Gauneři

• USA Reservoir Dogs (více)

Mafián Joe najme na vyloupení klenotnictví partu gangsterů, kteří se vzájemně neznají a oslovují se smyšlenými jmény. Akci však zmaří policie a lupičům nezbývá než uprchnout a ukrýt se ve starém skladišti. Pan Oranžový je postřelen a pan Bílý se ho pokouší udržet naživu, dokud nedorazí pomoc. Napětí ve skladu však narůstá, protože policie je jim v patách a pan Růžový je přesvědčen, že šlo o past – někdo z nich musí být zrádce. Každý má ovšem vlastní verzi toho, co se stalo. Jak dlouho bude trvat, než vytáhnou pistole a drama se změní v masakr? (Magic Box)

DoNotCross

Malý velký film. Je ohromně zábavné, že velká spousta lidí, co zbožňuje Quentinovu tvorbu, Gaunery nezná. On už bude navždy známý jako ten, co natočil Pulp Fiction. Tenhle biják je o mnoho střídmější - čisté komorní drámo o partě zabijáků v garáži, co se snaží přijít na to, proč jsou po kolena ve sračkách. Film vás udržuje v neustálém napětí - když už začíná dialog nudit, přibude nová postava, někdo zařve nebo se podíváme do minulosti. Možná budete překvapeni, když zjistíte, že film a vloupačce může fungovat, aniž byste jí viděli. Je až neuvěřitelné, kolik památných scén se podařilo do snímku narvat, přesto že se odehrává na tak malém prostoru. Ať už je to mučeníčko nebo ranní pokec nad kafem. Co se mně osobně líbí ze všeho nejvíce je fakt, že lze najít několik detailů, které otevírají prostor pro spekulace, jak který ze zúčastněných vlastně doopravdy skončil. No řekněte, není to zatraceně hodně na malý, nenápadný režijní debut? Ač mám rád i pozdější Tarantinovi filmy, začínám rozumět nářkům mnoha jeho fanoušků nad tím, že se nám mistr až příliš utápí ve vlastní výjimečnosti. Méně je někdy více. "Was that as good for you as it was for me?" ()

bohhous22

Původně jsem dal 4hvězdy=viděno s českým dabingem.Konečně shlédnuto v originálním znění=plné hodnocení!Jednoznačně. ()

AgnesDee

Film, u kterýho opravdu nevíte, jak dopadne. Drží vás neustále v napětí z toho, jestli v další scéně neumře nějaká postava. Je krásný, že je scénář tak geniálně propracovanej a Tarantino si na něm dal setsakra záležet. Hudba je bombová a herecké obsazení, i když někteří nám nepřijdou moc povědomí, je skvělé. Na to, že je to první film tehdy amatérského a neokoukaného režiséra, je to bomba. ()

Vojtarr

Tarantinovi stačí málo, aby natočil veledílo. Prakticky jedna místnost, omezený rozpočet, a přesto tento film překoná většinu současných romantických hollywoodských debilit, které stojí majlant a zapůsobí akorát tak na diváky do věku 10 let. Ani děj není nijak složitý, ale komu to vadí? Místo složitého děje je divákovi nabídnuta hromada sprostých hlášek, hromada násilí, litry krve a jako bonus mučení za poslouchání hudby z počátku sedmdesátých let. ()

donnovann

Po skončení filmu mě zcela pohltil pocit - Proč jen jsem neviděl Gaunery dřív než Pulp Fiction protože tohle je skvělá podívaná a vlastně taková příprava diváka na Historky z podsvětí. Opravdu už od začátku scéna v restauraci (já prostě ten scénář Tarantina miluju) mě neskutečně bavila, ale co se mi líbilo nejvíc bylo to pravdivé chování charakterů. Gauneři = drsná zábava. ()

Pitryx

Nebyly ty odbočky naprosto zbytečné? Odpovím si sám, ano. Tedy některé určitě. Já konverzačky nesnáším, na ty mohu chodit do divadla. Chvílemi jsem se silně nudil. Přesto musím přiznat, že rozuzlení překvapilo, zápletka byla dobře postavena i když mohla být lepší a dialogy byly taky velmi dobré. ()

JosefTomas

Na celovečerní debut sakra dobrá práce. Tarantino už tenkrát měl nakoukáno a prakticky v jediném filmu definoval svůj trademark, kterého se drží do teď. Záběry z auta? Máme. Dlouhé dialogy? Máme. Skoky časem? Máme. Skvělí herci. Jasný. Gauneři v porovnání s dalšími jeho filmy kvalitativně prohrávají, ale jako výkop dveří do pole filmografie udělal film medvědí službu gangsterkám a to jak těm americkým, tak těm hongkongským. ()

0verseer

"Are you gonna bark all day little doggie? Or are you gonna bite?" Archimedes vraj povedal: "Dajte mi pevný bod a ja pohnem Zemou.". Inu, Tarantino si mohol pokojne povedať niečo v zmysle: "Dajte mi 10 hercov plus jeden sklad a ja nakopnem kinematografiu spôsobom sebe vlastným." Spolu s Reservoir Dogs totiž vznikol koncept, ktorý Quentin neskôr v kultovom Pulp Fiction dotiahol k dokonalosti, teda nechronologické rozprávanie deja, veľký dôraz na dialógy, vyhrotené situácie mnohokrát vyusťujúce "mexickou plichtou", množstvo násilia a často vulgárny humor tu šlapú na plný plyn a vytvárajú skvelé tempo, takže by som kľudne zniesol aj 2 hodinovú stopáž. Už po otváracej scénke musí byť každému jasné, že pozerá niečo špeciálne, čo nemalo a stále nemá obdobu. Masterpiece! ()

Bartex

Pojďte se mnou. Jít s tebou? Kam?! Do mýho auta... Zapomněl jsi tam hranolky, který jsi dostal s tou limonádou? Ne, ty už jsem sežral... :-D Jednoznačných 5 :-) ()

Demonn

Film nadprůměrný, Tarantinovka průměrná. V žebříčku jeho filmů řadím Gaunery hluboko pod Pulp Fiction, Djanga a Hanebný Pancharty kamsi na úroveň Osmi Hrozných...chybí tomu ten drajv a vtip, který dokázal Tarantino vdechnout výše zmíněným filmům. 79% ()

pestak

Režijní debut Quentina Tarantina přináší nesmírně krvavou,brutální ale zároveň komickou podívanou, založenou na skvěle napsaných dialozích a skvělých výkonech herců. ()

mrclTV

Tarantino - majster nezáväznej konverzácie. Zatiaľ som videl asi tretinu jeho filmov, ale keď ich tak pozerám, zisťujem, že sú takmer všetky rovnaké: dlhé košaté konverzácie, veľmi jednoduchá zápletka, ktorá sa ale komplikovane vyrozpráva, striedanie časovej postupnosti, prípadne epizodický charakter a záver obstará spravidla prestrelka. Ale mne to nevadí, načo meniť niečo, čo funguje. Navyše vždy poteší Tarantinov cit pre detail a hudobný podmaz, ale z tohto filmu som úplne vedľa nebol, bol som len tak štandardne vedľa :D Ale obzvlášť musím vypichnúť a pochváliť scénu rozprávania historky policajtov v utajení - bola geniálna a poslúžila ako taký malý pohľad do zákulisia Tarantinovej práce a jeho postupov. ()

johnny01

Škoda místy až přílišné brutality, jinak je to dobrá podívaná, skvěle zahraná a obsahující i překvapivé momenty, ačkoliv proplétání dějů ještě není dovedeno k dokonalosti jako v pozdějších filmech. ()

Z filmu Bad Lieutenant vznikne franšíza

Z filmu Bad Lieutenant vznikne franšíza

13.07.2021

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

03.11.2019

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

Tarantino chce nakrútiť TV sériu

Tarantino chce nakrútiť TV sériu

12.05.2005

Už pred niekoľkými rokmi zrežíroval Quentin Tarantino jednu epizódu kultového seriálu Pohotovosť (pod názvom "Materstvo"), v ktorej odkázal na svoj réžijný debut Gauneri, keď do nemocnice priviezli… (více)