Rodáci (TV seriál)

Drama / Válečný

Československo, 1988

Jiří Adamec

Kristián Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden, Petr Haničinec, Míla Myslíková, Jan Čenský, Ilja Prachař, Zdena Hadrbolcová, Rostislav Čtvrtlík, Jiří Datel Novotný, Jiřina Bohdalová, Eva Horká, Ladislav Trojan, Svatava Hubeňáková, Nela Boudová, Alois Švehlík, Vlastimil Fišar, Petr Štěpánek, Ladislav Mrkvička, Jan Přeučil, Dana Homolová, Jiří Holý, Bohumil Vávra, Jaroslav Satoranský, Jiří Pleskot, Filip Renč, Monika Žáková, Miroslav Zounar, Zdeněk Ornest, Vladimír Hlavatý, Bořivoj Navrátil, Otakar Brousek ml., Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Lída Plachá, Josef Nedorost, Lubomír Kostelka, Ferdinand Krůta, Vladimír Kratina, Otto Ševčík, Josef Langmiler, Michal Pešek, Jan Pohan, Jan Cmíral st., Igor Smržík, Milan Klásek, Ljuba Krbová, Bohuslav Čáp, Václav Kotva, Jiří Smutný, Ivan Vyskočil, Vilma Cibulková, Ladislav Křiváček, Pavel Zedníček, Zdeněk Buchvaldek, František Němec, Václav Sloup, Václav Postránecký, Tomáš Juřička, Milan Riehs, Jiřina Jelenská, Stanislav Fišer, Jiří Bartoška, Jiřina Jirásková, Dana Bartůňková, František Hanus, Václav Helšus, Miroslav Vladyka, Václav Knop, Karel Augusta, Lída Roubíková, Božena Böhmová, David Schneider, Vladimír Černý, Boris Rösner, Miroslav Donutil, Jaroslav Kepka, Karel Bělohradský, Petr Svárovský, Antonín Hardt, Petr Skarke, Valérie Zawadská, František Husák, Adolf Filip, Pavlína Mourková, Karel Houska, Steva Maršálek, Martin Kolár, Ladislav Potměšil, Zdeněk Martínek, Josef Mixa, Václav Švorc, Adolf Kohuth, Petr Oliva, Jindřich Světnica, Josef Vinklář, Marie Durnová, Jana Švandová, Rudolf Jelínek, Milan Vágner, Dalimil Klapka, Emil Horváth st., Bronislav Poloczek, Daniela Pokorná, Vladislav Beneš, Soběslav Sejk, Radan Rusev, Blažena Holišová, Ladislav Šimek, Pavel Havránek, Martin Učík, Vlastimil Jílek, Oldřich Velen, Svatopluk Skopal, Ján Mildner, Bedřich Prokoš, Václav Mareš, Otto Lackovič, Bořík Procházka, Vladimír Bičík, Otto Budín, Jindřich Hinke, Miroslava Pleštilová, Ivan Richter, Vlastimil Čaněk, Josef Velda, Daniel Landa, Zdeněk Srstka, Eva Řepíková, Bohuslav Ličman, Jana Robenková, Vladimír Pospíšil, Jindřich Hrdý, Marcela Martínková, Josef Patočka, Alena Kreuzmannová, Ivana Vávrová, Jana Jiskrová, Otakar Brousek st., Zdeněk Žák, Dana Morávková, Sergej Bystrickij, Miloslav Mejzlík, Jana Vaňková, Oldřich Vlach, Sergej Martynov, Jiří Novotný, Martin Mejzlík, Carmen Rauschgoldová, Mária Bálintová, Vladimír Matějček, Jiří Táborský, Zuzana Jezerská, Jan Teplý st., Jiří Plachý ml., Miroslav Táborský, Ivan Podobský, Jitka Malíková, Petr Drozda, Marek Pavlovský, Miroslav Adamec, Šárka Štembergová, Jiří Němeček, Václav Syřiště, Aleš Helcelet, František Žák, Josef Kubíček, Vlastimila Vlková, Karel Urbánek, Petr Lepša, Jaroslav Tuček, Oldřich Vlček, Miloš Skalka, Stanislav Hájek, Jakub Zindulka, Miroslav Krejča, Milan Pěkný, Zdeněk Wronský, Jaroslav Cmíral, Pavel Želízko

Takže konečně se dostávám k hodnocení často velmi démonizovaného seriálu, který většina smrtelníků mohla vidět jen jednou před dvaceti lety. Když se teď nedavno konečně objevil, tak si mohla hrstka nadšenců, včetně mě, vychutnat 13ti dílnou verzi, kdy každý díl má poctivou hodinu a půl. Rozhodně to tedy není ani úplně černobílá komunistická agitka, ani brak z filmařského hlediska. Adamec chtěl natočit něco trošku akčního, trochu snad romantického a zároveň musel vyhovět diktátu shora, který si představoval propagandistický epos k výročí Února. To co tedy sledujeme, je řekněme určitý kompromis, který na jedné straně výborně ukazuje lidské povahy za protektorátu a nabízí i na české poměry slušnou akci, což se tedy týká zhruba první poloviny seriálu, tj. let válečných a těsně poválečných. Na druhé straně pak, po přehoupnutí děje ve druhé polovině, Rodáci připomínají tak trochu spin-off sériálu Gottwald, kdy prostředí vedení bolševiků vystřídá moravská vesnice. Hlavní hrdina Vitásek (Šťastný) je tedy mladý rebel který ve stylu J. Bonda přefikne všechno co před ním neuteče na strom, který po anabázi s vyhazovem z gymplu a postupným přechodem k partyzánům vstupuje do KSČ a pak bezhlavně bojuje za práva prostého lidu, jeho otec, bývalý legionář a současný odbojář (Brzobohatý) je férový chlap a ač nekomunista, má s nimi velmi nadstandardní vztahy, Jana Hlaváčová, která hraje jeho ženu je tady ve své typické poloze starostlivé matky, ale dá se říct, že její role je poměrně nevýznamná. Zbylé postavičky ve vsi jsou pak pestrou škálou charakterů a je často velmi typická jejich proměna po osovobození, velmi zajímavá je například postava JUDr. Mlejnka (Petr Kostka), který ač bývalý sokol a vlastenec přijme za protektorátu s určitým sebezapřením post starosty, který samozřejmě vyžadoval stýkání se s němci a občasnou "službu říši" jako např. přednášku v Národním souručenství, přestože tento člověk měl pouze tu smůlu, že se dostal ve špatné době do špatné funkce (a spíš z pocitu odpovědnosti než prospěchářství; něco jako Hácha) a rozhodně neudělal nic zlého, automaciky je na něj v seriálu pohlíženo jako na kolaboranta, který se pak dá dohromady s jedinou konzervativní stranou po válce (tedy tou "špatnou"), s ČSNS. Jeho syn Karel (Karel Roden) je ale o poznání větší hajzlík, který se stane nadšeným mladým náckem (pro Rodena role naprosto sedící) a později demagogickým antibolševikem na právnické fakultě (ta druhá poloha je sice sympatičtější, ale to by se u toho nesměl tvářit a chovat jako Hitler). Pokud jde o Národní socialisty, ti tady jsou zobrazeni ne úplně jednoznačně (jako například v Gottwaldovi) a zahrnují i postavy zcela kladné jako jsou otec a syn Pačandovi (Zindulka, Navrátil), i když druhý jmenovaný nakonec "prozří" a převlékne dres, velmi neštastné je ale silně negativní a nutno dodat že i lživé zobrazení předsedy ČSNS Petra Zenkla, což je asi jeden z největších hříchů Rodáků. Podobně nejednoznačná je situace i v ostatních stranách, ono totiž sotva přijedou ruské tanky, půlka vesnice vstoupí do nějaké partaje a s přicházejícím Únorem se to zase všechno jakoby srovná - ti jakoby kladní prozří a ti ostatní většinou skončí nevalně. Jsou zde tedy i v kladném smyslu zobraneni např. někteří sokolové (Zindulka dokonce v kroji) či odbojová organizace Obrana Národa (myslím, že je to možná jediná zmínka o ní v předlistopadové seriálové či filmové produkci). Velmi zajímavá ja také na celém seriálu krimi linie o slizkém konfidentu Voráčkovi (Postránecký), po kterém jde duo kriminalistů Kratěna - Renč (ano ten Filip Renč). Celkově tedy seriál nemá cenu bezhlavě zatracovat, i přesto, že je v něm řada propagandistickým momenů, někdy i nesmyslností (partyzán vyběhne z krytu a nechá se zbytečně zabít kvůli pitomé flašce atd.). Když přes to všechno ale člověk srovná Rodáky s dnešní rychlokvaškovou seriálovou produkcí, tak všechna čest, jen ten konec mohl být trochu rozvinutější...(24.3.2009)

Před pár lety jsem tomuhle seriálu dával odpad,teď musím říct,že vzhledem k tomu,co praktikuje za hrůzy naše tzv. svobodomyslná, bez nátlaková a bez cenzurní kinematografie a televize,je tohle dílo skvost! Plejáda skvělých herců,u nichž musím konstatovat,že kdyby zahráli třeba stůl,nebo židli,je to koukatelný a věrohodný. Jen se pozastavuji nad jednou věcí,v roce 1987,potažmo 1988 se naši tvz. novodobí buditelé (Bartoška,Brzobohatý,Hrušínský aj.) opravdu museli ,,zaprodat",jak se později říkalo a říká,překrucováním dějin? Nechci soudit,nepřísluší mi to,ale jak bylo řečeno v jedný krásný pohádce: Pro pár špinavých zlaťáků,pro falešnou slávu ....???(6.12.2018)

• vitak69

Neuvěřitelná lež a bolševická propaganda. Na tom seriálu není ani smítko pravdy. Pokuď někdo tvrdí opak, lže sám sobě. Totálně překroucená historie, což bolševikům šlo ze všeho nejlépe, tedy kromě politických procesů. Chtěl bych vidět soudruha kulhajícího Vitáska, jak se vysmívá poprsí demokratické poslankyně, jestli by si tak troufl vysmívat se i po roce 1948 některé ze soudružek. Myslím, že by to bylo poslední, čemu by se v životě smál. Jestli někomu vadí, že se seriál nějak moc nevysílá, tak mám návrh, co kdyby Němci povolili vysílání Věčného Žida a dalších perliček při budování a rozšiřování své Tisícileté říše? I tyto filmy byly výborně natočené, se skvělou kamerou a dobrými herci. Jestli existuje slušný komunista, pak se najde i slušný fašista či nacista. Mohla by se zavést vzájemná výměna těchto "vynikajících filmů a seriálů". Pravda je, že těch bolševických je trochu víc, budování komunismu u nás trvalo trochu déle, než budování Tisícileté říše.(17.9.2012)

• mh.mail

0% — Tak já tedy pamatuju už původní uvedení seriálu v televizi. Byla to fakt síla. Kromě toho, že to v tu dobu už bylo celé k smíchu, byla to ještě navíc nastavovaná kaše, což se projevovalo v určitých scénách, které neměly žádný jiný viditelný smysl, než nastavení času — v hlavě mi utkvěla scéna opilých mužů (Vitásek mezi nimi), kteří se cestou z hospody válejí v nějaké síti, nebo to snad byly kolotoče, to už teď nevím přesně, vím jenom, že ta scéna byla neuvěřitelně dlouhá a ještě nesmyslnější než zbytek seriálu. Jinak se jednalo o snahu zatraktivnit lidem komunisty, k čemuž využili mladého, pohledného Vitáska, který měl vzbudit v divácích sympatie. Ale nepomohly ani výroky typu: „Kozy máte pěkný, ale pravdu nemáte!“ Lidi už to tenkrát nežrali. A věděli to i komunisté. Pamatuji si i na besedu s tvůrci, především režisérem, kde mu za toto jeho dílo myli hlavu a Adamec se trapně vykrucoval. Jojo, to byly tenkrát doby!(7.3.2016)

• Fox85

Zase taková sr**ka to nebyla. Když si to shrneme - pár zajímavých momentů ze života v Protektorátu, velice (!) vtipné útoky partizánů, hrdinné osvobození a bratříčkování s rudou armádou, těžká cesta komunistů vzhůru pro "blaho všeho lidu", častá debilita hlavního hrdiny a hlavně (!) skvělé vykreslení některých postaviček (hlavně tedy jejich schopností se plynule přizpůsobit jakékoliv situaci a režimu - viz Voráček a advokát Mlejnek se synem). Druhá půlka seriálu o strastech komunistické strany v Československu a hlavně na malém městě je tedy opravdu převážně nudná a místama hutná agitka, ale jsem docela rád, že jsem to viděl. Ať totiž chceme nebo ne, hráli v tom i kvalitní herci a snažili se (někteří) odvést alespoň slušnou práci. Takže za ně je ta druhá hvězda. [Viděno v obnovené premiéře na tv Barrandov](12.7.2011)

• - Filmovalo se také v lipové aleji v Rosicích, železniční stanici Tatranská Polianka, zámku Mníšek pod Brdy, zámku Tochovice, Brně, městském soudu v Praze, Miroslavy, Mahenově divadle v Brně, Praze na Malé Straně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Železniční most, na který útočí partyzáni, se nachází mezi obcemi Střelice u Brna a Radostice na trati mezi Brnem a Znojmem. Filmovalo se i na zámku Benátky nad Jizerou. (offlineman)

• - Součástí soundtracku je také jeden z pozdních duetů Anny Ondry a Hans Söhnkera. (NinadeL)