Kókaku kidótai: Stand Alone Complex (TV seriál)

• Japonsko

攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Animovaný / Akční / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2002–2005, 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Jóko Kanno

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima, Tarusuke Šingaki, John Snyder, Eidži Sekiguči, Minami Takajama, Hideo Išikawa, Kjóko Hikami, Džódži Nakata, Fumihiko Tačiki, Hiroši Janaka, Kóiči Kitamura, Daisuke Góri, Osamu Saka, Jasunori Macumoto, Minoru Inaba, Kenta Mijake, Naoki Makišima, Gara Takašima, Jasuhiro Fudžiwara, Nobujuki Hijama, Ako Majama, Rjó Kamon, Jósuke Akimoto, Takehiro Murozono, Kódži Išii, Sakiko Tamagawa, Juzuru Fudžimoto, Kijojuki Janada, Júdži Kiši, Takehiro Kojama, Júko Kaida, Jumi Kakazu, Miju Irino, Asuka Tani'i, Naomi Kusumi, Micuaki Hošino, Kósei Hirota, Širó Saitó, Tecuja Iwanaga, Šihori Niwa, Micuaki Madono, Eri Sendai, Júdži Mikimoto, Akiko Hiramacu, Kjósei Cukui, Takkó Išimori, Hideo Watanabe, Micuru Ogata, Rjúdži Saikači, Hiroši Ito, Jutaka Nakano, Rjúnosuke Óbajaši, Tóru Ókawa, Sajuri Sadaoka, Makoto Aoki, Keidžin Okuda, Kacumi Čó, Šúhei Sakaguči, Jódži Ueda, Ken'iči Močizuki, Taimei Suzuki, Tomoko Išimura, Tošihiko Nakadžima, Wataru Takagi, Júdži Ueda, Jošiko Sakakibara, Tecuo Mizutori, Óki Sugijama, Rikija Kojama, Makoto Jasumura, Jasuo Muramacu, Megumi Hajašibara
  • Aquarius

Na tomto anime mi vadilo, že je strašne ukecané, používa zložité slová a vety, a aj keď som v angličtine celkom dobrý, často som musel pauzovať nielen preto, aby som to stihol prečítať, ale aj aby som pochopil obsah vety. Preto v závere prvej sezóny som v tom mal už úplný bordel a druhú sezónu som po zhliadnutí prvého dielu radšej nechal tak. Kebyže sa americký titulkovači radšej riadia zlatým pravidlom "netreba prekladať od slova do slova a.k.a počkaj, kým si to chalan prečíta", bol by výsledný dojem omnoho lepší.(17.6.2008)

Bezkonkurečne najlepšie animé aké som mal možnosť vidieť a to som videl rôzne skvosty - dokonca aj ultra akčného cowboya Bebopa. Lenže Ghost in the Shell je obrovským mixom francúzkych detektívnych filmov, futuristickej noirovitosti, japonského animé a americkej akčnosti. Stará banda zo sekcie 9 Batou, Major, Ishikawa, Boss, Togusa a ďalší riešia prípady kyber terorizmu a k tomu riešia základné existenčné otázky. Postava Vysmiateho muža patrí k najlepším záporákom ak to tak môžme nazvať v histórií animé. Okrem trocha otravných Tachikom je seriál priam dokonalý a ja som ho zhltol ako malinu. Je síce pravda, že ku koncu ma Tachikomy neskutočne prekvapili a práve o to viac si cením toto animé. Keď k tomu prirátam absolútne geniálnu hudbu a krasnú vypointovanosť deja, nemám inú možnosť len dať plný počet a dúfať, že je to dostačujúce. takéto niečo sa naozaj len tak nevidí.(1.8.2009)

To je pro mě tak těžké ohodnotit, vážně sedím tu nad tím už celou věčnost a přemýšlím. Nabité prvotřídníma myšlenkama, občas to prostě můj mozek nepobíral, prostě jsem tak trochu nechápala, nemyslím sled událostí, ale například rozhovor v 26. dílem si zřejmě budu muset pustit ještě jednou, protože jsem prostě nestíhala, můj mozek na tohle ještě není připraven ;-) Ze začátku mě to nebavilo, pak tam byly sem tam velmi dobré díly, pak další, které mojí pozornosti nevoněly, ale ten konec... Lepší než Matrix, ale hůř se zpracovává v mozkovně, a to je skvělé, ne? Akce, pátračka, pohledný Vysmátý muž. Oishi! :-))(11.8.2009)

Perfektni cyberpunkovy serial. Jednak je tu hlavni dejova linie (jedna pro kazdou ze dvou sezon) a druhak samostane dily ktere v mnohem pripomenou SF povidky od autoru jako Asimov, P.K. Dick atd. Priznivci klasicke SF nebudou sklamani a fanousci "vaznych" serialu take ne. Pojetim a Atmosferou tak trochu jina zalezitost nez vetsina anime - je to takove civilni a nedockame se zadnych zuricich emoci, jedina ulitba pro anime typicka sou asi "legracni" robutci Tachikomi, ale nijak se to s nimy neprehani. Obcas trochu filozofujici ale tentokrat to beru. Pohled do budoucnosti ktery se nevyhyba drobnostem ani vaznym tematum. PS: Yoko Kanno a Steve Conte se zase jednou nasli. See the world that is.. not so far from now..(10.2.2010)

Jediný anime/film/seriál, kde když umírají roboti, tak brečím. Tachikoma! http://www.youtube.com/watch?v=uELeeRer4Hg&feature=related A samozřejmě jedno z nejlepší anime, které procvičí vaše mozkové závity, rozšíří vám pohled na problematiku cyborgů, předloží neotřelé morální problémy a pobaví vás roztomilými tančíky.(31.1.2012)

• - V 11. epiziodě je postava ředitelky léčebného zařízení ztvárněná do podoby sestry Ratchedové (Louise Fletcher) z filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). (Jigvell)

• - Druhá epizoda je z velké části poctou k filmu Taxikář (1976) od Martina Scorseseho, a to včetně monologů, zacházení se zbraní před zrcadlem a záchranou prostitutky. V této epizodě jsou také zahrnuté odkazy na New York a fakt, že stejně jako Travis (Robert De Niro) se i Gino, hlavní postava této epizody, vrátil z války, na kterou se společnost snaží zapomenout. (Jigvell)

• - V 18. epizodě je ve scéně, kdy Batou pozoruje ze sochy anděla Berlín, možné najít podobnost se scénou z filmu Nebe nad Berlínem (1987), ve které neviditelní andělé pozorují město a jeho obyvatele. (Jigvell)