Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Smoldo56

Dokonale sfilmované a excelentne zahrané dielo Maria Puza, ktoré len dokazuje že Krstný otec je deným z najlepších príbehov všetkých čias. Jeden z najlepších filmov všetkých čias a najlepšia časť trilógie. ()

psycholog

Výborný film, naprosto nezapomenutelný, z těch mafináských es určitě nejlepší. Není tam moc krveprolití(pokud opomenu jednu z posledních scén, ale i tak málo). Největší sympaťák určitě Michael Corleone, který kraluje celým filmem a jeho oba bratříčkové Sony a Tom Hagen(adoptivní, pokud se to tak dá nazvat), také nejsou špatní. Marlon Brando je velký a tady byl ten největší..........naprosto zasloužených 100% za brilantní režii. ()

Naked_Snake

Pravda, mohu hodnotit jen první polovinu filmu. Druhou jsem totiž s radostí vypnul a šel se radši nudit... Film se řadí mezi klasiku a všude slyšíte jen kladný ohlas. Ale já nepatřím mezi lidi co žerou vše, kde je hlavní tématikou mafie. Neustále sledovat kdo koho zradil, kdo koho zabil a dohromady asi hodinové koukání na mafiány požírající špagety a jiné nedůležité věci co se z filmu mohli jednoduše vystřihnout mě vážně nezaujali. ()

martan1

Nevím proč, ale nějak se mi to zkrátka moc nelíbilo. Knížka (která je mimochodem moje nejoblíbenější) je nesrovnatelně lepší. ()

o.d.y.

Tvorba typu Godfather, Scarface a další patří k mým oblíbeným. Marlon Brando velice přesvědčivě hraje kmotra celého svého ghetta a dokáže ve Vás vyvolat ducha minulé doby. Nechtěl bych tenkrát žít, protože bych dlouho nevydržel. Já padouch :) ()

noelgallagher

Velkolepé dílo, co dodat. Knihu jsem četl a taktéž jako spousta z vás jsem nečekal, že film může být na stejné úrovni. Klasická ukázka tehdejšího podsvětí, utajenosti největších mafiánských kápů a naprostá bezmoc policie, soudů a ostatních jakkoliv reagovat proti takové společnosti. Pro mě srdcová záležitost a nejoblíbenější film. 5 hvězdiček. ()

Jerome89

Knihu jsem nečetl a filmová verze mě doposud míjela ale po shlédnutí musím konstatovat že celá série Kmotr je to nejlepší, nejdokonalejší co kdy vzniklo. Začínající Al Pacino jako syn co se distancuje od rodiného podniku, ale osud tomu chce jinak. James Cann jako jeho vzteklý bratr. Robert Duvall ve výborné roli ale přeci jen nad nimi, ač hrají skvěle, někdo ční. Nepřekonatelný Marlon Brando jako Don Vito Corleone jeden z nejcharizmatičtějších bossů filmové historie. Těch 169 minut uteče jako nic. Po skončení filmu sem se cítil tak sám a měl sem chut přidat se k řadám mafie :D ()

Kyberswat

Stále jsem o příběhu Kmotra slýchával, skoro jsem měl pocit, že vím, co mne ve filmu čeká. velmi jsem se ale zmýlil, protože tento téměř 40let starý film je mistrovské dílo ! akční scény bez digitálních triků jsou ryzí, a tak jak by to podle mne mělo být - příběh je ve filmu to hlavní. geniální podívaná, napětí, jakési detektivní kouzlo filmu kdy člověk stále trochu fandí té záporné straně, přestože by si měl přát aby zvítězilo dobro (tedy např. policie). skvělé, famozní ! ()

burg

Skvělý film, skvělý Marlon Brando a skvělý začínající Al Pacino. Knihu jsem znal dříve, než film a těžko jsem si mohl představit, že by mohl někdo tu knížku tak skvěle zfilmovat. Přišel přesně ve správnou dobu, dnes by se do něj dala hromada počítačových triků a ztratilo by to všechnu sílu a veškeré kouzlo. Strhující film! ()

Island11

"Dáme mu nabídku, která se neodmítá.." Jeden z mála vydařených kultů, které patří do kinematografické i literární síně slávy. Tomuto filmu bych nevytkl zkrátka nic. Dokonalá atmosféra, která člověka pohltí, přesně sedící hudba a Al Pacino s Brandem:) Nestárnoucí film, který si mně jednoduše získal hned po prvním zhlédnutí a s každým dalším zhlédnutím trilogie si mě získával více a více. Dnes v mém osobním žebříčku právoplatně obsazuje první příčku. ()

Jester_X

Coppola v prvním díle dává základy epickému příběhu. Jakkoliv se můžou zdát některé věci poněkud nedopovězeny, v dalších dílech začínají dávat smysl. Na filmu mě zaujala především schopnost nerušeně pozorovat dění. Široké záběry, hluboké scény, divák zapomíná, že sleduje film a přenáší se do mafiánského New Yorku. K manipulaci s dívákem přispívá i fakt, že snímek nepotřebuje pro udržení napětí kupit jednu akční scénu za druhou. ()

tomkat

Hm... Viděno v poprvé teď v 27 letech v Aeru - a řeknu vám, jsem na rozpacích. Tedy bez diskuse mi to přišlo jako dobrý, poctivý film, který se na to snaží jít realisticky. Ale že by to bylo zas takové "wow"... No, to už je úděl filmů, na které se jde s vysokým očekáváním. Ale příběh+herci+hudba velmi dobří, to zas jo. Další část základního kulturního rozhledu doplněná:-) Poznámka: oba titulní herci jsou velmi dobří, ovšem občas chválená postupná přeměna postavy toho druhého z nich pro mě nebyla moc uvěřitelná a "plynulá". ()

Chaozzak

Dlouhé slohy o tom jak je tento film unikátní a jeden z nejlepších jsou zcela zbytečné. Kdo se na něj prostě podívá tak mu to ihned dojde. Mafiánská rodina tak jak má být v čele s Marlonem Brandem! Hraje neuvěřitelně přesvědčivě a jako mafiánský boss je jedinečný. Viděl jsem tento film jak v originálním dabingu tak v českém a musím podotknout, že s hlasem pana Chromíka (Marlon Brando) je to ještě větší zážitek! Tomuto filmu se naštěstí nedá skoro nic vytknout, je to prostě klenot a mistrovské dílo - 100% ()

Mirrabel

Změnila jsem své hodnocení ze 3 na plných 5 potom, co jsem tohle mistrovské dílo viděla v kině. Konečně jsem pochopila, proč je to jeden z nejlepších filmů, které kdy byly natočené... Marlon Brando je prostě nejlepší mafián :) ()

corax8

No že by to byla taková bomba, to tedy ne. Je to dobře udělaný film a pěkně se na to kouká. Očarován určitě nejsem, ale potěšen určitě. ()

Uframufrag

Samozrejme ze tento skvely film som videl po prvy krat uz velmi davno, ale pred nedavnom som si ho pozical na DVD a aj napriek takmer 40 rocnemu rozdielu od jeho premiery vobec nestratil na svojom "lesku" a kvalite. Vynikajuce herecke vykony, vyborny pribeh, proste "gangsterka" ako ma byt. ()

Devils_PIMP

Nejlepší film všech dob! Neukazuje jen plno ětříleček a akčního napětí, ale i drama lidské role jako mafiana. Dennodení boj jednotlivých rodin, denodenní strach o své rodiny. Umění šéfů mít vše tzv. pod palcem. Mafianske praktiky. Strategie. To vse a jeste vice najdete v tomto dokonalem filmu. Pomyslnou korunku nasazuje herecky vykon Marlona Branda. Chcete vedet jake je to byt mafianem? Rozhodne shlednete tento film. ()

Picour

Film má velkou kvalitu a Brandonův "sicilský" výraz je opravdu síla. Mohu mluvit italsky? Posluž si. Možná je to troufalost, ale kratší stopáž by filmu přidala. Proto 4*. ()

Aktamix

Vystřelit do vesmíru jako ukázku pozemské civilizace! Dlouho pro mne byl nedostižným filmovým králem "formanův přelet", ale již po prvním shlédnutí Kmotra musím říci, že "celou dobu to byl Barzini". Kmotr je pro mne skutečná droga a dívám se na něj alespoň jednou za měsíc. Výběr herců - excelentní: Brando, Al Pacino a trochu upozaděný Duvall, kterému jsem v roli Toma Hagena vždy fandil, už jen pro to že nebyl z rodiny, ale on pro ni žil snad úplně nejvíc. Režie, kamera, střih....bez jediné chyby! Nejvíce oceňuji dlouhé nepřerušované záběry, u kterých si člověk spíše odpočine (na rozdíl od rychlých střihů moderní akční kinematografie). Vše je perfektně zarámované krásným hudebním motivem. Film plný životní moudrosti a tradice. "Trávíš čas se svou rodinou?", "Ano Kmotře", "Dobře, muž co netráví čas se svou rodinou nikdy nebude pořádný chlap". ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)