Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

koty2201

K tomuto excelentnému snímku nemám čo dodať. Takže budem stručný. Surové podanie veľmi smutnej a nepríjemnej časti našej histórie, druhej svetovej vojny. A zároveň poukázanie na nádej, že aj v ťažkých časoch sa nájdu ľudia, ktorí majú dostatok odvahy a ľudskosti, aby ochránili pred smutným osudom mnoho nevinných ľudí. Dokáže rozplakať, dodať nádej a hlavne upozorňuje nás všetkých na to, že si máme vážiť to, čo máme a že zachovávať mier je veľmi ťažké. A nemôžeme dovoliť, aby sa podobné hrôzy opakovali, vďaka názoru jedného šialeného človeka. Odporúčam všetkými desiatimi. ()

Recenzon

Tento film je podle mého názoru ten nejlepší film, co jsem kdy viděl. Procítěně ukazuje hrůzy, které se nemusí vždy odehrávat na bojovém poli. V moment, co jsem to poprvé zapnul, tak jsem jako boubín očekával akční film (ani nevím proč), ale najednou, když se film rozjel, tak jsem nevěřil svým očím. Dojemných scén tu je dost, i když tu byla jedna scéna, která už na mě byla moc.  Nicméně po tomto filmu si vážím, že si v pohodlí domova mohu válet prdel v posteli. Tento film dostává ode mě líbíska. ()

Pitryx

Tak jsem to dnes viděl podruhé a nic. Stále nevím jak hodnotit, takže zatím dávám s bídou šedesát. Nenašel jsem důvod dávat plný počet, na to film určitě nemá, ale ten zlatý střed. Hm, hm. No, podívám se potřetí a pak to rozhodnu. ()

Johny_MH

Spielbergova pocta holocaustu. Kdyby už nic nenatočil nebo by všechny jeho filmy shořely tento film by ukázal celému světu, jaký to je genius a jací jsme byli. A to je něco, o čem si mnozí režiséři mohou nechat pouze zdát. ()

Max Q.

Ještě dneska, když si vzpomenu na jedinou barevnou dětskou postavu ve filmu, mě celkem zamrazí. Jenom víc takových filmů, ať se na ty hrůzy nezapomene. ()

Flix

Na tohle téma jsme se hodně dlouho dohadovali s mým profesorem angličtiny. Zastával názor, že natočit Schindlerův seznam je naprostá zhovadilost. Přišlo mu to jako oslava vypočítavého člověka, který zaměstnal nejlevnější pracovní sílu v té době. Problém je, že ten film neviděl ani celý, natožpak aby si ho dobře pamatoval. Jak to bylo doopravdy v historii je diskutabilní, ale židovské organizace v Izraeli považují Oskara Schindlera za člověka, který židovské komunitě za války nejvíce pomohl. Ve filmu se také objevuje jeho přechod z vypočítavého obchodníka,kterým opravdu byl, až k člověku s hlubokým soucítěním s terorizovanými židy. Spielberg filmu pomohl černobílým zpracováním a vynikajícími herci. Máme možnost podívat se na výborný a dojemný film od tohoto režiséra z doby, kdy ještě nebyl v takové míře ovlivněn komercí. ()

Grellenort

Veškeré slovní hodnocení zde selhává. Pokud bych měl vybrat jeden jediný film, který by každý člověk měl vidět povinně, byl by to tento. ()

MORION

Vynikajuci S. Spielberg nas opat raz presviedca o svojich kvalitach. Ciernobiele spracovanie, ktore dodava filmu na autentickosti a napomaha k stotozneniu s dobou je velkym plusom tohto diela. Vyborna hudba + herecke vykony nas sprevadzaju celym filmom. Film vykresluje cast zivota cloveka menom Oskar Schindler, ktoremu sa podarilo pocas druhej svetovej vojny zachranit cez tisic zidov, ktorych zamestnaval vo svojich tovarnach spociatku skutocne kvoli financnemu zisku.. neskor len kvoli zachrane ludskych zivotov. Film je klenotom medzi snimkami s tematikou holokaustu.. ()

SirGawain

Do té doby než jsem viděl Schindlerův seznam jsem Spielberga nějak moc nemusel. Ne že bych ho měl přímo nerad, ale měl jsem k němu spíše neutrální vztah. Teď už jsem ale Schindlerův seznam viděl a když se mě dnes někdo zeptá, co si myslím o Spielbergovi, odpovím: ,,Spielberg je pro mě bůh!!!" ()

Baudelaire

Schindlerův seznam se pro mě nachází v nejvyšších patrech kinematografie. Viděl jsem konečně film, kterému dávám 100%. Nejspíš má i Schindlerův sezam chyby, ale já jsem je nehledal. Já jsem je nechtěl hledat, já jsem je nemohl hledat, tak to na mě zapůsobilo. Steven Spielberg si tímto u mě nesmírně zvednul reputaci. Je to natočené s nadpozemským citem, z některých scén na mě dýchala dokonalost - říkal jsem si "lepší už to být nemůže". Černobílost posunuje atmosféru a celkovou kvalitu do uplně jiných rozměrů. Naprosto skvěle obsazený Liam Neeson byl geniální Schindler, Ben Kingsley skvěly chytrý židovský účetní a Ralph Fiennes byl ten nejopravdovější Aman Goeth - virtuózní nacista, pro kterého má život stejnou cenu, jako "židovská krysa". Vše završuje velice emotivní, smutný závěr, kde mistrův štětec několika tahy doslova nakreslil cenu lidského života a dal jí pocítit divákovi. Je to těžké břímě, jehož váha za války jako by nebyla. I po tolika letech je to stále tak naléhavé. Nejtemnější časy lidí, lidskosti. Spielberg zachytil tak bolestný úděl židů, kteří ani po válce neměli kam jít, zachytil to mistrovsky. Někdo uvnitř mě křičel - křičel vzteky, křičel bezmocí, úplně mě to rozervalo. ()

woolfie

Pro mě absolutně nejemotivnější film, který jsem kdy viděl. Nejsem "filmová plačka", ale závěrečných pět (nebo to bylo deset, nebo patnáct...) minut, mě skutečně dostalo... Film jsem viděl někdy hned po uvedení na DVD a ač je pro mne NEJ..., od té doby jsem neměl odvahu podívat se znovu. ()

DAF1

Schindler Goethemu: mít moc znamená scopnost odpouštět, načež Goeth se z toho "poučí" a při nejbližší přiležitosti zabije nevinného chlapce. Toto, i další, dech beroucí výjevy, nalezneme v srdceryvném příběhu mistra s velkým S o českém rodákovi. Překvapivě mi nevadila ani více jak tří-hodinová stopáž. ()

fifany

Od tohoto filmu jsem čekala opravdu hodně, ale byla jsem dost zklamaná. Ten příběh i když moc dobře zahraný šel nějak mimo mě. Filmy Všichni moji blízcí i Pianista byly lepší. ()

Bilky

SPIELBERG je naozaj režisérska extratrieda aj keď mnohí ho zatracujú jedno sa mu nedá uprieť: presne vie, čo na divákov platí. Ale pritom to dokáže zaobaliť tak perfektne že málokto postrehne že nám to krásne a cielene podsúva. Svoje názory,svoje cítenie. Ftomto prípade je to vlastne cítenie fšetkýx norlmálnyx ľudí, ktorí odsudzujú zverstvá na človeku ako takom. A ešte jednou vecou si môžte byť u S.S. (dosť blbé iniciály na žida :)) istý.... tými jeho závermi filmov. Tu je to len malý "mušinec" ale niekedy s ním tento majster dokáže pos... celý film. Napriek fšetkému je to bezdebaty najlepší protifašistický film! Až potom je v závese POLANSKI a ďalší. ()

dejv01

Dá se být v těžké době člověkem, který zachraňuje bez ohledu na svůj osud ostatní? Odpověď zní ano, ovšem za cenu ztráty svého postavení. Liam Neeson v roli člověka, nacisty, který zůstal i přesto lidský. P.S. Kdo by si po ránu nechtěl zastřílet z balkónu - představte si tam svého šéfa či učitele. ()

(fjw)

Jsem moc rád, že Spielberg natočil tento film. Zde opravdu dokázal všem, že na to má. U mě to teda dokázal již u čelistí:) Na tento snímek se nedá dívat jen tak "z vlaku". Člověk na to potřebuje klid. Po třech hodinách se ve Vás ty emoce budou vařit a další hodiny se zas uklidní. Precizně odvedená práce. Liam Neeson, Ben Kingsley a Ralph Fiennes nám servírují herecký koncert, John Williams zas hudební koncert:) (soundtrack je opravdu překrásný) Nádherný snímek, v němž slovo "nádherný" hledejte úplně někde jinde. ()

CZECHYa

Nejvíce emocionální film co jsem kdy viděl. Spielberg natočil opravdu hutný film bez hluchých míst s úžasnou ponurou atmosférou a přesvědčivými hereckými výkony. 5* jasných bez debaty. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna