Kókaku kidótai: Stand Alone Complex (TV seriál)

• Japonsko

攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX

• angličtina

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Animovaný / Akční / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2002–2005, 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Jóko Kanno

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima, Tarusuke Šingaki, John Snyder, Eidži Sekiguči, Minami Takajama, Hideo Išikawa, Kjóko Hikami, Džódži Nakata, Fumihiko Tačiki, Hiroši Janaka, Kóiči Kitamura, Daisuke Góri, Osamu Saka, Jasunori Macumoto, Minoru Inaba, Kenta Mijake, Naoki Makišima, Gara Takašima, Jasuhiro Fudžiwara, Nobujuki Hijama, Ako Majama, Rjó Kamon, Jósuke Akimoto, Takehiro Murozono, Kódži Išii, Sakiko Tamagawa, Juzuru Fudžimoto, Kijojuki Janada, Júdži Kiši, Takehiro Kojama, Júko Kaida, Jumi Kakazu, Miju Irino, Asuka Tani'i, Naomi Kusumi, Micuaki Hošino, Kósei Hirota, Širó Saitó, Tecuja Iwanaga, Šihori Niwa, Micuaki Madono, Eri Sendai, Júdži Mikimoto, Akiko Hiramacu, Kjósei Cukui, Takkó Išimori, Hideo Watanabe, Micuru Ogata, Rjúdži Saikači, Hiroši Ito, Jutaka Nakano, Rjúnosuke Óbajaši, Tóru Ókawa, Sajuri Sadaoka, Makoto Aoki, Keidžin Okuda, Kacumi Čó, Šúhei Sakaguči, Jódži Ueda, Ken'iči Močizuki, Taimei Suzuki, Tomoko Išimura, Tošihiko Nakadžima, Wataru Takagi, Júdži Ueda, Jošiko Sakakibara, Tecuo Mizutori, Óki Sugijama, Rikija Kojama, Makoto Jasumura, Jasuo Muramacu, Megumi Hajašibara, Kaho Kôda, Hirojuki Kinošita

To je pro mě tak těžké ohodnotit, vážně sedím tu nad tím už celou věčnost a přemýšlím. Nabité prvotřídníma myšlenkama, občas to prostě můj mozek nepobíral, prostě jsem tak trochu nechápala, nemyslím sled událostí, ale například rozhovor v 26. dílem si zřejmě budu muset pustit ještě jednou, protože jsem prostě nestíhala, můj mozek na tohle ještě není připraven ;-) Ze začátku mě to nebavilo, pak tam byly sem tam velmi dobré díly, pak další, které mojí pozornosti nevoněly, ale ten konec... Lepší než Matrix, ale hůř se zpracovává v mozkovně, a to je skvělé, ne? Akce, pátračka, pohledný Vysmátý muž. Oishi! :-))(11.8.2009)

Naprosto fantastické. Velmi slušná Animace a naprosto profesionálně kombinovaná s 3D generovanými, ale přitom velmi citlivě zasazenými prostředími (Knihovna, dlouhé chodby, ale i Auta, letadla apod). Dějově stojí zcela mimo filmy Ghost in the Shell a Innocence od Mamoru Oshího... Prních pár dílů bylo poněkud méně záživných, jejich účelem bylo hlavně seznámit diváky s filozofii vyvíjejícího se ducha ve stroji. Počínaje 10. dílem ovšem nastupuje naprosto famózní jízda. Akce je napínavá, díly jsou o "něčem", případ Vysmátého muže je skutečně brilantně vymyšlen, některé scény jsou prostě fenomenální, především Poslední boj Tachikom vás dojme skoro až k slzám.Nejslabším aspektem seriálu tak zůstavají komplet 3D generované úvodní titulky, které běžely od 3ho dílu. P.S. Po shlédnutí druhé série musím poněkud ubrat. Nebyla tak dobrá jako 1st GIG. Postrádá monumentální scény, které činili první sérii nezapomenutelnou a ke konci seriálu místy pozlobí odfláknutá animace. Také konec mohl být poněkud doslověnjší, více strhující amožná i zdrcující, byť tachikomy bodují. druhá série tedy spíše za 4, celkově si seriálový Ghost in the Shell odnáší 4,5(17.6.2006)

Velmi dobrý seriál, který je povinností pro všechny ctitele kyberpunku. 2nd GIG se mi líbil o něco více než řada první, ale i ta je dobrá. Díly epizodické, kterými je hlavní dějová linie proložena jsou některé více, jiné méně zajímavé. Já osobně mám nejvíc v oblibě díl, ve kterém ostřelovač Saito vypráví, jak poprvé potkal Motoko. Ovšem právě díly mimo hlavní příběhovou linii srážejí mé hodnocení na "pouhé" 4, ale lepší.(5.3.2007)

U tohohle seriálu jsem se opravdu bavil od začátku do konce. Některé díly jako např. Tachikoma na výletě nebo Chat sice byly dost podivné, ale nijak nenudili i když tam nebyla téměř žádná akce. Případ Vysmátého muže je však to nejlepší ze seriálu a jsem rád, že se tento případ netýkal jenom jednoho dílu.(10.2.2005)

Animovanému seriálu se musí nechat, že má koule podobně jako první film, který byl podle mangy natočen. Nejde jen o to, že seriál je cool a místy docela sexy, jde o to, že je to akční, ale sem tam poměrně zásadně vyvěrají na povrch i trochu drsnější, temnější a závažnější témata. Anime má pořád co říct a tenhle tým funguje.(26.10.2017)

• - Závěrečnou píseň „Lithium Flower“ složil zpěvák a písničkář Scott Matthew. (CarnTheNunya)

• - V 11. epiziodě je postava ředitelky léčebného zařízení ztvárněná do podoby sestry Ratchedové (Louise Fletcher) z filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). (Jigvell)

• - Druhá epizoda je z velké části poctou k filmu Taxikář (1976) od Martina Scorseseho, a to včetně monologů, zacházení se zbraní před zrcadlem a záchranou prostitutky. V této epizodě jsou také zahrnuté odkazy na New York a fakt, že stejně jako Travis (Robert De Niro) se i Gino, hlavní postava této epizody, vrátil z války, na kterou se společnost snaží zapomenout. (Jigvell)