Reklama

Reklama

Největší příběh všech dob

  • USA The Greatest Story Ever Told
Trailer
USA, 1965, 199 min (Alternativní 186 min)

Hudba:

Alfred Newman

Hrají:

Max von Sydow, Michael Anderson Jr., Carroll Baker, Ina Balin, Victor Buono, Richard Conte, José Ferrer, Van Heflin, Charlton Heston, Martin Landau (více)
(další profese)

Výpravný snímek přináší ucelený příběh Ježíše Krista, který věrně vychází z evangelií podle Matouše, Marka a Lukáše. Tato tři evangelia se označují jako synoptická, protože se shodují ve struktuře, svědectvích a vypráví Ježíšův příběh podobným způsobem. Děj začíná Ježíšovým narozením v judském městečku Betlémě za vlády krále Heroda. V rámci více než tříhodinové stopáže můžeme sledovat všechny důležité události a zázraky v jeho životě. Příběh vrcholí v době, kdy se stává zbožným kazatelem, jehož věrní stoupenci považují za zázračného spasitele lidstva. Ježíš je proto zatčen a souzen za pobuřování, rouhačství a rebelii. Když je shledán vinným, dav si na římském prefektovi vyžádá rozsudek, který vede k jeho ukřižování... Jako Ježíš Nazaretský se ve své první anglicky mluvené roli představil slavný Max von Sydow. Svým zdrženlivým hereckým projevem dokázal působivě vyjádřit Ježíšovo milosrdenství a hlubokou víru. Ve vedlejších biblických rolích můžeme zaznamenat tehdejší největší hollywoodské hvězdy. Pro zajímavost lze zmínit Charltona Hestona jako Jana Křtitele, Tellyho Savalase jako Piláta Pontského nebo Dorothy McGuireovou jako Marii. Pro respektovaného filmaře a držitele Oscara George Stevense měl biblický velkofilm představovat návrat na výsluní, při natáčení mu ale nakonec museli vypomáhat i další dva zkušení režisérští kolegové – David Lean a Jean Negulesco. V 60. letech tento epický velkofilm představoval jeden z nejnákladnějších hollywoodských projektů. Produkční náklady na natáčení byly tak vysoké, že se nemohly vrátit z pouhé distribuce v kinech. Pro produkční společnost režiséra George Stevense se jednalo o finanční pohromu a hollywoodská studia na delší dobu odradila od dalších adaptací biblických příběhů. Snímek ale představuje jedno z nejkomplexnějších děl o Ježíšově vyznání a víře, které diváci docenili až s odstupem času. Největší příběh všech dob posbíral celkem pět nominací na Oscara v kategoriích za nejlepší kameru, výpravu, kostýmy, hudbu a vizuální efekty. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (52)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Zdrženliví Max von Sydow se svým polomikádem mě v roli Spasitele nikdy nesedl..Tento hvězdami nabitý výpravný film i v těch nejmenších možných rolích jsem viděl v dab. který byl ale opravdu hodně slabý. Podle mě je stokrát lepší Král králů z roku 61( v některých pasážích hodně podobný ne-li stejný) nebo později Zeffirelliho Ježíš Nazaretský či Pasoliniho Evangelium. Zaujal mě tak jen Charlton Heston v roli Jana Křtitele a pár silných scén viz ta s mrzákem, který začal chodit nebo vzkříšení Lazara. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Film, který jsem si dal na Velký pátek; uvažoval jsem i o Pokušení, případně Umučení, ale raději jsem zůstal u této klasiky, jejíž zhlédnutí je asi také povinností každého zájemce o hollywoodský film. Snímek na vás zapůsobí buď jako obrovský příběh vyprávěný s nesmírnou pompou, anebo jako nepředstavitelná nuda, ale v každém případě si režiséři takových jmen zaslouží trochu respektu. A jestli se někomu jenom trochu líbí filmy jako :Obr, Lawrence z Arábie, Most přes řeku Kwai nebo Doktor Živago, tak by se měl minimálně pokusit toto veledílo přetrpět. Vždyť, kde se dočkáte takového nakupení hereckých osobností - třeba i v minirolích? - Carroll Baker - Veronika, José Ferrer - Herod Antipa, Charlton Heston - Jan Křtitel, Sal Mineo - Uriáš, Donald Pleasence -Satan, Sidney Poitier - Šimon Cyrénský, Telly Savalas- Pontius Pilát (Mimochodem: právě pro tuto roli se stal navždy holohlavým.), John Wayne -setník u kříže atd. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tenhle film nese všechny rysy historických velkofilmů šedesátých let. Většinou mají naprosto bombastickou výpravu, jsou doslova narvaní herci dnes už legendárních jmen, ale všechny vypadají tak trochu stejně a místy hodně kulisově. A je jedno zda jde o překrásnou egyptskou Kleopatru, vzbouřeného gladiátora Spartaka či příběh samotného Ježíše Krista. Tehdy takto točit byl zkrátka jakýsi hollywoodský standard, ale ruku na srdce, dnes už to trochu smrdí zatuchlinou, jako ta stará deka na chalupě ve skříni byť kdysi byla radost se do ní zabalit. Proti zpracování nemám výhrad, ale ačkoliv mám Maxe von Sydowa mezi svými echt oblíbenci a v Bergmanovských filmech je skvělý, tady mi tedy jako Ježíš se svými ostřeřezanými s odpuštěním nordickými rysy nesedl. Ona i kupa dalších herců tam etnicky moc neseděla, ale samozřejmě chápu, že jsme v šedesátkách, kdy lecos v tomto ohledu bylo jinak než dnes. I délka filmu je trochu na obtíž a ke konci to začíná ať mi samo nebe promine i trochu nudit. Moc tomu nepřidají ani zpívané sbory, které tomu samy o sobě dají pachuť archaičnosti, ale v tom negativním slova smyslu. Své dělá i způsob hraní, který alespoň mi to tak přijde byl tehdy mnohem divadelnější než by pro film a jeho dynamiku bylo vhodné. Co ve filmu bylo úžasné, byly všechny ty lokace. Některá místa až brala za srdce svojí krásou. Máme velikonoce a tak jsem si při sledování tohoto filmu vzpomněl na mnohem mladší snímek Risen. Ten začíná vlastně hned tam, kde tento příběh končí. A ať už jste či nejste věřící, rozhodně vám Risen doporučuji. Sám jsem se na něj po tomhle filmu podíval a super! Dávám za 3 kousky chleba. * * * ()

Aelita 

všechny recenze uživatele

"A tvoje jméno? – Ježíš. – Ó, to je pěkné jméno." ___ Již pouhý název – "Největší příběh všech dob" – svědčí o zaslepeném a nabubřelém egocentrismu křesťanské civilizace. K tomu se bohužel přidává celková mdlost, umělost a odtažitost všech scén, kde zaznívají výroky Krista vyprázdněné častým opakováním a dnes již často i naivní. Kdo by například uvěřil tomu, že život ptáků je bezstarostný a čistota lilií bezúčelná. Emočně vyprahlý film, který zaspal dobu již v čase svého vzniku a který se hodí snad jen jako obrázková pomůcka pro hodiny katechismu v první třídě církevní školy. Čtení čtyř evangelií, mezi kterými je Janovo evangelium nejmetafyzičtější, nezabere o moc víc času než sledování tohoto filmu, rozhodně ale dá člověku více poznatků, emocí a hlavně vlastního vidění tohoto příběhu, který položil základ jednomu ze současných vládnoucích světonázorů. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Film je vizuálně velkolepý, obrazy nedozírných krajin, oproti nim nepatrnost člověka. Pak ale přijde Ježíš s průzračně blankytnýma očima a obrazy se změní. Člověk jakoby najednou nabyl významu. Ježíšův příběh je zpracován střízlivě a bez velkých emocí. Je v něm dobře vidět, proč a jak moc byli Jan Křtitel i Ježíš Kristus stávajícím autoritám (římským i židovským) nebezpeční. Doprovází ho krásná hudba. Mladý Max von Sydow měl velké charisma. I Charlton Heston v roli Jana Křtitele, i Telly Savalas v roli Piláta. Film není tak efektní jako třeba Král králů, ale mně se docela líbil. ()

Galerie (70)

Zajímavosti (5)

  • Telly Savalas si kvůli roli Piláta Pontského poprvé oholil celou hlavu. Nová vizáž se mu tak zalíbila, že si už vlasy nenechal nikdy narůst. (jenik71)
  • Psaní scénáře k filmu zabralo dva roky. (raininface)

Související novinky

Zemřel herec Max von Sydow

Zemřel herec Max von Sydow

09.03.2020

Ve věku 90 let zemřel legendární herec Max von Sydow. Sydow se narodil ve Švédsku, významnou část svého života však strávil ve Francii. Významně spolupracoval například s režisérem Ingmarem Bergmanem… (více)

Reklama

Reklama