Nedodržený slib

Nedodržaný sl’ub

Broken Promise

Drama / Válečný / Sportovní / Životopisný

Slovensko / Česko / USA, 2009, 129 min

Nejsilnější je film v momentech, kdy naznačuje vazbu na další podobné příběhy - Obchod na korze nebo Poslední vlak. Po úchvatné ústřední scéně, v níž při rodinné sešlosti dominuje SLIB, postupně děj bohužel upadá do mnoha drobných epizod, z nichž je většina rozvedena jen drobně, případně zbytečně (ruští osvoboditelé ukazující svůj železný chrup...). Samuel Spišák zvládl hlavní roli skvěle.(5.9.2011)

Veľmi silný príbeh... Výborne natočený, výborná hudba a kamera.... Jiří Chlumský natočil film , ktorý musí zasiahnuť každého normálneho človeka.. Tento film nieje len o židoch je to aj o nás všetkých..... Musím spomenúť aj výborné herecké výkony ---- Samuel Spišák, Peter Oszlík, Marian Slovák, Vlado Černý , Ondrej Vetchý----- Film hodnotím 80%....(31.8.2010)

Není to špatný pohled na Slovensko v době druhé světové války a po ní, jsou zde rozhodně dobré scény, které jsou emotivně nesmírně silné, ale jak film pokračoval, nějak se mi stávalo, že mi vlastně bylo jedno, co se s hlavními postavami stane. Jednoznačně je lepší první a prostřední část, než ta poslední.(27.11.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $138,000║ Nadmieru vydarená dráma, a pre mňa nečakané prekvapenie, slušné herecké výkony, dobrá réžia, celkové spracovanie vrátane príbehu je na dosť dobrej úrovni, pútavo natočené, nemá to výraznejšie slabšie chvíľky, nadpriemer. /70%/(5.9.2011)

Na tento film som nešiel s veľkým nadšením, bál som sa, že to bude sprostosť! Lebo je to slovenská tvorba ktorej je veľmi nedôverujem (až na niektoré výnimky). No môžem povedať, že neísť na tento film bola by to veľmi veľká chyba. Pútavý príbeh (ešte o to viac, že je podľa skutočnej udalosti), zaujímavá hudba, dobré herecké výkony to všetko Nedodržaný sľub má. Ešte k tým hereckým výkonom mladý a talentovaný slovenský herec Samuel Spišák, ktorý na začiatku filmu nepôsobí príliš dospelo a vôbec som som si nevedel predstaviť ako zahrá dosť veľkú časť života Martina Freedmana, no tento film má veľkú tendenciu prekvapovať a preto sa netreba čudovať, že na konci filmu je so Samuela skutočný muž. Sledovať tento úžasný príbeh o chlapcovi ktorému futbalový talent ale aj šťastné náhody zachránili život bolo pre mňa veľmi zaujímavé. Martin Freedman dnes žije pod menom Martin Petrášek a slovenský film Nedodržaný sľub je jeho skutočný príbeh. Plný veľkého šťastia v zlých časoch! Už už keď mu "priháralo" práve vtedy sa niečo stalo alebo mu niekto pomohol. Martin musel mať skvelé šťastie za ktoré môže ďakovať bohu. Myslím, že nepreháňam, že film Nedodržaný sľub je jeden z najlepších slovenských filmov za posledné desaťročie. Pútavý príbeh, ktorý napísal život má spád je bez hluchých miest a to, že trvá dve hodiny vôbec neprekáža. Obrovským plusom pre film je skvelá simulácia bojových scén a rovnako to, že autori si dali záležať nauzaj na každom detaile vrátane takých drobností ako napríklad, že sa pred vojnou u nás jazdilo na pravej strane. Kamera výprava ktorá dokonale vyobrazila temné obdobie 2. svetovej vojny má moju zvláštnu poklonu. Som nadšený a tlieskam lebo tento film mi dokázal, že aj Slováci dokážu natočiť vysoko kvalitné filmy a určite nerúbem vysoko keď poviem, že nominácia na Oscara by bola presne to pravé čo si zaslúži. A ja dúfam, že slovenská (Slovenská filmová a televízna akadémia) SFTA tak aj učiní. Film si určite pozrite. P.S.: Nedokážem pochopiť ako takýto skvelý film mohol od slovenského publika získať taký divácky nezáujem! Dúfam, že to neohrozí jeho vydanie na DVD.(1.6.2009)

• - Keď Martin spí spolu s povstalcami na Zvolenskom zámku a sníva sa mu o sľube, ktorý si dali, a o popravených nemeckých civilistoch, je prikrytý československou maskovacou celtou, ktorá sa však vyrábala až po vojne. Má ju na sebe aj v stajni pri koňovi. (abraxas)

• - Na žádost Martina Petráška byla ve filmu vzpomenuta i scéna, ve které si partyzánský vůdce nechává vytrhnout zdravý zub. (Devitka)

• - Scénář k filmu napsal známý spisovatel a scénárista Jan Novák, který momentálně žije v Chicagu v USA. (Taninaca)