Rodáci (TV seriál)

Drama / Válečný

Československo, 1988, 13x90 min

Jiří Adamec

Kristián Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden, Petr Haničinec, Míla Myslíková, Jan Čenský, Ilja Prachař, Zdena Hadrbolcová, Rostislav Čtvrtlík, Jiří Datel Novotný, Jiřina Bohdalová, Eva Horká, Ladislav Trojan, Svatava Hubeňáková, Nela Boudová, Alois Švehlík, Vlastimil Fišar, Petr Štěpánek, Ladislav Mrkvička, Jan Přeučil, Dana Homolová, Jiří Holý, Bohumil Vávra, Jaroslav Satoranský, Jiří Pleskot, Filip Renč, Monika Žáková, Miroslav Zounar, Zdeněk Ornest, Vladimír Hlavatý, Bořivoj Navrátil, Otakar Brousek ml., Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Lída Plachá, Josef Nedorost, Lubomír Kostelka, Ferdinand Krůta, Vladimír Kratina, Otto Ševčík, Josef Langmiler, Michal Pešek, Jan Pohan, Jan Cmíral st., Igor Smržík, Milan Klásek, Ljuba Krbová, Bohuslav Čáp, Václav Kotva, Jiří Smutný, Ivan Vyskočil, Vilma Cibulková, Ladislav Křiváček, Pavel Zedníček, Zdeněk Buchvaldek, František Němec, Václav Sloup, Václav Postránecký, Tomáš Juřička, Milan Riehs, Jiřina Jelenská, Stanislav Fišer, Jiří Bartoška, Jiřina Jirásková, Dana Bartůňková, František Hanus, Václav Helšus, Miroslav Vladyka, Václav Knop, Karel Augusta, Ludmila Roubíková, Božena Böhmová, David Schneider, Vlado Černý, Boris Rösner, Miroslav Donutil, Jaroslav Kepka, Karel Bělohradský, Petr Svárovský, Antonín Hardt, Petr Skarke, Valérie Zawadská, František Husák, Adolf Filip, Pavlína Mourková, Karel Houska, Steva Maršálek, Martin Kolár, Ladislav Potměšil, Zdeněk Martínek, Josef Mixa, Václav Švorc, Adolf Kohuth, Petr Oliva, Jindřich Světnica, Josef Vinklář, Marie Durnová, Jana Švandová, Rudolf Jelínek, Milan Vágner, Dalimil Klapka, Emil Horváth st., Bronislav Poloczek, Daniela Pokorná, Vladislav Beneš, Soběslav Sejk, Radan Rusev, Blažena Holišová, Ladislav Šimek, Pavel Havránek, Martin Učík, Vlastimil Jílek, Oldřich Velen, Svatopluk Skopal, Ján Mildner, Bedřich Prokoš, Václav Mareš, Otto Lackovič, Bořík Procházka, Vladimír Bičík, Otto Budín, Jindřich Hinke, Miroslava Pleštilová, Ivan Richter, Vlastimil Čaněk, Josef Velda, Daniel Landa, Zdeněk Srstka, Eva Řepíková, Bohuslav Ličman, Jana Robenková, Vladimír Pospíšil, Jindřich Hrdý, Marcela Martínková, Josef Patočka, Alena Kreuzmannová, Ivana Vávrová, Jana Jiskrová, Otakar Brousek st., Zdeněk Žák, Dana Morávková, Sergej Bystrickij, Miloslav Mejzlík, Jana Vaňková, Oldřich Vlach, Sergej Martynov, Jiří Novotný, Martin Mejzlík, Carmen Rauschgoldová, Mária Bálintová, Vladimír Matějček, Jiří Táborský, Zuzana Jezerská, Jan Teplý st., Jiří Plachý ml., Miroslav Táborský, Ivan Podobský, Jitka Malíková, Petr Drozda, Marek Pavlovský, Miroslav Adamec, Šárka Štembergová, Jiří Němeček, Václav Syřiště, Aleš Helcelet, František Žák, Josef Kubíček, Vlastimila Vlková, Karel Urbánek, Petr Lepša, Jaroslav Tuček, Oldřich Vlček, Miloš Skalka, Stanislav Hájek, Jakub Zindulka, Miroslav Krejča, Milan Pěkný, Zdeněk Wronský, Jaroslav Cmíral

Tolik Odpadu nema ve svem hodnoceni ani Major Zeman. Televiznich 22 dilu nemam, mam vsak verzi,ktera vzesla primo od tvurcu a je v dilech 13,jejichz minutaz mela byti dokonce delsi nez ta 22 dilova, vytvorena sestrihanim prave z techto zminovanych originalnich 13 .dilu. Serial byl natocen na motivy romanu Jaroslava Matejky "Kam jdete rodaci" a "rodaci a odrodilci". 1.Dil: Za okupace, v malem mestecku Radec (urceno podle vlakoveho nadrazi) lezicim v brnenskem kraji se potkavame s hlavnimi protagonisty.Bezesporu hlavnim je sestnactilety student mistniho gymnasia ,sextan Petr Vitasek (Jan Stastny) . Petr se stava svedkem zabiti spoluzaka gestapem.Snazi se sblizit s gymnazistkou Zdenkou.Ve meste probiha velke zatykani.Petr po svych problemech s telocvikarem Svecem je nucen opustit gymnazium. V prvnim dile neni o zadne komunisticke ideologii ani reci,propaganda veskrze zadna. Dokonce zazni veta od nekomunisty Ferdy(Stanislav Zindulka) "ja jsem komunistum nikdy nerozumel".Jedna se o dejove pomaly film z protektoratu. Prave z toho nedelniho,vychazkoveho tempa lze urciti, ze se jedna o mnohadilny serial.Tvurci se snazili nas seznamit s hlavnimi protagonisty. Na mne nejvice zapusobil stary Ruzicka (Rudolf Hrusinsky) u vyslechu,prestoze nerekl ani slovo,jeho vykon byl excelenti. 2.dil: Petr nastupuje do prace v cihelne kde kope hlinu. Vztah se Zdenkou neni jednoduchy,Petr neni vubec pripusten k jejimu telu. Resi to seznamenim se v cihelne s Ankou, bez sveho muze zijici zenou,ke ktere zacne dochazet a delat ji spolectnost. Vitasek starsi je clenem odboje,snazi se na nej napojit ruzni lide se zajmem o protinemeckou cinost.On je zmaten, odmita jakekoliv sve spojeni s odbojem. O Petrovu vztahu s Ankou se dozvi i jeho rodice,mame ho bije a otec mu zakaze se s ni stykat.Vzapeti je Vitasek starsi zatcen gestapem. Opet ani naznak propagandy,pouze valecny pribeh. 3.dil: Po zatceni sveho otce je Petr vyhozen z cihelny,dostava se mu vsak pomoci od dalsich clenu odboje a nastupuje na velkostatku u statkare Krasy jako hajny,lesnik a holka-kluk pro vsechno.Udobruje se se Zdenkou,ktera vsak jeste stale neni pripravena na vice nez povidani si.Vitasek mladsi se tak nebrani pohledne sestre Krasy ,ktera ho svadi a dela vse mozne aby ho dostala.Petr ukryva ve sklepe na statku dva ruske partizany ,pri jejich odchodu mu jeden z nich da pistoli.Na statek prichazi nemecky spravce Swarc.Petr opet nachazi spolecnou rec se Zdenkou a tentokrate se mu dostane toho ceho si muz od zeny vetsinou zada.Vzapeti se dozvi ,ze jeho otec byl odsouzen k smrti a ceka na popravu,slibuje pomstu,strasnou pomstu. Na zamku si ho vola Swarc ,Petrovi omylem vypadava pistole,nemecky prisluhovac se desi,dere se po vlastni zbrani avsak Petr je rychlejsi a spravce po dvou zasazich umira. Opet obycejny valecny pribeh,bez jakehokoliv naznaku manipulace. Dokonce Krasa po oznameni od jeho matky ze bude vydeden zvola " nu coz dam se tedy k bolsevikum,ze statkare proletarem..!" 4.dil: Petr utika ze statku, skryva se v hajovne u hajneho,pozdeji prechazi k partyzanum, zde se potkava s muzem Anky.Statkar Krasa je vydenen svou matkou a nasledne poslan do rise,jeho slova pri odjezdu. "Tak se tady mejte hezky,protoze az se vratim tak mam takovy pocit, ze tady budou bolsevici..." Blizi se konec valky ,gestapo je stale agresivnejsi,Ruzicka se jde radeji schovat k partyzanum,pri nasledne akci v boji o most je vsak ranen a nasledkum zraneni podleha.Petr breci. Pri nasledujicim prepadnuti statku je vsak pri ustupu zranen a dil konci s otazkou "Prezije to Petr?".(11.12.2008)

Na Rodáky jsem jako skoro náctiletý koukal občas s bráchou, který na to koukal jako na komedii, aby se tomu pak mohl se spolužáky smát, Vitáskovi jako zapálenému komunistovi s hůlkou:-D Vitásek byla koncem 80. let nadávka a Rodáci byli legendárním seriálem, mluvil o něm skoro každý a skoro každý si z toho dělal prču. No, tak dnes po zhlédnutí několika dílů vím proč. Ale... po řemeslné stránce je to seriál k...a dobrý a díly ze začátku se daly tolerovat (pravá vitáskovina přišla až na konci, kdy díly vypadají trochu jako parodie, i když bohužel nebyla), to hodnocení zde, které mimochodem bylo napráskáno před reprízou na Barrandově léta páně 2011, často lidmi, kteří koncem 80. letech byli na houbách nebo se učili číst, je hodně přitažené za chlupy na zadnici. Dávám tři za kvalitně natočený seriál a abych aspoň trochu vyrovnal nespravedlivé hodnocení. A přiznám se, bez mučení, že i za to, že jsem se u těch několika dílů (určitě kouknu ještě na pár dalších) nasmál.(7.8.2017)

• sator

1.Trapnost délka a neuvěřitelnost některých scén je nestravitelná a z některých ani není jasné, co tím chtěl scénárista vlastně říct. Za pozornost stojí scéna když Vitásek přijde s kvérem na radnici,tohle snad nemá obdoby.... 2.Obsazení Petra Štěpánka který za seriál nepromluvil ani slovo... 3.herci často nemají co říkat a přijde mi,že scénář místy vznikal na place... 4.Střih který by to mohl do určité míry eliminovat pak všechno dorazí... 5.Hudba od ORM by byla fajn, kdyby nebyla z poloviny použitá už v seriálu SANITKA a kdyby nezněla stále tragická varianta i tam kde je veselo.6.A nakonec kdo je Vitásek ? Člověk který nemá rád sebe ani lidi a ze zoufalství ze života, vstoupí ke komunistům ,kam šlápne tam tráva 100 let neroste...hezká zkratka předobrazu komunismu...(6.6.2010)

Ne nezbláznil jsem se! 5* za tuto sračku a velmi zlou sračku dávám pro Význam a nikoliv za odfláknuté zpracování. Tento seriál by si měl povinně odkoukat každý mladý intelektuál, je to jako instruktážní film o souloži nebo dýchání z úst do úst. Komouši na vrcholu perestrojky tu otevřeně říkají: podívejte se na nás a na naši historii. My jsme ksindl, vrazi, násilníci, zloději, podvodníci, tupci, alkoholici, nefachčenkové a neštítíme se ničeho. Ani Brzobohatý, Bohdalová, Zindulka, Hlaváčová, Hrušínský a další se nestyděli si tu přivydělat na tu malou skývečku. Nemá cenu rozebírat jednotlivé postavy(Ten spisovatel Matějka, to musí být neskutečné prase) snad jen legendárního Vitáska. Vitásek je nevzdělaný, nezodpovědný, cholerický psychopat nezvládající základní pojmy práva, etiky či morálky. Nejlépe mu vyhovuje jednání s namířenou pistolí, směrem k pěstním soubojům má vždy smůlu a dostane nakládačku. Vztah k lidem kolem sebe si nevytvořil a nemá ani snahu. Vztah k ženám si kromě občasného mr.du také nevytvořil a neví co je láska. Tam, kde nemůže střílet, apeluje na nízký pud sobě rovným a volí agresivní zesměšňování.(výrok o kozách). Když slyší slovo demokracie, reaguje:"To nemáš ze své kebule a patří ti dat po čuni."Když někdo pochybuje o správnosti konání strany "Je to reakcionář a už aby tu byl Kléma a všechno vymetl". Po technické stránce profesionálové (prodejní) ty sračkovitý role hrají slušně a snaží se z těch hovadin udělat příběh. Jan Šťasný volil cestu vzdorovitého spratka, čumícího někam mimo kameru a na pokyn režiséra Adamce řekne nějakou děsivou nesourodou a do příběhu se nehodící Píčovinu., A pak zas jen čumí. Opravdu to se mnou otřáslo a jsem rád, že jsem tuto zrůdnost po 21 letech opět viděl. Moc poučné a člověk si toho Vaška Havla čím dál víc váží.(8.12.2009)

• igi B.

Nějakou pofiderní náhodou jsem při brouzdání zde v databázi narazil na tuhle jednu z největších normalizačních televizních po(b)litických sraček. Začudlil si v ní k oslavám >Vítězného úmora< kdejaký ten více či méně zasloužilý prostonárodní umělec, zatímco v Sajůzu už bouřila perestrojka a i v tuzemských kulturních bažinách pár statečných zdvíhalo hlavu... Nakonec naši soudruzi tvůrci i herci ve valné většině i za svobodných dalších 20 let dokázali, že hovna z hoven vzejdou a místo povinné ideologie a pocitu stranické poslušnosti stačí jim pak dnes předhodit trochu peněz a pocit bulvární důležitosti. Netvrdím, že jsem tenkrát se na tenhle hnus nějak pravidelně a pečlivě díval, ale matně si z nahodilého nahlížení pamatuju, o co šlo. A s čistým svědomím pak klidně hodnotím - odpad - bezskrupulózní umělecký a lidský odpad... .-( - - - - - (Viděno občasně v oněch dobách nešťastných, komentář zde šťastně 13. - 27.6.2008)(27.6.2008)

• - Seriál měl mít původně 13. dílů po 90 minutách. Během natáčení se plán změnil na 22 dílů s přibližně hodinovou stopáží. Po odvysílání byl na příkaz ředitele ČST J. Zelenky upraven do 13tidílné podoby a tak je i v archivu zachován dodnes. (cariada)

• - Filmovalo se také v lipové aleji v Rosicích, železniční stanici Tatranská Polianka, zámku Mníšek pod Brdy, zámku Tochovice, Brně, městském soudu v Praze, Miroslavy, Mahenově divadle v Brně, Praze na Malé Straně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Součástí soundtracku je také jeden z pozdních duetů Anny Ondry a Hans Söhnkera. (NinadeL)