Útok žraloka (TV film)

Keith Shaw

Asim Nuraney

Kostýmy:

Monica O'Brien

Horor jako řemen, ať se na to nedívá nikdo ze slabýma nervama, i já se tak třásl strachy, že jsem se šel během filmu nejmíň čtyřikrát ujistit, jestli jsem doopravdy zamknul vchodové dveře a zavřel všechna okna! A to se ještě naštěstí druhá půlka odehrávala v naprosté tmě, buď režisér vyčerpal rozpočet, nebo to chtěl prodat i rádiu jako rozhlasovou hru. Jinak se musím pochlubit, jsem doopravdy filmový znalec, hned mi bylo jasné, kdo a v jakém pořadí přijde o život a kdo přežije. Je jasné, že první na řadě byla ta krajně nesympatická milenecká dvojice studentů, kterým bylo každému tak padesát, a slíbili si, že se vezmou po promoci (fakt hodně fikaný, vzhledem k jejich studijnímu tempu měl ten chlap před sebou dalších padesát let svobody!). Člověk, když poslouchal jejich dialog na pláži, silně zalitoval, že žraloci nejsou obojživelníci, páč než ti dva vlezou do vody, skoro jednomu upadnou uši. A tenhle věčný student požádal tu svoji o ruku. Což bylo taky jediné, co mu ti žraloci z jeho milé nechali. Tím se jasně ukazuje na nebezpečí používání stálých slovních spojení, neměl ji žádat jen o ruku, ale o ni celou! Dalším na řadě byl ten postarší a plešatej, zkrátka proto, že byl postarší a plešatej. Mně tohle přijde děsně nespravedlivý (proto taky strhávám hvězdičku), tak povrchní, hodnotit podle vzhledu, třeba to byl v jádru správný a hodný kluk, ale to nikoho nezajímá. Navíc už byl postižený tou plešatostí, tak bylo od života nespravedlivé mu tak dál nakládat. A vůbec, jestli jsem se dobře díval, podle záběrů byli ti žraloci tři, nijak zvlášť velcí, a sežrali cca deset lidí. Takže já osobně bych s nimi bojoval tak, že bych jim přednášel o nebezpečnosti přejídání, a/nebo pod vlivem Války světů, co jsem viděl těsně před nimi, bych doporučoval na ně kejchnout a mikrobi by už vše zařídili sami!(23.11.2019)

• orkadimenza

Po deseti vteřinách, které uběhly od přepnutí na kanál Prima MAX, jsem si myslel, že sleduji Čelisti IV. Procentuálně jsem svým odhadem nebyl zase tak daleko od pravdy, jen jsem narazil na úplně jinou sračku o žralocích. Na rozdíl od jiných béčkových filmů tenhle bavil svou špatností velmi krátce a začal srát hodně rychle. I přesto, že kvalita počítačových efektů byla nadmíru působivá, film jsem nakonec nedokoukal. Jediné pozitivní zjištění je, že možná právě při sledování Útoku žraloka vznikl nápad na natočení legendárního Sharknada (rozdíl 4 roky, takže kdoví). Ovšem neudělím hvězdu ani za moji konspiračku a ani za sexy bloncku.(24.11.2019)

• Torgal

Tieto filmy musia vznikať jedine s tým účelom, aby sa divák smial na ich sprostosti. Kto normálny by inak do filmu dal ohavne animovaných zmutovaných žralokov útočiacich na pár chudákov čo sa pred 30 metrov vysokou tsunami schovali do "baywatch búdky" a jediné čo sa im tam stalo bolo to, že im tam natieklo trochu vody? Toto sa fakt nedá brať vážne ani na okamih, hoci prehrávajúci herci hystericky jačia a generická treťotriedna hudba sa zúfalo snaží navodiť dojem napätia. Aspoň že pozerať sa na to je taká sranda :-) 1+/10(15.4.2011)

• dobso

Takže tu máme opäť film, ktorý nebol konzultovaný so žiadnym aspoň polo odborníkom. Základné chyby pri filme vznikli priamo pri Tsunami. Tsunami sú vlny, ktoré na šírom mori nie sú vidieť a zdôvodu spomalenia prvej steny, ktorá môže mať len zopár centimetrov sa postupne vlna zväčšuje. Vlny nebývajú až tak vysoké.. 30 m. ak by to tak bolo, tak na dotyčnom pobreží by všetci určite cítili obrovské zemetrasenie. Tomu aj odpovedá čas 5 minút. Tá vodná stena bola zlá, nezväčšovala sa. Ani náhodou nemala 30 metrov a už vôbec nešla moc do vnútrozemia. Ďalšia chyba je tá, že vždy pred vlnou Tsunami more ustúpy aj o desiatky metrov, tu ostala hladina nezmenená. Približne takto tomá vyzerať http://www.youtube.com/watch?v=e0nky4I35xo. To je na objasnenie. Prečo som tomu dal odpad! Nedodržať základné pravidlá mi pripadá hrozné. Inak bol film stupidný, ale ľahko pozerateľný a oddychový.(7.8.2012)

Na žraloky jedině s Brutální Nikitou aneb na Malibu bez Pamely Anderson. Ničivé vlny Tsunami se řítí k pobřeží Kalifornie a s nimi i krvelační prehistoričtí žraloci, kteří vyhynuli před miliony let, ale otřesy je probudily zpět k životu. A zakousnou se do každé modelky, která svoje luxus pozadí vystavuje na slunné pláži. A mimoto se ve smrtelném nebezpečí ocitne skupinka záchranářů a jejich přátel. A to je celé. Pak už se bojuje nejen s mimořádně nízkým rozpočtem, ale hlavně s nepříliš početnou skupinkou žraloků poněkud bizarního vzhledu, a to prosím s nižším výskytem drastických záběrů na požírané oběti což příznivce eko hororů přivyklých na nedávná "piraní" jatka nejspíše rozladí. Celý útok probíhal v podstatě tak, že žralok někoho prudce strhl pod hladinu, to doprovázel křik napadené oběti s následně rozvířenou vodou plnou krve. Kamera se jaksi neobtěžovala vlézt za obětí pod hladinu a tak není v tomto případě nic vidět. Oproti tomu by se ovšem dalo vypíchnout detailní zašívání roztrženého stehna modelky bez umrtvení. Mezi nepříliš známými hereckými tvářemi se skví Peta Wilson alias seriálová Brutální Nikita v roli záchranářky. Pod hladinu tenhle poměrně dynamický horor táhne evidentně skromný rozpočet podepisující se od slabšího vizuálu až po chabé trikové sekvence mezi něž spadá animace žraloků a z toho lze usuzovat, že rozpočet zřejmě skončil v útrobách nenasytných žraločích monster. Klady: film je určen pro skalní příznivce žánru nehledící na bombastické pojetí + snaživí herci + zajímavý vzhled žraloků + pozvolný přechod do dynamického hororu + úvodní sekvence s nádhernýma ženskýma na pláži + naturalisticky pojatá scéna zašívání stehna. Zápory: příliš skromný rozpočet - slabé trikové sekvence - absence gore - nepříliš početná skupinka žraloků (cca pět kusů) proměnlivý vizuál - nepříliš překvapivý závěr - film nesnese přísná měřítka. Mé hodnocení: 60%(25.3.2013)