Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

DansteR

"This is a game. All of this is for you. You're not investigating anything. You're a fucking rat in a maze."...Ten zamotaný nářez co začal Scorsese se Skrytou Identitou plně dokonal teď. Ještě složitější a komplikovanější pro lidskou psychiku. Permanentně nemáte ponětí co se stalo, co se stane nebo co se vůbec může stát. Skvělá volba postavit blázinec na ostrově, mít tam ředitele jako Kingsley a poslat tam "blázna/detektiva" jako je DiCaprio. Ten úplný závěr mě vážně dostal a i když se na film podívám znovu a znovu, jsem snad ještě více zmatený než když jsem ho viděl poprvé. Řekl bych, že tohle byl přesně Scorseseův plán. A vyšel dokonale. Spolu s Prestige a Inception největší psychonářez posledních let. 90% ()

DonFrolimo

Psát komentář bez spoilerů u tohoto snímku snad ani nejde, pokud má být analyticky důsledný. Musím přiznat, že cílený efekt se u mne dostavil maximální měrou a taková hra režiséra s divákem je jedna báseň. Dokonce jsem se místy opravdu bál. Byly k tomu přitom nápomocny zcela tradiční ingredience strachu: bouře, bizarní obličeje a chování, bludiště, blázinec, strach z nových bomb, bigotní víra v integritu duše. Kompozice se zdá zprvu přehledně uspořádaná. Na vrcholu fabuly a nehostinného ostrova se tyčí stará pevnost. Běsůplná věž bláznů - Narrenturm s jakoby nelogicky pospojovanými chodbami od architektonického studia Noční můry M. C. Eschera. Ze stropů neustále odkapává - rytmikou šíleneckých modliteb. Konečně voda je tu všudepřítomná, neustále odděluje. Stejně jako měla oddělovat duševní choroby v psychiatrické léčbě 18. století, jak živě popisuje ve svém fascinujícím díle Foucault. Tekuté, nestlačitelné a všeprotékající jsou i sny, které vtékají mezi "realitu" a podemílají naši pozornost. Voda divokého příboje, ostrá hranice moře i moře hlodavců na útesech. Ale kde pramenní symbolika vody, v které se nás režisér snaží utopit jako malé děti? V mysli. Každá nestojatá voda má svůj směr a proud, proto se stává i doslova vodítkem. Skrytá Rachel odpovídá: "The brain controls pain...fear...everything." (i když... kde odpovídá a jak se tam dostala?) Kdyby mne ten proud nestrhl, i přes jeho jednoznačnost bych se snad rychle chytil stébla jímž je figura osamělého hrdiny. Jenže toto stéblo je pro vodu snů jen chvějící se třtinou. Konkretizace zdroje je znesnadněna vyšším narativním plánem o souboji dvou elementů, dvou institucí. Hrdina je navýsost institucionalizovaný. Sám říká: "I´m federal marshal, they can´t stop me". To je síla jedince, avšak abstrahovaná a alegorická - zástupná (konečně jde o nutnost ztotožnění s divákem). Tato síla se střetává se silou zla, rovněž institucionalizovaného tajuplným sanatoriem-věznicí s mocí prostoupit, infiltrovat a ovládnout mysl prášky, jídlem, dokonce cigaretami (jak je nám našeptáno). Protože takovou sílu vidíme vyvrženou mezi sny a vzpomínky. Retrospektivy a blouznění jsou podmínkou takového vidění. To, co se "zjevně" děje mimo děj (minulost, snění) přesně naoko ospravedlňuje předkládaný boj, vnucuje nám pro to předpoklady. Proto věříme, že maják - skutečný (ovšem ambivalentně) Narrenturm může být pekelnou branou do říše nacistické mystiky a krutých experimentů. Protože hrdina spěje k totálnímu osamění (Skrytá Rachel: "You´ve no friend"), nevidíme, pokud se díváme jeho očima, krutou hru vyššího rázu, totiž hru režiséra s divákem. Stejně jako když se hrdina sveze jeepem s hlavním strážcem, vejde za mříže, které jsou otevřené, ačkoli následuje okamžitě záběr na výstražný nápis: "Doors must be open". Jenže to je jen část pravdy. Nejlepší lež je složena ze samostatně pravdivých výroků. Vstoupíme do filmu jako do pasti, musí být otevřeno, jenže to neznamená, že bude otevřeno i pro cestu zpět. Musí být otevřeno, protože jinak bychom se nechytili. První zranění utržené pastí připisujeme jiné oběti, respektive celé pasti. Záměna monster skrze sny. Trauma je rána a Traum je sen. Nadto si z nás režisér ještě utahuje. Odhaluje sem tam svou strategii, ale stihneme-li to registrovat, stejně se nevyznáme v pravdivostní hodnotě. I poodhalená forma klamu je zatím pouhou formou - vzhledem k plynutí narace (naplní se až skvostným finále). Anekdoticky je tato ambivalence nejednou briskně vyjádřena samotnými promluvami ("Zbožňuji ji, protože je to dárek od tebe, ale pravda je, že je to pěkně hnusná kravata.") Stejně je to se zdánlivě jednoznačnou symbolikou. Barva ošetřovatelského pláště je bílá (znak nevinnosti a zdraví!), přesto umožní utajení a skrývání ve stínech. Cesta k pravdě vede opět přes vodu - Maják je nakonec skutečná věž bláznů, nejprve v jednom a hned v protikladném smyslu, který však již završuje celou hru. Hrdinova vydobytá puška není totiž nabitá, vystřelí jen naše očekávání a vystřelí do vody. Fakta se najednou objeví v hříčce anagramů a abstinenci na chloropromazin. Jednoduché jako facka, že? Obrátit celou perspektivu naruby. No, třeba nebýt tak uhrančivé hudby, nechal bych se dovtípit dřive. Ale jsem rád, že tomu tak nebylo. Podruhé si film vychutnám už jen jako sémiotický divák a myslím, že si zamlsám ještě víc. "I need to know you have excepted reality", ptá se doktor. Hrdina přijímá, než jej přepadne další recidiva. A já myslím, že přepadne každého diváka. Nechci přijmout realitu. Dívám se na film, abych přijal strhující fabulaci. () (méně) (více)

enter.

KONEČNĚ!!! Výborný film, který mě dokázal udržet od začátku do konce na židli a nemohl jsem oči od filmu odtrhnout. Shutter Island dokáže pořádně zamotat hlavu a nevěděl jsem, co si mám myslet. Film má úžasný konec, který jsem absolutně nečekal. Všichni herci zahráli excelentní výkon. Nic jiného než doporučuji a ***** říct nemohu. ()

hastafix

Tak z tohohle filmu sem měla opravdu zvláštní pocit v dobrém slova smyslu, skvělá atmosféra prostupující celý film ...prostě skvěle natočené dílko kterému podle mě neuškodil ani předvídatelný konec. Martin Scorsese mě opět nezklamal. ()

mich4l.b

Já skutečně věřil až do konce Teddyho verzi skutečnosti, tak dokonale mě režisér Martin Scorsese zmátl. Příště si dám u jeho filmu větší pozor. :-) ()

Kozlowski8

Dvojice agentů je vyslána do ústavu pro nebezpečné, psychicky narušené osoby, který se nachází na "Prokletém ostrově", aby vyšetřili zmizení jedné z chovankyň. Jak to ale všechno vlastně je doopravdy?... Skvělý námět, atmosféra, spousta bizardních postav, zvraty v ději, skvělé exteriéry, skvělý Leo (jako vždy) i velmi dobrý Mark Ruffalo... Jediné, co se mi příliš nezamlouvalo, byla hudba v úvodu, kdy agenti připlouvají na ostrov a po vylodění jsou odváženi do budovy ústavu. V této fázi příběhu vlastně ještě o nic nešlo a ta hudba a kamera byly tak naléhavé a strhující... Později - v mnohem vypjatějších scénách už jsem ji nezaznamenal. Kromě zmíněného úvodu však chválím i hudbu celkově. Přes všechny plusy a klady, které jsem popsal, mi k dokonalosti něco chybělo (nebo možná přebývalo tam, kde nemělo), děj se vyvýjel v některých pasážích poněkud nemohoucně, jako by nevěděl kam dál. Proto hodnotím "jen" 4*. ()

Warzy

Skvelý film, ktorý bol natočený podľa knihy, nesúci sa v tajomnej atmosfére s výbornou hudbou a Leonardom Dicapriom v hlavnej roli. Vo väčšine filmov je dej úplne predvídateľný ale tu som vôbec nevedel čo sa bude diať a čo je pravda až do posledných minút scéna v Majakú je MAJSTROVSKÁ bol som absolútne zmätený. Taký zážitok po filme je len málokedy.Toto je môj top film ktorý odporúčam každému. ()

Braga

Ze začátku jsem si myslel, že to spíš půjde do hororu typu Kruh, ale z těch to má jen málo, je to spíš thriller/drama, psychologický film. Je možná těžkopádnější, ale je i pestrý. Rozhodně zmate, je normální po něm přemýšlet, jestli to bylo tak, jak tvůrci na konci tvrdí, nebo ne. I když spíše ano, je tam mnoho indicií, že tam není několikeré zmatení. Tak jako tak aspoň to člověka nutí přemýšlet, a to už v průběhu, kdy může hledat určité chyby. Jinak mi jedině vadil Ruffalo, nemám ho nějak rád, přijde mi, že neumí hrát , jinak Leonardo fantastický výkon! 4,5" ()

jessic

Scorseseho paranoidní thriller s temně depresívní atmosférou. Trošičku více vykalkulované, než jsme od MS zvyklí, ale krásně stylizovaný film z 50.let, filmařsky bravurní, skvělé herecké výkony (DiCaprio , Mark Ruffalo). Dokonce mi nevadila i lehká mysterióznost, na kterou jsem jinak trošku alergická. ()

bazmat

Po prvním zhlédnutí (o předloze jsem neměl ani potuchy) jsem absolutně nadšen. Tak schizofrenní zážitek jsem už dlouho neměl. O tom, jak film skončí, jsem byl ve třetině naprosto přesvědčen, v polovině jsem byl ochoten uvěřit všemu, ve třech čtvrtinách jsem chtěl film vypnout a během velké závěrečné vysvětlovačky jsem začal nabývat dojmu, že DiCaprio možná nakonec blázen není. Až závěrečná scéna mě utvrdila, že je... a nebo? Každopádně se pokusím najít čas, abych mohl komentář doplnit o druhé zhlédnutí, přečtenou předlohu nebo obojí. ()

vitruvius

Podle mě zdejšími uživateli přeceňovaný film, ale narozdíl od jiných snímků to není zase tak nepochopitelné - děj je dostatečně zajímavý, aby se lidem líbil. Prostředí Prokletého ostrova připomíná mírnější Alkatraz a pohled na něj by jistě dokázal uhrát roli tajemna sám. Tvůrci se ale rozhodli přidat tomu přespříliš dramatizovanou hudbu, která provází celý film, místy až nevhodně a zbytečně. Pasáže s mrtvou manželkou hlavního hrdiny jsou krásně začleněné do scén, ale rozhodně by mohly být lépe propracované. Celá myšlenka je velmi podobná roli Di Capria v Nolanově filmu Inception, kde se také setkáváme s obrazem zesnulé ženy, samozřejmě v jiném kontextu, a Capriovy výrazy jsou v obou filmech jak přes kopírák (a samozřejmě skvělé) - "bohužel" mi Nolanova verze přišla mnohem propracovanější a vizuelně efektnější. Nápad psychiatrické léčebny vězňů na ostrově a fiktivní příběh jednoho z nich je určitě vzrušující a univerzální (rozhodně si nemyslím, že by toto téma bylo výrazně ohrané), ale se zpracováním by se dali dělat určitě větší divy. Dialogy také průměrné, základem vyzývaly k velikosti, ale byly nepropracované. Pro a proti se u mě tedy celkově vyrovnávají. ()

Xaeroo

Další vynikající mystery dílo, které mi na chvíli docela zamotalo hlavu, ovšem díky hereckým výkonům tohle dílo stouplo do naprostých výšin, ultimate thing, tleskám. ()

zenit

Absolutně brilantní! Zrovna jsem tento snímek shlédl potřetí a nemůžu se jej nabažit! Sledovat s jakou vyvážeností nechal Scorsese hrát herce tak, aby při prvním shlédnutí neprozradili jaký příběh doopravdy je, ovšem při shlédnutích dalších si člověk uvědomí, že už od začátku obyvatelé ostrova vědí co za hru se hraje a podle toho se chovají, je prostě úžasné! ()

Anaheim

Chvílemi jsem vůbec nevěděl, co je skutečnost a co ne. Hned jak film skončil, jsem si ho se vším pustil ještě jednou a už jsem jenom sledoval jak do sebe všechno od začátku až do konce zapadá. Nádherná podívaná. Leo přesvědčil, že je dobrý herec. ()

OndroidV

Jelikož jsem četl knižní předlohu už několik let před natočením filmu, tak jsem si jej užíval trochu jinak, než režisér zamýšlel. Stačilo vidět plakát, trailer a okamžitě mi to došlo. "Oni to konečně zfilmovali!" byla moje první slova. I přes to jsem však od začátku, až do konce seděl v kině jako přikovaný a doufal, že to skončí jinak. Lépe. Naštěstí však neskončilo a i tak mě film překvapil. Je to neuvěřitelně silný příběh a všichni herci jej zvládli na výbornou. DiCaprio znovu nezklamal, Mark Ruffalo je jako vždy skvělý a Scorsese znovu ukázal, že on prostě filmy točit umí! Po jeho Ganzích v New Yorku a The Departed už si přeji další jeho film do mé Blu-Ray sbírky. ()

Krisslybear

Mal som chuť vstať,zatlieskať,posadiť sa a stlačiť replay. Je to presne tretí krát čo dneska púšťam tento film. Koniec mi niekedy robí spoločnosť pri dlhých večeroch do dnes rozmýšľam ako to vlastne bolo. A to je to ľudia,presne to čo Vás nadchne, fascinuje a nepustí. Správny nadšenec mysterióznych filmov nedopustí na toto veľdielo. BRAVO MAESTRO ! ()

vofo

Je to nefalšovaný blázinec s pravým bláznivým koncem. Vynikající věc, které rychle a snadno zneklidní každého. ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013