Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Filmslover14

Nedokážu si představit lepší filmové zpracování, protože zfilmovat tak dokonalou knihu, jakou je Kmotr a přitom perfektně vystihnout atmosféru a neubrat jí na kráse, je neskutečně těžké (i když mně ve filmu chyběla závěrečná stránka knihy, která je pro mě dost zásadní pro pochopení některých postav) Al Pacino jako Michael exceluje. A taky si nedokážu představit lepšího dona Vita než jakým je Marlon Brando. Ač film trvá tři hodiny, na hodinky rozhodně koukat nebudete. Filmový klenot, který asi nikdy nezestárne. ()

franksiantra

Keď Mario Puzzo vydal knihu, stala sa celosvetivým bestsellerom, a netrvalo dlho, kým sa ľudia začali zaujímať o filmovú verziu. Štúdio Paramount Pictures vyjednalo práva od Puzza, a teda chceli začať s natáčať film. Len na počudovanie sa, viacero osôb odmietlo ponuku režiséra, a na rad prišiel F.F. Coppola. On práve vlastnil svoje vlastné štúdio v San Franciscu, ktoré bolo v dlhoch, jediný dôvod prečo prijal ponuku režírovať film. Jeho myšlienka urobiť film nie klasický ako o mafii, ale urobiť ho ako rodinný príbeh, sa vydaril. Musel bojovať za každý svoj nápad, keďže Paramount chcel čo najviac ušetriť, napr. natočiť niektoré scény na ulici v New Yorku, ale aj ako natočiť 90% záznamu v New Yorku aby to bolo čo najviac autentické, alebo aj špeciálny soundtrack od Nina Rotu, za ktorým išiel priamo do Talianska aby si vypočul je verziu hudby ktorú mu zahral na piánu, a ktorú samozrejme Paramountu nevyhovoval, ale musel bojovať aj o hercov, keďže (zase) Paramountu sa nepozdával každý herec do danej úlohy, ako Brando, Pacino, atď. Samozrejme svoj boj vyhral, a v dnešných dňoch už len môžme obdivovať tento majsterský kúsok, ktorý je jedinečný svojho druhu , plný emócií, tvrdosti, priateľstva, smútku, prekvapenia a s najvyššími možnými výkonmi hercov ako aj perfektného výberu hercov. Tento film môžem len odporúčať,....a to je ponuka ktorú nemôžte odmietnuť. ()

cineczeck

Nejlepší ryzí gangsterka všech dob..:) Když jsem ji poprvé viděl, netušil jsem, že prožívám jeden z nejlepších syrových filmových zážitků. Zamiloval jsem se do příběhu rodu Corleonů a do jejich nabídek, které nelze odmítat. Škoda, že jsou to jen gangstři..:) ()

Tereza11

Opravdu neskutečný je podle mě jen první díl s celkem povedené triologie, asi k tomu přispěl především výkon Malona Brandona kterého tudíž ve zbylých dílech smutně postrádám a proto pro mě zbytek už nebyl tak výjmečný jako první díl...I když musím uznat že Al pacinova přeměna ze slušného syna na mafiána je též fascinující a podle mě nemá obdoby...Je to skvost a rozhodně nejlepší mafiánský film v historii filmu... ()

Btmn.99

OBSADENIE: 9/10 HUDBA: 10/10 EFEKTY: 10/10 AKCIA: 8/10 DOJEM: 8/10 II Klasika, ktorá nezostarne a asi navždy bude vo svojom žánri neprekonateľná. Hlavne tá dobová atmosféra je výnimočná a priam delikátna a herecké výkony ju len znásobujú. ()

lineker

Tak jsem se konečně také dokopal ke shlédnutí tohoto filmu filmů. Po řemeslné stránce nelze Kmotrovi asi nic vytknout. Jedná se o působivé vykreslení života jedné mafiánské rodiny v New Yorku. Nicméně film je místy příliš vláčný a roztahaný, cesty k hlavním událostem, které zásadně ovlivňovali životy Corleonů mohly být zvoleny příměji. To hlavní co si z Kmotra odnesu je skvělá hudba a herecký výkon Marlona Branda. ()

PervertPitch

Úžasné dielo pána Coppoly, výborné výkony, jeden z najlepších filmov. Úžasný príbeh, veľmi aj poučné, Al Pacino to perfektné zahral...5/5 ()

JancakV

Tak 25 let jsem se vyhýbal kouknutí se na Kmotra. Asi proto, že byl všude tak předhazovaný a vyzdvihovaný. Ale po skouknutí musím uznat, že je to vážně moc dobrý film po všech stránkách. Takže zkusím i další dva následovníky. Jo a musím zapět. ()

Cathrina

Kmotra považuju za to nejlepší, co vůbec existuje. Jasně - je zdlouhavý, ono to správné vtáhnutí do děje chvilku trvá, člověk si na něj musí najít čas a hlavně náladu. Knihu jsem četla dříve než film a už byla jednou z mých oblíbených. A díky tomu jsem se orientovala v tom množství postav, hlavně mě hodně potěšily takový ty drobný odkazy na osoby, na které už na plátně nezbyl čas... Atmosféra převedená na 100%. Lepší film podle knihy prostě není - on totiž ani není lepší film! :) Paradoxně mi nejvíc vadil Marlon Brando... Na něj jsem si musela chvíli zvykat. Ale zase začala velká láska k Al Pacinovi! Ten totiž opravdu z té knihy přímo vypadl! :) ()

Matt91

Nesmrteľná klasika, na ktorej nenachádzam absolútne žiadny kaz. Herecké výkony sú natoľko presvedčivé, že diváka okamžite vtiahnu do deja. Príbeh je prevedený z knižnej predlohy dokonale. Je to veľmi realisticky podané, fantasticky zrežírované, atmosférické a v určitých scénach poriadne krvavé. Hlavná zvučka je legendárna. ()

Richmond

Tak tu hádam niet čo dodať. Krstný otec I bude mať v mojej filmotéke špeciálne miesto. Oceňujem s akou presnosťou dokázal Coppola z Puzovej knihy urobiť takýto úžasný film. Každého, kto sa podieľal na tomto filme by som vychválil do nebies zvlášť však Maria Puza, ktorý je génius keď stvoril niečo takéto. Tomuto filmu niet čo vytknúť filmová klasika atď. 100% 5* ()

GOTFAN

Já ani nevím jak ten film ohodnotit. Popravdě jsem u toho strávil skoro tři hodiny a vlastně mně překvapilo, že to najednou skončilo a já si z toho neodnesl skoro vůbec nic. Nebýt kámoše vedle mně, tak asi ani nepochopím co ty postavy zamýšlely. Chápu, že to je určitě zpracováno srozumitelně, ale já jsem nějak nemohl přilnout k žádné postavě a místy sem při jejich mluvení zkrátka nechtěně vypnul a ze slov se stalo něco co jsem nebyl schopen vnímat. Nebavilo mě to a asi to bylo i tím že jsem ten den neměl moc asi náladu na tak dlouhý film. Někdy to zkusím znovu, ale teď jsem si z toho filmu neodnesl nic a byl jsem rád že to skončilo. ()

sbinda

Kmotr je klasika, která i po letech diktuje světu filmu jak má vypadat velkofilm. Způsob jakým je příběh odvyprávěn je jedinečný a mě osobně od první minuty vtáhl do děje. Ta atmosféra! Plynutí příbêhu je promyšlené a přesto přímé a nekomplikované. Herecké výkony navýsost uvěřitelné. Za mě, tohle je to nejlepší hollywoodské víno, které si můžete dát i s tím, že každým rokem bude jen lepší. 99% Zřejmě k nepřekonání. ()

Welington

Kmotr je vskutku výtečný snímek. Jeho výjimečnost ale tkví hlavně v tom, že je tak dobrý, jak jen proudí čas a mění se i divák, který je s časem vyzrálejší a náročnější. Přece jen, když jsem byl mladší, byl jsem netrpělivý, roztěkaný a nedokázal jsem ani ocenit krásu, jež se skrývá ve scénáři, dialozích, atmosféře a hudbě. Kouzlo tohoto snímku se právě nachází v těchto důležitých prvcích. Nehledě ovšem na nezaměnitelné výkony herců a perfektně provedenou režii. To vše a ještě mnohem více dalo vzniknout legendě. ()

Migueli

Nejlepší film všech dob. Film, který nemá konkurenci. Legendární hudba, herci, dialogy, scény a prostě všechno. Brando exceloval, ale pro mě podal nejlepší herecký výkon Al Pacino. Ten jeho přerod ze studentíka na Kmotra je naprosto famózní a dokonalý (vyrovnal se pouze Walter White v BB). Můžu se na Kmotra dívat pořád dokola a neomrzí mě. U většiny filmů máte jednu nebo pár scén, které považujete za nejlepší. Kmotr má takových výjimečných scén nespočet, což je další důkaz fenomenálnosti filmu. Od první scény přes koní hlavu v posteli, Al Pacina jak říká, že je to jen byznys, restaurace, rozhovor s Moe Greenem, vyřízení všech bossů během křtin, atd., atd. Těžko určit tu nejlepší. Geniální dílo. Jsem rád, že se adaptace knihy tak povedla a filmový scénář knihu dokonce překonal. Že část knihy nechali až na druhý díl a vynechali nudné detaily o Fontainovi či milence Sonnyho. Nepřekonatelný film. ()

PietroRose

Troufl bych si říct, že se jedná o nejlepší filmovou trilogii světa, byť první díl je jednoznačně nejlepší. Hudba, kamera, herecké obsazení s kralujícím Marlonem Brando prostě perfektní – takový má být skutečný Kmotr. Kdo má plné zuby moderních gangsterek s potetovanými Rusáky a brutálními Japonci s vulgárním slovníkem páté cenové. Tohle je klasika – rodinný podnik, úcta a oddanost k rodině. Takovou si představuji pravou mafii. Je až neuvěřitelné jak rychle Vám tři hodiny utečou a upřímně, kdo by nechtěl v takové společnosti být J. 5hvězdiček! ()

teekanee

Této legendární trilogii jsem se strašně, ale strašně dlouho vyhýbal. Více než by bylo zdrávo pro samozvaného filmového znalce :). Jednoho chladného večerního večera jsem si tedy vystředil tři hodiny čistého času a čekal jsem fakt velkej filmovej zážitek, kterej jsem taky dostal. Zároveň si, ale myslím, že film budu muset ještě nejméně jednou shlédnout, abych ho mohl pořádně zpracovat. Film má neuvěřitelnej styl a atmosféru. To se mu musí opravdu nechat. Herci hrajou opravdu skvěle. Nejvíc se mi líbila trojice Brando, Duvall a Al Pacino, jehož proměna je tu sice zkratkovitá, ale dokonalá. Jediný co bych tak možná vytknul, je trochu delší stopáž, která mě vyloženě nudit nezačala, ale třeba svatbu na začátku bych o něco zkrátil. Pak by se dal taky vytknout trochu méně výrazný a otevřený konec, ale je to trilogie, takže tenhle problém mohli lidi vytýkat v roce 1972 a ne teď. Moje obrovská očekávání byla opravdu naplněna a už se těším až budu mít čas na dvojku. 90% ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)