Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Gilmour93

Centrum naší sluneční soustavy začíná povážlivě chřadnout (že by odpojení šťávy ČEZem za neplacení faktur?) a obyvatelé Země jsou nuceni na svou záchranu vyslat kosmickou loď - nepříliš optimisticky pojmenovanou po historicky první oběti leteckého neštěstí.. Tradiční zápletka, řeklo by se. Na filozofické sci-fi moc povrchní, na béčkový vesmírný survival příliš složité, ale to by Boyle nesměl šlapat ve vizuálních stopách, co po sobě zanechal krajan Ridley Scott (Blade Runner, Alien), přidat famózní zvukovou složku a navrch obsadit mé oblíbence - starého známého z Posledního samuraje H.Sanadu a novozélanďana C.Curtise. Je nad slunce jasné, že vzhledem k počtu proměnných záchranného plánu, bychom se v reálném světě mohli všichni leda tak chytnout za ruce a s pohledem k obloze si sborově střihnout:„Let the sunshine / Let the sunshine is / The sunshine is..“ ()

Psema

Kdybych se neztratil v tripoidním závěru, kdy jsem fakt netušil, kdo kam běží, kde se co děje a proč se to děje, musel bych dát pět, protože tahle vizuální žranice nemá chybu. Cillian Murphy v další lahodné roli. (Ten kluk prostě nemá slabinu) ()

Hal_Moore

Musím říci, že Sunshine se naprosto přesně trefil do mého vkusu. Heroická mise, podaná tak trochu komornějším způsobem, s uvěřitelnými charaktery a dokonce s uvěřitelným dějem (až na pár nesmyslů v samém závěru). Posledních cca deset minut mi však předchozí brilantní zážitek nezkazilo. Danny Boyle opět prokázal své chameleonské schopnosti (drama, thriller, zombie horor a nyní bezchybné sci-fi dobrodružství), navíc je jeho film opět doprovázen atmosférickým soundtrackem, a já jen musím konstatovat, že John Murphy se po 28 dní poté opět překonal. Jak jsem již jednou zmínil, poslední desetiminutovka se klidné mohla obejít bez přídavných elementů (spoiler) v podobě nezvaného hosta, (/spoiler) a ani zde si tvůrci nepohlídali tu nejzákladnější věc - tichý vesmír. Jestli však jde o záměr, tak je naprosto chápu. V tomhle obrazově a zvukově vytříbeném díle pro tichý vesmír prostě není místo. ()

TheDarKnig

něco jako fontána, jenom jeste vice uhrancive, spalujici a taky blize (i kdyz stale dost daleko) realite.. Uzil sem si to bezchybne, nekterymi lidmi vytykany zombie az tak nevadil, protoze jeho silene myslenky a drsny hlas + zajimave resene sceny jeho vstupu na scenu, aniz by jsme na neho prilis videli, delaji jen a jen dobre.. jen ta scena pred uplnym zaverem byt nemusela. Nebudu to ovsem svalovat samozrejme na rezisera, protoze ten spolu s Murphym udelali ze scenare, ktery jemne prave ke konci pokulhava, skvelou audiovizualni meditaci.. Nektere sceny jako napr, oprava lodi, Vyhlídka na Slunce, uplny zaver (ktery tvori opravdu az nabozenskou tecku a rozviji celkovou myslenku filmu uzasne..) ci taky skvele gradujici prednazvova scena odhalujici poprve Ikarus jsou mistrovskym pocinem.. Herecke vykony vsech, presto ze ne vsichni jsou ackovi herci, maji auru uveritelnosti a pote, kdyz se zacne vsechno kazit, doslova prekvapuji.. Rozhodne nejzhavejsi film roku... doslova. Kaneda, what do you see? (nemohl sem si pomoct) ()

TeeAge

Prečo by som šetril piatu? Sunshine je film o väčnej ľuďskej nádeji, o túžbe žiť, o láske k našim milovaným, za ktorých sme schopný aj nemožného. Že film má chyby? " Človek robí chyby " Ale svetlo na konci vždy zažiarí. ()

Aluska88

Sunshine je pro mě, co se žánru sci-fi týče, na podobné úrovni jako Potomci lidí. Netradičně, až komorně pojaté sci-fi, od kterého jsem možná očekávala trochu více. Či něco úplně jiného. Sunshine má úžasnou vizuální podobu a osobitou atmosféru. Příliš mě však nezaujala herecká sestava, zvláště "hezounek" Chris Evans mi sem nějak nepasoval. Snad nejvýraznější byl pro mě Cillian Murphy. Vrcholem snímku je závěr, který se stylově i zpracováním podobá Fontáně. Dokonalé spojení působivého vizuálu a famózní hudby, skladba The Surface of the Sun je jedna z nejúžasnějších a nejmagičtějších hudebních melodií vůbec. Give me chills every time. Pure Brilliance. ()

genetique

Aj keď si na vizuálnej stránke tak nepotrpím (hlavne aby bol zvuk, a ten bol ako hrom), hlavne tou ma film brutálne priťahoval. A vôbec spolu s trilógiou 'Matrix' po tejto stránke pre mňa jeden z najprešpikovanejších filmov. Je síce pravda, že záver domyslený nebol, no ja mám na mysli len ten záver samučký. Žiadnu poslednú tretinu filmu. Tá bola snáď ešte lepšia, než aby film pokračoval v inteligentnej sci-fi zábave. Takže konečne kvalitný inovátorský nápad a čo je podstatnejšie kvalitne rozvitý. 90%. ()

sniper18

V rámci sci-fi filmov odohrávajúcich sa mimo našej planéty mám presne takýto typ najradšej. Nepotrebujem žiadnu veľkú akciu, ale hlavne, aby bolo zachované všetko, čo z dnešného pohľadu pre človeka robí vesmír tým, čím skutočne je. Teda pocit prakticky úplnej samoty, odlúčenia od všetkého, čo má človek rád a samozrejme vedomie to, že akákoľvek chyba môže mať fatálne následky, takže to nebezpečie cítiť neustále aj napriek možnej dočasnej idilickej atmosfére. So zápletkou navyše nemám ani najmenší problém, najdôležitejšia misia v histórii ľudstva, snaha znovu oživiť umierajúce slnko a tým zachrániť život na Zemi pôsobí nadmieru atraktívne a hlavne tak osudovo, pričom sa mi tu veľmi páčil samotný vzťah postáv ku slnku, čo tomu miestami dodávalo až taký meditatívny štýl. Veľkým plusom sú aj samotné postavy, ktoré sú nielen veľmi sympatické a prakticky všetkým som fandil, ale sú aj tvorené dobrými hercami, minimálne taký Cillian Murphy, Hirojuki Sanada, Michelle Yeoh, Rose Byrne, ale aj Chris Evans vo svojej najlepšej úlohe ma dosť bavili. A navyše je to medzinárodné zloženie, čo filmu s takouto zápletkou len prospieva. Takže celá prvá hodina filmu mi prišla prakticky bezchybná, dej síce kvôli uveriteľnosti nemá moc čím prekvapiť, ale veľmi ma bavil, atmosféra je perfektná, s postavami som si užíval prakticky každý spoločný dialóg a niekoľko scén je nezabudnuteľných, hlavne vonkajšia oprava lode. Len škoda, že následne pribudne jeden výrazný prvok, ktorý síce vo svojej podstate je dosť zaujímavý a v iných filmoch by sa mi mohol aj páčiť, ale vzhľadom na prevedenie a atmosféru prvej hodiny mi to tu vôbec nesedelo, film dokonca čiastočne zmení aj žáner. Ale ani toto nie je rozhodne zlé, bavilo ma to stále a záver je opäť vynikajúci. Danny Boyle tu odviedol po všetkých stránkach perfektnú prácu a to platí aj o vizuálnej stránke, ktorá pôsobí veľkolepo a komorne zároveň. A hudba je nádherná. Takže škoda toho jedného prvku, ktorý mi pokazil inak vynikajúci pocit z filmu, ale aj tak je Sunshine už klasika, ktorá ani po viacerých pozretich nestratila nič na svojom čare. 80% ()

molotov

Hypnotický zážitek na rozhraní několika žánrů, při kterém celý sál od začátku do konce téměř nedýchal. ()

mysicka

nelogičnosti ve filmech obvykle neřešim.. na hry přistupuju ráda, takže mi nedělá problém přistoupit na hru o záchraně lidstva výbuchem slunce.. zombík čekající sedm let na boha.. dobrá, to beru.. boyla mám ráda, stejně jako tu krásnou tvářičku cilliana.. btw. na chrise se mi koukalo možná ještě líp.. ale co neodpouštím, je nuda, nuda a zase nuda.. což byl bohužel případ tohohle dílka.. ovšem proti gustu..:) ()

Ainy

Přiznám se, že ač byl film nabitý opravdu velmi dobrými vizuálními efekty, tak se mi děj přesto příliš nelíbil. Myslím si, že by se dalo z tohoto námětu vycucnout mnohem víc, kdyby si tvůrci nemysleli, že konečným dosazením "pátého" člena posádky nemilosrdně sosajícího Oxygénium (patrně pro úmysl vygradovat jakési vyšší napětí) dosáhnou kvalitnějšího lekacího a bombasticky vzrušujícího filmu. Jsem příznivcem sci-fi příběhů, ale někdy prostě málo znamená víc ... ten konec mohli vymyslet jiný ... lepší, škoda ... jinak by to byla čistá pětka. ()

betelgeuse

Cival koukám pokračuje v nastoleném trendu totální hyperinflace kritického slovníku: Co týden, to nový „génius“ a každý den půllitr „vize“! Jak může být „vizionářem“ někdo, kdo místo toho, aby natočil něco opravdu nového a nekompromisního, raději svůj výborně rozjetý film zkazí nezvládnutou variací na Kubrickovu VESMÍRNOU ODYSEU, pokrytecky přizpůsobenou senzitivitě generace MTV [horror místo kontemplace, rapidmontáž místo dlouhých záběrů, Underworld místo Strausse]? Jako Andrew Sarris kdysi o Kubrickovi napsal, že byl prohlášen za umělce ještě dřív, než se naučil řemeslu, o Boyleovi platí, že poté, co se stal výborným řemeslníkem (viz famózní finále 28 DNÍ POTÉ), pokukuje po statutu umělce. Bohužel marně: Nemá co říct (proto ta variace a hold v jednom) a hlavně mu chybí trpělivost. Dvě třetiny filmu jemně buduje atmosféru a vazby postav k (ambivalentnímu) motivu Slunce, než zjistí, že neví jak dál, a společně se zvratem v zápletce radikálně láme i tón filmu. Ve jménu tzv. abstrakce, kterou jednak apartně odkazuje k 2001, aniž by vůbec šlo o abstrakci – Boyleova hra je průhledná, navíc se zdá, že si abstrakci plete s nepřehledností akce – a především si pohodlně zkracuje cestu mezi rozehranou expozicí a efektně humanistickou pointou. A Civalovi doporučuju návrat ke kořenům, třeba k LOONEY TUNES, jejichž průměrná epizoda nabízí více vize a existenciální hloubky než filmařská panika, jakou v poslední třetině SUNSHINE předvedl právě Boyle. ()

3DD!3

Tenhle film mě hodně vzal. Jsem totiž takový ten týpek, který hodně uvažuje o tom, kdy nastane konec světa. Jak to bude vypadat. Co přesně s námi bude. Jedna z těch úvah se samozřejmě vztahovala k vyhasnutí našeho slunce. Té žluté koule, na kterou v těchhle parných dnech nadávám. Danny Boyle, režisér, kterého jsem doteď moc neznal (samozřejmě to teď hodlám změnit) mě doslova přikoval do sedačky v kině a vymýval mi zrak úchvatnou vizuální stránkou a skvělou režií. Perfektně byli vybraní i herci. Zmíním se snad jen o geniálním Cillianu Murphym a překvapivě skvělém Chrisu Evansovi (tenhle chlápek má před sebou slibnou budoucnost, držím mu palce). Co dodat. Prozatím nejlepší film, který jsem letos viděl. ()

Arachneuss

„Only dream I ever have... is it the surface of the sun? Everytime I shut my eyes... it's always the same.” Boylův masterpiece zbožňuji duší a miluji srdcem nade všechny vesmírné filmy pozemské kinematografie. Dokonalá souhra obrazu, úderné hudby a hereckých výkonů. Co vše jste ochotni obětovat pro vlastní přežití a přetrvání lidského pokolení na planetě Zemi? A zaslouží si obyvatelé modré planety vůbec přežít? Do každého detailu vykreslené charaktery, režie úderná jako beranidlo a to vše zakončeno v intenzivně gradujícím finále. Sunshine vás pohltí jako světlo a nepustí do závěrečných titulků. Tohle je pravý nářez o záchraně lidstva! ()

berg.12

"Fontána" a "Sunshine", dva velmi podobné filmové zážitky za sebou a takřka dvě strany jedné mince. V prvním případě je režisér natolik zahloubán do své myšlenky, že přestává točit film, v tom druhém sice režisér film točí, ale nemá o čem přemýšlet. Filmy, které se pokouší o jakýsi přesah, ale z opačných důvodů se to nedaří ani jednomu. Vhodné pro filmové filozofy, mezi které se já ovšem neřadím. ()

kitano

Paradny popcorn, ktoreho vizualna a zvukova stranka je tak dychberuca, ze mu odpustite aj radu nedostatkov. Po dopozerani som mal chut pootvarat vsetky dvere a okna a obijmut slnko vo svojom naruci. (8.9/10) Zvysujem hodnotenie. Je to naozaj vynimocny zazitok, atmosferou podobny malocomu, co som videl doteraz. (9/10) ()

Kaka

Vizuálně působivé a námětem značně neotřelé. Bohužel ve výsledku trochu rozpačité. Díkybohu to není žádné filozofování o vzniku/zániku lidstva (i když tu a tam něco někdo z úst vypustí), ale spíše rychlá a zajímavá scifi s několika skutečně akčními a vypjatými momenty. Kupodivu absentuje hromada vědeckých keců a rozborů, což je dobře, protože obvykle divák jen těžko chápe. Negativní jsou ovšem postavy, které jsou jen v základu načrtnuté a v podstatě nic se o nich nedozvíme. Nemluvě o jednom nejmenovaném přistěhovalci. Ten je sám o sobě v celém snímku jako pěst na oko a právě díky tomuto tahu ztrácí tato solidní solární scifi většinu své atraktivity a divácké přitažlivosti, protože ke konci je to zase jen samé klišé a hra na kočku a na myš. I přes tento fatální nedostatek však musím říci, že se jedná o velice netradiční počin a jako takový nemůže být ohodnocen jen průměrně. ()

Spiker01

Naprostá paráda. Filmy o vesmíru děsně žeru a Sunshine je tak skvěle natočený, že jsem si to užíval až do konce. Navíc skvělá Murphyho hudba a sympatické obsazení. Film má taktéž výborné vizuální efekty, s tim Sluncem si museli pohrávat hodně dlouho...90% ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace