaku Zacka Snydera Úsvit mrtvých, tento měsíc v českých kinech… (více)

Ďalší zombie remake

Ďalší zombie remake