Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

• USA Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (více)
USA, 2011, 131 min

Během pátrání po Prameni věčného mládí přišel nechvalně proslulý kapitán Jack Sparrow o celou posádku i o svůj pirátský koráb, Černou perlu. Nyní se vydává do Londýna, aby osvobodil ze zajetí svého věrného přítele Gibbse a zachránil ho před šibenicí. Od Gibbse se dozví, že se v Londýně objevil falešný kapitán Sparrow, který na svou loď pořádá nábor nových členů posádky. Cestou od soudu je Jack zajat britským králem Jiřím II., který mu nařídí, aby pro něj získal Pramen věčného mládí. Do cesty se mu připlete tajemná Angelica, která ho přinutí vstoupit na palubu lodi Queen Anne's Revenge. Té velí slavný a obávaný pirát Černovous. Jack se tak ocitá na neočekávaném dobrodružství, během kterého nemá tak docela jasno v tom, kdo je pro něj větší hrozbou: zda Černovous, či Angelica, se kterou sdílí tajuplnou minulost. (TV Nova)

InJo

Lepší než trojka, což ovšem není žádný velký výkon, poněvadž tu z vod naprosté břečky tahá jen skvělá finální bitva. Čtyřka má oproti svému předchůdci mnohem tradičnější, přístupnější a snesitelnější děj. Ční nad ním i díky rozumnější stopáži, nicméně i tak jsou "Podivné vlny" zbytečně dlouhé a poněkud mdlé. Rozhodně jim nechybí sympatický cast (Depp baví, Penelope a mořská panna jsou kočky k pohledání, snad jen McShaneův záporák je překvapivě nezajímavý a v podstatě do počtu), pěkná výprava a většina dalších "obligátních" blockbusterových aspektů. Ovšem velmi citelně jim chybí pořádný, pro žánr vhodný režisér... Rob Marshall je pro akčně laděný snímek bohužel hodně špatná volba. Šermířské souboje jsou vlažné, choreografie v nich nevýrazná, dynamika a pojetí veškeré akce nudně standardní, o nějakých nápaditých, strhujících a cool momentech (mlýnské kolo ve dvojce) raději ani nemluvě. Jediná (velká) scéna, kterou ustál se ctí a na niž se bude vzpomínat v dobrém, je vážně jen ten lov mořských panen... Ve výsledku zbytečný, ale určitě neurážející díl série, u níž je velmi pravděpodobné, že už se v budoucnu nebude nijak významně vyvíjet a posouvat. 60 % ()

IQ Tiqe

Opět mne z nějakého důvodu zlákal fenomén posledních 2 let - 3D. Sice nebylo tak špatné jako např. u Souboje Titánů, ale i tak jsem po dnešku dospěl k závěru, že současná 3D technologie není stavěná na akční a blízké záběry - projevuje se rozmazanost, snímkovistost a degradace obrazu. Druhá věc je dabing. I když dabované filmy prakticky nesleduju, tak musím říct, že mi Depp ve znění Rašilova (na rozdíl od jeho kritiků) tolik nevadil; oproti tomu hlas Dagmar Čárové, který mému uchu moc lahodí, mě tentokrát lehce zklamal, protože Penelope mám spjatou s jejím úžasným přízvukem. Celkově vzato byl pro mě dabing nezvyk. K příběhu - zůstal Jack, Mr. Gibbs, Barbarossa a piráti - to jsou veškeré podobnosti s původní trilogií (ale nestěžuju si). Děj mi připadal trochu šablonovitý - jakoby napasovaný na "jedničku" - ze začátku dávka akce, bitek, Jackových vtípků, pak až moc dlouhá střední pasáž na lodích, kdy jsem se nudil a skoro usínal; a pak dobrodružný závěr s hledáním pramene mládí doprovázený akcí a bitkami. Samotný konec je prošpikován dalšími vtípky. Ano, zábava to byla, hlášky stály za to, ale těším se, ža si pustím doma v klidu původní znění bez 3D, které možná docením víc. 60%+ # edit: Názor po zhlédnutí 2D verze na obrazovce; pozitiva: Jackovy kousky, Penélopin přízvuk a pár vtipů (např. dvojsmysl "missionary posittion", který se v překladu ztratil), hudba (i když po 4. skoro totéž už není ono); negativa: celkově mě to nijak moc nevzalo za srdce, občas jsem se zasmál, ale nebyla chvíle, kdy bych byl dějem víc zaujatý. # příběh 6 | hudba 7 | humor 4 | akce 6 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6 ()

Sobis87

Nastavovaná kaše (důkazem budiž již nijak zvlášť zábavný Jack Sparrow), která dokáže potěšit maximálně tak scénou s mořskými pannami , a kterou jinak drží nad vodou nadupané herecké obsazení...jen škoda, že ta herecká smetánka vlastně ani nemá moc co hrát. Rob Marshall navíc není ani z poloviny tak nápaditý jako Gore Verbinsky, takže jsou čtvrtí Piráti mdlou a skrz naskrz průměrnou podívanou. Je to předvídatelná atrakce pro celou rodinu, na které se jednou povozíte a pak na ni velmi záhy zapomenete. Další díly prosím už opravdu raději ne, ještě aby Piráti nesklouzli na úroveň série Saw. ()

Jordan

rozmýšľal som, ktorej filmovej sérii/ságe/x-lógii sú Piráti najviac podobní a prišlo mi, že (až na samozrejmé a nevyhnutné špecifiká každej z uvedených) sa najväčšmi podobá Indianovi Jonesovi. No aj keď za touto stojí podstatne väčší filmový mág, ja akosi viac inklinujem vďaka mojej azda už vrodenej náklonnosti k pirátom a všetkému s nimi spojenému (a tiež vďaka väčšej obľube deppa, než forda) ku Karibickej (zatiaľ) quatrológii. štvrtý diel priniesol zmenu - hlavne v režisérovi. marshall na rozdiel od verbinskeho je menej akčný (chýba tu už typický akčný vrchol na ktorý sme si zvykli v predošlých častiach) a namiesto toho máme "iba" naháňačku po uliciach Londýna a jeden pokus o vzburu. no pritužilo na strane atmosféry: s tou nový režisér narába veľmi dobre a "on strange tides" je o poznanie temnejší a hororovejší (niečo podobné priniesol cuarón v treťom harrym). čo ale tento diel nadobro potvrdil, je, že piráti z karibiku nie sú o režisérovi, nie sú o romantickej línii a kiere s orlandom, nie sú dokonca ani o boji pirátov s EIC... sú o Jackovi Sparrowovi a jeho charizme, jeho make-upe a kostýme, jeho hláškach a jeho fungovaní s ostatnými postavami: tu drsnú a ohnivú krásku zastupuje penelope - čo je pre mňa osobne oproti keire značné zlepšenie, "pateticko-romantickú" líniu zaobstaráva mladý kňaz a morská panna, nechýba hector barbosa, chýba však čierna perla a posádka, na ktorú sme si už zvykli a ktorá sa do päťky verme vráti spolu s bájnou loďou. ()

HoneyBunny

Film bez chuti a zápachu, ve kterém jsem měla problém se orientovat - možná to nebyl až tak problém scénáře jako spíš toho, že Rob Marschall vůbec nedokáže diváka zaujmout. Verbinski je rutinér, ale jeho rutina je dobrá. I ten třetí díl Pirátů, jakkoli byl přepálený a hloupý, měl svá lepší místa a hlavně na něm bylo vidět, kolik stál. Na vlnách podivna mi až moc připomíná starý televizní film - bez ambicí, táhnoucí se, prostě šeď šedoucí. Nejvíc si to uvědomíte v jediné opravdu zapamatovatelné scéně filmu - s mořskými pannami. Díky bohu za ně. Protože jak McShane v roli Černovouse, tak Penelope Cruz mají kvocient zajímavosti nebezpečně blízko nule. Oba jsou jedno velké klišé, u ní mě navíc otravoval španělský přízvuk. O starých známých se radši rozepisovat nebudu, protože všichni jsou jen stínem původní trilogie. Čtvrtí piráti nejsou úplně špatný film, bohužel spadají do kategorie, které říkám "meh" (ekvivalent pokrčení ramen). ()

Carol Pifková

Stále som toho názoru, že lepší piráti ako Prekliatie Čiernej perly neboli a ani asi už nebudú. Sklamalo ma, že už sa tam neukázali Orlando a Keira. Najviac som sa tešila na scény s morskými pannami. Je to taký priemer, tradičný ironický humor Jacka Sparrowa a morské panny, pekné efekty a prostredie = 3 hviezdičky. ()

Anderton

Akýsi nový začiatok série s novým osadenstvom sa vezie na vlnách podivna podobne, ako tretia Verbinskeho časť. Je kvalitatívne na tej istej úrovni, čiže niekde medzi tromi a štyrmi hviezdami. Je to fajn letná zábava, ktorá nenudí, ponúka väčšie ako malé množstvo solídnej akcie a trikov. Len ten vysoko preplatený Depp mohol byť vtipnejší, asi už nie je moc z čoho variť. Ale v podstate spokojnosť, vlastne sa už nič viac od štyrky akejkoľvek série očakávať nedá. ()

Frajer42

Netroufám si odhadnout, kde by byli piráti z Karibiku bez Johnny Deppa a kde by byl Johhny Depp bez pirátů. Nicméně tyhle dvě strany se naučily takovému soužití, že si jednu bez druhé snad ani představit nelze. Trošičku jsem zde postrádal už okoukaná esa předchozích dílů, nicméně nové tváře se zhostily svých rolí rovněž s bravurou. Špatné to rozhodně nebylo, ale musím přiznat, že tohle byl zatím jednoznačně nejslabší díl celé série, přesto i tady jsem se dokázal slušně bavit. Pořád skvělé * * *. ()

AppleCore

Nechápu jak se taková látka mohla dostat do rukou vola, kterej natočil dva muzikály, přičemž ten druhej evidentně až podprůměrnej. Nechápu jakým způsobem dokázal zazdít charaktery postav. Nechápu jak za 250 milionů dolarů natočil lacině působící frašku bez špetky originality aneb všechno co měl Verbinski pod palcem Marshall utápí v rutinním nudným podání, který neni ani veselý, ani akční. Kde do nás Verbinski ládoval dynamickou akci, tam se Marshall stahuje do ústraní a jasně dává najevo, že to prostě neumí, protože i těch pár rádoby akčních momentů dokáže navodit pocit znuděnosti, kterej je znát i ve tvářích hlavních představitelů. Johnny Depp už nebyl zdaleka tak zábavnej jako v předchozích dílech a to ne proto, že by se okoukal, ale proto, že režisér zkrátka nevěděl co po něm chtít. Jak Zimmer válel ve dvojce a trojce, tak tady selhává (zase jsme u toho: Gore věděl co chce. Rob zřejmě ne). Ono ale nemá smysl se zaobírat každou složkou zvlášť, film totiž zkrátka a dobře selhává jako celek. Dvě hvězdy za mořský panny a za falešnou domněnku, že to byl pilot k seriálu (jinak bych z nasrání musel vrazit odpad). ()

MikeCool

Úspěšná trilogie měla být dle mého názoru již definitvně uzavřená, a v této tvorbě už nepokračovat. Nicméně kdybych měl zhodnotit "čtyřku", řekl bych asi jedinnou větu. Průměrný příběh s kvalitními efekty s místy drmatickými scénami. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

Fakt slabé a dost zmatené pokračování. Absence Willa a Elizabeth je poznat. Jack to s Barbossou prostě sám neutáhne. Piráti se pořád předhání s Angličany a když je zrovna nuda, tak do toho vletí Španělé. Aspoň že ta mořská panna byla pěkná. :) ()

teutates

Jack Sparrow je ako inak úžasný komediant, baví deti už štvrtým pokračovaním, podotýkam nielen deti... mal som možnosť vidieť na vlastné oči partu "dospelých" ako pobehujú po obchodnom centre prezlečení za Jacka bezohľadu na pohlavie, drogy či alkohol by moju myseľ upokojil/i no obávam sa, že v tomto to nebolo (to len tak na okraj, moje znepokojenie). Čo sa snímku týka, Penélope nemusím, nepresvedčila ma o opaku ani tuna, jej krásny akcent, či rodný jazyk, to naozaj? Deduško Zimmerman opäť skvelo aaa inak?! R.Marshall pláve v neznámych vodach, veľmi sa nepredviedol... neviem no, ako rozprávka v nedeľu v TV dosť dobré, asi tak. 6/10 je to boóožiíí... ()

Dalda

Zdá se mi, že s Piráty z Karibiku to jde tak nějak z kopce. Od prvního dílu je vše stále stejné. Johnny Depp už ani nemá dobré hlášky a přestává být vtipným. Penélope Cruz je oproti Elizabeth (Keira Knightley) docela dobrou změnou, ale stejné je celý film spíše k pláči. ()

Okara

Po tomto díle bych nejslavnější pirátskou ságu raději utnul, neboť se poměrně zdařil. Pro mě šla ovšem mimo změna herců, Keiru jsem značně postrádal, jelikož ji mám s piráty už spojenou a Penelope i přes to, že ji mám většinou v oblibě, mi zde vyčnívala. Posun kapitána Barbossy do předních rolí se mi naopak líbil spolu s ne úplně originálním nápadem, zato většinou zdařile provedeným okořeněný pár povedenými vtípky. I když z mořských pann mohli také ukázat více. 70% ()

swamp

O něco lepší než třetí - a hlavně ze všech předchozích dílů nejkratší (naštěstí) Piráti. Člověk by řekl (čti: doufal), že za ty prachy natočí něco napínavého a vtipného, co bude zkrátka diváka bavit (třeba takového pirátského Indyho) - ale to ne, to oni raději s nulovým scénářem, Zimmerovou hudbou a ksichtěním Deppa natočí hezké nic s výdělkem miliardy dolarů, ve kterém se z bodu A putuje přes bod B do vysněného Céčka. Že vám to připomíná linky pražského metra? No, ty jsou místy zábavnější.. ()

Ant

Moc jsem od tohohle dílu nečekala a spíš jsem chtěla z deštivého počasí utéct do tropického Karibiku. Jenže kulisy, výprava i atmosféra čtvrtých Pirátů jsou ponurejší než anglické počasí. A jestli byl 3. díl otravně rozjuchaný, tak 4. díl je potom mrtvě mdlý. Ztráta původní herecké sestavy je znát a romantickou linku nenahradí ani nedopečená romance mezi námořníkem a mořskou vílou. Deppův věčně přiožralý kapitán už navíc dávno nevzbuzuje salvy smíchu a jeho nahrávači v podobě Cruz a McShanea tady nemají takové charisma, aby mu byli důstojnými protivníky. Za $250 mil. se jedná o úplně průměrný film s nedostatkem zapamatovatelných scén. Svým způsobem je to nejslabší díl celé série. ()

sarkas21

no minule dejstwi uspesnych 3dilu bylo lepsi myslim ze na tom se kazdy shodne.cekal jsem weci akce a nejake triky apodobne ale nic jen cernowous udela sup sup z mecem a hybaj se lana no nic mooooc.a chybi tam will a elizabet.nechapu proc se neprosadili i we 4dilu kdyz we tretim se stal kapitanem holandana to jsem cekal teda wic.ale uwidime co bude w dalsim dile. ()

Slartibarkfast

Ohrané ksichty a stále stejné téma. Už na začátku mě malinko nudily opakující se scény a korunu tomu dala ohyzdná Cruz, kterou xmrti nenávidím a jen ji vidím na obrazovce, přepínám. Depp zachraňoval co se dalo, ale už je to opravdu až příliš. Trojka měla být jednoznačně poslední číslo. Tohle je jen prodlužování trápení a likvidace pirátů z předchozích dílů. Opravdu srovnatelné s nízkorozpočtovými béčky bez barvitých a originálních dialogů, opepřené vizuálními efekty z Ramba 5. Čili stručně 45% a další díly už opravdu ne! ()

predators

Johnny Depp je kabrňák a všichni ostatní mu nesahají ani po kotníky. Zdaleka ne! 4. pokračování je vážně dost špatné a osobně nechápu, že se někdo rozhodl tento paskvil financovat. Ono stejně mělo skončit u prvního dílu, ale prachy jsou prachy a lidi povětšinou skočí na špek. Vtip nikde, logika jakbysmet, naopak postav je přehršel, ale jsou bez duše a bez charakteru. Když pominu to, že jsem u toho jednou usnul, není zde nic, co by mě nějak nadchlo. Pirátů a šermování už mám vážně dost! 30% ()

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

18.11.2022

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

04.09.2017

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

25.01.2015

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, takže bylo jen otázkou času, kdy se dočkáme pátého dílu. Jerry Bruckheimer jej sice dávno udal Joachimu Ronningovi a Espenu Sandbergovi (Kon-Tiki),… (více)

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku