Rudá Sonja

• USA Red Sonja (více)

Krutá královna Gerden přepadne chrám a zmocní se nebezpečného talismanu, který chtěly kněžky zničit. Poslední, těžce raněná kněžka unikne z chrámu a je zachráněna mohutným bojovníkem Kalidorem. Než zemře, požádá ho, aby našel její sestru Sonju a pomohl jí zastavit královnu Gerden. Ta chce s pomocí talismanu ovládnout svět. Rusovlasá Sonja, která přísahala Gedren pomstu, se okamžitě vydává po stopách kruté královny. Odmítne Kalidorovu pomoc, ten je jí přesto neustále v patách. Sonja si chce zkrátit cestu podzemní cestou, tu však střeží bojovník Brytag. Sonja, jež mu za průchod odmítne zaplatit svým tělem, ho vzápětí zabije v souboji. Když se na ni vrhnou ostatní strážci, zasáhne prozřetelný Kalidor. V další cestě pokračuje Sonja s početným doprovodem - kromě Kalidora ji následuje Tarn a Falkon. Gedren pomocí magického zrcadla postupující čtveřici odhalí a vžene je do pasti. Přes četná nebezpečí se pronásledovatelé blíží ke hradu. Pokud chtějí Sonja s Kalidorem talisman zničit, mají poslední možnost. (TV Nova)

krijka

Hodně zředěný odvar z filmového Conana. Záměrně říkám filmového, protože s literárním toto nemá nic společného, ač je jméno velkého Roberta Erwina Howarda v titulcích zmíněno (kdyby byl živ, musel by za to filmaře žalovat a nebo, což by bylo lepší a účinnější, rozsekat mečem na malé nudličky). Ovšem ani filmové verzi nesahá Rudá Sonja ani po kotníky. Stačí srovnat jen úvodní scény. Conan-drsné vyvraždění rodné vesnice, dekapitovaná matka, Sonja-retrospektivně vyprávěné vypálení rodné chaloupky, decentně naznačené znásilnění, ale hlavně jakási podivná zářící mlha vyjící „Sonjo, Sonjo…“ A pak je tu scéna z vyvražděním kněžek, střežících talisman. Když jsem viděl modelky trapně mávající umělohmotnými meči, které jakože drtí nabušené chlapy v kůži, musel jsem se smát. A o tom je celý film. Tam kde je Conan drsný, je Sonja uhlazená, patetičnost nahrazuje rozplizlost, místo bombastické hudby je tu překvapivě nevýrazný Moricone. Výprava je strašlivá, všechno to vypadá děsně kolotočářsky a dialogy tahají uši. Ani jeden z herců nehraje a zdá se, že ani jeden z herců to neumí. Je to děsivá a strašná nuda, která je víceméně směšná. Co čekáte od filmu, kde se Conan jmenuje Kalidor? ()

dwarwen

Na tu dobu to je to průměrný fantasy film, který v něčem rozhodně předčí jemu podobné. Nicméně to má i hromadu kazů na kráse :) Arnie i ve 40 válí ale Brigitte Nielsen mi nějak nesedla. Jediné co překvapilo byla hudba. Už u úvodních titulků je jasné, že to nebude mít klasický soundtrack. Morricone se prostě umí poprat se vším, klobouk dolů... ()

julie_mie

Je to blbůstka, ale s hudbou Morriconeho, za něj dvě hvězdy. Zbytek je bohužel velká bída i přes Arnieho ten film zkrátka drhne, byť je to kultovka, to zase ano. ()

AArrxen

Královna Gedren je pěkná mrcha a nemá ráda krásnou Sonju, protože jí udělala bebí na tváři, takže teď musí nosit ošklivou masku a to prostě neee :) . Ze vší té záště a nenávisti by nejraději udělala nějakou lumpárnu a tak štípne mocný artefakt, díky kterému si podrobí všechna města na zemi. BUM, a máme skvělou zápletku pro další skvělý fantasy film z osmdesátek. Jednoduchý a dnes již trochu hloupý, jak už to u těchto kultovních béček bývá. Nechybí ani Árnie ve vedlejší hlavní roli, malý rozmazlený spratek, který ještě k tomu musí být princ jednoho z měst a musí se všude cpát; tlustý loajální sluha, a samozřejmě magie, meče, useknuté hlavy a vše, co staré dobré fantasy má mít. Zrovna na Rudou Sonju se nemusím dívat tak často, ale vysoké hodnocení si ode mne rozhodně zaslouží. ()

BaseDallas

Sceny su velkolepe, ale filmu chybaju kvalitni herci a sikovnejsi reziser. To krcovite hranie a strojene dialogy, pripominaju skor filmy 60tych rokov, nie 80tych. ()

Pythonator

Obrovský průser. To, co mělo uspokojit fanoušky sword & sorcerer se projevilo jako příšerně natočená slátanina pro děcka. Proti tomuto je i Conan ničitel skvělý film. Rudou Sonju jsem jsem měl jako děcko rád, ale dnes už se na to skoro nedá dívat. Tehdy holt na výběr zase tolik fantasy snímků nebylo, takže jsme museli vzít zavděk i takovýma kravinama, jako je Red Sonja. Jedna věc je na tomto filmu ovšem kouzelná a prvotřídní. HUDBA. Kde se vzal, tu se vzal, nazvučil béčkovou sračku špičkový Morricone a soundtrack stojí za to. ()

Sansnom70

Musíte se při recenzi také kouknout v jaké době tento film vznikl. Je to už 31 let co spatřil světlo světa. Dnes by to vypadalo s erou počítačů určitě jinak. Na tu dobu kdy se všechno točilo jen s malou pomocí počítačů si myslím že je to docela dobrej film. ()

KarlosK

Docela mě udivují nízká hodnocení tohoto filmu. Pro mě je to klasika fantasy žánru se vším, co k tomu patří a jakýsi třetí díl Conana (i když se zde Arnie jmenuje Kalidor). Předloha je navíc od stejného autora. Skvělé kulisy, bitky, hudba, a dokonce se mi líbí i herecké obsazení, na které tu většina tak nadává. Snad jen Schwarzeneggera tam mohlo být o trochu víc. ()

Pavlo

Retro blbústka s dobrými kostýmami a prostredím so strašnými dialógmi a strašnou dejovou linkou (herecké výkony radšej no-comment). Pobaví, a keď pri tom človek zaspí, o nič nepríde. ()

Sa.sa

Film jsem viděl na VHS kazetě ve sté kopii a byl jsem hotovej. Teď v telce je to mnohem lepší :P Arnold a Brigitte k sobě ladí. A na 34let starej film vážně bez chyb. ()

finkie

K mým nejoblíbenějším a zároveň nejnáročnějším intelektuálním aktivitám patří úvahy nad tématem, zda je blbější Ničitel Conan, nebo tohleto. Po mnoha letech komplikovaného, vpravdě karteziánského přemítání jsem dospěl k prozatímnímu závěru, že Ničitel mě irituje podstatně víc, zároveň je ale také jakýmsi zvráceným způsobem zábavnější. V Rudé Sonji není tolik bizarních a otravných postav (co je jeden malý Kim Čong-un proti tamtomu pojízdnému obludáriu), film není tak trapně kýčový, nablýskaný a pouťový (proti Ničiteli bych tipoval poloviční rozpočet, přitom oba stály stejně), na nervy mně zde tolik neleze ani hudba, která je v Ničiteli objektivně pořád velice dobrá, ale velmi trpí přímým srovnáním s Barbarem, kde jsou tytéž hudební motivy využity "poněkud" lépe. Vůbec Morriconeho OST je asi jediným větším kladem této Soni proletářky, zejména lyrická skladba Kalidor and Sonja se povedla. Jinak je to ovšem bída. Ve filmu se kromě křepčení malého prince a občasné nic moc šermovačky nic extra zajímavého neděje, Arnolda je zde zoufale málo a pokud se už objeví, tak dělá némlich to samé co v Ničiteli (tj. zvedáním těžkých břemen pomáhá sobě a svým společníkům utíkat z vybuchujících paláců; ale aspoň už tolik neukazuje svoje cecíky). Hlavní příběhová linie je tu podivně upozaděná - ke konfrontaci či vlastně jakémukoli setkání se zlou královnou a jejími lidmi dojde až v samotném závěru, do té doby řeší hrdinové jen jakési side questy s nesouvisejícími postavami. Podivná je i vylidněnost Sonjiina světa, vždycky to na mě působilo, jako by filmu chybělo pár desítek herců ve vedlejších rolích a v komparzu. Zejména v okolí královny Gedren, jež vzhledem k deklarovaným ambicím brzy ovládnout celý svět vypadá se svým osmičlenným dvorem jako kandidátka na ústavní léčbu a vzbuzuje téměř až lítost. ()

RoyBatty444

Hlúpe dialógy slabé herecké výkony ale fantasy B-čko ako vyčité. Dobre sa na to pozerá a nevadí ani polistirén a lacné triky. ()

Chicharron

Jako komedie asi dobrý, film se moc nežere, je plný více či méně přiblbých hlášek a vtipů, takže se dá přežít až do konce. Nechci spekulovat o "kráse" drsných hrdinek z fantasy příběhů, které vládly mečem a vyrovnaly se mužům, ale problém Brigitte Nielsen je, že není ani moc "osvalená", vypadá spíše jako vyžilá šlápota a se zrzavým příčeskem působí směsně. Schwarzenegger naopak působí ve filmu více uvolněně, než v Conan The Barbarian, je vidět že získal hereckou sebejistotu a do jisté míry zachraňuje toporný herecký projev Brigitte Nielsen. Film beru jako finále velmi volné trilogie Schwarzeneggerových osmdesátkových fantasy počinů a zkouknul jsem jej spíše kvůli němu. ()

Rudá Sonja našla náhradu za Singera

Rudá Sonja našla náhradu za Singera

23.06.2019

S režisérem Bryanem Singerem (X-Men: Apokalypsa) teď v Hollywoodu nikdo nechce být moc spojován, dohnala jej totiž minulost, a po jeho vyhazovu od Bohemian Rhapsody to s jeho kariérou zkrátka… (více)

Je libo zrzku nebo účes z hadů?

Je libo zrzku nebo účes z hadů?

29.06.2008

Jen předevčírem jsme psali o projektu War of Gods, Tarsemem Singhem režírované fantasy na motivy příběhů o Théseovi (to je ten chlápek, co si kutálel klubko labyrintem na Krétě a zapíchl tam… (více)

Meče, magie... a spousta krve!

Meče, magie... a spousta krve!

02.06.2007

Fantasy byl ještě nedávno žánr, jehož by se žádný hollywoodský producent nedotkl ani v gumových rukavicích. Dnes je situace mnohem radostnější. Ovšem jen v případě, pokud vás baví koukat na další a… (více)

Konkurence pro Van Helsinga

Konkurence pro Van Helsinga