Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Falko

Absolutne suhlasim s POMOm, takze nechcem sa opakovat, len by som chcel dodat, ze po opakovanom vzhliadnuti filmu sa mi velmi pacila hudba a zvuk hlavne pri pohlade na lod zvonka, ale zostavam pri troch hviezdickach. ()

castor

Tak, a teď si hezky sednu do proutěného křesla a mrknu na západ slunce. Bude to možná větší vzrůšo, než dvouhodinovka s Boylem, ve které forma přebíjí obsah. V té bez desíti minut dvouhodinovce si totiž tvůrci zachovávají tvář letního blockbusteru se skvělými zvukovými efekty, potrpí si na detaily, ale divák (alespoň já určitě) se horko těžko prokousával tou zvláštní slupkou, která nedojme, nepobaví, nenadchne. Což třeba v případě Armageddonu (a stavte se klidně na hlavu, filozofové a astronauti) platilo. Dotkl jsem se rád, ale zároveň jsem se stihl i nepěkně spálit. ()

Rex Mundi

V porovnaní s očakávaniami (čítala som na Sunshine veľké chvály) to bolo napokon sklamanie. Prehodnocujem hviezdičky zo 4 na 3 a neskôr opäť na 4. Vôbec mi nevadí, keď fyzika dostáva na frak, veď ide o sci-fi, čiže o fantastiku - kde treba najprv akceptovať pravidlá daného vesmíru a potom užívať film (a ja fyzike aj tak príliš nerozumiem :-). Páči sa mi film celkovo, ale predsa len mi vadia určité veci: ***POSSIBLE SPOILERS*** Klišovité chyby robia z postáv blbečkov (aj keď bez hlúposti inak akože inteligentných ľudí by nebolo na čom postaviť veľa príbehov) a z počítača neschopného zmetka, ktorého by som za jeho selektívne informovanie rozmlátila pri prvej príležitosti - umelá inteligencia, ktorá prítomnosť votrelca ohlási len keď sa jej opýtate a opakované narušovanie bezpečnosti si všimne až keď kolabuje, to je umelá inteligencia na hovno. Navyše kombinácia psychologickej drámy, hororu, akcie a vizuálneho sci-fi žrádla na môj vkus celkom nevyšla. Príliš tlačiť na pílu sa neoplatí, v tomto prípade trpí najmä psychologická a hororová zložka, pretože jedna druhej uberá priestor na kvalitnejšie rozvinutie - charaktery postáv sú vykreslené zručne, ale keby im bolo venovaných ešte 20 minút, ani by mi to nevadilo. ***SPOILER*** A hororová zložka je totálne na prd, démonický "survivor" je démonický až príliš a nevedno z akého dôvodu je jeho podoba neustále prekrývaná oslepujúcimi blikavými efektami, čo mi za prvé liezlo na nervy a za druhé unavovalo už tak unavený zrak. Keď ukážu viacero nepekných záberov mŕtvych ľudí, čo je také hrozné na zohavenom týpkovi? ***KONIEC SPOILEROV*** Napriek týmto nedostatkom ide o jeden z najpôsobivejších filmov roku 2007 a určite najlepšie scifíčko niekoľkých posledných rokov (môjho miláčika Fontánu nepovažujem za sci-fi, ale fantasy). ()

Dan9K

Tak jsem zase po dlouhé době viděl jednu dlouhou epizodu Krajních mezí (vesmírné díly jsem měl vždycky nejraději), takže to mi stačí, jsem spokojen. Ehm, mno, vesmír nejenže tedy hučí, on i bouchá, praská, syčí, co se člověk nedozví. Merkur taky oběhne Slunce koukám asi za 3 hodiny. Vůbec celá zápletka mi přijde tak trochu mimo, ta bomba by snad nebyla nic víc než jen flusancem do jezera. Slunce naprosto pravděpodbně svou činnost zpomalovat nebude, právě naopak ( to bude ale taky problém, možná by o tom mohli udělat film, vykutají ledovce na pólech a hodí je do Slunce, aby se ochladilo). Také by mě zajímalo, jak vlastně původně plánovali cestu domů, když štít byl napojen na samotnou bombu...A tak bych mohl v kritice těchle malinkých chybiček a podivností v případě větších znalostí pokračovat velmi velmi dlouho. Konec je silně zmatečný a nedůvěryhodný. Mutant tam neměl co dělat, to už tam mohli prsknout radši nějakého místního Slunečňana. Zazdili tím také jakoukoliv možnou hloubku. Spíše měli tvůrci vymyslet thrillerové prvky na základě kyslíkového problému a řešením sebeobětování (to bylo pokaždé velmi snadno vyřešeno dobrovolným přihlášením). Ve filmu vlastně hodně potenciálně zajímavých větví prostě odbyli. Co naplat, přes všechny tyhle výhrady je to pěkná, povrchní, neoriginální a zábavná podívaná, které by slušel černoch a homosexuál v posádce. ()

Niktorius

Filmařina je to pěkná, o tom žádná, ale člověk by konečně chtěl v žánru sci-fi nějaká nová schémata a originální prvky. Sunshine jako by nevědělo zda chce být katastrofickým dramatem nebo vesmírným hororem a průběžně mezi oběma sub-žánry přechytává, aniž by se některého chopilo napevno. Autoři najednou nevědí, kterým směrem mají film vést, který motiv rozvíjet a tak i divákův zájem o dění na plátně opadá. A ten nastrčený 'zombík' to tedy rozhodně nevylepšuje. ()

PinokKio

Po dlouhé době inteligentnější sci-fi .. tedy, až na ten příliš nesmyslný hororový konec, jakoby okopírovaný z Horizontu události. Výtečný Cillian Murphy, parádní střih a triky (evidentně spolkly většinu z těch 50 milionů dolarů). ()

Hild

Film, který pro mě přišel jako blesk z čistého nebe. Nečekala jsem od něho naprosto nic, dostala jsem však mnohonásobně více. Film, který se naprosto liší od ostatních svého žánru. Skvělý soundtrack, řežie a vynikající Cillian Murphy. Uznávám, že ke konci už je to mírně přehnané, ale odpouštím mu to, hlavně za ty dokonalé scény a to za rozpočet, kterému by se v USA vysmáli. Na scénu Cilliana Murphyho ve skafandru (tu ke konci) nikdy nezapomenu, jo to byl zážitek. ()

Spooner

Pro mě snad ještě silnější a intenzivnější zážitek než nedávní Potomci lidí. Boyle natočil nejlepší film své kariéry a jednu z nejlepších sci-fi posledních 10 let. Filmu nechybí hutná atmosféra a trocha té realičnosti. Hlavní plusem je ale bombastická vizuální stránka. Jestli to Boyle natočil za tak málo prachů, co se povídá, tak by se nad sebou měli hollywoodští producenti trochu zamyslet a vzít si z Boyla příklad. K tomu si ještě přidejte bezchybné obsazení, kterému vévodí Cilian Murphy a Chris Evans, ale zbytek je také vynikající. Ten konec s tím nezmámým členem posádky tam sice ani být nemusel, ale i tak je to pecka. Zatim nej film roku. ()

JAn

Drsné a syrové a zároveň meditativní hard sci-fi, které nutně potřebuje velké plátno. Exploze nádherný záběrů, úžasné hudby a Boylova umu. Filmový orgasmus roku! ()

Davies182

Úchvatné. Tento snímek beru jako Boyleovu poctu všem sci-fi povídkám, které mají hlavu a patu a ve kterých se rozebírají problémy lidí v souvislosti s technickým rozvojem na naší planetě a odpovědností s ním přicházející. ()

gogo76

Poriadne sci-fi sme tu už roky nemali,takže fanúškovia tohto žánru sa dočkali slušnej odmeny.D.Boyle natočil za neuveriteľných 25mil.libier remeselne veľmi kvalitné dielo,ktoré vyzerá rozhodne drahšie.Má slušnú atmosféru a od úvodu nestrácame čas zbytočným obkecávaním.Sme rovno vtiahnutí do deja,v ktorom sa posádka po 16mesačnej ceste blíži k cieľu.Film obsahuje pár veľmi dobrých scén,ale mne osobne dosť prekážala posledná štvrtina filmu, ktorá sa zvrtla v nejakú hororovú vyvražďovačku s rýchlym strihom a nejako mi nezapadala do pomaly plynúcej komornej atmosféry. Za najvydarenejšiu scénu považujem uviaznutie v Ikarus I a následný "tlakový prelet" na Ikarus II cez kozmickú prázdnotu s 273 stupňami pod nulou, ale zaujímavá bola aj záhrada produkujúca kyslík a jej požiar. K dokonalosti tomu chýbalo vydarenejších posledných 15-20 min. U mňa film za 70 %. ()

Mahalik

Slunce. Těleso, které většina z nás považuje za samozřejmost. Vzpomeneme si na něj jen tehdy když nás spálí a mi na něj sesílámě výhružné zprávy. Jenže co bychom dělali kdyby začalo umírat? Od Dannyho Boyla bych čekal cokoliv, ale klaustrofobickou sci-fi rozhodně ne. Režisér to prostě vzal od podlahy a mě nezbývá než mu tleskat. Film ve mě vyvolával snad všechno co byste od správného snímku měli očekávat. Napětí, radost, smutek a v neposlední řadě soucit. A právě ten přetrvával ve filmu snad nejvíc. Při finálním "grády" mi nezbývalo než uronit další slzu a já jako vždy rozklepaný z toho všeho pocítil takové to nadšení, že jsem zase po dlouhé době viděl snímek na který nezapomenu. Ano zatím nejsme na konci roku, ale dozajista vím, že Sunshine už teď u mě aspiruje na FILM ROKU. Danny Boyle returns!! ()

Reiniš

Vlastně moc nevím, co vám mám o Sunshine říct. Mám vychvalovat skvěle rozmanité výkony herců, brilantní Boyleovu režii nebo kulervoucí vizuální stránku. A nebo mám snímek poslat k ledu (nebo spíš do výhně) za neoriginalitu, pomalé tempo a nelogičnosti třemi hvězdami. Líbilo se mi to vlastně vůbec? Jisté je, že při sledovaní jsem si okousal asi všechny nehty na ruce a pomalu jsem se chystal i na nohy. Napětí by se kolikrát dalo krájet a celou dobu jsem se o osazenstvo lodi upřímně bál. Což je poněkud zvláštní, protože ruku na srdce ani jedna z postav není vyloženě sympatická, ale od toho tu konec konců je Armagedon a podobné limonády. Právě svojí zvláštní realističností je film, tak dechberoucí. Kolikrát jsem se přistihl, že mám otevřenou pusu úžasem (pokud jsem v ní zrovna neměl ty prsty). Když film skončil zůstal ve mě zvláštní pocit, který neumím moc dobře popsat. Pocit, že takhle by to všechno mohlo skutečně jednou vypadat.... (pokud vám tenhle komentář nedává smysl, tak se omlouvám asi jsem strávil moc času na slunci) ()

Xmilden

Ted sem dorazil z kina, udýchaně sedám k počítači a nezbývá mi než se tady rozplynout nad podívanou, jenž se mi naskytla v kině. Film s podobnou atmosférou se opravdu bude jen těžko hledat, konečně inteligentní sci-fi. Pastva pro oči a uši. Častokrát sem se přistihl, že už několik minut zírám na plátno s otevřenou pusou. Výborné herecké obsazení. Každý herec si hraje řádně svou roli, ne každý si hraje na hrdinu. Danny Boyle poslal Horizont události do druhé ligy. Krásně nečitelný konec. Anglická odpověď na Armagedoony a jím podobné ptákovinky. Vynikající, vynikající, vynikající. PS: Ani už třetí shlédnutí filmu mě nikterak nezviklalo v tom, že se jedná o vynikající sci-fi, které je docela dost možná označit za geniální. 100% ()

Divočák

Je hodně kritérií, podle kterých se dají hodnotit filmy. Herci, scénář, hudba, vizáž... A těžko se dá říct, co je v součtu nejdůležitější. Může ale dopadnou dobře i film, u kterého dvě složky výrazně přečuhují nad ostatníma? Proč ne. Na Sunshine právě tahle charakteristika sedí. Úžasný audiovizůál tu propírá kde kdo a je asi zbytečné to všechno opakovat, míň už se ale mluví o slušných hereckých výkonech a poctivé atmosféře. Sunshine je holt takový slepenec kde čeho, ale natočený tak působivě, že tomu kde jakou botu odpusíte. Škoda jen, že ten Freddy Kruger na konci filmu působí dost podivně. ()

-bad-mad-wolf-

Působivá solární výprava. V příběhu je nástin solidního metafyzického přesahu, který se však po zásadním dějovém zvratu změní v umnou, byť už ne tolik poutavou survival taškařici. Charaktery jsou napsané dobře, psychologie funguje, přesto se s nikým nedá moc soucítit a film zůstává až do samého konce poněkud odtažitý. Souboj posádky s pomyslným solárním démonem je přesto skvělý, navíc doprovázený prvotřídním soundtrackem Johna Murphyho. Technická stránka brilantní, stopáž vyhovující. 8/10. Chci tříhodinový, filozoficky užvaněný remake, kde chcípnou všichni včetně Slunce. ()

Phobia

Někdy se na to budu muset podívat znovu, protože jsem nepostřehla výjimečnost tohoto snímku - nemám na mysli technické zpracování, ale děj, hloubku... Dobré sci-fi je vzácné asi jako 18-leté panny a "Sunshine" bez debat je kvalitní, jen vzhledem k vysokému očekávání jsem poněkud zklamaná. 70% EDIT 2012: Druhý dojem o něco lepší než první, ale to můžu připsat i dlouhému suchu v oblasti kvalitních klasických sci-fi snímků. Každopádně momentálně můžu kapánek schizofrenně tvrdit, že jsem s tímhle příběhem o putování party astronautů za nakopnutím Slunce, docela spokojená, jakkoliv bych pár výhrad ke scénáři měla. 77% ()

lesumir

jojojo, ehm, jo, vyhublej sráč rozhodně že se poletí k jiný vesmírný lodi, na který umřelo několik dalších sráčů, ale zjistí se, že vlastně jeden sráč přežil a tak začal masakrovat sráče z tý lodi, která jela zachránit loď plnou jiných stráčů. a nakonec se utká jeden mohutnej sráč s vyhublým sráčem. do toho buší chris sráč evans - napsal jsem to dost jasně? ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace