Největší příběh všech dob

• USA The Greatest Story Ever Told
USA, 1965, 199 min (Alternativní 186 min)

Hudba:

Alfred Newman

Max von Sydow, Michael Anderson Jr., Carroll Baker, Ina Balin, Victor Buono, Richard Conte, José Ferrer, Van Heflin, Charlton Heston, Martin Landau (více)

Výpravný snímek přináší ucelený příběh Ježíše Krista, který věrně vychází z evangelií podle Matouše, Marka a Lukáše. Tato tři evangelia se označují jako synoptická, protože se shodují ve struktuře, svědectvích a vypráví Ježíšův příběh podobným způsobem. Děj začíná Ježíšovým narozením v judském městečku Betlémě za vlády krále Heroda. V rámci více než tříhodinové stopáže můžeme sledovat všechny důležité události a zázraky v jeho životě. Příběh vrcholí v době, kdy se stává zbožným kazatelem, jehož věrní stoupenci považují za zázračného spasitele lidstva. Ježíš je proto zatčen a souzen za pobuřování, rouhačství a rebelii. Když je shledán vinným, dav si na římském prefektovi vyžádá rozsudek, který vede k jeho ukřižování... Jako Ježíš Nazaretský se ve své první anglicky mluvené roli představil slavný Max von Sydow. Svým zdrženlivým hereckým projevem dokázal působivě vyjádřit Ježíšovo milosrdenství a hlubokou víru. Ve vedlejších biblických rolích můžeme zaznamenat tehdejší největší hollywoodské hvězdy. Pro zajímavost lze zmínit Charltona Hestona jako Jana Křtitele, Tellyho Savalase jako Piláta Pontského nebo Dorothy McGuireovou jako Marii. Pro respektovaného filmaře a držitele Oscara George Stevense měl biblický velkofilm představovat návrat na výsluní, při natáčení mu ale nakonec museli vypomáhat i další dva zkušení režisérští kolegové – David Lean a Jean Negulesco. V 60. letech tento epický velkofilm představoval jeden z nejnákladnějších hollywoodských projektů. Produkční náklady na natáčení byly tak vysoké, že se nemohly vrátit z pouhé distribuce v kinech. Pro produkční společnost režiséra George Stevense se jednalo o finanční pohromu a hollywoodská studia na delší dobu odradila od dalších adaptací biblických příběhů. Snímek ale představuje jedno z nejkomplexnějších děl o Ježíšově vyznání a víře, které diváci docenili až s odstupem času. Největší příběh všech dob posbíral celkem pět nominací na Oscara v kategoriích za nejlepší kameru, výpravu, kostýmy, hudbu a vizuální efekty. (Česká televize)

ostravak30

Nejen megalomanská tříhodinová stopáž dělá z téhle epické fresky něco obrovského. Filmaři si evidentně dali záležet na všem. Od kulis, kostýmů přes hudbu a nutno být spravedlivý, Max von Sydow zahrál Ježíše tak, že jsem mu věřil každé slovo. A nejen on. To se ještě dělaly filmy poctivě právě s důrazem na maximálně věrohodný herecký výkon a ne na všechnu omáčku okolo. Tvůrci se zaměřili snad na všechny důležité události, které se Ježíšovi udály. Vynechali snad jedinou, a to jak měnil Ježíš vodu na víno. Pro neznabohy, Bibli jsem četl, je to pak ucelená dějinná freska, která se nesnaží za každou cenu vnucovat, že Bůh existuje. Spíše popisuje jednotlivé události a teprve až v závěru, kdy dojde na vzkříšení si dovoluje přiznat něco nevysvětlitelného. Ovšem pokud pomineme vyléčení nemocí několika lidí. Na druhé straně je důležité říct, že místy mi přišla víra a připomínky ohledně důvěry v Boha chvílemi už jako fanatismus. Podle Ježíše, a tady i Boha, nelze milovat nikoho jiného než jeho. Nelze se věnovat ničemu jinému než modlení a člověk ani nepotřebuje vodu ani chléb, protože ho nasytí víra. Vedle toho ale též vidíme, kterak se o Ježíšovi nesou různé pověsti a jak už to tak známe, lidová tvořivost a fantazie, předávání si informací z úst do úst, dovolí lidem připisovat Ježíšovi ještě víc. Pravda je, že tento film je asi jedním z nejkomplexnějších, které o Ježíšově životě byl natočen a to jsem neviděl všechny. Závěrem dodám, že nevím, zda se to ještě někomu zdálo, Pána Prstenů mám opravdu nakoukaný snad stokrát, ale já jsem zde  slyšel určité prvky hudby o mnoho let později použité právě v této trilogii. ()

Pavel_Pan

Kamera přináší velkolepé řemeslo a ční nade vším. Je to velkolepý katalog obrazů, který je adekvátní tématu a zakryje nedostatky. Místo Händela bych obzvlášť upřednostnil Bacha. ()

Neklan006

Neoriginální zápletka s kterýmsi náboženským blouznivcem na blízkém východě. Tak tohle největším příběhem všech dob rozhodně nebude - nuda jako řemen. ()

solisoli

Hlboký biblický príbeh so zaujímavou grafikou, ktorá viac pripomínala oblasť Grand Canyonu a jeho delty Coloráda, ako Ďaleký východ. To však nemení veľmi pôsobivý príbeh učenia Krista, ktorý poukázal v príbehu na aristokratickú a úradnícku moc peňazí, kde patrila aj cirkev. Kto má peniaze a vysoko úradnícke postavenie, môže rozhodovať o všetkom. Ako svet vyzeral, keby sa jeho učenia naplnili. ľudia by žili, ako včelstvo, svet ľudstva by vypadal úplne inak. Lenže bohu žiaľ, ľudská nemohúcnosť je strojcom utópie a skutočnej reality. ()

Misterioso

Mám rád dlouhé filmy, mám rád velkofilmy, mám rád biblické příběhy... Ale tady to jaksi neklaplo. Podat Ježíšův příběh takhle nezáživně a především skoro bez jakéhokoli emocionálního dopadu na diváka by mělo být trestné! Zaujme především Charlton Heston coby Jan Křtitel a pár jednotlivých scén, nicméně i přes více než tříhodinovou stopáž jsou vynechány některé zajímavé události z Ježíšova příběhu, jednotlivé charaktery jsou na můj vkus málo vykreslené a ani výprava neohromí. Byl jsem překvapen, že je pod tím podepsán i David Lean, byť nevím, jak moc. Rozhodně radši sáhněte po Umučení, Pokušení, Ben Hurovi, ale klidně i Quo Vadis či Rouchu. 55 % ()

PTuranyi

Veľkorozpočtový holywoodsky spektákel zobrazujúci príbeh nového zákona na ploche viac ako troch hodín. Film sa však evanjelia nedrží úplne ortodoxne, ale s určitou umeleckou licenciou voľne ukladá výroky do toku príbehu podobne ako domýšľa niektoré scény. Atmosféra je vážna až vznosná a zodpovedá dobovému pohľadu Hollywoodu na spracovanie filmov tohto druhu vrátane monumentálneho orchestrálneho sprievodu. Tempo je rozvláčne takže keď bolo treba vytvoriť priestor pre atmosféru v nejakej scéne, tak je času dosť. Ale to čo v Umučení Krista trvalo 2 hodiny stihli tvorcovia v poslednej pol hodine. Samotné ukrižovanie prebehne bez veľkých rečí a detailov v štúdiových kulisách. Herecké obsadenie je tiež hollywoodske, Takže herecké výkony sú dostatočne spektakulárne. Maxa von Sydow v hlavnej úlohe je presvedčivý. Charltonovi Hestonovi pripadla úloha Jána Krstiteľa a Telly Savalas dostal rolu Piláta. Mihnú sa tu aj Sidney Poitier a Angela Lansbury. 70% ()

Skunkiee

Pro mě osobně obrovské zklamání, protože mám moc rád historické filmy z 50. a 60.let. Největší problém filmu je jeho ohromná únavnost a pomalost. Postavy pořád někam pomalu přecházejí, pomalu pronášejí úmorné fráze, které slovo od slova známe z Bible, pomalu jednají... Začátek byl přitom tak slibný - nevyžívali se ve scéně zrození, přeskočili Ježíšovo dětství, jen proto, aby pak přišla smršť scén z jednoho roku Ježíšova života, které jsou dopodrobna popsané v Bibli. Ježíš a ostatní postavy tu slovo od slova opakují stokrát omleté fráze z Bible naprosto bez života, bez zájmu, stále stejným tónem. Jakoby ani neprožívali co mluví. Když Ježíš pronesl monotónním hlasem Kdo jsi bez viny, první hoď kamenem, už jsem se neudržel. Tohle se dobře vyjímá vznešeně napsané v písmu svatém, ale snad nevěříte že takhle to řekl? Kde jsou emoce, které v tak vypjatém okamžiku musely být? Proč alespoň malinko nepozměnili znění slov, musí se opravdu opakovat vše doslova podle Bible? Člověk tak musí přetrpět vědomí, že ví dopředu, která postava co řekne. Když už není originální ztárnění nebo pohled na biblickou tématiku, proč alespoň neupravit ty toporné fáze do trochu přirozenější mluvy? Nevím nakolik je dáno českým dabingem, ale působí to opravdu hrozně. FIlm chce pojmout celý Nový zákon, což je nemožné a je to základní chybou tohoto filmu, protože se z něj stává těžkopádné a bohužel i nudné dílo. Možná by pomohlo rozdělit film na několik dílů nebo ještě lépe vybrat si jednu událost z Ježíšova života a tu pak zfilmovat. Chybí mi tu jakýkoliv pohled do nitra člověka, vůbec nevíme, proč se postavy chovají, tak jak chovají a jaké k tomu mají pohnutky. Takhle je to jen tupý obrázkový přepis toho, co si můžeme přečíst v písmu, přičemž můžeme využít vlastní představivost, vybrat si určité pasáže a hlavně nečíst všechno najednou. Abych jen nekritizoval, tak plusem jsou dechberoucí záběry krajiny a úžasné mraky a pěkná hudba, což jsou ale slabé náplaty a film jsem nakonec ani nedokoukal. Pro úplnost ještě dodám, že jsem věřící člověk, ale pro lidi, kteří se chtějí něco přiučit, pochopit, je tento film špatnou volbou (Doporučuji film Poslední pokušení Krista,které přes svou kontroverzi řekne mnohem víc). Pro ty, co nevěří, je tento film špatnou volbou, protože je to akorát odradí (Raději si přečtěte část Písma a přemýšlejte o tom). Pro ty, kdo hledají zábavu, je film špatnou volbou, nudí (Pusťte si Ben-Hura)....DVě hvězdičky jsou za hudbu a nádherné záběry ()

surprise

Kdo se snaží o historicky věrný obrázek Ježíše Krista na základě evangelií, nepochodí. Myslím, že si toho byli tvůrci vědomí a tak je třeba k filmu přistupovat jako k jakýmsi filmovým ilustracím evangelní předlohy. Pak je to snesitelné a v detailech i objevné. ()

jarkametelka

Pro me osobne je to nejlepsi snimek o Jezisi jaky jsem kdy videl.Je jasny,ze se v nem daji najit nejake te zapomenute udalosti,ale tim bych se netrapil.Trochu jsem postradal vice tezkou duchovni zkousku v pousti a konec mohl byt trochu drsnejsi,chybi mi potrestani Jezise pred Pilatem,ale to uz porovnavam z Gibsonovym zpracovani a naslo by se toho mozna i vice.Ale to neubira na tom,ze film je precizne zrezirovany.Je nabit Jezisovymi vyroky a ma jemny nadech mysticna.Skvela je i kamera,ktera si pohrava se svetlem v priseri a umocnuje tak dramaticke dialogy a sceny.Napr. takova posledni vecere je nasnimana tak skvele,ze pusobi jako z nejakeho namalovaneho obrazu.Skvele jsou i podany Jezisovy zazraky.Nejpusobivejsi vsak neni az tak zaverecna scena,ale zmrtvychvstani Lazara,ktera pripomina trochu Kubrickuv styl.Sydow je podle me nejlepsim filmovym Jezisem.Ja si myslim,ze takto by mel vypadat film o Jezisi a nejen o nem,ale jako film obecne. ()

milos.bradik

Tento film má pouze jeden klad a tím je perfektní herecké obsazení, ale tím to končí. Je to nejhorší zpracování tohoto tématu ze všech, které jsem viděl. ()

Zemřel herec Max von Sydow

Zemřel herec Max von Sydow

09.03.2020

Ve věku 90 let zemřel legendární herec Max von Sydow. Sydow se narodil ve Švédsku, významnou část svého života však strávil ve Francii. Významně spolupracoval například s režisérem Ingmarem Bergmanem… (více)