Gauneři

• slovenský

Gauneri

Krimi / Thriller

USA, 1992, 99 min

POZOR, NÁSLEDUJÍ DETAILNÍ SPOILERY!!! Děj filmu je takový: bla bla bla bla bla bla bla úvodní titulky au au bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla au au au bla bla bla bla prásk prásk, prásk bla bla bla prásk! Užvaněný film o loupeži diamantů, přičemž Tarantino diváka nenudí žádnými detaily, neuvidíme ani loupež, ani diamanty, akorát se hodně pindá a trochu střílí, z rutiny vypadne jedině Pan Blonďák a jeho kreace (Quentine, vole, v rámci reality jsi mu měl tu bílou košili zapráskat krví, tohle se vážně nedá udělat, aniž by měl člověk jedinou skvrnku na manžetě). Já to teda řeknu na plnou hubu, vážení: od filmu, který od většiny uživatelů nasbíral plnou palbu, jsem čekala víc. Ale musím přiznat, že Tarantina a jeho tvorbu nijak zvlášť nežeru. Kde zdejší odborníci masturbují a vykřikují o genialitě, já vidím svérázný kýč a pozérství. Nastřílela bych "Gaunerům" tři hvězdičky, uznávám ovšem lahůdkové obsazení a hlavně Pan Růžový, Pan Oranžový, Pan Bílý, Pan Blonďák a také pánové Joe a Eddie mě nutí váhavě stisknout kohoutek i počtvrté (ne, nezapomněla jsem na Pana Hnědého a Pana Modrého, ale nedostali mnoho příležitostí se projevit). 70%(15.5.2011)

Tarantino nikdy nebyl můj šálek teplé kávy. Gauneři jsou podobným případem, který jen dokazuje, že ani gangsterky nejsou žhavou kávou pro mé chtivé buňky, ale když zrovna po ruce nic jiného nemám, a koukám na zdejší hodnocení, tak chtivost mi nedá a okamžitě tu zapulzuje jeden z hříchů, který si nedokáži odpustit. I tak jsem se ale natolik nedokázal bavit. Nechápu v čem je takový humbuk, když Tarantino točí film. Ve většině případů je to totiž všecko na jedno brdo. Agresivní, krvavé a cynické příběhy se špetkou drsného humoru, které mají za cíl diváka hlavně pobavit. To netvrdím, že neplní, ale já se u toho všeho tak nějak nudím, že prostě poznám, že dobrý film budu hledat asi u někoho jiného než bude právě takové jméno ve filmové branži jako Quentin Tarantino je. Pochybuji, že budu mít náladu se i nadále pustit do nějakých dalších jeho filmů. Jeho tvorba mě prostě nebaví, a to i včetně Gaunerů. Je to ale jen věc názorů, jinak tento film při psaní tohoto komentáře je 131. nejlepším filmem na této databázi, takže na tom přecijen může něco být. --- Tohle budou vaše jména. Pan Hnědý, pan Bílý, pan Světlý, pan Modrý, pan Oranžový a pan Růžový. - Proč sem já pan Růžový? - Protože seš buzna! Jasný?(18.7.2008)

Rozpočet $1,2miliónaTržby USA $2,832,029Tržby Celosvetovo $14,900,000Tržby za predaj DVD v USA $18,214,162 //počet predaných kusov 1,478,741║ Táto gánsterka Quentina Tarantina nesie jeho svojský režisérsky štýl, ktorý dokázal ešte o niečo lepšie rozvinúť v jeho ospevovanom Pulp Fiction. V tomto prípade to stráca na pôvabe kvôli zbytočne zdĺhavému rýpaniu sa, v tých najmenších možných detailoch aby poskladal dokonalú skladačku jednej nevydarenej lúpeže diamantov. Áno, základný príbeh má svoje plusy o tom niet najmenších pochýb ale tie vedľajšie poviedky kde poukazuje ako, kde, čo, sa zosmolichalo nemá takú šťavu aby to malo výpovednú hodnotu akú by si určite želal. Jednoducho mi to celé príde len ako také jeho oťukávanie. Tak trošku to preháňa s tendenciou nadávok, čo tu je jedna veľká smršť a popri tom dosť uspávajú aj podaktoré nič hovoriace dialógy. A ako je zvykom dosť si tu lubuje v krvi ale to je v norme, aj keď nechutnosti s uchom si mohol odpustiť. /40%/(3.3.2009)

„Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?“ Reservoir Dogs jsou děláni srdcem Quinte, to jde poznat. Nemá cenu řešit, jestli jsou lepší Gauneři nebo Pulp Fiction, vždycky to totiž skončí hádkou o to, kdo bude pan Černý. Informace pro kinofily: ten oranžový balónek letící za autem údajně nemá žádný skrytý význam..(29.8.2008)

Skoro stejně ukecané jako Pulp Fiction, ale naštěstí o dost kratší. Do poloviny jsem si říkal, že ani tímto snímkem si mě Tarantino nezíská. Jenže pak to do sebe začalo zapadat, atmosféra byla hutnější, scény perverznější a já se konečně začal bavit. S odstupem času si však říkám, že tento kousek tady zabírá místo lepším filmům a jen kvůli tomu, že je to první Tarantinův snímek, obě oči nepřimhouřím.(21.5.2010)

• - Film je podľa Tarantina jeho verziou Kubrickovho filmu Zabíjanie (1956). Sám hovorí: „Nešiel som cestou vykradnúť Zabíjanie, ale skôr som myslel na to, ako natočiť tento druh lúpežného filmu z môjho pohľadu." (ambron)

• - Ve chvíli, kdy přišlo na řadu obsazení, byli na seznamu tři herce, z nichž aspoň jednoho musel režisér obsadit. Z trojice Christopher Walken, Dennis Hooper a Harvey Keitel se nakonec se podařilo získat Harveyho Keitela, který se později stal i producentem filmu. (SallyZen)

• - Podle jedné z nepoužitých scén, které se objevily na výročním DVD, bylo reálné jméno postavy Mr. White Lawrence Dimmick. Stejné příjmení měl i Jimmie v Pulp Fiction. (don corleone)