Reklama

Reklama

Rodáci

(seriál)
všechny plakáty
TV spot
Drama / Válečný
Československo, 1988

Režie:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Hrají:

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (více)
(další profese)

Epizody(13)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (136)

gudaulin odpad!

všechny recenze uživatele

Z televizní produkce totalitních let se už reprízovalo kdeco, ale dosud jsem si nevšiml, že by někdo vytáhl z archivu tenhle kousek - dokonce ani notorická oprašovačka televizního second handu Prima ne. Snad proto, že byl zdrojem opovržení diváků i kritiky už v době reálného socialismu. Vzpomínám si, jak se režisér Adamec v televizním vystoupení rozčiloval nad špatným vkusem mas, které nejsou jeho umění schopny pochopit...Tahle nulová schopnost sebereflexe mu mimochodem zůstala. Scény byly nasnímány s neuvěřitelným diletantismem. Vzpomínám si na scénu přepadení zámku, kde sídlil německý štáb, partyzánským oddílem. Na nádvoří se už 5 minut odehrává zuřivá přestřelka, partyzáni vtrhnou do dveří a němečtí oficíři překvapeně vztávají ze židlí, cože se to vlastně děje. Další výstřely, další místnosti - a situace se opakuje. Komedie hadr...Od Adamcova veledíla se zřetelně distancoval kdekdo, aby se nezesměšnil, včetně válečných veteránů. Na seriálu je s odstupem času zajímavá jen účast tehdejší herecké špičky. Celkový dojem 5 %. ()

Phobia

všechny recenze uživatele

Barrandov se snížil k repríze "Rodáků" a já jim věnovala několik minut, v zoufalé snaze vydolovat z mozku informaci, zda jsem to jako děcko viděla. Nevzpomněla jsem si, ale současný dojem byl nevalný, tak jsem se radši vydala stáh... půjčit další sérii "Breaking Bad". A hle, pod mohutným dojmem ze zdejších odpadů váhám, zda se nevrátit k TV obrazovce, abych sem později mohla taky napsat nějaký zasvěcený sprostý komentář. Snad časem seberu odvahu a budu se nudit dostatečně, abych sledování riskla... EDIT: Dostala jsem za uši od jednoho z místních uživatelů, že jsem seriál nazvala "bolševickou močkou" jen na podkladě zdejších odsudků. Napravila jsem se a poctivě odsledovala jeden celý díl (třetí). Ideologie v tom ještě nebyla moc cítit (zatím jsou nepřátelé Němci a konfidenti), více či méně známí herci vytahují z (pod)průměru všední postavy, nic mi vysloveně nedrásalo nervy. A nic mě taky vysloveně netáhne k dalšímu sledování. Z hlediska filmového řemesla i prozatimního děje bych to zhodnotila šedí, ale pokud se to později zvrhne v oslavu zločinů komunismu, tak všechny ty nekompromisní odpady celkem chápu. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Z těch 1012. hodnoticích (k dnešnímu datu, ani nevím kolik jich tu bylo před znovu-uvedením tohoto seriálu včetně procent) to troufám říct, že víc jak 3/4 lidí tento seriál nikdy pořádně celý neviděla, nebo že by v době, kdy šlo v televizi naposledy, tedy před revolucí, film už tak dobře vnímala, aby mohla film nějakým způsobem a hlavně objektivně posoudit a ne jen z nějakých malých útržků? To sotva (muselo by jim být nejméně 15 let, a tady je to převážně samej student, narozený až po revoluci a pak nanejvýš třicátníci jako já, kteří to taky pořádně nepamatují), spíš se nechala tak jako vždy zmanipulovat místními vševědy, čsfd-rádobyelitou, ovlivnit médii a vším tím co všude o tom to seriálu napsali, většinou hanlivá negativa. Propaganda-nepropaganda, na tu peču, dnes tu máme novodobou propagandu a správný výplach mozků opět.. Je mi líto, ale tak špatné to opravdu není, když vezmu v potaz jen onu parádní filmařinu, tak je seriál zmáknut téměř na jedničku, přidám spoustu parádních a neuvěřitelně živých akcí, vyhrocených scén, je tu spousta přirozených citů a dobrých hereckých výkonů atd. Některé dnešní výtvory-paskvily, tomuhle nesahají ani po kotníky.! ()

igi B. odpad!

všechny recenze uživatele

Nějakou pofiderní náhodou jsem při brouzdání zde v databázi narazil na tuhle jednu z největších normalizačních televizních po(b)litických sraček. Začudlil si v ní k oslavám >Vítězného úmora< kdejaký ten více či méně zasloužilý prostonárodní umělec, zatímco v Sajůzu už bouřila perestrojka a i v tuzemských kulturních bažinách pár statečných zdvíhalo hlavu... Nakonec naši soudruzi tvůrci i herci ve valné většině i za svobodných dalších 20 let dokázali, že hovna z hoven vzejdou a místo povinné ideologie a pocitu stranické poslušnosti stačí jim pak dnes předhodit trochu peněz a pocit bulvární důležitosti. Netvrdím, že jsem tenkrát se na tenhle hnus nějak pravidelně a pečlivě díval, ale matně si z nahodilého nahlížení pamatuju, o co šlo. A s čistým svědomím pak klidně hodnotím - odpad - bezskrupulózní umělecký a lidský odpad... .-( - - - - - (Viděno občasně v oněch dobách nešťastných, komentář zde šťastně 13. - 27.6.2008) ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Vitásek zbědovaně: "Kurva, píča, dělej, vymrdej mě tou mojí hůlkou, když se štítíš do mě zabořit čuráka. Já vím, není se co divit, když mě v lese vymrdala celá banda odbojářů, a já z toho churavím. Nevíš, do prdele, co to je?! Proč mám najednou šedivé skráně, kulhám, z prdele mám výtok, a ještě před nedávnem jsem fidlal na LŠU Humoresku a nic mně nebylo?!" "Ty se teď sebereš, pojedeš do města, vyhledáš felčara, sesbíráš všechny lékařský knihy a pokusíme se zjistit, co mám za neznámou chorobu!!!" Teprve až s pádem režimu se všichni dozvěděli, že hrdina a vzor tehdejšího socialistického lidu Vitásek měl AIDS. Soudruzi to úzkostlivě tajili a neustále přicházely zprávy, že Vitásek má neštovice. Stačil nakazit nejen všechny v lese, ale i všechny obyvatele přilehlé hájovny. Ani Jirka Adamec na chorobu nenašel lék, a ten už národ nejednou vyléčil svými zábavnými estrádami. A tak jsme dlouhých 22 dílů sledovali, jak Vitásek a jeho banda zmírají na zákeřnou chorobu, kterou tady tehdy nikdo neznal. Vitásek se po syfilitikovi Gottwaldovi stal dalším významným mužem komunistické éry, který trpěl sexuálně přenosnou a smrtelnou chorobou. Čest soudruzi, že jste to tak dlouho drželi pod rudou pokličkou. Avšak pozor! Z vašeho seriálu se totiž mohl nakazit i nic netušící divák! 20% ()

Galerie (37)

Zajímavosti (5)

  • Železniční most, na který útočí partyzáni, se nachází mezi obcemi Střelice u Brna a Radostice na trati mezi Brnem a Znojmem. Filmovalo se i na zámku Benátky nad Jizerou. (offlineman)
  • Filmovalo se také v lipové aleji v Rosicích, železniční stanici Tatranská Polianka, zámku Mníšek pod Brdy, zámku Tochovice, Brně, městském soudu v Praze, Miroslavy, Mahenově divadle v Brně, Praze na Malé Straně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama