Kókaku kidótai: Stand Alone Complex

• Japonsko 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX (více)
Japonsko, (2002–2005), 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Jóko Kanno

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima (více)

Série(2) / Epizody(52)

Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex je Japonský cyberpunkový anime seriál. Původní tvůrce manga předlohy Masanori Ota, známý pod svým pseudonymem Masamune Shirow, zasadil děj svého díla do Japonska ne až tak vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je mladá majorka ze speciální jednotky SEKCE 9 Motoko Kusanagi. SEKCE 9 slouží jako policejní jednotka, mající na starosti problémy spojené s hackery a zločiny, které páchají, což rozhodně nejsou pouhé úniky dat a převody peněz z konta na konto, ale například ovládání cybermozků ochranky prezidenta policie za účelem jeho atentátu a podobné. To vše je zabaleno do slušivého sci-fi kabátku. (Mr.Crowley)

Recenze uživatele darthvader77 k tomuto seriálu (53)

Kesareta kusuri RE-VIEW (2003) (S01E20)

Tak tahle epizoda je začátek fantastického finálního arcu. Intrikování na ministerstvu práce, zdraví a bohatství vede k odcizení jednoho dokumentu za kterým může a nemusí stát Laughing Man. Togusa se to vyda vyšetřovat a zjistí propojení mezi logem nezizkovky a Laughing manem, ale zkorumpovaná DEA ho dostane. Co bude dál? ()

Okizari no kiseki ERASER (2003) (S01E21)

No tak jednu hvězdičku musím ubrat za to, že opětovně již podruhé v tomuhle seriálu (naštěstí jenom podruhé!) se policajt ukáže totálně nekompetentním, aby se děj mohl hýbat. Laughing man se začíná prokreslovat do morálně šedé zóny, líbí se mi mnoho odhalení ohledně jeho postavy v téhle epizodě. Majořin hněv vybitý na tom mechaňákovi byl jednen z nejvíce uspokojivých to máš za Togusu a civilisty ty zkorumpovanej zmrde. No a celé zápletka s farmaceutickou vakcínou pro kybernetickou sklerózu je velice tématická vzhledem k tomu dění s covidem. ()

Gigoku SCANDAL (2003) (S01E22)

Opětovně musím ubrat jednu hvězdičku. Přijde mi prazvláštní, že promakaná sekce 9 nemá vlastního loajálního doktora, když tohle není poprvé, co jejich cyborgy někdo rozsekal. Jinak zbytek epizody bez problémů relativně. Je to prostě problém spravedlnosti, že když jdete po krku těm největším zmrdům, tak začnou jít po vašich slabinách. Každý tohle může krásně vidět i v politice našich posledních let, takže to nás nemůže překvapit tady. Za mne osobně krom toho divného plot pointu s doktorkou krásná epizoda. ()

Zen'aku no higan EQUINOX (2003) (S01E23)

Dílky skládačky začínají zapadat do sebe a my se připravujeme na finální akt celé série. Líbí se mi jak opětovně použila sekce 9 absolutně brilantní strategii, když přijde na taktiku převlečného Majora. No a co se týče celého příběhu Laughing mana, korporací a zkorumpované vlády tak tam nemá to chybu. Zapeklité jak někdy život sám bývá a ukazuje, co za zmrdy může být ve vládnoucích postech. Inspirace Starkbuckem/Starchildem u Laughing mana vtipná. ()

Kodžó rakudžicu ANNIHILATION (2003) (S01E24)

Rozkaz 66 se rozjel naplno a sekce 9 je zrušena. Dávám pět protože neposlat to hned do tisku je předpokládám součástí plánu, ale je to něco, za co bych mohl ubrat půlku hvězdy. Přestřelka s mariňáky excelentní no a všichni loveni jako zvěř na útěku taky nebyla špatná. Poslední dvě epizody! Co plánuje Laughing man?! ()

Šóendan'u BARRAGE (2003) (S01E25)

Před epizodou 26 zatím to nechávám na čtyřech, ale po 26 to půjde buď nahoru nebo dolů edit. Po poslední epizodě, tak tady dávám nahoru, protože nakonec se ukázalo, že aspoň takoví idioti major s batóem nebyli. Pořád ten plán Aramakiho v některých momentech hapruje, ale vzhledem k tomu, jak důležité tenhle díl byl pro vývoj Mokoto, Batóua a Tačikomy, tak nemůžu jinak než dát plný počet. Doufám, že v tom budou v další sérii pokračovat. ()

Kóan kjúka futatabi STAND ALONE COMPLEX (2003) (S01E26)

Čtyři hvězdy. Musím hvězdičku ubrat , protože jakékoliv nelogičnosti v tomhle případě dost závisí na tom do jaké míry byl Aramaki při kontrole situaci. Uzavřel dohodu s premiérem, aby obětoval sekci 9 k dokončení případu přes prokurátoryy. Je to trochu už překombinované. Například zajištění bezpečnosti všech členů s vyjímkou Togusy by byl opravdu problém a celkové určitě by existovala cesta, jak hladčejí to udělat. Navíc někteří členové příliš riskovali, když oddělali spoustu mariňáků, což by mělo představovat imho problem. Ale zase na druhou stranu do jaké míry by si to mohli dovolit? Těžko říct. No nelíbilo si mi přílišné nezapojení Laughing Mana ve finále, i když jeho zakončení bylo dostatečně originání a mysteriózní. Celkově alespoň první série nebyla tak dobře napsaná jako filmy v celku. Na druhou stranu pořád je to za pět hvězdiček celkově, pokud se nepletu. A líbilo semi, jak se všechno vrátilo starých kolejí a končíme tak jak jsme začali s majorem na střeše. Každopádně se těším na druhou sérii, která je mnohem více opěvovaná, což vzhledem k tomu jak moc dobrá byla série první je dobré znamení. ()

Saikidó REEMBODY (2004) (S02E01)

Ještě jsem neslyšel, že by někdo dostal bolest břicha z toho, že spolkne svoji pýchu Tak ti jsi to shrňme. Lepší opening ze kterého se mi nechce už zvracet jako v první sérii z té 3D prasárny. Lepší animace s mnohem propracovanějšími detaily, představení nového konfliktu ať už nová paní premérka, uprchlíci či jedenáctka také na jedničku, akce opětovně obstojná doplněná o pěknou hudbu a nečekaný návrat staro-nových známých je senzační zakončení. Přidejte si k tomu, že major snad definitivně zahodil whore outfit z první série a nemám si na co stěžovat. Oni všichni vypadají, že jsou více ohaklí než v první sérii už z plakátu, že by vliv již tehdy existujícího Matrixu a jeho pokračoání :D No to by byla ironie. Těším se na další díly. ()

Hóšoku no no Šimobe NIGHT CRUISE (2004) (S02E02)

Aneb jak bojovat se systémem a prohrát. Velice se mi líbí jak tahle epizoda bylo z pohledu náhodné nové postavy a sekci 9 jsme pozorovali jenom z povzdálí. Je to smutná výpověď toho, že jednotlivec je v tváří tvář obrovských korporací a státní moci téměř bezmocný. Jak traumata z minulosti můžou totálně zohýbat naše vnímání reality a jak nakonec člověk ani nemá koule na to něco měnit a tak žije v zajetí vlastních představ. Zatím tahle série značně překonává tu předchozí. ()

Dojó no joru to ničidžó no asa CASH EYE (2004) (S02E03)

Chudák major ani pořádnou dovolenou ji ti lumpové nedopřejí a musí se tahat s kdejakým uchýlákem. Plán kdy se pod vykradením skryje odhalení peněžního podvodu se mi hodně líbil stejně jako kooperace několika členů a návrat starého ministra zahraničí z prvního dílu. Luxus těším se na pokračování. ()

Tenteki NATURAL ENEMY (2004) (S02E04)

Další originální kyber zápletka, kdy člověk už očekával nějaké uvědomněné A.I. ale nakonec se z toho stane jenom zaseklé mašiny kvůli kyber-mozku mrtvoly. A nebo je všechno jinak a v pozadí někde ve stínech se skrývá něco mnohem zlověstnějšího? Kazundo Gohda vypadá na vizuálně i charakterově zajímavého ?antagonistu? a celá záležitost pěkně smrtí speciálně s Togusou u vyšetřování bytu mrtvého pilota. ()

Dóki aru monotači INDUCTANCE (2004) (S02E05)

https://en.wikipedia.org/wiki/May_15_Incident No tahle epizoda byla zajímavou průpravou po Japonské historii. Ostatně incident 15. května ukazuje, jak jedna událost z roku 1932 byla předzvěstí japonského angažmá v 2. světové válce. Jinak samotná epizoda skvělá. Líbí se mi nápad udělat ze sekce 9 bodyguardy (z čehož je Batouskandar hrozně "nadšený") to jsme v seriálu ještě neměli. No a nový případ kolem individuální jedenáctky propojující starou esej ohledně revolucí s novou skupinou napojenou na uprchlickou osvobozeneckou armádu? To je zapeklitý případ, který si v ničem nezadá s Laughing manem. ()

Senzai necugen EXCAVATION (2004) (S02E06)

Toguso, Toguso ty chlapče nezbedný. Proč musíš vždycky všechno pokazit? Nestačilo, že si se nechal chytit v psychiatrické léčebně jak kradeš v kanceláři úplně idiotským způsobem. Teď se rozhodneš infiltrovat tajné vládní zařízení bez jistoty, že máš krytá záda a že jsou o tom informování na sekci 9. Plusy jsou že se tahle epizoda aspoň snažila nějak ospravedlnit, proč je Togusa zase sám (sekce 9 je ochranka premiéra, Tachikoma se ztratí u další zajímavé skříňky) ale i tak jeho návštěva toho jaderného objektu působila dost zbrkle a idiotsky a navíc tam ještě vezme civilistu tady. Nakonec to zachraňuje závěr, který je těžce temný s tím, co naznačuje a ukazuje se, že vládní papálašové jsou ochotní jít i přes mrtvoly nevinných lidí, aby zakryli svoje průsery a uchránily si svoje koryta a nemuseli jít do basy. ()

Kjósó wa bókoku no širabe Pu239 (2004) (S02E07)

Po kurevsky dlouhé pauze návrat no a dějou se tu pěkný prasárny. Napětí by se během převozu dalo krájet no a závěrečný plotwist skoro Batouowi praskl cévku. ()

Sošoku no bansan FAKE FOOD (2004) (S02E08)

Pletichaření všude, všichni podezřívají všechny, adrenalin stoupá a informací unikají do veřejného podvědomí. Proboha tohle je naprostá fantazie. ()

Ikareru otoko TRIAL (2004) (S02E10)

Toguse se zase jako již tradičně chová jako imbecil, ale epizoda si zaslouží plný počet za soudní stránku světa. world building je na úplně jiným levelu. ()

Kusa meikjú AFFECTION (2004) (S02E11)

Absolutní masterpiece epizody. Tohle opravdu mě donutilo mít slzy na krajíčku Major má vskutku smutné backstory s origami. ()

Na mo naki mono e SELECON (2004) (S02E12)

No začíná se nám to pořádně rozjíždět. Přijde mi, že tohle je zlomová epizoda, kdy seroš masivně zrychlí tempo. Hromadná seppuka a chlubení se teroristickými činy zajímavé stejně jako spousta odhalení motivací záporáka plot twist s esejí. ()

Kao MAKE UP (2004) (S02E13)

Tak tohle bylo dobrý wtf. Yander se ukázala a ke konci nevíte kdo je kdo, chudák ženská s jejím braincasem. Brrr ale to je asi to, co tuhle sérii dělá tak dobrou no. ()

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)