Propracovaný detektivní thriller s Melem Gibsonem, který se v hlavní filmové roli objevuje poprvé od roku 2002, kombinuje skvělý scénář s přímočarou akcí. Detektivovi Thomasovi Cravenovi umírá v náručí jeho vlastní dcera. Během vyšetřování její vraždy proniká Thomas stále hlouběji do nebezpečného světa zločinů velkých korporací, vládního krytí a vražd, které je mají utajit. Jeden z nájemných vrahů, kteří zametají a čistí důkazy, ho navede směrem, jež změní pátrání na divokou temnou cestu až na hranici vykoupení. (oficiální text distributora)

nash.

Pokud bych parafrázoval jeden z bodů samurajského kodexu cti, řekl bych "Žádný otec nemůže spát pod stejným nebem jako vrah jeho dítěte". A ať už je Gibson jako člověk jakýkoli, jako představitel naštvaných mstitelů je dokonalý. Ať už jako středověký Wallace, patriot Martin nebo zrazený Porter. A také jako zoufalý otec Craven, tvrdý, nekompromisní, přesto stále lidský, navíc ve filmu, který je mnohem lepší než jsem čekal. Ten zdařile balancuje mezi thrillerem, kriminálkou a dramatem, zdařile mísí klasickou revenge story s motivem politických čachrů a konspirací, bez oklik postupuje kupředu, jak Craven postupně, krok za krokem odhaluje a skládá jednotlivé střípky skládačky. To vše okořeněno občas nějakou malou akcí nebo skvělými scénami v nich se Craven setkává ze záhadným Jedburghem. Jako fanda příběhů o pomstě jsem byl spokojen. ()

iamek

Sice ohraná zápletka, ale já se na snímek moc těšil ze dvou důvodů. Návrat Mela Gibsona a hlavně miluju od Campbella Casino Royal. Na hraně temnoty není špatná akční detektivka, ale chybí tomu trošku více akce a nápadu. Mel si zasloužil určitě lepší scénař a projekt než tenhle film. Uvažoval jsem, že kvůli Gibsona dám 4*, ale nebylo by to fér. Možná časem. ()

Chrustyn

Ve své době vynikajcí řemeslník, jehož filmy se kvalitativně pohybovaly mezi skvělými a naprosto průměrnými se poprvé spojil s Melem Gibsonem, kterého po nějakých 8 letech postavil před kameru dal mu do ruky bouchačku na krk zastřelenou dceru a vzkázal mu "tvař se drsně s nikým se nepárej a všechny zastřel" k tomu mu doporučil shlédnout "96 hodin" aby viděl jak vypdají naštvaný taťkové po "padesátce" a vypravil ho na cestu za pomstou, která sahá opravdu hodně vysoko. Bohužel k čemu tohle všechno, když film není akční, (nevyskytuje se zde žádná větší akční scéna) Gibson zbytečně často v tmavém koutě svého bytu vzpomíná na krásné časy se svojí dcerou a celé jeho pátrání je zbytečně utahané, komplikované a nezajímavé. Kdyby se tvůrci nesnažili o monstrózní zápletku a udělali čistokrevný akčňák mohlo to být o mnoho lepší. ()

klerik

SPRISAHANIE+DOSTAŇTE CARTERA Vôbec nie také zlé, ako tu mnohí tvrdia. Filmu síce chýba "ťah na bránku", ale inak taký pohodový priemer. Celé to vyznieva, akoby nejaký nezáživný projekt na poslednú chvíľu prevzal režisér Campbell a spravil z toho znesiteľnú záležitosť (podobným dojmom na mňa pôsobila INVÁZIA). Mohlo to byť kratšie, svižnejšie, prepracovanejšie (vedľajšie postavy mali slušný potenciál), ale zvládol som to bez väčšej ujmy... ()

korbitch22

Gibson nezvolil nejlepší film,pro návrat na filmové plátno.zajímavý,leč notně složitý děj,díky kterému chtěl režisér a scénarista nejspíš odlišit ten klišé fakt,jako je mstít se za mrtvou dceru.ve filmu je miliarda předvídatelných situací,ať je to efektivní rozpůlení dcery brokovnicí,či brutální náraz auta do ženy,jenž vystupuje z vozidla mela gibsona,to sem věděl,jak už si kněmu nasedala.děj je místy opravdu rozvleklý a utahaný,když pominete zase neuvěřitelně předvídatelný konec,jak zabiják pokosí všechny okolo senátora....to je jasný jak facijáš do xichtu,tak se u výkonu Mela Gibsona zcela jistě pobavíte.je radost sledovat jeho herectví,jak pomalinku dává všechny střípky dohromady,aby pak vykonal starou dobrou pomstu,jak jeho zarputilý výraz známe všichni dobře z odplaty,či zbraně 2.film je to neskutečně průměrný a však zachraňuje ho prostě výtečný Mel.howhg ()

Marze

Postava životem omláceného detektiva, který se dostane do situace, kdy nemá co ztratit a jde nelítostně za jediným cílem. ()

mcb

Už jsem myslel, že bude Cambell točit jenom výborné filmy a ono zase nic. Po nářezu jménem Casino Royale přichází naprosto tuctový/šedý/průměrný policejní thriller, který se hned může zařadit do široké škály profesionálních, ale za to rutinně odvedených žánrových práciček. Nezajímavý scénář, žádný příslib drsné akce, jež by vystihovala název filmu a především trestuhodně nevyužitý Mel Gibson. Ten chlapík buď měl jít za kameru stejně jako Clint Eastwood, nebo měl s comebackem ještě chvíli počkat. Tenhle film jsem vyhlížel jako podobnou po "Paybackovsku" drsnou podívanou, ale Mel se zde zmůže jen na veliká slova a neveliké činy. Sice slušně Rkově zastřílí, ale všechno ostatní je jakoby v pozadí, stejně jako zbytečná překomplikovanost. A když se začne Campbell snažit dojímat, budete se steskem vzpomínat, kolik emocí dokázal vycucat z Bonda a jeho bondgirl. 4/10 ()

jojinecko

2,5*/5...Veľmi vágny, nevýrazný a málo pútavý triler, ktorý má pozitíva v pár detailoch a jednotlivých sekvenciách, no ako celok je bez výraznejšieho tvaru a chuti. Nunka nie je s tou béčkovosťou ďaleko (napr. psychologický backround postáv a bližšie ozrejmenie konšpiračnej teórie prakticky žiadne!), Cambell aj Gibson sa snažia zachrániť čo sa dá, ale tie logické lapsusy a skratkovitosť scenára im podrážajú nohy. Celkovo sa jedná o film, ktorý je ľahko zabudnuteľný a totálne priemerný... ()

Flego

Inteligentný scenár rozohráva napínavú zápletku. Netreba očakávať akčnú jazdu, tento žánrovo čistý thriller sa vyžíva v iných prednostiach. Pracuje s ponurou atmosférou, výbornými dialógmi a hereckými výkonmi. Charizmatický Mel Gibson skoro nezíde z plátna a je to dobre, lebo sa na neho dobre pozerá a nestratil nič zo svojho šarmu. ()

honajz

Dnes se sice již klasický a žel zastaralý pomalejší tok vyprávění a méně akce, více pocitů, nějak nenosí. Bohužel. Ale právě díky tomu najednou zjistíme, že tady vůbec nejde o nějakých 96 hodin, ale o úplně jiné hodnoty. Jaderná zápletka - a když domyslím pointu, velice zajímavá zápletka! - je schválně upozaděna, a stejně tak samotná pomsta. Ne nadarmo se film jmenuje Na hraně - lépe řečeno okraji - temnoty. A ne nadarmo se o ní - o temnotě - vede na lavičce u zálivu řeč. Protože to je hlavní myšlenkou filmu a k ní všechno směřuje. O akčňák tedy rozhodně nejde. ()

Roman.Ticka

Už plakát napovídal, že by mohlo jít o podobnost s Melovou peckou Odplata. Očekávání mě nezklamalo, i když námět byl moc nacucaný složitou strukturou špinavé politiky. Ale to vem čert, všecku nezáživnost bohatě vynahradily dobrá práce scénáristy i režie a především výborné herectví v čele s panem hercem Melem - come back v plné parádě! Jeho projev mi vždycky imponoval a pořád je to formát, který na TO má koule. Využíval naplno i mimiku a jeho brutálně nekompromisní vyšetřovací styl, kromě povinných 7 kriminalistických otázek, můžu jen pochválit. Vždycky řekl, udělal to, co jsem očekávala v rámci uvěřitelnosti, emotivity a logiky věci. A co je hlavní film mě jen tak v myšlenkách neopustil nejen pro aktuálnost tématu a výkonu Mela, který mi navíc nevím proč evokuje skutečné teplo domova a bezpečí.♥ ()

rikitiki

To je téma jak z osmdesátek. Radiace, korporace, konspirace. Mel Gibson už si v podobných kouscích zahrál víckrát, většinou v lepších. Tenhle byl přitupělý, vyčpělý a nesnesitelně nabubřelý, když morálním kompasem byl polda mstící se kvůli dceři, kterou však téměř neznal a vůbec nic o ní nevěděl. Guláš s prapodivnou příchutí dal dohromady tolik protichůdných skupin, vzájemných podrazů a zbytečného násilí, že mi z něj bylo leda šoufl a už jsem ani nechtěla sledovat, kdo je kdo a co je co. SHRNUTÍ: Mel Gibson už zase vstoupil do stejné řeky. Tentokrát byl pro změnu trochu ozářený, ale osvícený nebyl ani v nejmenším. ()

anderson odpad!

Pane Bože !!! CHARLES BRONSON sa určite obracia v hrobe ... Kým CTIHODNÝ OBČAN prerástol do pseudomoralistickej sci-fi (ale aspoň nenudil), tak tento film sa tvári ako drsný pomstychtivý exploitation, ale tvorcovia (pôvodná séria je pritom úplne ale ÚPLNE niečo INÉ) stále bočia k ťažkopádnej konšpiračno-ekologicko-politickej zápletke, ktorá nakoniec celý film pochová. No a scéna v ktorej nádhernú CATERINU SCORSONE zdevastuje konšpirátor (a ktorú som do posledného debilného detailu predvídal a desil sa naplnenia mojich predpokladov) a Gibson ho groteskne zneškodní, nasadila tejto kravine finálnu korunu debilizmu. Mám pocit, že dnes už platí pravidlo čím väčší dement, tým vychytenejší scenárista. (19.8.2010) ()

GigaPudding

Těšila jsem se na Edge of darkness, protože se měl Mel Gibson vrátit znovu jako drsňák, ale poměrně vlažné ohlasy mě vždycky odradily se na to kouknout až doteď, no a teď jsem zjistila proč vlastně příběh poldy, co se chce pomstít za smrt své dcery, nedostal nějak závratně pozitivní známky. Je totiž hrozně takový obyčejný a zas tak "drsný" to taky není jak by člověk od tohoto námětu mohl čekat. Mel je občas správňák a občas drsňák, jenže mezi těmahle dvěma polohami přepíná tak nějak náhodně, což občas vyzní trochu moc prvoplánově. Další problém je taková trochu předvídatelnost a jindy zase trochu přestřelení někam, kde by člověk čekal spíš trochu "reálnější" nebo uvěřitelnější přístup, ale bylo potřeba nacpat dva a půl krát delší minisérii do dvou hodin, tak Mel musel trošku spěchat a pak to bylo tak nějak umělé nakonec a ten spěch ještě ke všemu semtam zabije nějaký ten zajímavý nápad nebo postavu. Moc na "edge of darkness" nevypadá ani sluníčková atmosféra jasně prosvětlených denních scén a spousta sentimentálních vložek, které trochu rozmělňují něco, co mohlo být oldschoolovým thrillerem s drsňáckým poldou. Takhle to vypadá, jak kdyby edge of darkness bylo úplně trapný, ale jako dá se na to koukat docela fajn, jen je v tom prostě hrozně znát úplně zabitý potenciál a nápady, což z toho ve výsledku udělalo jen dost obyčejnou detektivku tentokrát ale s maličko přestřeleným zakončením. Ghost writer měl všechno, co měl mít i Edge of darkness, který navrch ještě mohl přihodit policajta s bouchačkou na cestě za pomstou, ale takhle vyhrává na celé čáře Ghost writer. ()

Rattus Rattus

Naprostá nuda s překombinovaným a děravým scénářem, scénarista by se měl přinejmenším stydět. SPOILER Schválně, za jak dlouho každý z Vás zjistí, že dcera hlavního hrdiny byla pravděpodobně ozářena radioaktivitou apod., a jak dlouho to trvá hlavnímu hrdinovi. SPOILER ()

Janek

PS - Mel Gibson na to ještě má, ale chtělo ho to povodit nadupanější akcí. Scéna "Gibson střílí od pasu na přijíždějící auto" je úžasná, ale film neudělá. ()

Gibson hláškuje a střílí Rusy

Gibson hláškuje a střílí Rusy

29.01.2010

Jde samozřejmě o mediální masáž před dnešní světovou premiérou thrilleru Na hraně temnoty, ale stejně je to nejlepší filmová novinka za posledních několik... (dosaďte dle libosti). Mel Gibson po… (více)

Ridley Scott a rozparovač

Ridley Scott a rozparovač

16.10.2009

Hollywood našel nový zdroj inspirace (nebo kradení námětů, chcete-li). Po Na odstřel a Edge of Darkness (právě vyšel nadupaný trailer a Mel Gibson je navzdory hlubším vráskám opět za drsňáka) se… (více)

„Restartér“ Bonda zkusí komiks

„Restartér“ Bonda zkusí komiks

06.02.2009

Studio Warner Bros. chce navázat na megaúspěch Temného rytíře a po vzoru Harryho Pottera plánuje rozmáchlou sérii o gothamském mstiteli. Takže trilogií to neskončí, ať už bude Nolan ochoten v… (více)

Režisér Casino Royale má naspěch

Režisér Casino Royale má naspěch

14.11.2008

Musí totiž stihnout Nagasaki Deadline. To je titul akčního thrilleru, do kterého se Martin Campbell pustí hned jak dotočí polit-thriller Edge of Darkness, v němž svůj herecký comeback slaví Mel… (více)