Propracovaný detektivní thriller s Melem Gibsonem, který se v hlavní filmové roli objevuje poprvé od roku 2002, kombinuje skvělý scénář s přímočarou akcí. Detektivovi Thomasovi Cravenovi umírá v náručí jeho vlastní dcera. Během vyšetřování její vraždy proniká Thomas stále hlouběji do nebezpečného světa zločinů velkých korporací, vládního krytí a vražd, které je mají utajit. Jeden z nájemných vrahů, kteří zametají a čistí důkazy, ho navede směrem, jež změní pátrání na divokou temnou cestu až na hranici vykoupení. (oficiální text distributora)

Skejpr

Ve své podstatě velice solidně odvedená práce na poli kriminálních thrillerů (nikoliv akčních filmů), které negradují příběh skrze výbuchy a akční sekvence, ale skrze poctivé budování atmosféry, odhalování souvislostí a fakt... A stojící na hlavním představiteli. Mel Gibson se s úlohou stárnoucího policisty ujal se vší grácií, škoda ale, že příběh jako takový je obzválšť v druhé půli spíše poskládaný ze scén, než nějak pečlivě propojený. Campbell přesto obstál (vzpomeneme-li, jak taky umí filmy zmrtvit, viz. druhý Zorro, nebo Vertical Limit) a po atmosférické stránce nemá tenhle snímek chybu. Mimoto dokazuje, že finále nemusí být bombastické, opulentní a dlouhé, a přesto dokáže být působivé, mrazivé a adekvátní z hlediska divákovy i hrdinovy morální satisfakce. Roztahanost a doslovnost je ovšem naopak vždy ke škodě... A té se autoři snímku bohužel taktéž nevyhli.. 7/10... ()

Shit

Tak Mel Gibson to na starý kolena ještě zkusil v akčňáku a střihnul si takovou typickou roli pro starší drsňáky, kde se jde pomstít za svojí dceru jako bývalej polda neuznávající skoro žádný pravidla a musim říct, že mu to docela šlo, nicméně celej film už je pak trošku průměrnej a chybí tomu větší tempo. ()

M.a.t.t.

Mnohí z rôznych dôvodov čakali novú Odplatu ale Campbell v remaku pôvodnej britskej série divákovi ponúka len príbehovo neuspokojivú kriminálku bez gradácie a zároveň potvrdzuje svoju réžijnú nevyrovnanosť. Na hrane temnoty totiž neponúka takmer žiadnu neopakovateľnú sekvenciu, o kvalitnej akcii nehovoriac a kochať sa tak možno hlavne charizmatickým prejavom Mela Gibsona, ktorému však tiež scenár nedáva až tak veľa príležitostí. Čo je vlastne chyba, aj v súčasnosti zrejme má na to, aby dokázal vďaka svojmu hereckému umeniu vykúzliť rovnako pôsobivú postavu ako bol svojho času Porter. ()

Gilmour93

Pomsta radioaktivního muže.. Ve srovnání s podobnou Odplatou boduje tento konspirační thriller o zlých mužích v černých autech lidským rozměrem, strhaná násoska Gibson podává i vzhledem k pobytu na hraně temnoty v osobním životě poměrně přesvědčivý výkon a hlavně Campbell se ukázal jako mnohem zručnější režisér, než dobrý pisálek / pochybný director Helgeland. Můžete si myslet, že jsem vypil litry mléka z vemen trojokých krav pasoucích se v okolí jaderné elektrárny Montyho Burnse, ale Edge of Darkness se mi jeví jako neprávem zatracovaný film.. ()

Hal_Moore

Osobně nechápu tak nízké hodnocení, ale samozřejmě je to všechno otázka vkusu. Mel Gibson se nám po osmi letech vrátil na plátna kin a nedopadlo to vůbec špatně. Pod režijní taktovkou Martina Campbella (je vidět, že Campbell to má stále v malíčku) se na plátně odehrává klasické schéma o pomstě, tentokrát říznuté obrovskou konspirační zápletkou (Gibson si střihl mix ze Spiknutí a Odplaty). Většinu stopáže se nic zásadnějšího neděje a Melova postava jen jezdí z místa na místo a dožaduje se odpovědí od spousty postav. Když už však dojde na akčnější pasáž, tak díky R-kovému ratingu dochází na koulení očí a padání brad diváků (nebo alespoň mně) do klína. Akce je provedena bez chybičky a někdy až s přílišnými (což není na škodu) syrovými detaily. Gibson se vrátil ve velkém stylu, sice ne v tak velkém jako třeba Sly, ale čtyři hvězdičky ze mě vytřískal. ()

Mertax

Gibson je opět tady, hýří charismatem a zabíjí už jen pohledem! Ale scenaristé to dosti nedotáhli... *Spoilers* V hlavě určitě utkví scéna s dveřmi auta, zklame ta s politky na konci (chybí pořádná hláška z úst Winstona) a zamrzí ten pseudospirituální Cravenův odchod. Naprostá absence jakéhokoliv pokusu řešit šokující zjištění o zbraních společnosti je pro mě zcela nepochopitelná, protože věc je to tak zásadní, že tohle by se nezametlo pod koberec ani v USA. /// A Pomo pozdním příchodem propásl dobrou úvodní scénu, stejně jako kolega Crawler-D :P A děkuju nějakému paku, které přišlo do sálu s tuberkulózou pokročilého stupně a furt chrchlalo... 65%. „Everything's illegal in Massachusetts.“ ()

genetique

Čakal som, že Campbell vytiahne Mela na vrchol podobne ako to dokázal s upadajúcou slávou slávnych bondoviek. To by však ale musel ostať pri svojom typickom popcornovskom štýle a nehrnúť sa do serióznej drámy s konšpiračnými teóriami a politickým pozadím. Totiž aj v tomto filme funguje všetko ako má byť až pokiaľ divák nezistí, že tvorcovia chcú z tohto komorného snímku spraviť niečo veľké, ale to by musel scenárista na papieri nechať dušu a upísať ju diablovi aby z tohto námetu vzniklo to, čo asi pôvodne plánoval. Minimálne z neho mohlo vzniknúť niečo menej a mohol z neho zostať typ filmu na ktorý sme u Mela zvyknutí. Také repete filmu 'Payback' by vôbec nebolo zlé, je síce pravda, že už nám trošku zostarol, ale aj tu ukázal, že s ním v akčných scénach ešte treba rátať, nevraživý pohľad za tých osem rokov stratiť nestihol, kondíciu tiež nenechal doma a jeho herecká chuť bola naozaj výrazná. Napriek všetkému nadšenie z Melovho návratu prevalcovalo takmer všetky negatíva, ktoré som pri filme pociťoval, s odstupom času ale určite hodnotenie posuniem na hranu troch hviezdičiek. 75%. ()

sniper18

Je to vydarený krimi thriller s Melom Gibsonom. Má výborný príbeh o detektívovi, ktorého dcéra bola zavraždená priamo pred jeho očami, ale vrahom sa podarí uniknúť a keď si s prípadom polícia nevie poradiť, rozhodne sa to celé vyriešiť sám, no časom si uvedomuje, že celé pozadie vraždy je omnoho rozsiahlejšie, ako si len vedel predstaviť. Ale jemu na tom nezáleží, rozhodne sa pomstiť, aj keby to mala byť tá posledná vec, ktorú v živote urobí. Spracovanie je na tom dobre, síce dej sa rozhodne nikam neponáhľa a minimálne polovica filmu má pomerne pomalé tempo, ale tu s tým nemám problém, film zaujme už úvodom, vražda dcéry je správne nekompromisná a dobre sa na to pozerá po celý čas, aj keď celé to rozsiahle pozadie nepôsobí nejak originálne a ani výnimočne, hlavne, že zaujímavých situácií je tu plno. Akcie tu nie je moc, čo je škoda, ale páči sa mi. Nie som z toho sklamaný, očakával som skôr thriller a nie akčný film, takže jej množstvo je optimálne, nájde sa tu jeden celkom slušný súboj jeden na jedného, pár zaujímavých situácií s dopravnými prostriedkami, obzvlášť zrážka a následná likvidácia strelca a výborný nekompromisný záver. Herecké obsadenie je výborné, Mel Gibson v jednej zo svojich najlepších úloh, je tu správne drsný a nekompromisný, plno zaujímavých vedľajších postáv, len záporáci mohli byť o niečo lepší. Réžia a technická stránka v rámci thrilleru určite mohli byť aj lepšie, od tohto žánru by som predsa len očakával aj nejaké napätie, čo sa tu nedostavilo, ale inak nemám čo vytknúť, hlavne vizuálna stránka je výborná, kamera, strih, to všetko je na vysokej úrovni. Som nadmieru spokojný, Mel Gibson s ľahkosťou ťahá film, dej ma bavil po celý čas a aj tá akcia rozhodne poteší. 74% ()

Botič

Mel Gibbson není Matt Damon, tudíž nelze od Edge of Darkness očekávat drsný hyper moderně natočený a nervy drásající thriller v Greengrassově stylu, spíš jde o starou školu ala zabili mu dceru a on trpí, která je ale na míle vzdálená stylové Odplatě a ani od ní nelze očekávat nové Grand Torino nebo Harry Browna. Překvapivě přímočarý příběh, kterému se po technické stránce nedá vytknout téměř nic, je ale stahován k vodám průměrnosti možná až přespřílišným množstvím dialogových scén v první půlce, jenž můžou působit zmatečně a vatovitě.V akčních scénách, kterých tu není mnoho, Campbell dokonale ukazuje, že není pouhým rutinérem a zakončuje film s takovou noblesou, že jsem vlastně ze sálu odcházel celkem spokojen. 7/10 (novinářská projekce ) ()

3DD!3

Dead Man Walking. Gibson skvělý, Winstone skvělý, Campbell je pořád ve formě. Pár scén je sice těžce WTF (závěr), ale nevadilo mi to natolik abych si neužil ten zbytek. Akce je prvotřídní až je škoda, že je jí tak málo a závěrečné zúčtování bylo pro mě balzámem na duši, tohle je přesně moje krevní skupina. Mám dokonce chuť podívat se i na tu původní minisérii. ()

kitano

Nečakal by som, že Gibson po takom výbuchu autorskej tvorivosti ktorý nám predviedol ako režisér, si za svoj herecký comeback vyberie film, ktorý nielenže v ničom neprekvapí, ale ani zďaleka neponúka možnosť užiť si Gibsona ako herca. Nečakal som že bude zasa ako mladík s brčkavými vlasmi sypať jednu cynickú hlášku za druhou, no už vobec nie takto fádny a zapomenutia hodný film. Zmenšite rozpočet, zkráťte spopáž, pridajte pár akčných scén, do hlavnej úlohy obsaďte Van-Damma alebo Seagala a máte regálovku ako vyšitú. Aj vďaka desne inventívnemu posteru aj tak z tohto filmu nič iné nebude - iba zapráśená regálovka. (4/10) ()

Kaka

Drsné tváře Mela Gibsona už dávno vyšly z módy, takže se z hlediska scénáře ničeho převratného nedočkáme. Opět špionážní nitky, opět spletenec postav a změť neurčitých faktů, které musí ex cop Mel Gibson dát dohromady, což se mu daří poměrně rychle. Díkybohu tu ovšem máme výbornou a syrovou akci, kterou Campbell umí brilantně. Akčná scény nejsou nerealisticky nafouklé, ovšem úderné, krvavé, nemilosrdné. Především scéna s autonehodou je luxusní záležitost. Kvůli těm několika explozivním chvílím v podstatě průměr. Jinak se není nač těšit. ()

Falko

Mel Gibson sa konecne po dlhej dobe vratil. Sice je viditelne zostarnuty, pretoze som ho naposledy videl vo filme UDOLI STINU (2002) a v sekundovej ulohe vo filme PAPARAZZI (2004), ale este stale je v celkom dobrej kondicke pomstychtivych hrdinov. Tento film je ale dost temny a priznam sa nebolo mi vsetko 100 percetne jasne, co sa tam vlastne dialo, ale sposobom akym Gibson patral po vrahoch svojej dcery sa mi pacil a v zavere bol dost razanty a brutalny a to mi pomohlo pridat jednu hviezdicku navyse. Martina Campbella ako rezisera mam rad, pretoze prave on dokazal 2 krat uspesne restartovat Bondovky, napriklad ZLATE OKO (1995) s Pierceom Brosnanom alebo CASINO ROYALE (2006) s Danielom Craigom. Okrem toho natocil obe casti Zorra s Antoniom Banderasom - ZORRO: TAJEMNA TVAR (1998) alebo o nieco menej uspesnu LEGENDU O ZORROVI (2005)... 16.03.2010 _______ Mel Gibson - (Thomas Craven) +++ Ray Winstone - (Jedburgh) +++ Danny Huston - (Jack Bennett) +++ Bojana Novakovic - (Emma Craven) +++ Shawn Roberts - (David Burnham) +++ David Aaron Baker - (Millroy) +++ Jay O. Sanders - (Whitehouse) +++ Dennis O´Hare - (Moore) +++ Hudba: Howard Shore +++ (Videl v kine 16.03.2010) +++ ()

viperblade

Dnes už se nedá věřit ničemu. Tak například dnes, vstoupím do dveří s cedulkou "Ženy" a tam je jen záchod… Já vím, je to starý a nudný vtip, jenže bohužel to je taky charakteristika tohoto snímku. A jakže jsem k tomu došel? Jednoduše… Člověk si řekne "Hele, nový film od Campbella, kde hlavní roli hraje Gibson! To bude nářez!", jenže při sledování filmu člověku dojde, že tohle je vcelku nuda. Nic, co bychom už neviděli (napadá mě, že tohle je vlastně takový průměrný mix Spiknutí, Odplaty a 96 hodin). Během snímku jsem málem usnul a přísahám, kdyby tam nebyl Mel a kdyby to nemělo tak fajn závěr, jdu na dvě hvězdy. Takhle jsou to horší tři. P. S. A ještě jedno srovnání mě napadlo - co byli Náhradníci pro rok 2009, to je Na hraně temnoty pro rok 2010. Tedy promarněný potenciál (i film) se skvělým hercem v hlavní roli. ()

castor

Uspokojující průměr.. Oproti některým okolním názorům mě vracející se herecký pardál Gibson ani zdaleka nevadil, ba naopak jsem mu jeho kroky pomsty věřil. Trošku naivní scénář nicméně chtě nechtě bere body, naopak úderně syrová akce (zejména brilantní autonehoda) vrací Campbella a spol. do rozpětí divákova zájmu. ()

*CARNIFEX*

Slušný thriller lepšieho priemeru, ktorý Vás výrazne nudiť nebude. Herecké obsadenie slušné, priebeh deja má hlavu aj pätu. Záverečné rozuzlenie "rozprávkové", trošku sa mi to nehodilo, ale tak čo už. Každopádne pomsta býva vždy sladká. ()

D.Moore

Dopis Melu Gibsonovi:__Víš, Mele, chci se ti omluvit. Neudělal jsem sice nic tak hrozného, jako ti šmejdi, kteří ti zabili dceru, ale stejně. Když jsem byl na tomhle tvém filmu v kině, zklamal mě. Ne kvůli tobě, ale kvůli překombinovanému ději, velkému množství postav a tak. V Na hraně temnoty se zkrátka nedalo orientovat... Znáš to, vždyť jsi v tom (skvěle od začátku do konce) hrál. Jenže teď jsem si tě přinesl domů z trafiky a pustil v telce... Dost možná to pro tebe bude chabá útěcha, protože spousta lidí tady si dál bude myslet něco jiného, ale dávám ti čtvrtou hvězdu. Na hraně temnoty je totiž třeba vidět víckrát, aby se člověk do děje víc ponořil a aby stačil vnímat všechny ty informace, kterých je přece jenom dost. Jo a Mele, jestli ho někdy uvidíš, vyřid Martinu Campbellovi, že je pašák. Parádně tě natočil - skvěle a přehledně zvládnul bitku v bytě, výborně udělal scénu s rozstřílením auta (jo, ty víš, kterou myslím) a povedl se mu vyloženě lahůdkový konec. No a rukou potřes i Rayi Winstonovi. Mohl dostat víc prostoru, ale i tak byl skvělý, co ty na to? Takže vítej zpátky a brzy se nám zase v nějakém tom filmu ukaž. ()

MM_Ramone

Bežný, nijak zvlášť originálny americký, detektívny thriller. Príbeh bostonského detektíva Toma Cravena, ktorému v jeho vlastnom dome, priamo pred očami zastrelia jedinú dcéru, Emmu. Na vlastnú päsť sa púšťa do pátrania po jej vrahoch. Zaplieta sa tak do príliš vysokej, špinavej politickej hry, kde ide až o národnú bezpečnosť. Zisťuje, že jeho dcéra sa stala obeťou obrovskej zločineckej korporácie Northmoor. Vedela totiž o ich nelegálnych aktivitách. Chcela zverejniť to, že táto spoločnosť porušuje zákony a vo veľkom vyrába zbrane pre nepriateľov USA. Preto musela zomrieť. Jej smrť však nezostane nepotrestaná, pretože úlohu rozhnevaného otca si zahral Mel Gibson. No a to je predstaviteľ hodne drsných charakterov. I tento krát vzplanie spravodlivým hnevom a zjedná spravodlivosť. *** ()

Gibson hláškuje a střílí Rusy

Gibson hláškuje a střílí Rusy

29.01.2010

Jde samozřejmě o mediální masáž před dnešní světovou premiérou thrilleru Na hraně temnoty, ale stejně je to nejlepší filmová novinka za posledních několik... (dosaďte dle libosti). Mel Gibson po… (více)

Ridley Scott a rozparovač

Ridley Scott a rozparovač

16.10.2009

Hollywood našel nový zdroj inspirace (nebo kradení námětů, chcete-li). Po Na odstřel a Edge of Darkness (právě vyšel nadupaný trailer a Mel Gibson je navzdory hlubším vráskám opět za drsňáka) se… (více)

„Restartér“ Bonda zkusí komiks

„Restartér“ Bonda zkusí komiks

06.02.2009

Studio Warner Bros. chce navázat na megaúspěch Temného rytíře a po vzoru Harryho Pottera plánuje rozmáchlou sérii o gothamském mstiteli. Takže trilogií to neskončí, ať už bude Nolan ochoten v… (více)

Režisér Casino Royale má naspěch

Režisér Casino Royale má naspěch

14.11.2008

Musí totiž stihnout Nagasaki Deadline. To je titul akčního thrilleru, do kterého se Martin Campbell pustí hned jak dotočí polit-thriller Edge of Darkness, v němž svůj herecký comeback slaví Mel… (více)