Gauneři

• Kanada

• Austrálie

Krimi / Thriller

USA, 1992, 99 min

Stačila jedna pitomá přestřelka, flashback vsazený do přepadení toho krámu s diamantama, nebo cokoliv, kde se střílí (těch pár výstřelů od Mr. Pink skutečně nepočítám). Bohužel to byla jen hodinu a půl dlouhá diskuze o tom, co se ASI stalo, kdo ASI zradil a co se bude ASI dít dál. 50% nuda(11.10.2008)

"Někdo nám strká do prdele rozžhavenej pohrabáč a já chci vědět kdo." Kdyby mne starý Joe pozval na tuhle fušku, tak bych evidentně byl panem Bílým - zkušeným, schopným a nevědomky chránícím krysu. Nemám totiž koule na to být panem Oranžovým, jsem příliš heterosexuální pro roli pana Růžového, považuji se za málo kultovního režiséra pro štěk pana Hnědého a na rozdíl od pana Světlého mne nijak zvlášť nepřivádí k orgasmu uřezávat uši cizím lidem. Ovšem pozvání na Tarantinův ukecaný debut nikdy neodmítám a song "Stuck in the middle with you" pak z hlavy nedostanu ani zblízka vypáleným střelivem značky Luger ráže 9mm.(29.10.2011)

Tarantinův suverénní debut je jakýmsi after-heist movie, neboť z plánování loupeže a jejího následného provedení vidíme jen útržky. Gauneři se rozebíhají až v momentě, kdy většina filmu tohoto subžánru končí a více než o procesu jsou tudíž o vztazích mezi postavami a jejich jednání ve vyhrocených situacích, které dává s každým dalším zhlédnutím více smyslu. Právě proměnami postav, které se před námi odhalují svými replikami a zároveň jsou odhalovány nevšední strukturací vyprávění, mne film baví víc než politicky nekorektními dialogy nebo Tarantinovou záliba ve věcech, které si navzájem odporují. Taky proto z Gaunerů nejvíc obdivuji retrospektivu pana Oranžového, která je nejen portrétem jedné postavy, ale také miniesejí o tom, jak gangsterské prostředí mužům dovoluje ztvárňovat role, jež by ve "slušném" prostředí byly nepřijatelné. 85% Zajímavé komentáře: Rob Roy, kiddo, Kryšpín, mis-ko, Bilky(26.2.2005)

Tenhle chlapík z videopůjčovny má vizi...má vizi, kterou pokaždé dokáže proměnit v tématický film, zakládající převážně na dialozích. Ne každému Tarantinův styl sedí, to je pochopitelné...ne každého baví sledovat dlouhosáhlé dialogy nebo moře krve. V tom je však ta krása...v tom je to kouzlo a genialita...a samozřejmě důraz na herecké výkony. Tim Roth ftw...80%(23.10.2014)

Už tu vidieť Quentinovu genialitu a jeho príbehový minimalizmus, režijný maximalizmus a schopnosť z čohokoľvek urobiť vynikajúci film prostredníctvom perfektného vedenia hercov, geniálnych dialógov (a monológov), správne uletených cool postáv a schopnosti navodiť tú správnu atmosféru. Kill Bill a Pulp Fiction sú ale podľa mňa lepšie.(2.7.2004)

• - Během natáčení téměř došlo k počtyčce mezi Quentinem Tarantinem a Lawrencem Tierneym. (Folky)

• - Veta, ktorú Mr. White (Harvey Keitel) adresuje na začiatku filmu Mr. Blonde (Michael Madsen), "Ak ma zastrelíš vo sne, tak by si sa mal radšej zobudiť a ospravedlniť sa mi," je upravený citát Muhammada Aliho, ktorý pôvodne znel: "Ak sa ti sníva, že ma porazíš, radšej sa zobuď a ospravedlň sa mi." (xpantherx)

• - Ve chvíli, kdy přišlo na řadu obsazení, byli na seznamu tři herce, z nichž aspoň jednoho musel režisér obsadit. Z trojice Christopher Walken, Dennis Hooper a Harvey Keitel se nakonec se podařilo získat Harveyho Keitela, který se později stal i producentem filmu. (SallyZen)