Gauneři

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Thriller

USA, 1992, 99 min

Jedna nevydařená loupež a parta prapodivných zlodějů hledá onen zádrhel, který všechno zkazil.. a najít tak mezi sebou práskačkou krysu!! Drsný i komický debut kultovního tvůrce Quentina Tarantina nejprve ústřední hrdiny šikovně představí, dá jim pomocí mistrovsky napsaných dialogů tvář a pak vše otočí o stoosmdesát stupňů a my jsme svědky toho, jakých sviní sledujeme příběh. Gauneři, které tvůrci sfoukli za dva týdny, otevřeli dveře řadě nezávislých filmů, Tarantina začala řada lidí kopírovat, stal se pojmem. Všemi možnými vulgarismy proložená jízda je především hereckým představením všech zúčastněných, má řadu agresivních scén, např. hraní si pana Světlého s připoutaným policistou a jeho uchem!!(22.3.2006)

"Gauneri". Je ich osem. Mafiansky boss Joe Cabot, jeho syn Nice Guy Eddie Cabot plus pán Biely, pán Oranžový, pán Blond, pán Ružový, pán Modrý a pán Hnedý. Plán je jednoduchý, premyslený a dôkladne pripravený. Krádež šperkov. Lenže niečo sa pokazí. Akcia nevíde. Polícia, streľba, chaotický útek, mŕtvi ľudia. Niekto z nich je krysa, zradca, tajný agent. Výborný komorný, konverzačný krimi thriller od progresívneho amerického režiséra Quentina Tarantina. Dokonalá práca. *****(28.1.2008)

Tarantinův suverénní debut je jakýmsi after-heist movie, neboť z plánování loupeže a jejího následného provedení vidíme jen útržky. Gauneři se rozebíhají až v momentě, kdy většina filmu tohoto subžánru končí a více než o procesu jsou tudíž o vztazích mezi postavami a jejich jednání ve vyhrocených situacích, které dává s každým dalším zhlédnutím více smyslu. Právě proměnami postav, které se před námi odhalují svými replikami a zároveň jsou odhalovány nevšední strukturací vyprávění, mne film baví víc než politicky nekorektními dialogy nebo Tarantinovou záliba ve věcech, které si navzájem odporují. Taky proto z Gaunerů nejvíc obdivuji retrospektivu pana Oranžového, která je nejen portrétem jedné postavy, ale také miniesejí o tom, jak gangsterské prostředí mužům dovoluje ztvárňovat role, jež by ve "slušném" prostředí byly nepřijatelné. 85% Zajímavé komentáře: Rob Roy, kiddo, Kryšpín, mis-ko, Bilky(26.2.2005)

Vynikající krimithriller přesně ve stylu, jaký se od Tarantina dá čekat. Nápaditý akční děj je obohacen o několik skutečně drsných scén a všichni herci se doslova předhánějí v tom, kdo na sebe strhne větší pozornost diváka. Nakonec se zřejmě vítězem stal u většiny stejně Michael Madsen díky scéně s uchem. Tarantinovsky zábavná byla ovšem i scéna s přidělováním barev k přezdívkám pro smluvenou akci - hlavně pan Růžový se zviditelnil. :)(5.7.2003)

Jako první celovečerní film tehdy 29 letého režiséra je Reservoir Dogs přímo zázrak. Quentin Tarantino dokázal do skromného snímečku natáčeného převážně v jedné místnosti hned na poporvé vtisknout svůj osobitý styl a udělat z něj legendu... Co první udeří do očí a uší jsou skvélé, místy satirické dialogy bohaté na všemožné fuckování, výborní herci (Mr. Pink je moje nejoblíbenější role Steve Buscemiho) a nekompromisní, až brutální stylovost příběhů "obyčejných" gaunerů. Dále více pod povrchem se skrývá jakési skryté napětí, kdy už je "po akci", ale nervy pracují na sto procent, emoce se hrotí a jejich závěrečná exploze patří mezi nejlepší filmová zakončení vůbec. 9/10(6.7.2008)

• - Ve scéně, kdy Mr. Pink (Steve Buscemi) utíká před třemi policisty, můžeme několikrát vidět kameru v odrazu na autech a další členy štábu v odrazu vitríny. (imagoo)

• - Ve filmu je možné všimnout si několika paralel s pozdějším Tarantinovým dílem Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). Jedná se například o jízdu s člověkem v kufru auta, zápalku v ústech Harveyho Keitela nebo podobnost bistra, ve kterém byla natočena úvodní scéna. S filmem Hanebný pancharti (2009) pak lze najít podobnost například ve skalpování části lidského těla. (Roman.Ticka)

• - I když Mr. Blonde (Michael Madsen) pravděpodobně zabil více lidí než ostatní postavy, nevidíme ho ve filmu zabíjet nikoho. (TommyLeeJape)