Nedodržený slib

Nedodržaný sl’ub

Broken Promise

Drama / Válečný / Sportovní / Životopisný

Slovensko / Česko / USA, 2009, 129 min

...z mojho pohladu kvantitativne predimenzovany scenar s herecky nevyraznym krytim ..na ukor uhladenosti , prepracovanosti a zmysluplnej funkcnosti klucovej postavy vo vire historickych suvislosti, elementarne nahlodavajuci harmonicku konzistenciu posolstva doby .... ps : este zopar krat Kerekesova prijme ulohu podobneho zamerania a s velkou prevdepodobnostou sa z nej stane Patronka vsetkych POBEHLIC na Slovensku ! ...(9.1.2013)

Keď sa vo filme chvíľu hrá futbal, tak ešte nejde o športový film. Ide o niečo iné, o deportácie a prežitie, ako sa mladý muž pretĺkal životom a zažil všemožné príkoria aj víťazstvá. Všetko som už akosi vo filmoch videl, ale zdá sa, že vždy sa nájde nová objednávka na natočenie filmu o židovstve počas vojny. Sila skutočného príbehu sa prejavila, ale tempo filmu mi nevyhovovalo, hlavne ku koncu, to už mal partizánsky oddiel namále, aby som to nevypol.(28.8.2015)

Taká silná téma, ktorá je skoro každá, čo sa týka druhej svetovej vojny a navyše koncentračných táborov...navyše ešte keď sa jedná o príbeh podľa skutočnosti je úplne, ale úplne nevyužitá. Necítiť z toho emócie, ani jednu jedinkú....je to chladné ako psí čumák a po skončení vo vás nechá zmiešané pocity. Ja osobne som sa vôbec nevedela stotožniť s hlavným hrdinom a vytvoriť si k nemu nejaký hlbší vzťah...lebo to film podľa mňa nedovoľuje...A navyše ešte úplne zbytočné vsuvky typu Evy Kerekes, ktorá je možno pre mužov príťažlivá...ale tu bola len ak príťažou...Napriek tomu ide o film, ktorý bez výčitiek môžem zaradiť k tomu lepšiemu, čo naša kinematografia vytvorila...aj keď stále to neni ono...(1.12.2009)

Na tento slovenský film som bol zvedavý. Trailer bol svižne zostrihaný a sľuboval dynamický dej. Jedná sa však o NEDODRŽANÝ SĽUB. Dej je rozvláčny. Najvačší problém našich filmov. Keby to bolo poriadne zostrihané a asi o polhodinu kratšie, išiel by som s hodnotením o stupeň vyššie. Takto ma to ale nedokázalo udržať v plnej pozornosti celú dobu. Nudilo to. Vizuál je však pekný a tých pár akčnejších scén je tiež dobre natočených. Malo to naviac. 6/10(10.9.2010)

Jakkoli jde o (zatím) nejlepší Chlumského dílo, opět to funguje spíše po technické stránce než kvůli příběhu. Největším problémem se stala naddimenzovaná stopáž, která zejména v expozici neopomenula nic z klišé podžánru „Židé za druhé světové války“. Potom už se film naštěstí rozeběhl zajímavějšími a méně předvídatelnými směry. V hereckém obsazení figuruje množství výborných herců, byť v malých rolích, ale klíčové bylo obsazení Sama Spišáka, který film dokázal přesvědčivě utáhnout.(10.7.2009)

• - V Bánovciach nad Bebravou, kde sa narodil hrdina biografického príbehu Martin Friedmann (Ondřej Vetchý), bol farárom Jozef Tiso. [Zdroj: Premiere] (Don Jebal)

• - Přibližně 90% událostí ve filmu opravdu zažil a vyprávěl sám Petrášek. (c.tucker)

• - Keď Martin spí spolu s povstalcami na Zvolenskom zámku a sníva sa mu o sľube, ktorý si dali, a o popravených nemeckých civilistoch, je prikrytý československou maskovacou celtou, ktorá sa však vyrábala až po vojne. Má ju na sebe aj v stajni pri koňovi. (abraxas)