Třinácté patro

• Německo

The 13th Floor

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Německo, 1999, 100 min

Nedokonale dokonalé. Výborný sci-fi svět, který někdy za půlkou pochopíte a někdy ve dvou třetinách je vám jasné, jak dopadne. Škoda, že samotný příběh není působivější a je spíš jen prostředkem pro vykreslení celého světa. JInak ale výborně vymyšleno. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 8 | hudba 7 | humor 0 | akce 3 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6(7.4.2013)

Kdysi jsem tento film viděl, ale vzpomenul jsem si až při jeho opětovném zhlédnutí. S nostalgickou slzou v oku jsem si připomenul tento filmový skvost, který je díky slavnějším kolegům své doby malinko pozapomenut a přehlížen. Nicméně, já nezapomínám a jsem rád, že jsem toto znovu nalezl. Velmi chytře vymyšleno a stylově natočeno. Takové komorní drama bez přehnaných efektů, které diváka pomalu zvedá ze židle a pomaličku se mu vkrádá do mysli. Tady platí nepsané pravidlo, že skvělý příběh se dá zahrát v jedné místnosti s jedním hercem. Proto ani nižší rozpočet a herecké obsazení, postrádající slavná jména, vůbec nepokazil renomé tohoto skvělého snímku a mám dokonce za to, že více efektů a známá tvář by jedině uškodily. Miluji tenhle druh filmů a proto je i mé hodnocení vysoké. Nestydím se za krásných 90%(18.12.2011)

Škoda toho nuceného, předvídatelného a trochu překombinovaného závěru. Jinak se totiž jedná o slušnou variaci na téma, které během krátké doby spolu s patrem varioval jak Matrix, tak Smrtihlav. Pokud vám ovšem nevadí lacinější look a trochu méně přesvědčivé zpracování, čeká vás chytrá sci-fi která nabízí dostatek prostoru pro zaujetí diváka a bohužel i celkem značnou část promarněného potenciálu.(2.12.2011)

Další film s podobnou zápletkou jako má Matrix. Stejně jako Matrix, eXistenZ, Truman Show nebo Smrtihlav (Dark City) pochází z roku 1998/1999 a jeho zápletka se točí kolem zkoumání reality. Je svět kolem skutečný, nebo je to jen konstrukt? Třinácté patro mě opětovně utvrdilo v tom, jak je Matrix geniální nadčasové dílo, kterému se žádný novodobý film nevyrovná, ale stejně se mi velmi líbilo. To i přesto, že zápletka byla mnohem jasnější a přímočařejší.(10.6.2010)

• choze

Pro začátek zopakuju, co už napsali mnozí přede mnou - je to MATRIX bez akce, efektů a precizního vizuálu, jehož bullett timem je zelená laser show a elektrické záblesky v očích. A který spoléhá na "překvapivý zvrat", který mě napadl ještě než jsem film zapnul, protože je to první "překvapivý zvrat", který vás napadne, když vás někdo zaúkoluje, abyste natočili film o virtuální realitě s překvapivým zvratem (taky byl film natočen podle jedné z prvních knih o virtuální realitě). Ve výsledku je to koukatelný komorní mix sci-fi a detektivky ze staré školy (podobný SMRTIHLAVOVI) pro čtyři herce s tragickým, věčně vyvaleným Bierkem a výborným prověřeným hajzlem D´Onofriem.(9.9.2009)

• - Spoiler: V závěru filmu je v novinách uvedeno:  Monday, June 21, 2024.  Ve skutečnosti na toto datum připadne pátek. (ran85)

• - Film je natočen na motivy románu "Simulacron-3", který napsal Daniel F. Galouye. (Terva)

• - Douglas Hall (Craig Bierko) nosí hodinky značky Hamilton Contour. (dyfur)