Největší příběh všech dob

The Greatest Story Ever Told

Drama / Historický / Životopisný

USA, 1965, 199 min

Alfred Newman

Max von Sydow, Michael Anderson Jr., Carroll Baker, Ina Balin, Victor Buono, Richard Conte, José Ferrer, Van Heflin, Charlton Heston, Martin Landau, Angela Lansbury, Janet Margolin, Pat Boone, David McCallum, Roddy McDowall, Dorothy McGuire, Sal Mineo, Nehemiah Persoff, Donald Pleasence, Sidney Poitier, Claude Rains, Telly Savalas, Joseph Schildkraut, John Wayne, Shelley Winters, Ed Wynn, Robert Blake, Burt Brinckerhoff, John Considine, Jamie Farr, Russell Johnson, Robert Loggia, Frank Silvera, David Hedison, Marian Seldes, Harold J. Stone, John Lupton, Philip Coolidge, Michael Tolan, Paul Stewart, Gary Raymond, Jay C. Flippen, Gene Roth, Joseph Sirola, Michael Ansara, Frank DeKova, Gil Perkins, Victor Lundin, David Sheiner, John Crawford, John Abbott, John Pickard, Abraham Sofaer, Mickey Simpson, Cyril Delevanti, Celia Lovsky, Harry Wilson, Marc Cavell, Rodolfo Acosta, Richard Bakalyan, Tom Reese, Joseph V. Perry, Nesdon Booth, Joanna Dunham, Frank Richards, Johnny Seven, Renata Vanni, Mark Lenard, Leonard Mudie, Chet Stratton, Felix Locher, Ron Whelan, Dorothy Neumann
  • berg.12

Velkolepá podívaná v Leanovském hávu, na které jsou ovšem oskarové kategorie vesměs to nejzajímavější. Ten film nežije, nedýchá, je to jen jedno velké patetické gesto. Ve filmech jako tento může navíc hrát téměř kdokoliv a na výsledku to příliš nezmění. Zeffirelliho opus "Ježíš Nazaretský" z r. 77 je přirozenější a bez korektní postavy černocha pomáhajícího Ježíši s křížem.(25.7.2008)

,,POČUJEŠ TO?" ,,,NEPOČUJEM VÔBEC NIČ." ,,A TO SOM MYSLEL. NAJKRAJŠÍ ZVUK ZO VŠETKÝCH." __ Dvaja giganti filmového priemyslu (aj keď v titulkoch je uvedený len Stevens), pričom obaja už mali v tej dobe na konte po dvoch Oscarov za réžiu, sa tak povediac spojili a nakrútili dielo s presahom. Sympatickým mi najmä bolo čo najväčšie odprostenie sa od starosvetských prístupov a postupov a snaha zobraziť najrôznejšie situácie z Kristovho života v novej a v mnohom doteraz nepredstihnutej či neošúchanej forme. Možno na niečom z tohto by sa dali odpustiť aj viditeľne americké exteriéry. Pomerne solídny je aj Max von Sydow, ktorý sa postave Krista snaží dať osobitý ľudský rozmer a zároveň to nepreháňať. Posledná polhodina však oproti zvyšku pôsobí značne nemastno-neslano, ako keby už všetkých dochádzal dych a samotné ukrižovanie je prekvapujúco nakrútené odtiahnuto od diváka, čomu príliš nerozumiem. Najväčší film všetko čias to rozhodne nie je, z filmov s tématikou Spasiteľovho života, ktoré vtedy Hollywood chrlil ako na bežiacom páse však patrí medzi tie najvýraznejšie. Scéna, kedy Kristus v Getsemanskej záhrade sleduje prichádzajúci dav je priam božská. (84. hodnotenie, 9. komentár k filmu)(20.2.2011)

Co napsat jako zarputilý ateista k podobnému filmu v takové podobě? Příběh Ježíše téměř jak přes kopírák z Bible, žádné zpochybňující myšlenky. Film určený pro věřící, těm se bude jistě líbit víc než mě. Na Krista mám trochu jiný pohled a tak se mi jiné filmy o něm líbily víc. Film zachraňuje místy pěkná hudba a zejména postava Jana Křtitele v podání Charltona Hestona. Škoda, že právě on nedostal roli jiné postavy, která by prošla celým příběhem. Max von Sydow je v roli spasitele věruhodně zasněný a poetický, takže svůj úkol splnil myslím taky dobře. Nebýt na tu dobu obvyklých táhlých a nudných scén, mohl být celkový pocit pozitivnější. Dnes už asi nikoho nebaví dlouhé dialogy a monology, když tím pak film nabyde na tři a čtvrt hodiny :-( Na druhou stranu je to jedinečné dílo ve svém smyslu pro ty, kteří chtějí věřit i pro ty, kteří zpochybňují. Na vše se má koukat z více stran, i když nesouhlasím, měl bych poznat, s čím nesouhlasím a proč ;)(4.3.2012)

• Karlos80

Zdrženliví Max von Sydow se svým polomikádem mě v roli Spasitele nikdy nesedl..Tento hvězdami nabitý výpravný film i v těch nejmenších možných rolích jsem viděl v dab. který byl ale opravdu hodně slabý. Podle mě je stokrát lepší Král králů z roku 61( v některých pasážích hodně podobný ne-li stejný) nebo později Zeffirelliho Ježíš Nazaretský či Pasoliniho Evangelium. Zaujal mě tak jen Charlton Heston v roli Jana Křtitele a pár silných scén viz ta s mrzákem, který začal chodit nebo vzkříšení Lazara.(11.3.2009)

Po Pasolliniho Evanjelia podľa Matúša (ktorý som videl nedávno) je táto hollywoodska freska jasným sploštením tématu a predostrením aktívneho prístupu a sprístupnenia voči divákovi ako takému. Funguje to na epickej a naratívnej báze s množstvom pátosu a veľkých výpravných scén (fakt klobúk dole), ale zároveň film postráda akéhosi ducha, momentu prekvapenia. A tiež stojí na dôvažok, že všetky megalomanské fresky už boli (na biblické a kresťansky motivované príbehy) rozpovedané takmer desaťročie dozadu a častokrát aj s lepším prevedením. Toto je skôr taká pekná a efektná manifestácia hereckých hviezd s etickým motívom, než fascinácia podaním deja skrz úryvky z evanjelií a pod., ktoré sú potrebné na filmové nároky hlbšie a komplexnejšie predsa len rozviesť.(14.4.2018)

• - Telly Savalas si kvůli roli Piláta Pontského poprvé oholil celou hlavu. Nová vizáž se mu tak zalíbila, že si už vlasy nenechal nikdy narůst. (jenik71)