Třinácté patro

• Německo

The 13th Floor

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Německo, 1999, 100 min

Zaujímavé scifíčko, ktoré opúť raz spracováva námet umelých svetov. Film prekvapuje chytľavou atmosférou, kvalitnou hudbou a hereckými výkonmi (hlavne Craig Bierko). Zráža ho však prílišná prekombinovanosť(na konci to už s tými umelými svetami trochu prehnali), presladený záver(bez ktorého by film imho vyznel lepšie) a nevysvetlenie samotného faktu existencie umelých svetov.(6.6.2006)

Škoda toho nuceného, předvídatelného a trochu překombinovaného závěru. Jinak se totiž jedná o slušnou variaci na téma, které během krátké doby spolu s patrem varioval jak Matrix, tak Smrtihlav. Pokud vám ovšem nevadí lacinější look a trochu méně přesvědčivé zpracování, čeká vás chytrá sci-fi která nabízí dostatek prostoru pro zaujetí diváka a bohužel i celkem značnou část promarněného potenciálu.(2.12.2011)

Velice sympatické MMORPG. Chcete hrát za detektiva, kurvu nebo obyčejného chlápka co stojí támhle na rohu? Limity zde nejsou. Srovnávat tenhle film s Matrixem je neuvážené, mnohem lepší srovnání se nabízí právě s herními sandboxovými tituly, jako jsou ty ze série GTA nebo Mafia (chlapci z 2K Czech se musí otáčet, pokud chtějí v pokračování docílit vizuálu ze začátku tohoto filmu:) Už jste přemýšleli, co dělají vaši avataři, když zrovna nehrajete? Abyste se jednou nedivili, až vás v posteli odpráskne zapřísáhlý pacifista Niko Bellic nebo Lara Croft, která třeba vůbec nemá ráda šplhání po horách. Pobavila mě znechucená manželka ‘psychopata‘, který tráví čas ve virtuálním světě zabíjením nevinných jedniček a nul. Moje přítelkyně celkem snáší mé teroristické toulky ulicemi San Andreas nebo Liberty City a rozhodně nehledá únik v on-line sexuální turistice, ale třeba u klasických adventur. Pravda, technologie použitá v tomhle sci-fíčku je už trochu za hranicemi, ale pořád je to jen virtuální realita. Představa, že celá naše sluneční soustava leží někde na disku v temné serverovně je přinejmenším znepokojující. Snad ho nikdo nezformátuje.(25.5.2010)

Veľmi dobré sci-fi, pre mňa to bolo teda poriadne prekvapenie, samozrejme v tom dobrom. Ide vlastne o taký matrix v malom, len za omnoho menej peňazí a pritom kvalitatívne skoro na rovnakej úrovni. Príbeh je naozaj zaujímavý a preto aj udržuje v napätí. Asi v polovici filmu som si myslel, že som to už pochopil, ale nepochopil. Nakoniec bolo všetko inak a priznám sa, že tá varianta sa mi páčila omnoho viac ako moja úvaha. Koniec bol už potom predvídateľný, vlastne som chcel aby to tak skončilo a podarilo sa. Presne podľa môjho gusta. Odporúčam každému fanúšikovi sci-fi, určite nebude sklamaný. 85/100(4.11.2013)

Divíte sa, že ste tento zaujímavý snímok na poprvýkrát nepochopili? Nič sa nedeje, myslím, že aj s filmom 'Matrix' to tak pre niekoho bolo. V strede filmu až veľmi prekombinované, myslel som, no čím dej postupoval, všetko do seba dokonale zapadalo, atmosféra hustla nakoniec to vypľulo aj jeden z najzaujímavejších záverov. 80%.(7.5.2006)

• - V roce 2000 byl snímek nominován na cenu Saturn v kategorii nejlepší film. Cenu však vyhrál film Matrix (1999). (Terva)

• - Film je natočen na motivy románu "Simulacron-3", který napsal Daniel F. Galouye. (Terva)

• - V roku 1937 Grierson spomína, že bojoval v prvej svetovej vojne, avšak toto označenie vzniklo až po vypuknutí druhej svetovej vojny. Do roku 1939 bola známa ako veľká vojna alebo svetová vojna. (muti)