Star Trek

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder (více)

James Kirk se narodil v den, kdy byla napadena hvězdná loď jeho otce. Od té doby vyrůstal jako poloviční sirotek, nebyl zrovna vzorné dítě, ale přesto se dostal ke hvězdné flotile. Jako kadet se ocitá na palubě U.S.S. Enterprise pod velením kapitána Pikea. Potkává zde prvního důstojníka Spocka, který je mu na první pohled nesympatický, a jejich antipatie jsou vzájemné. Enterprise přijímá tísňové volání z planety Vulcan a vyjždí na pomoc, ačkoliv posádku tvoří kadeti. Jsou totiž nejblíže. Kirk si ale uvědomí, že okolnosti jsou stejné, jako ten den, kdy zmizel jeho otec, letí do pasti. Opravdu, u Vulcanu na ně čeká ničivá loď pod velením romulana Nera. Nero chce, aby důstojník Spock trpěl, jenže Spock toho muže vidí poprvé v životě. Ukáže se, že Nero je z budoucnosti, kde byl svědkem zničení své planety, svého domova. Viní z toho Spocka, který slíbil, že planetu zachrání. Cestoval proto do minulosti a chce, aby mladý Spock trpěl stejně, jako trpěl on. Chce zničit jeho planetu, jeho domov, jeho rodinu. Bohužel se mu jeho dílo zkázy podaří a Vulcan přestane existovat. Další na řadě je Země. Mladá posádka se musí hrozbě postavit. Snad se při tom z Kirka a Spocka stanou dobří přátelé, tak, jako tomu bylo v jiné časové linii. (TV Prima)

Pepinec

Kdyby mi někdo před projekcí nejnovějšího Star Treku řekl, že mu dám plné hodnocení, významně bych si poklepal na čelo. Avšak nemyslitelné stalo se skutečností. Fantastické vizuální orgie, bechderoucí tempo skvěle navazujících scén, očividně velmi propracovaná dějová linka a co se hereckého obsazení týče - tam se to tedy sešlo vskutku náramně. Počínaje Ericem Banou se Simonem Peggem přes Winonu Ryder končící neuvěřitelně oslovující dvojicí Zachary Quinto a Chris Pine. Ten mi svým sympatickým grázlovstvím přípomínal mladá léta Brada Pitta. Seděl jsem přikován v křesle, zíral na něj a říkal si "jen jim to natři, frajere!" Vážně, vážně povedené! ()

Big Bear

Nikdy jsem nebyl příznivcem téhle záležitosti, ale včera mně upoutávka v Tv na to upoutala natolik abych si k tomu sedl... Ve výsledku to bylo celkem zajímavé a krom takového klasického děje, kdy hrdina zemře, následně je vzkříšen, dobrák je záporák, záporák je dobrák, do toho tam jsou ,,komediální'' vložky atd... to byla taková předigitalizovaná dobrodružná klasika z vesmíru. Uznávám ale, že záběry na vzdálený vesmír, start Enterprise z orbitu Země, nebo ten crash landing na závěr byly udělány skvěle. A jelikož jsem detailista líbil se mi i vypiplaný Londých, kde i ve scénách kde by jste to nečekali, nebo se na to nezaměřovali pod hopsajícím hrdinou tepe rušný život velkoměsta budoucnosti. A pozor! Dobrá zpráva! Mrakodrapů z něj čnělo do výšky hafo, ale minaret ani jeden !!! :-) Takže za mně je to za 3 zmrzlý astronauty. * * * ()

JohnnyD

Kto by to povedal, že Uhura bola tak sexy. A keby len ona! Tie ženy v 23. storočí... ach. Každopádne k veci, posádka pôsobí neskutočne zohrato, je dokonale obsadená (BONES!!!) a návrat starého Spocka je jedným z najmagickejších okamihov filmu, ale nemôžem sa ubrániť dojmu, že atmosféra filmu nemá nič spoločné so Star Trekom a dej je až príliš jednoduchý a nevýnimočný na to, ako fatálne ničí celú startrekovskú mytológiu. Originálny spôsob refreshu, kacírske prevedenie. EDIT: 9. júna 2013. Zvyšujem na 100%, chémia a psychologický pôdorys postáv je na jedničku! Abrams je pán rozprávač! Ja mu to zničenie nemenovanej planéty aj odpustím. ()

Boogeyman

Star trek sice uznávám, ale nikdy jsem nebyl ani v nejmenším jeho fanouškem (a vzhledem k tomu, že jsem velkou část života strávil v jednom pokoji s regulérním „trekiem“, jsem asi nositelem titulu „Největší odborník na Star Trek, který ho nemá rád.“ Ono vlastně když přeskočím ty směšné seriály ze šedesátý let, párkrát jsem se u Star Treku i bavil. Především u všech dílů, ve kterých vystupují Borgové a většiny dílů s kapitánem J-L. Picardem, to je taky hlavní důvod, proč za absolutní vrchol všeho startrekovského považuji První kontakt. A na tom se nic nezměnilo ani po skončení tohoto nového ST. Ale každopádně jsem se ale dobře bavil. Snad už přístě budou Borgové. ()

sheen

Abrams naplnil všechny moje očekávání. Kormidlo nové Enterprise drží pevně a jistě. Akce střídá akci, ve filmu je plno inteligentních a vtipních dialogů perfektně skombinováno (z filmu prostě srší život a radost). Největší síla Star Treku, teda alespoň z mé strany spočívá v postavách, všechny hlavní i vedlejší postavy jsou bravurně zahrané, herecké výkony na úrovni, každá postava je něčím zajímavá, z každé čiší výtečné charizma. Úvodní seznamovačka s jednotlivými členy nového (starého) týmu byla prostě úžasná. Vesmírné prostředí, lodě, planety, jedním slovem dechberoucí. V každé pravé scifárně musí být také nějaké ty bitvy(ky), velkolepá úvodní bitva se opravdu povedla, dostáváme vlnu nejen akce, ale také silných emocí. Film postupem času nabírá na obrátkách a nezastavitelně míří k vyvrcholení, dvě hodiny mě přisly jako nic, moc jsem si ten film užil, po SW 3 nejlepší (nejen)scifárna, které se za poslední roky objevila. Také se mě zdálo, že se Abrams některýma scénama, nebo scenériema inspiroval z SW....:P Bylo mě, jako, když malý chlapec dostane svoje první lego. Jak toto dílo přijmou zarputilí trekkies? Zbořil Abrams, to, co se od 60tých let vyvíjelo? Myslím, že ne, dal fanouškům Star Treku šanci, naději, že se dočkají dalších filmů z ST vesmíru, vlil novou krev do starých, opotřebovaných žil. Hvězdné datum 19.června 2009, film shlédnut po2hé v kině s asi měsíc a půl odstupem, tentokráte jsem byl obeznámen s posádkou Eterprise, díky shlédnutí všech předešlých dílů a musím konstatovat, že Abramsovi se povedlo neurazit trekkies a ještě ke všemu pořádně pobavil diváky, kteří přisly do kina jen na film..ne na Star Trek. Jeden z nejlepších a nejpovedenějších comebacků. "Space: the final frontier. These are the voyages of the starship Enterprise. Their ongoing mission: to explore strange new worlds, to seek out new life forms and new civilizations, to boldly go where no one has gone before" ()

Hromino

Film, který ještě před uvedením do českých kin získal 95% a po nasazení 90% a 100. příčku mezi 200 nejoblíbenějšími filmy, zkrátka nemůže být "jen tak nějaké" sci-fi. J. J. Abrams to sakra dobře věděl, a proto nasadil své největší trumfy do tohoto díla. Zároveň dal prostor zviditelnit se některým méně známým hercům, jako například Zachary Quintovi coby Spockovi jr. a Chrisu Pinovi jakožto kapitánovi Jimu Kirkovi, kteří své role zahráli nadmíru uspokojivě. Eric Bana, kterého jsem si oblíbil již u Petersonovy Tróje, mě opět nezklamal a Nera zahrál nádherně slizce a majestátně. Jako poslední z řady hereckých výkonů stojí za zmínku Anton Yelchin, který hraje naprostého moulu, rusáka Čechova, mě už jen při pohledu či pokusu o vykoktání ze sebe něco opravdu ze srdce rozesmál. Jelikož jsem žádný z předchozích dílů, natožtak seriál, ani jeden neviděl, jsem z prvního filmového setkání se Star Trekem moc spokojený a držím J. J. Abramsovi dál palce. ()

Rosomak

Vizuální slast, která mě donutila neustále se pohybovat ve dvou percepčních stavech. Jednak jsem se na to díval jako na čistý popcorn, který nabízí vyrovnaný mix hlášek, akce a zábavných zvratů a na druhou stranu se ve mě chvílemi probouzela chuť sledovat filmové obrazy jako čistě experimentální film (a že k tomu film často hoodně vybízí). Barevné hrátky se žlutou, červenou a tyrkysovou se už stávají Abramsovým trademarkem. ()

Disk

Nejsem trekkie. Kvůli tomuto handicapu jsem odmítal Star Treku věnovat aspoň zlomek času. Nakonec to bylo možná dobře. Díky tomu jsem dočkal absolutní filmové zábavy, která je však inteligentní a diváky, kteří si potrpí na logiku, neurazí. Co napsat k filmu, o kterém se mezi fanoušky - trekkies - tolik namluvilo. Proberme si to postupně. 1. Absolutně bezchybná režie. Režisér J. J. Abrams (Lost, Mission Impossible 3) má velký smysl pro tempo a rytmus a díky tomu ze Star Treku není bezbřehá nuda s nezáživnými filosofickými kecy. A samozřejmě si umí vybrat herce, ale o tom později. 2. Dokonalá kamera - Abrams společně s kameramanem umí vyčarovat nádherné obrázky, čili Star Trek je nádherná pastva pro oči. A že je na co se dívat. :) 3. Hudba, která celému filmu dává duši. Perfektně se doplňuje s obrazem, tudíž pro filmové fanoušky toto spojení představuje audiovizuální smršť, na kterou se nezapomíná. Skladatele Michaela Giacchina znám teprve od Speed Racera sourozenců Wachowských, ovšem po hudební stránce je mi ten člověk sympatický. Kdo slyšel ty burácivé chorály, ví, o čem mluvím. 4. Výborné triky. ILM si může dovolit, prakticky cokoliv, proto mě mile překvapila fantazie všech programátorů, kteří se na vizuálních efektech podíleli. 5. Někdo napsal, že Abramsův Star Trek je sexy. Pokud měl dotyčný na mysli, že je to kvůli hereckému obsazení, musím souhlasit. Vynikají zejména představitelé Kirka, Spocka, Čechova, McCoye a Nerona. Abrams má zřejmě smysl pro camp estetiku. V tomto smyslu vynikají hlavně Chris Pine (Kirk) a Anton Yelchin (Čechov), jehož roztomilý hlásek mě bavil natolik, že jsem si přál, aby byl na plátně častěji. Ten hošan má dobře rozjetou kariéru, jen co je pravda. Ale ani Chris Pine se nenechá zahanbit. Je to dokonalý hláškař a jeho hlášky v žádném případě nezní trapně. A představitelka Uhury je velmi krásná. Abrams má evidentně vkus. VERDIKT: naprostá povinnost pro všechny milovníky inteligentní sci-fi. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Efekty 9/10/// +už jen to, že to bylo natočeno -už to mám za sebou/// Morfujem...ehm tedy chci říct warpujem .-) Prostě bylo to moooc hézký. Snažilo se to hrát i na emocionální stránku (škoda, že ta mě tolik nezasáhla), bylo to pěkně ozvučeno, dobře se na to kouká a dokonce je to často i hodně zábavné. Chekov se svým přízvukem rulezz. Zřejmě to nebude nejlepší letošní film, ale zaručeně je to nejlepší Star Trek. Už aby tu byl další díl./// Celkem 92%///Podruhé viděno na Blu-ray 24.12.2009, český dabing o něco slabší než originál, přesto není úplně špatný, jinak platí co jsem napsal. ()

Pilda17

Bál jsem se, dva roky jsem se na Star Trek odhodlával, ale teď vím, že jsem udělal chybu. Star Trek je akční nálož, která vám nedá na minutku vydechnout s vynikající vizuální stránkou a efekty.. 8/10 = 87% ()

666teen

Tak po tomhle díle Star Treku si můžou všichni vyžilí Jediové strčit svoje zářivkovité meče tam, kde je nenajde ani mistr Yoda. Začátek nové ságy se starými postavami? Doufám. ()

Cappuccino

Pre tých, ktorí by ako ja váhali či film zhliadnuť alebo nezahliadnuť len kvôli neznalosti seriálu a histórie Star Treku, oznamujem, že ju poznať nemusíte! Do dnešného dňa som počul len o mene James T. Kirk, vedel o existencii toho ušatého stvorenia, no vôbec netušil ktože to má byť. A heleme se, zas a opäť som o niečo múdrejší. __ Lahôdková jazda vesmírom, s prekrásnou, vizuálnou stránkou a "main theme" songom, ktorý sa vám naprace do uší a ani za svet nechce odísť preč. Herecké výkony v žiadnom prípade nekazia zážitok ako to už pri takýchto "monštrózitách" býva (150 mil.) - práve naopak, boli nadmieru štandardné a ja môžem vyjadriť len neskonalú spokojnosť. __ Star Trek síce nie je dokonalý, ale poskytuje väčšiu zábavu než ktokoľvek, vrátane mňa očakával. Ak by som patril medzi ST geekov, určite krochkám blahom, ale takto "len" dlhočízno tlieskam a skladám klobúk pred režisérom, ktorý sa s pekelne zložitým projektom (vyhovieť fanúšikom i ne-fanúšikom je vždy obtiažnejšie než len jednej, cieľovej skupine) vysporiadal naozaj výborne. ()

Ruut

Už je to ohraná písnička, ale pravdivá. J. J. Abrams opět naprosto šokuje a z outsider projektu dělá jeden z nejlepších filmů roku. Býl jsem se nudné vaty, kterou zákonitě musí (?) být představení celé posádky. No vše je krásně plynulé. Akční scény správně dechberoucí a dávkované tak akorát, nepřepálené. Ovšem nový Star Trek stojí hlavně na postavách a jejich emocích. Garantuji vám, že i "netykavku" Spocka si zamilujete. Fanoušky potěší pomrkávání po původním seriálu - vizuál, přehnané minizápletky, a hlavně velmi důležitá role Leonarda Nimoye. Lepší restart si Star Trek nemohl přát. Transformers a Terminator Salvation budou mít sakra co dělat aby tohle trumfli. Podotýkám, že nepatřím mezi Trekkies ... ()

vteco

I přes neznalost seriálové verze je první filmový Star Trek skvělým úvodem mezi posádku lodi Enterprise. Od samotného začátku dokáže skvěle představovat hlavní či vedlejší postavy a přiblížit nám jejich vlastnosti a cíle. Faktory jako jsou výborné efekty, svižná hudba či brilantní masky a zajímavé prostředí netřeba více rozebírat. Samotný příběh této legendární posádky opravdu zaujme převážně svou propracovaností a logikou. /90%/ ()

Allien.9

"Proč jste tedy před radu předstoupil? Chtěl jste uspokojit svou emocionální touhu po vzdoru?" - "Jediná má touha je vyjádřit Vám vděk. Děkuji, páni ministři, za vaši nabídku. Žijte dlouho a blaze." Nápadité, vtipné, vizuálně podmanivé, o hereckém obsazení netřeba mluvit. V rámci žánru absolutní top, zároveň nejlepší kousek 2. filmové noci v Palace Cinemas a možná i nejlepší film roku 2009 vůbec.;-) P.S.: Zachary "Sylar" Quinto je bůh aneb SPOCK rulez!!! ()

Sysel_CZ

Tak jsem to zase jednou zažil, ten pocit, kdy ještě v kině nevím, jestli se mi to líbilo nebo ne, a s každým krokem z kina jsem si jistější, že ne. Ten film se nemůže rozhodnout, jestli chce nebo nechce být Star Trek. Děj není startrekovský, většina reálií je v rozporu se světem ST, atmosféra je na hony vzdálená ST. Ano, ST atmosféra tu ale je - je tvořená samoúčelnými, zbytečnými scénami. Úroveň zbytečného fanservisu je v tomhle filmu neskonale vysoko, něco takového bych čekal u filmu Uwe Bolla, ne u něčeho, co má být pro fanoušky... Ale tak, on by to nebyl špatný film. Přejmenujte Hvězdnou flotilu, dejte jiná jména postavám, přetvarujte lodě a dostanete vcelku pěkný sci-fi film; jako milovníkovi Star Treku (obecně) mě ale z tohohle filmu bolí u srdce. Úroveň WTF scén je prostě moc, moc vysoko a jednu hvězdu nedám jen proto, že to bych tomu zase křivdil; leč čeho je moc, toho je příliš. Je to samoúčelnej blaf. A nechat si zadní vrátka s tím, že je to alternativní realita - to pak ale stejně znamená, že to Star Trek není, je to nějaká alternativa k němu. --- viděno podruhé, jinýma očima. Jako sci-fi vážně dobré, takže hodnocení musím zvednout. Star Trek to ale je jen na oko a u filmu s tím názvem je to velká chyba. ()

HAL

Relativně zábavný popcorňák pro teenagery kteří usnou ve chvíli kdy minutu neuvidí aspoň jeden výstřel z blasteru, neuslyší aspoň jeden jednoduchý vtip a někdo někomu nedá přes hubu... roubovat na Star Trekovský vesmír propriety a styl ze Star Wars, zápletku z Lostu a všechno ostatní z Top Gunu je zvrhlé a pravověrní Trekkies z toho buď umřou, nebo půjdou umřít Abramse. ...ale dívat se na to pořád dá, Space opera s vynikajícími trikovými scénami už tu dlouho nebyla a navíc to celé uběhne subjektivně ani ne za hodinu. Jen se prostě každý musí smířit s tím že až na jakžtakž zajímavého Spocka je ten film nehorázně hloupý a povrchní, a množstvím gagů se místy z komedie zvrhává přímo do parodie... což není moc ok. 7/10 | ()

ChewieDC

Rozhodně nejlepší, co Star Trek za celou svou historii přinesl (a tím myslím cokoliv ze seriálů i filmů). Brilantně vybraní herci, dechberoucí akční scény (film má tu úžasnou kinetiku, jakou během akce dokázal Abrams vytvořit třeba v Mission: Impossible III) a jediné, co mi přišlo maličko mimo, bylo to vysvětlení, proč je všechno tak, jak je (pro fandy starých Star Treků). Kdyby se vystříhala celá dějová linka se starým Spockem, je to na absolutno. Proč se trekkies omlouvat, když se začíná nanovo a od začátku? Zbytečné. ()

Satan

Všechny ty špičaté uši a krabatá čela jsem před projekcí upřímně nesnášel a Abramsovi se povedlo to, v co jsem nikdy nedoufal. Začal jsem respektovat značku Star Trek. Ale abych byl z toho natolik u vytržení, jako u M:I:III, to se říct nedá. Třeba v tom hrála roli ona averze nebo totální neznalost souvislostí, kdy jedinou záchranou byl, je a vždycky bude Spock. Jeho charakter a motivy jsou tu nejsvětlejším bodem, společně s další významnou postavou - J.T. Kirkem, jehož si vychutnal Chris Pine. Obecně posádka lodi Enterprise je sympaťák vedle sympaťáka a celé je to zabaleno do moderního hávu a srší to vtipem. Velmi příjemný moderní facelift. [Přesná stopáž: 124 min] ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

02.03.2023

Je to už několik měsíců, co studio Paramount s nadšením oznámilo vedle dalšího rozšiřování univerza skrze televizní seriály taky čtvrtý filmový Star Trek. V tom se měli údajně vrátit všichni původní… (více)

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra