Joe Hallenbeck býval elitním tajným agentem, který kdysi dokonce zachránil život americkému prezidentovi. To už je ovšem minulost. Nyní se živí jako soukromý detektiv, jehož nejvěrnější družkou se stala láhev levné whisky. Když mu přítel Mike Matthews dohodí jako kšeft ochranu barové tanečnice Cory, netuší, že se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Nejprve exploduje auto s Matthewsem a vzápětí je i přes veškerou jeho snahu Cora přímo na ulici zavražděna chladnokrevnými zabijáky. Joe společně s jejím přítelem, fotbalistou Jimmym Dixem, zjistí, že se pokusila vydírat majitele fotbalového klubu Hřebců Marconeho s cílem dostat Jimmyho, který byl distancován kvůli drogám, zpět do hry. Tím, že našli materiály kompromitující Marconeho, stávají se sami cílem mafiánských zabijáků a Joe podezřelým z vraždy Matthewse, protože policie zjistila, že byl milencem jeho ženy Sáry. Navzdory všem překážkám zjistí Joe, že Marconi se chystá zabít senátora Baynarda, předsedu komise rozhodující o sázkách na fotbalové zápasy. Přestože to byl právě on, kdo se postaral o Hallenbeckovo propuštění, když detektiv odhalil a překazil jeho sadomasochistické hrátky, riskuje Joe s pomocí Jimmyho život, aby atentátu zabránil. (TV Nova)

Dever

Soundtrack Michael Kamen: 1. Opening Title ,2. Opening Title (Alternate) ,3. The Game Of Billy Cole's Life ,4. Jimmy's Addiction ,5. Who's In The Closet ,6. Flashback ,7. Jimmy & Cory ,8. The Night Club ,9. Street Ambush ,10. Jimmy & Joe ,11. Flashback #2 ,12. Breaking The Ice ,13. Ransacked ,14. Looking For The Stash ,15. Discussing Evidence ,16. Car Bomb ,17. The Hand Shake ,18. This Aint No Game ,19. Jimmy's Story ,20. Jimmy's Anguish ,21. Roughing Up The Million Dollar Arm ,22. Shocking Intruders ,23. Getting An Adress ,24. Nancy Drew On The Case ,25. The Briefcase & Shootout ,26. Chasing The Bomb ,27. To Marcone's Office ,28. Taking Out Marcone's Men ,29. Going After Milo ,30. Jig Time ,31. Terms Of Endearment / Marcone Goes Boom, ()

EvilPhoEniX

Brusle Ukázal, že je vážně Tvrdej Chlap! Na Dnešní dobu žádný Zázrak.. Ale v Té době.. To byl jasný, Špičkový, Akční filmový Skvost! ()

Subjektiv

"A lot of people think, I am funny." "Yeah, but not enough." Bruce Willis nakope prdel hajzlům, vypustí ze sebe desítky hlášek, vydobyde si respekt dcery a omluvu ženy - hm. Akce? Pády, výbuchy, rány, nárazy, výstřely a zavrtávající se kulky - většinou zabíráno zblízka - důraz kladený na destrukci namísto bojového umu. Všimli jste si, že spíše menší množství záběrů v průběhu bojů v sobě obsahuje současně protagonistu i antagonistu? Že v rámci jednoho záběru je proveden prakticky pouze jeden pohyb? Veškerou "akci" tak dělá střih. Může to být záměr, třeba záměr dát jí rytmus. Může tam být i "intelektuálštější záměr". Ale může to být i lenost. Každopádně je to něco, co Subjektivovi neimponuje. Co je to za akci, když si uvědomujete, jak je dělána? Akce, co nevtahuje. Slabé ***. ()

tron

„Márne pátram, ktorý z vás je väčší debil.“ Akčná nálož režiséra Tonyho Scotta (TOP GUN), producenta Joela Silvera (KOMANDO) a scenáristu Shanea Blacka (SMRTONOSNÁ ZBRAŇ), ktorú môžeme pokladať za ultimátnu akčnú bombu 90. rokov. Nonstop nával najtuhších dialógov, aké môžete v akčnom žánri počuť, nonstop nával najukážkovejšie nakrútených (strih, choreografia, rozpočet, výprava) akčných scén žánru (od auta v bazéne cez ručné bitky až po cool koňa na štadióne), napínavý scenár plný výborných žánrových klišé (hrdinova trauma z minulosti) a prekvapivých zvratov (manželkina nevera s nezabudnuteľným sólom Brucea „Do pupku nie“ McGilla, efektne zakončená jeho štýlovým auto-odchodom) a dokonalé herecké obsadenie. Bruce Willis je sarkastikom z povolania a Damon Wayans nečakane sympatický, spolu im to pristane natoľko, že aj keby mal POSLEDNÝ SKAUT slabšie miesta, bez problémov by ich títo dvaja zamaskovali. Lenže nemá. Dokonca aj Halle Berry ujde. ()

JFL

--- TLDR verze --- 1) "Poslední skaut" se těší pověsti kultu pouze v Česku. 2) Pro jednu generaci zdejších diváků definoval podobu maskulinní coolness, ale skrze to jim bohužel i nastavil vzorce šovinistického chování. 3) V základu má povážlivě mnoho společného s "The Room" Tommyho Wiseaua. 4) Je malý zázrak, respektive doklad talentu všech zúčastněných, že navzdory všem problémům během produkce drží nakonec výsledek tak skvěle pohromadě. --- dlouhá verze s argumenty --- Mezi českými filmovými fandy, obzvláště pak těmi s datem narození v 80. letech, platí "Poslední skaut" za absolutní kult a etalon kategorie akčních buddy movies. Jenže se jedná o ryze lokální vyznání. V zemi svého vzniku má dnes "Skaut" naopak status zapadlé žánrovky, po které se málokomu stýská. Jednak to naznačuje rozdíl v hodnocení na českých a mezinárodních filmových databázích (IMDB: 7/10, Leterboxd: 3,4/5) a nízký průměr zahraničních recenzentských hodnocení (Rotten Tomatoes: 46 %, Metacritic: 52 %). Film se také v poslední dekádě nedočkal znovuvydání na blu-ray. Na rozdíl od mnohých jiných titulů z filmografií zúčastněných tvůrců - včetně "Posledního akčního hrdiny" či "Hudsona Hawka" - v "Posledním sakutovi" nespatřuje potenciál pro znovuvydání nejen jeho mateřské studio, ale ani žádný výběrový label jako Shout, Imprint, Arrow či Lorber, které se vyloženě zaměřují na uvádění populárních i niche kultovek. Ostatně také správce mezinárodních práv pro uvádění v kinech se divil, že tento film v ČR na plátno vracíme projekcemi v Aeru a Scala. _____ Na věhlasu "Posledního skauta" v české kotlince má zásadní podíl ultra-vulgární první VHS dabing. Ten v devadesátkách z filmu udělal generační kult mezi dospívajícími chlapci a stal se legendou citovanou ve školních lavicích. Sám jsem byl tehdy jedním z hochů, kteří se zhlédli v macho špičkování hlavních hrdinů postaveném na vzájemném stírání se nebo alespoň na rychlém odpálkování nemístné poznámky. Také mi imponovala zdejší adorace maskulinních schémat a pozérství. "Poslední skaut" oslavuje hrdiny, kteří dávají najevo své city pouze na zlomek vteřiny a zaobalené do podoby drsňácké hlášky nebo patosem obtěžkané osudovosti. Domníval jsem se, že poznávacími znaky mužské coolness jsou zasmušilé výrazy, flusání, zahořklost, cynismus a permanentní bolest, která ale nesmí vést k fňukání. Právě to, jak skvěle dokáže "Poslední skaut" prodávat a implementovat vzory šovinistické hypermaskulinity, představuje značnou část jeho lokálního kulturního kapitálu. Příznačně ono vlažné či spíš negativní přijetí v USA vychází z toho, že tam už v době uvedení kritici odsuzovali nejen přepálené násilí, ale právě i zdejší genderovou dynamiku, toxickou maskulinitu a koncentrovanou misogynii. Jinými slovy věci které v době vzniku filmu byly v hollywoodských produkcích na ústupu a které naopak s opožděným nadšením vítal nezřízenou  svobodou opojený východní blok. Vlastně se pak ani nelze divit, že v některých zdejších chlapcích se dobové okouzlení přelilo v nekritické přijetí nejen filmu, ale bohužel i jím výtečně podsouvaných hodnot. Kolegové z MovieZone to snad shovívavě přejdou (nebo výmluvně nějakým suchým stěrem odpálkují), ale dovolím si tvrdit, že právě jejich sebejisté persony, které hrají nejen před čtenáři a diváky jejich vid/pod-castů, ale i před sebou navzájem, jsou až výmluvným dokladem vlivu "Posledního skauta". Ne náhodou jej ostatně majetnicky obhajují (post)devadesátkovými přemoudřelými šprochy o tom, jak zahraniční kritici prostě nevědí, co je dobré. Nejsou v tom ale zdaleka sami, pouze představují nejpopulárnější hlasy oné specifické podoby frajeření (přinejmenším veřejně předstíraného), které oproti mladším bros je prodchnuté typicky blackovským cynismem s notnou dávkou povýšenecké arogance a sebemrskačského trpitelství. _____ Čímž se dostáváme ke scénáři, který (když jej oprostíme od nánosů fandovských adorací) prostě představuje misogynní fantazii zapšklého egocentrika po rozchodu. Že se někdo vypíše z rozchodu, ještě samo o sobě nemusí být zlé. Ze stejných kořenů vzešlo třeba i skvěle sebereflexivní a katarzní "(500) Days of Summer". Jenže také to dalo vzniknout legendárně nesoudnému egotripu Tommyho Wiseaua "The Room". S Wiseauem sdílí Shane Black étos, že hrdina je nejlepší borec na světě. Jenže zatímco v "The Room" to o hrdinovi vědí úplně všichni ostatní kromě oné "nevěrné coury", co ho zradila, v "Posledním skautovi" se Black příznačně své nabubřelosti vepsal do mesiášského geroje, proti kterému stojí naprosto všichni a všechno. Tím větší zadostiučinění pak pochopitelně přichází, když hrdina navzdory všem peripetiím obstojí svými zásadami, takže nakonec všem ukáže, že jeho cesta je správná. Tam, kde si Wiseau dopřeje pompézní zadostiučinění v sebestředně trpitelském finále, přichází Black sice s méně teatrálním, ale o to děsivějším završením. Happy end  "Skauta" předpisově znovu-ustanovuje tradiční rodinu a řád, ale současně až děsivě zpřítomňuje jejich toxicitu. V epilogu načrtnutá idylka je ryze jednostranná s absolutní autoritou otce, kterému se naprosto všichni podřizují a pokorně salutují. Nemluvě o tom, že celá situace hrdiny a jeho rodiny se odvíjí pouze od určitých předem nalajnovaných patriarchálních bludů, že chlap se má starat a za to má být respektován. Joe Hallenbeck je idealizovanou projekční plochou všech frustrovaných mužů, kteří si své zpackané životy dusí v sobě a myslí si, že vrcholem projevu vlastních citů je někoho s šibalským úsměvem poslat do prdele.  _____ Jenže "Poslední skaut" na rozdíl od "The Room" není neumětelský patlalský drek, nýbrž velice důmyslně zkonstruovaná a ohromně funkční podívaná. Shane Black na přelomu osmdesátek a devadesátek platil za scenáristickou hvězdu, když kombinoval rádoby nonkonformitu s důmyslnou reflexí žánrových vzorců. Při tom se ale v samotním základu veškeré Blackovy tvorby vyjevuje typicky fanboyovská sveřepá touha pohledem dospělácké rádoby sofistikovanosti navrátit klasickým fyzickým žánrům jejich coolness a wow efekt, jakými obluzovaly své nejvěrnější a nejvíce okouzlené publikum, kterými navzdory ratingům vždy byli chlapci na hraně dětství a puberty. Nejupříměji to Black zhmotnil ve svém jednoznačně nejlepším díle, debutovém scénáři k vynikající sebereflexivní dětské dobrodružce ukotvené v klasických hororech "Záhrobní komando". Příznačně ale pro akční žánr coby umíněně rádoby dospěláckou chlapskou podívanou, jeho nadcházející práce opouštějí bezuzdnou dětskou rozjařilost a naopak se zavrtávají do konzervativních mýtů o zhýralých a zkažených elitách, proti kterým stojí obyčejní správňáci. Nepřekvapivě pak "Poslední skaut" představuje filmový ekvivalent komiksové série "Sin City" od Franka Millera, která začala vycházet ve stejné době, ale vzhledem k médiu si mohla dovolit být okázale vyhrocenější, objektivizující, explicitnější a drsňáčtější. _____  Na závěr se nicméně sluší pochválit řemeslnou profesionalitu výsledného filmu, a to obzvláště s ohledem na postupně vyvěrající zkazky o tom, jak během produkce na sebe narážela zduřelá ega čtyř chlapů na domnělém vrcholu kariéry – scenáristy Shana Blacka, producenta Joela Silvera, režiséra Tonyho Scotta i hlavní hvězdy Bruce Willise. Ve zkratce shrňme, že Black odevzdal zhůvěřile nihilistický a extrémní scénář (příznačně myticky vyzdvihovaný českými fandy "Skauta"), za který předem inkasoval rekordní cifru. Pověstný control freak Silver se do všeho montoval, krotil Blackovy přebujele misogynní fantazie a současně po samotném natáčení odstavil Scotta, který už zde rozvíjel svůj impresionistický styl. A Willis se zase nesnášel s neméně velikášským hereckým kolegou Damonem Wayansem, který byl na vzestupu, zatímco Willisova kariéra se točila v kruhu a jeho hvězda už žhnula pouze ve východních teritoriích. Na rozdíl od jiných produkcí stižených nesouladem mezi tvůrci se ale nic z toho viditelně nepropsalo do výsledku, který střihově dotvářel Stuart Baird. Ačkoli se Scott neúčastnil finálního střihu, tím spíše překvapí, že z jím nasnímaného materiálu byl poskládán výsledek, který svým stylem, impozantní nadreálně neonově-noirovou vizualitou a rychlým střihem zcela zapadá do režisérovy filmografie. () (méně) (více)

B!shop

Mno tak pro zacatek trochu kritiky. Nejak zvlast me nezaujala hudba a akce tam mohlo bejt vic, ale ta co tam je, je fakt dobra. A to je vse, dal nemam co tomuhle snimku vytknout. Willis je v roli zubozenyho detektiva uzasnej a Wayans hraje taky slusne, takze dohromady tvori vybornou dvojku, ke ktery se pak prida i mala holka a ani to nevadi. O jinejch filmech se rekne "Fajn film s dobrejma hlaskama.", jenze to tady neplati, o tomhle se snad da napsat jen hodina a pul vynikajicich hlasek. Vlastne skoro kazda veta, kterou Willis rekne, je hlaska. A vetsina nich fakt stoji za to. Horsich 5*. ()

dO_od

// „Nikdo tě nemá rád. Všichni tě nenáviděj. Posereš to. Usměj se čurá*u.“ Aneb nejlepší motivační proslov vůbec? Nejspíš. Rozhodně ale další ikonickej film Bruce Willise a další potvrzení, že devadesátky a Tony Scott byly peak éra. 11/10 ()

emma53

Netušila jsem, že mě Bruce dostane do kolen svým nahozením úsměvu na tvář. Stalo se. Jinak jízda jak se patří se vším všudy a už bych se jen opakovala po ostatních, že mimo jiné tam byly super hlášky, pudrovačky na úrovni a to vše podbarvené senzační muzikou. ()

Lateef

Voda je mokrá, nebe je modrý a nejtvrdší skaut pod Sluncem vyprazdňuje zásobníky nejdrsnějších hlášek a s výbornou Scottovou režií si trsne skotský jig. Hustotonážní! 59,5 miliónů dolarů(výdělek v USA) ()

RHK

Špičková akční krimi plná černého humoru. Čím častěji ten film vidím, tím více si myslím, že jde o nejlepší a nejvtipnější film Tonyho Scotta. Neskutečně smolný neustále černě hláškující Bruce Willis v roli soukromého očka Joe Hallenbecka a jeho pomocník bývalý fotbalista Damon Wayans jsou dvojka k popukání i k politování. A když se ještě připojí Joeova pubertální dcera...pak už zbývá jen jediné. Přežít. Trailer: http://www.sms.cz/film/posledni_skaut/ukazka ()

Boss321

Tohle je pro mě typický Bruce WIllis v jedné ze svých nejlepších rolích. Zkrátka film plný akce, napětí a vtipných hlášek. ()

Jara.Cimrman.jr

"Mysli, Jimmy, mysli. Co by udělal Joe? Zapálil by si a všechny by je postřílel." Jsem jedním z těch, kteří 1) zbožňují vítězství morálky nad mamonem, 2) stojí za každou cynickou hláškou Joe Hallenbecka, 3) touží náhodně zakopnout a zapíchnout ptáka do paní Hallenbeckové. Tolik smůly mne patrně nepotká, ale Posledního skauta si umím kdykoli užít bez ohledu na záplavy na Sahaře, vítězství republikánů na Antarktidě či výši indexu na havanské burze. ()

H34D

Poslední skaut je poměrně "vyspělý" akčňák, co se týče jakéhosi sebeuvědomění. Ví, z čeho těžily nejúspěšnější dosavadní akční filmy, řadí se k jejich konceptu a i když je dějově nijak nepřekonává, vybírá si z nich ty nejlepší elementy, aby mohl předvést to samé znovu a být při tom více chytlavý. Bruce Willis je zde asi v nejlepším, tolik skvěle fungujících hlášek nemá žádný jiný film... Celkově, má to své mouchy, ale stylovost neoslabila ani po 20 letech. "I'd like to hear you scream in pain!" "Play some rap music." 8/10 ()

xxmartinxx

Poslední skaut má pověst kultu. A já mu to neupírám. Má něco do sebe. Skvělé hláškyv, například - ty ale spíš až ke konci. Pomalejší začátek a méně akce mi to ale trochu kazí. Bruce to každopádně táhne nahoru. Podle toho, co jsem o filmu četl, jsem očekával ultimátní hláškami nabitou řež. Dostal jsem jen velmi slušný akčňák, z něhož si zapamatuju pár hlášek. 70% ()

igi B.

Tři a půl, ale ta půlhvězdička je jen za toho nádherného Buicka Rivieru model 72, co ho stejně taškář Hallenbeck někdy v půlce filmu do luftu vyhodí... Za to by se snad mělo trestat, nemají-li v Hollywoodu nějaký ty ochránce božských aut? Tak tu půlhvězdu zase skrouhám dolů, sorry Tony... - - - P.S. To má tady B.W. tolik nekritických fanynků? Na IMDb na film vcelku odpovídající hodnocení - 6.4/10 (11,435 votes), tak kde se tady berou ta nereálná procenta? Škoda, že u zajímavých a netradičních - ale výborných filmů to bývá naopak. Ale to je asi tou proslulou čašskou kultůrností, že novoprimativové... ;-)) ()

Melies

8 / 10 Posledného skauta som videl strašne dávno na to, aby som mu mohol s kľudným svedomím dať päť - áno, má to super hlášky, áno, Willis je tam absolútne perfektný, a áno, má to pár nezabudnuteľných scénok, ale na plné hodnotenie to musí mať niečo extra, niečo, čo vás prinúti povedať: "Wow! Som rád, že žijem na svete, kde sa točia takéto super filmy." A kedže ja to zatiaľ povedať nemôžem, dávam preventívne štyri hviezdičky - nech mu sláva nestúpne do hlavy... ()

Skejpr

Řekl bych takový poctivý akční béčko. Willise je skvělej, Wyans taky... některý fakt super hlášky (chci tě slyšet řvát bolestí! - Tak mi pusttě Rap! ) Děj nic moc, ale nadupaný to je dost. ()

Idris Elba ve víru akce

Idris Elba ve víru akce

08.05.2021

Už v letošním roce se dočkáme Idrise Elby v novém Sebevražedném oddílu Jamese Gunna coby Bloodsporta, žoldáka, jemuž akce v žádném případě není cizí. Ostatně Elba už se v akční poloze objevil i před… (více)

Další Predátor je na cestě

Další Predátor je na cestě

17.02.2016

Predátora čeká další sequel

Predátora čeká další sequel

26.06.2014

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012