Rodáci (TV seriál)

Drama / Válečný

Československo, 1988, 22 x 50 min

Jiří Adamec

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden, Petr Haničinec, Míla Myslíková, Jan Čenský, Ilja Prachař, Zdena Hadrbolcová, Rostislav Čtvrtlík, Jiří Datel Novotný, Jiřina Bohdalová, Eva Horká, Ladislav Trojan, Svatava Hubeňáková, Nela Boudová, Alois Švehlík, Vlastimil Fišar, Petr Štěpánek, Ladislav Mrkvička, Jan Přeučil, Dana Homolová, Jiří Holý, Bohumil Vávra, Jaroslav Satoranský, Jiří Pleskot, Filip Renč, Monika Žáková, Miroslav Zounar, Zdeněk Ornest, Vladimír Hlavatý, Bořivoj Navrátil, Otakar Brousek ml., Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Lída Plachá, Josef Nedorost, Lubomír Kostelka, Ferdinand Krůta, Vladimír Kratina, Otto Ševčík, Josef Langmiler, Michal Pešek, Jan Pohan, Jan Cmíral st., Igor Smržík, Milan Klásek, Ljuba Krbová, Bohuslav Čáp, Václav Kotva, Jiří Smutný, Ivan Vyskočil, Vilma Cibulková, Ladislav Křiváček, Pavel Zedníček, Zdeněk Buchvaldek, František Němec, Václav Sloup, Václav Postránecký, Tomáš Juřička, Milan Riehs, Jiřina Jelenská, Stanislav Fišer, Jiří Bartoška, Jiřina Jirásková, Dana Bartůňková, František Hanus, Václav Helšus, Miroslav Vladyka, Václav Knop, Karel Augusta, Ludmila Roubíková, Božena Böhmová, David Schneider, Vladimír Černý, Boris Rösner, Miroslav Donutil, Jaroslav Kepka, Karel Bělohradský, Petr Svárovský, Antonín Hardt, Petr Skarke, Valérie Zawadská, František Husák, Adolf Filip, Pavlína Mourková, Karel Houska, Steva Maršálek, Martin Kolár, Ladislav Potměšil, Zdeněk Martínek, Josef Mixa, Václav Švorc, Adolf Kohuth, Petr Oliva, Jindřich Světnica, Josef Vinklář, Marie Durnová, Jana Švandová, Rudolf Jelínek, Milan Vágner, Dalimil Klapka, Emil Horváth st., Bronislav Poloczek, Daniela Pokorná, Vladislav Beneš, Soběslav Sejk, Radan Rusev, Blažena Holišová, Ladislav Šimek, Pavel Havránek, Martin Učík, Vlastimil Jílek, Oldřich Velen, Svatopluk Skopal, Ján Mildner, Bedřich Prokoš, Václav Mareš, Otto Lackovič, Bořík Procházka, Vladimír Bičík, Otto Budín, Jindřich Hinke, Miroslava Pleštilová, Ivan Richter, Vlastimil Čaněk, Josef Velda, Daniel Landa, Zdeněk Srstka, Eva Řepíková, Bohuslav Ličman, Jana Robenková, Vladimír Pospíšil, Jindřich Hrdý, Marcela Martínková, Josef Patočka, Alena Kreuzmannová, Ivana Vávrová, Jana Jiskrová, Otakar Brousek st., Zdeněk Žák, Dana Morávková, Sergej Bystrickij, Miloslav Mejzlík, Jana Vaňková, Oldřich Vlach, Sergej Martynov, Jiří Novotný, Martin Mejzlík, Carmen Rauschgoldová, Mária Bálintová

Přišel k vám bolševický Ježíšek! Už jen tato věta stojí za nějakou tu hvězdičku!!! Tento seriál je tak démonizovaný, až to bolí! Vždyť o nic nejde, příběh dospívajícího kluka, který měl tu smůlu, že dospíval za války a ta válka jej dost ovlivnila... Nebyl ani letcem RAF, ani atentátníkem na zastupujícího říšského protektora... Sem tam někoho zastřelil, sem tam sbalil nějakou holku... sem tam vedl nějakou schůzi, sem tam nějakou schůzi rozbil... A nějaká agitace? Tři muži v chalupě zachraňovali vesnici stavěním velkých kompostů a Petr Vitásek vyháněním kolaborantů! Pět hvězdiček dávám z trucu! Není to žádné veledílo, ale není to ani žádný propadák! Viděl jsem spoustu větších hovadin! A tak jedna hvězdička za Vitáskovu hůl a tvrdou hlavu, druhá hvězdička za ty jeho holky, třetí za Zedníčkovu prostřelenou hlavu, čtvrtá za bolševického Ježíška a ta pátá... Ta je za práci grafiků při tvorbě závěrečných titulků... Proč psali za slůvkem "Hráli" nekonečný seznam herců, když stačilo napsat: "Hráli: všichni!"(9.4.2011)

• kingik

Vitásek zbědovaně: "Kurva, piča, dělej Zedníčku, a vymrdej mě tou mojí hůlkou, když se štítíš do mě zabořit čuráka. Já vím, není se co divit, když mě v lese vymrdala celá banda odbojářů, a já z toho churavím. Nevíš, do prdele, co to je?! Proč mám najednou šedivé skráně, kulhám, z prdele mám výtok, a ještě před nedávnem jsem fidlal na LŠU Humoresku, a nic mně nebylo?!" "Ty se teď sebereš, pojedeš do města, vyhledáš felčara, sesbíráš všechny lékařský knihy a pokusíme se zjistit, co mám za neznámou chorobu!!!" Teprve až s pádem režimu se všichni dozvěděli, že hrdina a vzor tehdejšího socialistického lidu Vitásek, měl AIDS. Soudruzi to úzkostlivě tajili a neustále přicházely zprávy, že Vitásek má neštovice. Stačil nakazit nejen všechny v lese, ale i všechny obyvatele přilehlé hájovny. Ani Jirka Adamec na chorobu nenašel lék, a ten už národ nejednou vyléčil svými zábavnými estrádami. A tak jsme dlouhých 22 dílů sledovali, jak Vitásek a jeho banda zmírají na zákeřnou chorobu, kterou tady tehdy nikdo neznal. Vitásek se po syfilitikovi Gottwaldovi stal dalším významným mužem komunistické éry, který trpěl sexuálně přenosnou a smrtelnou chorobou. Čest soudruzi, že jste to tak dlouho drželi pod rudou pokličkou. Avšak pozor! Z vašeho seriálu se totiž mohl nakazit i nic netušící divák! 20%(19.11.2014)

• PaRi

Tak k tomuhle oslavnému a prorežimně servilnímu seriálu mám jen jednu poznámku - absolutně geniální filmařka Leni Riefenstahl si za svoji oslavu nacismu (v r. 1935, kdy točila svůj vynikající dokument Triumf vůle, se jí nacismus ještě nemusel jevit jako zločinný) po válce ani neškrtla a k natáčení se vrátila až někdy v 70ti letech svého věku v JAR. Adamec za totální odpad oslavující zločinný komunistický režim (v době, kdy se to o tomto režimu již vědělo), byl v roce 1989 vyhozen z České televize, krátce byl bez zaměstnání a dnes je velmi žádáným režisérem č. 1 na TV NOVA. Inu jiná doba a země, jiný mrav. U nás se bezcharakternost vyplácí. Když se podívám na tu plejádu herců, tak mám pocit, že tenhle seriál byl braný jako kádrování, kdo se odváží odmítnout. Pro mě osobně je nejsmutnější účast Brzobohatého. Jak nevzpomenout jeho skvělé role ve zcela jiných rodácích?(9.2.2008)

• mh.mail

0% — Tak já tedy pamatuju už původní uvedení seriálu v televizi. Byla to fakt síla. Kromě toho, že to v tu dobu už bylo celé k smíchu, byla to ještě navíc nastavovaná kaše, což se projevovalo v určitých scénách, které neměly žádný jiný viditelný smysl, než nastavení času — v hlavě mi utkvěla scéna opilých mužů (Vitásek mezi nimi), kteří se cestou z hospody válejí v nějaké síti, nebo to snad byly kolotoče, to už teď nevím přesně, vím jenom, že ta scéna byla neuvěřitelně dlouhá a ještě nesmyslnější než zbytek seriálu. Jinak se jednalo o snahu zatraktivnit lidem komunisty, k čemuž využili mladého, pohledného Vitáska, který měl vzbudit v divácích sympatie. Ale nepomohly ani výroky typu: „Kozy máte pěkný, ale pravdu nemáte!“ Lidi už to tenkrát nežrali. A věděli to i komunisté. Pamatuji si i na besedu s tvůrci, především režisérem, kde mu za toto jeho dílo myli hlavu a Adamec se trapně vykrucoval. Jojo, to byly tenkrát doby!(7.3.2016)

Ne nezbláznil jsem se! 5* za tuto sračku a velmi zlou sračku dávám pro Význam a nikoliv za odfláknuté zpracování. Tento seriál by si měl povinně odkoukat každý mladý intelektuál, je to jako instruktážní film o souloži nebo dýchání z úst do úst. Komouši na vrcholu perestrojky tu otevřeně říkají: podívejte se na nás a na naši historii. My jsme ksindl, vrazi, násilníci, zloději, podvodníci, tupci, alkoholici, nefachčenkové a neštítíme se ničeho. Ani Brzobohatý, Bohdalová, Zindulka, Hlaváčová, Hrušínský a další se nestyděli si tu přivydělat na tu malou skývečku. Nemá cenu rozebírat jednotlivé postavy(Ten spisovatel Matějka, to musí být neskutečné prase) snad jen legendárního Vitáska. Vitásek je nevzdělaný, nezodpovědný, cholerický psychopat nezvládající základní pojmy práva, etiky či morálky. Nejlépe mu vyhovuje jednání s namířenou pistolí, směrem k pěstním soubojům má vždy smůlu a dostane nakládačku. Vztah k lidem kolem sebe si nevytvořil a nemá ani snahu. Vztah k ženám si kromě občasného mr.du také nevytvořil a neví co je láska. Tam, kde nemůže střílet, apeluje na nízký pud sobě rovným a volí agresivní zesměšňování.(výrok o kozách). Když slyší slovo demokracie, reaguje:"To nemáš ze své kebule a patří ti dat po čuni."Když někdo pochybuje o správnosti konání strany "Je to reakcionář a už aby tu byl Kléma a všechno vymetl". Po technické stránce profesionálové (prodejní) ty sračkovitý role hrají slušně a snaží se z těch hovadin udělat příběh. Jan Šťasný volil cestu vzdorovitého spratka, čumícího někam mimo kameru a na pokyn režiséra Adamce řekne nějakou děsivou nesourodou a do příběhu se nehodící Píčovinu., A pak zas jen čumí. Opravdu to se mnou otřáslo a jsem rád, že jsem tuto zrůdnost po 21 letech opět viděl. Moc poučné a člověk si toho Vaška Havla čím dál víc váží.(8.12.2009)

• - Tehdejší šéf pražských knihkupectví Vrátislav Ebr v předtuše úspěchu seriálu objednal 30.000 výtisků knížní předlohy seriálu. Po zkouknutí dvou dílů si zoufal, že prodělá kalhoty. Ale celý náklad se kupodivu prodal za tři týdny. (cariada)

• - Seriál měl mít původně 13. dílů po 90 minutách. Během natáčení se plán změnil na 22 dílů s přibližně hodinovou stopáží. Po odvysílání byl na příkaz ředitele ČST J. Zelenky upraven do 13tidílné podoby a tak je i v archivu zachován dodnes. (cariada)

• - Železniční most, na který útočí partyzáni, se nachází mezi obcemi Střelice u Brna a Radostice na trati mezi Brnem a Znojmem. Filmovalo se i na zámku Benátky nad Jizerou. (offlineman)