Rodáci (TV seriál)

Drama / Válečný

Československo, 1988, 22 x 50 min

Jiří Adamec

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden, Petr Haničinec, Míla Myslíková, Jan Čenský, Ilja Prachař, Zdena Hadrbolcová, Rostislav Čtvrtlík, Jiří Datel Novotný, Jiřina Bohdalová, Eva Horká, Ladislav Trojan, Svatava Hubeňáková, Nela Boudová, Alois Švehlík, Vlastimil Fišar, Petr Štěpánek, Ladislav Mrkvička, Jan Přeučil, Dana Homolová, Jiří Holý, Bohumil Vávra, Jaroslav Satoranský, Jiří Pleskot, Filip Renč, Monika Žáková, Miroslav Zounar, Zdeněk Ornest, Vladimír Hlavatý, Bořivoj Navrátil, Otakar Brousek ml., Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Lída Plachá, Josef Nedorost, Lubomír Kostelka, Ferdinand Krůta, Vladimír Kratina, Otto Ševčík, Josef Langmiler, Michal Pešek, Jan Pohan, Jan Cmíral st., Igor Smržík, Milan Klásek, Ljuba Krbová, Bohuslav Čáp, Václav Kotva, Jiří Smutný, Ivan Vyskočil, Vilma Cibulková, Ladislav Křiváček, Pavel Zedníček, Zdeněk Buchvaldek, František Němec, Václav Sloup, Václav Postránecký, Tomáš Juřička, Milan Riehs, Jiřina Jelenská, Stanislav Fišer, Jiří Bartoška, Jiřina Jirásková, Dana Bartůňková, František Hanus, Václav Helšus, Miroslav Vladyka, Václav Knop, Karel Augusta, Ludmila Roubíková, Božena Böhmová, David Schneider, Vladimír Černý, Boris Rösner, Miroslav Donutil, Jaroslav Kepka, Karel Bělohradský, Petr Svárovský, Antonín Hardt, Petr Skarke, Valérie Zawadská, František Husák, Adolf Filip, Pavlína Mourková, Karel Houska, Steva Maršálek, Martin Kolár, Ladislav Potměšil, Zdeněk Martínek, Josef Mixa, Václav Švorc, Adolf Kohuth, Petr Oliva, Jindřich Světnica, Josef Vinklář, Marie Durnová, Jana Švandová, Rudolf Jelínek, Milan Vágner, Dalimil Klapka, Emil Horváth st., Bronislav Poloczek, Daniela Pokorná, Vladislav Beneš, Soběslav Sejk, Radan Rusev, Blažena Holišová, Ladislav Šimek, Pavel Havránek, Martin Učík, Vlastimil Jílek, Oldřich Velen, Svatopluk Skopal, Ján Mildner, Bedřich Prokoš, Václav Mareš, Otto Lackovič, Bořík Procházka, Vladimír Bičík, Otto Budín, Jindřich Hinke, Miroslava Pleštilová, Ivan Richter, Vlastimil Čaněk, Josef Velda, Daniel Landa, Zdeněk Srstka, Eva Řepíková, Bohuslav Ličman, Jana Robenková, Vladimír Pospíšil, Jindřich Hrdý, Marcela Martínková, Josef Patočka, Alena Kreuzmannová, Ivana Vávrová, Jana Jiskrová, Otakar Brousek st., Zdeněk Žák, Dana Morávková, Sergej Bystrickij, Miloslav Mejzlík, Jana Vaňková, Oldřich Vlach, Sergej Martynov, Jiří Novotný, Martin Mejzlík, Carmen Rauschgoldová, Mária Bálintová

To je strašně zvláštní. Kdekdo na seriál plive, asi je to nyní v módě, ale mám takový dojem, že řada zdejších odpadistů seriál ani pořádně neviděla. Je to samozřejmě propaganda jako prase, ale to je dané dobou. Zvláštní je, že americká propaganda v řadě dnešních filmů nevadí. Za pár let budou možná lidi do odpadu házet řadu soudobých snímků, a to právě ze stejného důvodu - budou po letech směšné až trapné, což mi Rodáci ani nepřipadli. Nicméně, i když komunisty rád nemám a nikdy jsem neměl, seriál je po stránce zpracování celkem kvalitní. Kdo to nevidí, je podle mého ignorant, sorry. Plejáda výborných herců, kteří asi moc na výběr neměli, to zaručuje. A kritizované dlouhé scény - to má být mínus? Čím delší scéna, tím je to na herce náročnější. Někomu zde zřejmě chybí pět střihů za vteřinu. Vitásek je možná blb, ale zdejší jeho popis je fakt k smíchu - je to prostě jen takový eman, který je nucen ve vypjaté době nějak konat. Dal bych k povšimnutí, že ať je jaký chce magor, nebojí se zastat lidí tam, kde se děje příkoří (a třeba i Němců) - a s ničím se příliš nepáře. Některé scény s ním jsou nezapomenutelné a já se opravdu pobavil - v dobrém. Není třeba ho nějak významně propírat. Zase je zvláštní, že v jiných filmech je hlavní hrdina zmítající se v nějakých traumatech plusem - a tady je to hned psychopat. Jak říkám, je to teď hodně "kůl", a musí se na tyhle seriály a herce co v nich účinkovali (ať už z toho či jiného důvodu) plivnout. Já to dělat nebudu, Rodáci se mi celkem líbili. P.S. Ale Eva Horká a její Zdena - to si radši uříznout hlavu rezavou pilou, než potkat něco takového. Scény, kdy je ona na obrazovce, patří k nejbrutálnějším v celé historii filmu. Pokud to byl úmysl, kam se hrabe herecké umění Al Pacina či Roberta de Nira. A ještě bych to po důkladném shlédnutí celého seriálu shrnul: radši se budu dívat na tyto staré komunistické výplody, než na výplody moderní a "politicky bezchybné". Tyto, kromě hrůzného děje, totiž nenabízejí ani ty kvalitní herce a na retardy typu Mádla já zvědav nejsem.(23.8.2010)

• wosho

Po technické stránce nelze Rodákům nic vyčíst. Avšak po ideové již lze a mnohé. V době perestrojky zcela nepochopitelný tah soudruhů, avšak co od nich čekat. Inteligenci moc ne, že? Jen nechápu to obsazení. Pochopím, že odmítnout hrát v Zemanovi mohlo být pro jejich kariéry nebezpečné (ale i tací se našli-http://www.csfd.cz/tvurce/975-petr-cepek/). Ale na konci dekády, kdy se začalo vše hrotit k revoluci, to nechápu. Ne. Rodáci jsou posledním politicky-ideovým pokusem minulého režimu použít v tak rozsáhlém projektu překroucením historie ve svůj prospěch.(3.7.2011)

Jednu propagandu z pred roka 1989 vystriedala druhá. Škoda, že opäť jestvujú "zakázané" filmy a seriály... Vcelku zaujímavý seriál s hrdinným Vitáskem, trochu rozťahané, občas absurdné, ale vcelku zaujímavý pohľad na roky vojne a tesne po nej. V čase vysielania ma to nesmierne nudilo (1989), teraz (2010) som si to už v pohode pozrel. Kvalita súčasných seriálov totiž klesla odvtedy veľmi hlboko.(5.2.2007)

• Fox85

Zase taková sr**ka to nebyla. Když si to shrneme - pár zajímavých momentů ze života v Protektorátu, velice (!) vtipné útoky partizánů, hrdinné osvobození a bratříčkování s rudou armádou, těžká cesta komunistů vzhůru pro "blaho všeho lidu", častá debilita hlavního hrdiny a hlavně (!) skvělé vykreslení některých postaviček (hlavně tedy jejich schopností se plynule přizpůsobit jakékoliv situaci a režimu - viz Voráček a advokát Mlejnek se synem). Druhá půlka seriálu o strastech komunistické strany v Československu a hlavně na malém městě je tedy opravdu převážně nudná a místama hutná agitka, ale jsem docela rád, že jsem to viděl. Ať totiž chceme nebo ne, hráli v tom i kvalitní herci a snažili se (někteří) odvést alespoň slušnou práci. Takže za ně je ta druhá hvězda. [Viděno v obnovené premiéře na tv Barrandov](12.7.2011)

• sator

1.Trapnost délka a neuvěřitelnost některých scén je nestravitelná a z některých ani není jasné, co tím chtěl scénárista vlastně říct. Za pozornost stojí scéna když Vitásek přijde s kvérem na radnici,tohle snad nemá obdoby.... 2.Obsazení Petra Štěpánka který za seriál nepromluvil ani slovo... 3.herci často nemají co říkat a přijde mi,že scénář místy vznikal na place... 4.Střih který by to mohl do určité míry eliminovat pak všechno dorazí... 5.Hudba od ORM by byla fajn, kdyby nebyla z poloviny použitá už v seriálu SANITKA a kdyby nezněla stále tragická varianta i tam kde je veselo.6.A nakonec kdo je Vitásek ? Člověk který nemá rád sebe ani lidi a ze zoufalství ze života, vstoupí ke komunistům ,kam šlápne tam tráva 100 let neroste...hezká zkratka předobrazu komunismu...(6.6.2010)

• - Součástí soundtracku je také jeden z pozdních duetů Anny Ondry a Hans Söhnkera. (NinadeL)

• - Tehdejší šéf pražských knihkupectví Vrátislav Ebr v předtuše úspěchu seriálu objednal 30.000 výtisků knížní předlohy seriálu. Po zkouknutí dvou dílů si zoufal, že prodělá kalhoty. Ale celý náklad se kupodivu prodal za tři týdny. (cariada)

• - Železniční most, na který útočí partyzáni, se nachází mezi obcemi Střelice u Brna a Radostice na trati mezi Brnem a Znojmem. Filmovalo se i na zámku Benátky nad Jizerou. (offlineman)