Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

• USA Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (více)
USA, 2011, 131 min

Během pátrání po Prameni věčného mládí přišel nechvalně proslulý kapitán Jack Sparrow o celou posádku i o svůj pirátský koráb, Černou perlu. Nyní se vydává do Londýna, aby osvobodil ze zajetí svého věrného přítele Gibbse a zachránil ho před šibenicí. Od Gibbse se dozví, že se v Londýně objevil falešný kapitán Sparrow, který na svou loď pořádá nábor nových členů posádky. Cestou od soudu je Jack zajat britským králem Jiřím II., který mu nařídí, aby pro něj získal Pramen věčného mládí. Do cesty se mu připlete tajemná Angelica, která ho přinutí vstoupit na palubu lodi Queen Anne's Revenge. Té velí slavný a obávaný pirát Černovous. Jack se tak ocitá na neočekávaném dobrodružství, během kterého nemá tak docela jasno v tom, kdo je pro něj větší hrozbou: zda Černovous, či Angelica, se kterou sdílí tajuplnou minulost. (TV Nova)

virus10

Na to že mě tahle série vůbec nebaví, tak tohle je pro mě dost překvápko. Asi mě zaujaly ty mořský panny, teda určitě :D ()

rikitiki

I když se film dá zhlédnout bez trvalých následků, původní kouzlo už vypršelo. Sledujeme tentokrát variaci na téma "Indy mezi piráty" s přehršlí ozdobiček ve formě mořských panen, zázračných pohárů, pramenů a umělých končetin. S tradičně pitvořícím se Depem. Zcela nevyužitá postava kněze spíš štvala: buď měl dostat větší důraz na svůj příběh, nebo měl zmizet úplně. Nejvíc mi překážel posun charakterů hlavních postav, kdy najednou vysvitlo, že přece jen všichni mají nějaké to "srdíčko", což se k předešlým Jackovým kreacím moc nehodí. SHRNUTÍ: Piráti, kterým chybí v plachtách vítr. ()

SOLOM.

Tak čtvrtý díl se nese tak trochu v duchu toho předchozího, to znamená, že tvůrci přitvrdili a to se mi líbilo nejvíc. Samo sebou si nelze nevšimnout zhoršené kvality scénáře, některé postavy mi chyběli víc než bych tušil (ne nemyslím Blooma), ale zas na druhou stranu tu byl Černovous a jeho prazvláštní loď. Taky se mi asi nejvíce líbila scéna s vábivými mořskými pannami a jejich následný útok. Depp podal průměrný výkon a svádět všechno na trapnost je poněkud scestné, protože jeho postava je svým způsobem „trapná“ už od prvního dílu a to se mi na kapitánu Jacku Sparrow (ovi) líbí. Cruz je kus ženský, takže já byl spokojený. ()

Ilicka

K filmu se mi moc vyjadřovat nechce. V kině mi bylo fajn, ale deset minut po filmu jsem měla problémy si zrekonstruovat příběhovou linku. Jen jedna technická: Mám na 3D relativně dobré oko i u 2D projekce a opravdu netuším, co by mě u čtvrtých Pirátů mělo přesvědčit, abych si to pade připlatila. ()

ARI50

No nebýt Jacka tak ten film asi skonči špatně nejvíc tam taky chybí Orlando a podobně ale kdo ví třeba bude další díl a tam se už objeví, očekával jsem asi víc ale nevadí přesto jsem se bavil. Johnny v tomhle prostě nikdy nezklame. Mořské panny vynikající, Akce za 4 Jackovi vtípky výborné a co se tyče dalších herců taky dobře ale jak říkám škoda že chybí naší staří známy. Přesto dávám 4. ()

Necrotongue

Po zkušenosti se třetím dílem jsem očekával stejnou hrůzu i teď a příliš jsem se nemýlil.Piráti z Karibiku mi připomínají sáček čaje,který někdo přelévá horkou vodou pořád dokola,rozdíl spočívá jen v tom,které slavné jméno se podaří producentům,do kterého dílu uvrtat.Tentokrát padla volba na Penélope Cruz,která by udělala lépe,kdyby raději natočila něco s Almodóvarem a mého oblíbence Iana McShanea velkého muže převážně menších rolí.Právě jeho přítomnost a absence provařené dvojice Bloom/Knightley mě přesvědčily o tom,abych filmu udělil o hvězdičku více než třetímu dílu,jinak platí totéž,co jsem napsal právě o předchozím snímku:velkolepé,okázalé,dlouhé a prázdné. ()

claudel

Po dlouhé odmlce jsem se k pirátům vrátil a nebyl jsem ani nadšen, ani vysloveně zklamán. Obsahově mi přišla čtyřka lehce neukotvena, zasloužila by si dramaturga a propracovanost, na druhou stranu Barbossa s Černovousem dokáží stále bavit a když se kolem nich začnou rojit španělsko-francouzské mořské panny, dodá to divákovi hned lepší náladu. ()

JASON_X

Už v kině mě to nebavilo, ale říkal jsem si, že možná s odstupem času... Kdepak. Jako film sám o sobě by to možná šlo, taková průměrná pohádka pro děti, ale po povedené Verbinského trilogii propadák. Kdybych měl předchozí tři díly Pirátů přirovnat k zábavnému a energií sršícímu zběsilci našňupanému koksem, je čtyřka necharismatický a únavný nudič naládovaný pentobarbitalem a roháčem. Z celého spektáklu úplně čiší zoufalá scénáristická bezradnost, která je nejpatrnější v banálních, jalových, plytkých... prostě v otřesně pitomých dialozích. A Deppův hlas je ještě unylejší a nevýraznější než obvykle, což uspávací účinek filmu jen dotvrzuje. Tak za co ta slaboulinká třetí? Inu, za mořské harpyje... totiž panny, za výpravu a za exteriéry (třeba ten ostrůvek na konci je k sežrání). ()

becki_tu

Odklon od epické rozmáchlosti a návrat k prvním dílům. Angažování Penelope Cruz byl parádní a prozíravý tah a to nejen z hlediska ženské "ozdoby" filmu, ale i jako postavy, která může v případném dalším díle zásadně míchat kartami. Stará herecká parta nezklamala, Hans Zimmer jakbysmet a Rob Marshall si může směle podat ruku s "otcem" Pirátů Gore Verbinskim. I počtvrté to skvěle funguje. ()

Beastmaster4

Nová režie se na filmu podepsala kladně. Rob Marshall oživil upadající kvalitu Pirátů z Karibiku nenuceným způsobem. Vše jde jiným směrem, k lepšímu. Johnny Depp i když jeho povaha piráta zůstává stejná, tak už zbytečně nepřehrává. Nová krev Penélope Cruz, je taky velkým přínosem. Její tvář a styl hraní se do pirátského filmu jednoduše hodí. Noví Piráti mne ale nijak zvlášť nepřekvapili po dějové stránce. Hlavně, kvůli nepochopitelné průhlednosti klíčových momentů, tudíž odpadá kouzlo překvapení. Na druhou stranu nemohu na rozdíl třeba od třetího dílu říct, že jsem se nudil. Humorných momentů už není tolik jako dřív, ale zato jsou o to výstižnější. Na vlnách podivna je tedy solidním pokračováním, které na vás dýchne trochu jinou atmosférou, než předchozí díly, což je jen dobře. ()

Earl_23

Čtvrtí Piráti už jsou jenom filmem "namastíme si kapsy". Vůbec nevím, jak je možné, že film trval přes dvě hodiny. Mně to přišlo jako 50 minut už ohraného klišé, a to bez žádné monumentální bitvy. Kdyby Depp sem tam nepronesl nějaký ten svůj pověstný vtípek, tak se snad ani nevyplatí se na film dívat. Stala se z něj totiž obyčejný oddechovka na nedělní odpoledne. S prvními dvěma (a dokonce i s tím třetím) díly se to nedá srovnávat. 50%, 2 a půl hvězdičky. ()

luka4615

Páni, tahle čtvrtá kocábka to vážně dokázala! Vážně našla nové filmové dno, kde je všechno překombinované, zmatené, s absencí jakéhokoliv solidního scénáře a vyjma občasných chvilek Johnyho Deppa, i bez slušně hrajících herců! Na tomto filmu je krásně vidět fakt, že byl vytvořen jen a pouze za účelem zisku. Pryč je ta hravá radost z prvního dílu, díky které šlo na film alespoň koukat. Zdá se, že tady ve skutečnosti na režisérské stoličce místo Roba Marshalla seděla účetní elita z Disneyho. „Who's to say I won't live forever, eh? Discoverer of the Fountain of Youth. I've no say in it, Gibbs. It's a pirate's life for me.“ ()

Lucasion

„There should be a "Captain" in there somewhere.“ Přes počáteční rozpaky již okoukanými scénami, které se nyní odehrávají v Londýně, se film pomalu rozbíhá do skvělého pokračování Pirátů. Nikoli dobrý jako Prokletí Černé Perly a Truhly mrtvého muže , ale stále se jedná o skvělé dobrodružství z Karibiku. Z původní trojice nám zůstal pouze Depp. Bloom i Keira nám odešli a nastupují herecké hvězdičky a nové postavy. Známá Cruz a Mcshane plus dvě nové tváře sedí do nových pokračování skvěle. Nejvíc potěší neokoukaná Àstrid Bergès-Frisbey jako mořská panna. Film mě dostal upraveným soundtrackem z rukou mistra Zimmera a vtipným a krásně dobrodružným příběhem. Depp ve své ikonické roli (kterou si stále patřičně užívá) pořád působí skvěle, charismaticky, jak vtipně a přitrouble utíká před problémy, do kterých se dostal samozřejmě sám vlastní vinou. Během sledování mi připadalo, že se čím dál více snažili z postavy Černovouse (Ian McShane) udělat krutého záporáka. Nicméně ani dobrý herecký výkon nepomůže tomu, že toto snažení je zbytečné. Původní Davy Jones (Bill Nighy) působil už od pohledu (haha) jako větší, ďábelský a krutý záporák. Vytkl bych pomalejší rozjezd a spoustu ohraných scén, co jsme už viděli v původní trilogii. Nicméně film po půlhodince nabere úžasné tempo, humor i krásu Pirátů. I když je to místy trošku plytké. Na škodu je také absence lodních bitev. Za poslední scénu s Johnnym a Penelopé na ostrově musím dát maximální počet. Zkrátka bomba. Kapišto? (90 %) ()

Sawy

Tak tomu se říká překvapení! Od čtvrtých Pirátů z Karibiku jsem si nesliboval vůbec nic,do kina jsem šel spíš se setrvačnosti a říkal jsem si,že po trapně komediální dvojce a hrozivě utahané a překombinované dvojce by se musel stát zázrak,aby pro mě pirátská značka byla zase něčím opravdu zajímavá.Ale,světe div se,Na vlnách podivna je dobrý film! Ne tak svěží jako jednička,ale zábavný,tak akorát velkolepý a především z něj opět sálá ta lehkost,kvůli které jsem měl kdysi Piráty z Karibiku rád.Ovšem začátek mě přeci jen trochu vyděsil.Úvodní dostaveníčko v Londýně a obzvlášť scéna u krále je přesně taková taškařice,které jsem se obával a kdyby to tak mělo pokračovat dál,asi bych radši z kina odešel a netrápil se dál v sále.S příchodem Penelope ale dostanou Piráti grády a chytnou doslova vítr do plachet.Jack Sparrow se už možná trochu okoukal,ale to neznamená,že nedokáže utáhnout (s drobnou pomocí tradičně výtečného Rushe) ještě minimálně jeden díl série.Pořád je to ale spíš průměrná pirátská rutina,kterou osvěžuje hlavně výborný záporák Černovous a jeho až zábavně démonické metody.Pak ale přijdou na scénu mořské panny.Scéna jejich lovu je přesně tak atmosférická,tajemná a výtečně gradovaná,jak by si zasloužil být celý film.Je z ní cítit atmosféra a právě od té chvíle film nabere přímo smrtící tempo,jedna zábavná scénka střídá druhou a já se opět cítím jako na té pouťové atrakci,kterou by měli Piráti z Karibiku být a tentokrát se jim to daří.Hans Zimmer je navíc znovu ve špičkové formě a každá scéna,do které burácí jeho majestátní soundtrack,dostává patřičné grády.Částečný restart série byl dobrý nápad,nemuselo se začínat úplně od nuly,ale děj se pročistil od všemožných zbytečných dějových linií,které jej akorát brzdily a nabobtnávaly stopáž do nesnesitelných rozměrů.Na vlnách podivna má jednoduchý a přímý děj,který jede kupředu a nestíhá nudit,protože jakkoliv Marshall není úplně ideálním režisérem velké produkce,má dostatek nápadů a dokáže velmi zajímavě pracovat s charaktery,díky čemuž lze přehlédnout fakt,že větší akční scéna se tady oproti monstrózním trikovým exhibicím ve dvou předchozích dílech nekoná.A nechybí mi ani v nejmenším,protože tahle série paradoxně nutně potřebovala trochu zmírnil ten megalomanský směr,kterým ji Gore Verbinski postrčil.Druhá půlka čtvrtých Pirátů z Karibiku mě zkrátka potěšila jako zatím máloco v posledních měsících,což jsem opravdu nečekal a tvůrcům proto vysekávám hlubokou poklonu.Nevím,do jaké míry se na filmu podepisuje dabing a prý otřesné 3D,já sám jsem byl na normální verzi s titulky a všem ji vřele doporučuji.Je pravda,že občas se seškrtaný rozpočet na filmu trochu podepisuje a oproti trikovým orgiím,které byly k vidění například v Thorovi,působí tohle jako chudší příbuzný,ale v naprosté většině filmu mi to vůbec nevadilo.Zrod dalšího pirátského dobrodružství se tedy neobešel bez problémů,ale klady pro mě tentokrát jasně převážily a za podobný závan exotického dobrodružství v letošní převážně komiksové sezoně jsem rozhodně vděčný.A skoro mě to až překvapuje,ale pokud by mělo nakopnout další díly této pro mě donedávna polomrtvé série,vůbec bych se nezlobil.Tak hurá do Tortugy vy bando smradlavá a koukejte,ať to stojí za to! 75 % () (méně) (více)

MonaSax

Fountain of Youth ani nevím kolikrát tam tohle zaznělo. Neviděla jsem ještě všechny díly pirátů, no vlastně jsem ještě nezkoukla trojku, ale upřímně doopravdy bavila asi jen jednička. Určitě mají v plánu i pětku, achjo. ()

Morholt

Zprvu příliš ukecané, ale pak se na pozadí nádherné výpravy rozjeli Piráti jdoucí ve stopách jedničky a dvojky a díky všem mořským bohům za to. Některé postavy ubyly, jiné přibyly, ale upřímně řečeno já si nepřítomnosti keiry a Blooma ani nevšiml. Zatímco jsem ke čtvrtému dílu přistupoval se skepsí, tak teď už se zase těším na pětku. 70% ()

EXpenza

Depp je stále ten kapitán Jack Sparrow,kterého známe. Film by byl bez něj uplně nulový! Honičky,přestřelky a nebo muž proti muži všude je Sparrow famozní.Ovšem nesmíme zapomenou na kapitána Barbosu,který ovšem v tomto díle hraje zajímavou postavu,kterou bravůrně zahrál jako v předšlích dílech. Záporáka tady hraje Černovous a jeho lod která se ovládá mečem,což se mi zdálo celekm originální. Ale co mi tu schzelo!,...bylo,že neměl Jack svou lod či posádku a Černá Perla byla zavřená ve sklenici,takže doufám že když bude 5.díl,tak ho zas uvidíme u kormidla :) ()

ScarPoul

Pirátom sa nedá vytknúť nič iné ako to čo sa im vytýkalo predtým. Marshall síce posunul sériu novým smerom, čo je fajn, pretože to čo mám na pirátoch rád som aj dostal a z kina som odchádzal spokojný. Ale trocha ma mrzí, že celá tá mytológia, ktorá z pirátov robila tak skvelú zábavu na poli dobrodružstva a fantázie tu nie je úplne dotiahnutá, pritom je doslova nutné, aby tu niečo také bolo. Chcel som jednoducho vedieť viacej o morských pannách aj o Blackbeardovi aj o jeho dcére. Chcel som vedieť prečo tam bol kňaz a ako ho panna môže zachrániť. Mne jednoducho nestačí len bľabotanie o týchto veciach tri minúty pred akčnou scénou. Chcem sa dostať viacej do hĺbky. Vžiť sa do toho sveta a prežívať všetky tie dobrodružstvá z hlavnými hrdinami. Mám dosť klišé a hlúpych finálnych stretou. Mám dosť zbytočných postáv, ktoré nerobia nič iného len pomáhajú jednej dejovej línií, alebo dávajú zmysel v jednej scéne. Chcem komplexnosť. Toto sa Verbinskému podarilo. Aspoň z časti aj, keď sa v celom tom mišmaši dokázal sem tam stratiť. Marshall ukázal to čo ukázať mal ale vykašľal sa na experimentovanie a okrem scény z morskými pannami - najlepšia scéna celej série o Karibiku - aspoň podľa mňa, natočil len akúsi báchorku, ktorá mohla byť omnoho epickejšia, a priznajme si to aj lepšia. Ale na druhú stranu mal veľmi dobrý základ a tak film nedopadol katastrofálne. Nenadchne, ale rozhodne ani nenudí. ()

RelaxMan

Po hodně zběsilé trojce, je tu konečně další díl, který se povedl. Změna režiséra nebyla na kvalitě filmu vůbec znát. Film dobře funguje i bez Keiry Knightley a Orlanda Blooma. Johnny Depp a Geoffrey Rush hrají opět na své herecké maximum. I nové postavy jako jsou Černovous a Angelica v podání Iana McShanea a Penélope Cruz stojí za to vidět. Na celém filmu se mi, asi nejvíc líbí útok mořských panen, který se opravdu povedl. Jinak opět skvělý soundtrack a úžasné lokace. Na druhou stranu, abych jenom nechválil, film má totiž i své mouchy. Některé scény nejsou moc dobře promyšlené, ztrácejí logiku. Jsou zde opět přehnané bitky, které ocení především malé děti. Konec filmu je otevřený, tak, že se můžem opět těšit na další nové Piráty. ()

Pepy

Čekal jsem velmi dlouho a napjatě jak se další díl vybarví a vybarvil se hodně černě. Další lepší odvar bájného pokračování je už dávno pohřbeno. Změna režiséra nám nepřinesla žádné velké změny na plátně. A změna herců, například výměna Keira Knightley za Penélope Cruz nebyla stokrát nejlepší. Film byl hodně ohraný z předešlých dílů a některé scény jsem viděl třeba dvakrát. Přesto, že kritika převažuje, našel jsem i kousek pozitiva. A tou je Johny Depp, protože on jediný to tam zachraňuje už od počátku filmu. Měl jsem spadeno na 2*, ale nakonec zůstanu na průměru. ()

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

18.11.2022

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

04.09.2017

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

25.01.2015

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, takže bylo jen otázkou času, kdy se dočkáme pátého dílu. Jerry Bruckheimer jej sice dávno udal Joachimu Ronningovi a Espenu Sandbergovi (Kon-Tiki),… (více)

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku