Reklama

Reklama

Lara Croft - Tomb Raider

  • Velká Británie Lara Croft: Tomb Raider (více)

Obsahy(1)

Lara Croft, dcera známého a bohatého vědce, je připravena kráčet v jeho stopách. Dostalo se jí dobré průpravy. Studovala na nejlepších školách, domluví se mnoha jazyky, ovládá bravurně nejrůznější druhy sebeobrany a hlavně se svým otcem, který před lety zemřel za nevyjasněných okolností, procestovala celý svět. Lord Croft hledal vzácné, ztracené krypty i dávno zapomenutá a často navěky pohřbená místa. Tentokrát, už zcela sama, musí Lara Croft překonat největší překážku. Nalézt obě části prastarého "šému", který jí zajistí neomezenou moc nad časem a prostorem ve jménu lidstva. Aby toho dosáhla, je třeba zvítězit nad nebezpečným a přísně utajovaným společenstvím, které má stejný cíl, jen touha po moci je motivována zcela jinak... Mladá Angličanka Lara žije v rozlehlém zámku, který zdědila po svém otci, lordu Croftovi, jenž zahynul před patnácti lety za nevyjasněných okolností. Kromě ní v sídle žije jen její tajemník Hillary a počítačový expert Bryce, který ovšem bydlí v karavanu před domem. Jedno noci najde Lara v domě staré hodiny, které se samy uvedly do chodu. Začaly odpočítávat dobu zbývající do konjunkce všech planet sluneční soustavy, k níž dochází poprvé po pěti tisících letech. Je to jediná chvíle, kdy lze s pomocí dvou magických předmětů ovládnout čas a tím i chod světa. Najít se je pokouší nejen Lara, ale také tajný spolek Osvícených. Její člen Monafred Powell má už jen týden na to, aby našel klíč, s jehož pomocí by získal poloviny magického trojúhelníku, potřebného k ovládnutí času.
Lara najde starého otcova přítele, sběratele hodin Wilsona, který ji odkáže na Manfreda Powella. Ten jí sice tvrdí, že drahokam z hodin nezná, Lara však pozná, že lže. Téže noci je zámek Croftových přepaden komandem, které vede Powell. Žena s nimi svede tvrdý boj, ale nepodaří se jí zabránit krádeži drahokamu. Podle otcových pokynů pochopí o co jde a také, co je třeba udělat, aby se magické předměty nedostaly do rukou Osvícených, kteří chtějí ovládnout svět. Vydá se do Kambodže, kde je ve starobylém chrámu Angkor Vat ukryta první polovina trojúhelníku. Dovnitř se jí podaří dostat dřív než tam pronikne Powell se svými muži a ziskuchtivým archeologem Alexem Westem, Lařiným dávným konkurentem. Podaří se jí dostat k uložené polovině trojúhelníku, musí však společně s ostatními svést boj s oživlými kamennými sochami. Potom se v Benátkách setká s Powellem. On má drahokam, ona část trojúhelníku, a proto potřebují jeden druhého, aby dosáhli cíle. Lara pochopí, že Powell je druhým nejvyšším mužem Osvícených, ke kterým patřil i její otec. Ten se však postavil proti jejich plánům na ovládnutí světa, a proto ho Powell zavraždil. Společně se dostanou do chrámu na zamrzlém sibiřském jezeře, kde objeví sál s modelem sluneční soustavy. Začíná konjunkce planet doprovázená zatměním Slunce. Začíná boj o nadvládu nad světem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (556)

Lateef 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle obrbordel jsem přežil jenom díky jedné věci. A Angelina Jolie to není. Správně, je to soundtrack! Naprosto neuvěřitelná sestava se sešla (př.: U2, Nine Inch Nails, Fluke, Basement Jaxx), nazpívala a zvítězila. Film si otipujete hned v prvním několika minutách, po kterých se buď fláknete dálkovým ovladačem do hlavy, abyste zbytek prospali v sladkém bezvědomí nebo skočíte pro tři orosený a jeden pořádně dlouhej špek. Angeline Jolie věřím jenom to chození v přiléhavým oblečku a cudné uculování se. Nějaké rošády s tělem, přemety, salta, vruty a podobné akrobatické vylomeniny, které metá playstationovská Lara, jsou ve filmovém podání úplně mimo, viditelně na drátech a navíc jsou potřebně rozstříhané. Rádoby vtipné hlášky, kecy o planetách v konjunkci, Vševidoucím oku, Trojúhelníku světla a dalších perličkách do mě bušily razancí mnohakilového kladiva, ale já odolávám a na tuhle tu tombraiderovskou hru nepřistupuji. Dříve by mě možná zmíněné vymyšlené mystické řečičky asi zaujaly, jako -náctiletý jsem Laru provedl všemi herními dobrodružstvími, Jolie je však zcela nepřesvědčivá a všechno uhrává svým hrudníkem. Závěr je reálný asi jako život na Jupiteru a jen potvrdil můj dojem z tohohle mišmaše. Nic, jdu si poslechnout alespoň ten božský soundtrack... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/274,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack Graeme Revell: 1. Elevation (Tomb Raider Mix) ,2. Deep ,3. Galaxy Bounce (Soundtrack Version) ,4. Get Ur Freak On [Featuring Nelly Furtado For Tomb Raider Soundtrack] (Amended) [Remix] ,5. Speedballin' (Soundtrack Version) ,6. Ain't Never Learned (Lara Croft Tomb Raider) ,7. The Revolution ,8. Terra Firma (Delerium Feat. Aude) (Lara's Mix) ,9. Where's Your Head At ,10. Illuminati ,11. Absurd ,12. Song Of Life ,13. Edge Hill (Groove Armada) ,14. Satellite ,15. Devil's Nightmare, ()

Reklama

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

V souvislosti s tímto výtvorem je hodně skloňováno jméno Indiana Jones. Při sledování té mizerné akce, která by asi chtěla být zájímavá, mě napadlo pár důvodů, proč by Indy vždy a všude filmové Laře nedžentlmentsky nakopal pozadí: 1.) Tam, kde Indy s klidem odstřelí beduína, co na něj machruje s šavlí, Lara odloží zbraň a na férovku se začne mlátit s protivníkem. 2.) Když se takto Lara začne mlátit, dělá to jako chlap. Ona se vůbec chová jako chlap. Když už je hrdinka žena, tak by se alespoň občas jako žena chovat měla. To Indy je pěknej macho. 3.) Pan Jones má za protivníky vždy důstojné a zajímavé soupeře. Lara jen slizouny, o kterých od začátku víme, že téhle emancipované nadženě nesahají ani po vycpaná ňadra (mimochodem, Ford se nikde vycpávat nemusel a Angelina s těma velkýma balónkama vypadá dost legračně). 4.) Pan Jones měl vedle sebe vždy sobě rovnou partnerku. Lara? Kde nic tu nic. 5.) Indy je vždy na plátně zajímavější než jeho poskok (tímto zdravím Chrise "Rimmera" Barrieho, jehož přítomnost alespoň místo prosvětlí tuhle nudnou slátaninu). ()

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

První hry ze série Tomb Raider (spolu s hromadou dalších "plejstejšnových" pecek) mi kdysi pomohly příjemně trávit čas nezaměstnanosti. A na to parádní vzrušení, jež mi zhruba před osmi lety přinášela "šedá skříňka", budu vzpomínat jen v dobrém. Jedno mi tenkrát ale nesedělo: Proč je to neforemné, hekající stvoření s copem (nic proti jejím "dovednostem") považováno za jakýsi virtuální sex symbol. V tomto duchu totiž o Laře psali nejen v tehdejších herních magazínech, ale třeba i v Reflexu... Poměrně mladá disciplína, zvaná "filmové adaptace počítačových her" se dnes ukazuje být stále nesmyslnější - působí na mě dojmem vršení jednoho zbytečného počinu na druhý. Když se podíváme na zdejší hodnocení, vypadá to, že i tento snímek je jedním z řady. Já bych k němu ale nebyl tak zlý. Když už nic, tak alespoň konečně představil Laru Croft jako chodící sex - tedy něco, na co jste při hraní her museli mít hodně bujnou fantazii. Rehabilitoval tak jednu neopodstatněnou pověst, kterou rozšířili sexuálně neukojení fanoušci, a kterou tvůrci těchto her nadšeně podporovali najímáním modelek, vydávaných za Laru na různých propagačních akcích. Nevím, co si pod filmovým zpracováním Tomb Raidera představovala zklamaná většina, ale já, jakožto člověk který už ví, že film a hra (jakkoli se zdá, že mají k sobě blízko) jsou ve skutečnosti jako nebe a dudy, jsem byl s tímto výsledkem spokojen. Film v současnosti může jen těžko přinášet to samé co hra, a proto beru Laru Croft - Tomb Raider jako něco jiného, něco navíc. Abych použil herní terminologii: Tohle je bonus. ()

Tetsuo 

všechny recenze uživatele

Skvělý koncept, hodně hypu, překvapivě obsazená Angelina Jolie, která celému intermediálnímu kultu dává nový rozměr, a film o ničem; ke všemu blbě nastříhaný. __________________ S odstupem několika let jsem přišel na to, v čem spočívá podivnost střihu: film se snaží, aby většina záběrů mohla být použita samostatně jako propagační fotografie, ovšem nikoli statická momentka pózování, ale jako highlight "zachycení nejatraktivnějších situací v pohybu". V důsledku toho si ale ony atraktivní situace nemůžeme moc užít, protože se před námi nerozvíjejí delší dobu, jednotlivé záběry nenavazují přesně a reálné vyvrcholení akce nenastává. Jen se za sebou sekají relativně atraktivní záběry z ostrých úhlů. _____________ K ději: pobavilo mě, že pro konspirační teoretiky je tento film příkladem, jak je manipulováno vědomím veřejnosti. Dílo údajně vzniklo, aby do hlav lidí zaselo, že existují jacísi pouze fiktivní ilumináti, a tím se zastřel zájem o existenci skutečných iluminátů, kteří řídí svět. Jinými slovy: plán iluminátů byl, aby si lidé říkali, že ilumináti ve skutečnosti neexistují, a tím je jejich moc posílena, protože se stávají neviditelnými. IMHO dokonalý příklad konspiračního mindfucku. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (36)

  • Natáčelo se v Pinewood Studios v Anglii (kde se tradičně točí bondovky), na Islandu a v Číně. Natáčelo se od 31. července do 30. listopadu 2000. (HellFire)

Související novinky

Statham nahradí Bronsona

Statham nahradí Bronsona

23.04.2009

Hádáte správně, chystá se další remake. Crank 2 se sice v amerických kinech zastavil a komerčně nepřežil, ale na statusu Jasona Stathama jako jednoho z nejdrsnějších chlápků v akčním žánru to šrám… (více)

Filmové kočky: Nová generace

Filmové kočky: Nová generace

27.01.2009

Jen předevčírem jsme psali o možné trojce Charlieho andílků, ve které by Drew, Cameron a Lucy dostaly mladší posilu. Už se i ví, kdo by to měl být – o filmovou kariéru se pokoušející Rihanna. A to… (více)

Angelina špiónkou a Bondův protivník

Angelina špiónkou a Bondův protivník

08.12.2007

Zní to jak z dob otrokářské společnosti, když si přečtete, že nějaké filmové studio zakoupilo life rights, tedy práva na život nějaké skutečně žijící osoby. Samozřejmě to není důkaz o všemocnosti… (více)

Reklama

Reklama