Reklama

Reklama

Největší příběh všech dob

  • USA The Greatest Story Ever Told
Trailer
Drama / Historický / Životopisný
USA, 1965, 199 min (Alternativní 186 min)

Výpravný snímek přináší ucelený příběh Ježíše Krista, který věrně vychází z evangelií podle Matouše, Marka a Lukáše. Tato tři evangelia se označují jako synoptická, protože se shodují ve struktuře, svědectvích a vypráví Ježíšův příběh podobným způsobem. Děj začíná Ježíšovým narozením v judském městečku Betlémě za vlády krále Heroda. V rámci více než tříhodinové stopáže můžeme sledovat všechny důležité události a zázraky v jeho životě. Příběh vrcholí v době, kdy se stává zbožným kazatelem, jehož věrní stoupenci považují za zázračného spasitele lidstva. Ježíš je proto zatčen a souzen za pobuřování, rouhačství a rebelii. Když je shledán vinným, dav si na římském prefektovi vyžádá rozsudek, který vede k jeho ukřižování... Jako Ježíš Nazaretský se ve své první anglicky mluvené roli představil slavný Max von Sydow. Svým zdrženlivým hereckým projevem dokázal působivě vyjádřit Ježíšovo milosrdenství a hlubokou víru. Ve vedlejších biblických rolích můžeme zaznamenat tehdejší největší hollywoodské hvězdy. Pro zajímavost lze zmínit Charltona Hestona jako Jana Křtitele, Tellyho Savalase jako Piláta Pontského nebo Dorothy McGuireovou jako Marii. Pro respektovaného filmaře a držitele Oscara George Stevense měl biblický velkofilm představovat návrat na výsluní, při natáčení mu ale nakonec museli vypomáhat i další dva zkušení režisérští kolegové – David Lean a Jean Negulesco. V 60. letech tento epický velkofilm představoval jeden z nejnákladnějších hollywoodských projektů. Produkční náklady na natáčení byly tak vysoké, že se nemohly vrátit z pouhé distribuce v kinech. Pro produkční společnost režiséra George Stevense se jednalo o finanční pohromu a hollywoodská studia na delší dobu odradila od dalších adaptací biblických příběhů. Snímek ale představuje jedno z nejkomplexnějších děl o Ježíšově vyznání a víře, které diváci docenili až s odstupem času. Největší příběh všech dob posbíral celkem pět nominací na Oscara v kategoriích za nejlepší kameru, výpravu, kostýmy, hudbu a vizuální efekty. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (42)

berg.12 

všechny recenze uživatele

Velkolepá podívaná v Leanovském hávu, na které jsou ovšem oskarové kategorie vesměs to nejzajímavější. Ten film nežije, nedýchá, je to jen jedno velké patetické gesto. Ve filmech jako tento může navíc hrát téměř kdokoliv a na výsledku to příliš nezmění. Zeffirelliho opus "Ježíš Nazaretský" z r. 77 je přirozenější a bez korektní postavy černocha pomáhajícího Ježíši s křížem. ()

Beastmaster4 

všechny recenze uživatele

Co napsat jako zarputilý ateista k podobnému filmu v takové podobě? Příběh Ježíše téměř jak přes kopírák z Bible, žádné zpochybňující myšlenky. Film určený pro věřící, těm se bude jistě líbit víc než mě. Na Krista mám trochu jiný pohled a tak se mi jiné filmy o něm líbily víc. Film zachraňuje místy pěkná hudba a zejména postava Jana Křtitele v podání Charltona Hestona. Škoda, že právě on nedostal roli jiné postavy, která by prošla celým příběhem. Max von Sydow je v roli spasitele věruhodně zasněný a poetický, takže svůj úkol splnil myslím taky dobře. Nebýt na tu dobu obvyklých táhlých a nudných scén, mohl být celkový pocit pozitivnější. Dnes už asi nikoho nebaví dlouhé dialogy a monology, když tím pak film nabyde na tři a čtvrt hodiny :-( Na druhou stranu je to jedinečné dílo ve svém smyslu pro ty, kteří chtějí věřit i pro ty, kteří zpochybňují. Na vše se má koukat z více stran, i když nesouhlasím, měl bych poznat, s čím nesouhlasím a proč ;) ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Film, který jsem si dal na Velký pátek; uvažoval jsem i o Pokušení, případně Umučení, ale raději jsem zůstal u této klasiky, jejíž zhlédnutí je asi také povinností každého zájemce o hollywoodský film. Snímek na vás zapůsobí buď jako obrovský příběh vyprávěný s nesmírnou pompou, anebo jako nepředstavitelná nuda, ale v každém případě si režiséři takových jmen zaslouží trochu respektu. A jestli se někomu jenom trochu líbí filmy jako :Obr, Lawrence z Arábie, Most přes řeku Kwai nebo Doktor Živago, tak by se měl minimálně pokusit toto veledílo přetrpět. Vždyť, kde se dočkáte takového nakupení hereckých osobností - třeba i v minirolích? - Carroll Baker - Veronika, José Ferrer - Herod Antipa, Charlton Heston - Jan Křtitel, Sal Mineo - Uriáš, Donald Pleasence -Satan, Sidney Poitier - Šimon Cyrénský, Telly Savalas- Pontius Pilát (Mimochodem: právě pro tuto roli se stal navždy holohlavým.), John Wayne -setník u kříže atd. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Zdrženliví Max von Sydow se svým polomikádem mě v roli Spasitele nikdy nesedl..Tento hvězdami nabitý výpravný film i v těch nejmenších možných rolích jsem viděl v dab. který byl ale opravdu hodně slabý. Podle mě je stokrát lepší Král králů z roku 61( v některých pasážích hodně podobný ne-li stejný) nebo později Zeffirelliho Ježíš Nazaretský či Pasoliniho Evangelium. Zaujal mě tak jen Charlton Heston v roli Jana Křtitele a pár silných scén viz ta s mrzákem, který začal chodit nebo vzkříšení Lazara. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Na Veľký Piatok sa už tradične venujem biblickej tématike. Po minuloročnom Umučení, ale zároveň aj v Pokušení, som tentokrát do „TRETICE” zvolil niečo nové, čo som doposiaľ síce nevidel, ale o „Najväčšom príbehu všetkých dôb” som mal zopár informácii, napríklad že režíroval môj obľúbenec George Stevens, v takmer jeho poslednom snímku predstavuje svoju víziu na život Ježiša Nazaretského... , ktorá je oproti Scorseseho, ale najmä Gibsonovej verzii, oveľa ale oveľa viac zhovievavejšia, keď zbytočne nezachádza do extrémov, ale servíruje poctivú, veľkolepú kinematografiu 60. rokov, a práve vtedy praskala vo švíkoch, no pomaličky sa blížilo jej zakončenie, a príchod - Nového Hollywoodu. Vidieť notoricky známu “Prestávku” , má stále čosi do seba. Viac-menej, voči troj - hodinovému KOLOSU nemám mnoho výhrad. Pekne odsýpa, extra nenudí, skrátka formát CINERAMA sprístupní neopakovateľné zábery, ktoré sa dajú stále vychutnávať, aj keď nad nimi výnimočne nejasám, ale musím skonštatovať, že sú na vysokej úrovni. Ak by som následne hľadal akúkoľvek „námietku” v hereckom ansámbli, ktorý je inak bezchybný, tak by som sa asi vŕtal v Kristovi, lebo švédsky predstaviteľ Max von Sydow, nie je vôbec starý, je priam ideálny, len sa mi zdá, že sa na túto postavu príliš nehodí, a pritom podáva fascinujúci, heroický výkon, hodný pochvaly. Je to v prvom rade dlhý film, sotva na jedno pozretie ? Hm... , tak na to si musí odpovedať každý sám, podľa svojho gusta. ()

Galerie (69)

Zajímavosti (5)

  • Natáčelo se mimo jiné i v Arizoně, kde filmaře postihla masivní sněhová bouře, jakou tento stát nezažil desítky let. Bouře odnesla i drahé dekorace představující město Jeruzalém. (raininface)
  • Psaní scénáře k filmu zabralo dva roky. (raininface)
  • Telly Savalas si kvůli roli Piláta Pontského poprvé oholil celou hlavu. Nová vizáž se mu tak zalíbila, že si už vlasy nenechal nikdy narůst. (jenik71)

Související novinky

Zemřel herec Max von Sydow

Zemřel herec Max von Sydow

09.03.2020

Ve věku 90 let zemřel legendární herec Max von Sydow. Sydow se narodil ve Švédsku, významnou část svého života však strávil ve Francii. Významně spolupracoval například s režisérem Ingmarem Bergmanem… (více)

Reklama

Reklama