REC 3: Počátek

• Španělsko [REC]³: Génesis (více)

evilmind

Ano, je to úplně jiné než první dva díly - no a co? Úvod ještě koketuje s tradičním found footage, ale odhození kamery někde ve 20. minutě, následované teprve titulkem s názvem filmu, symbolicky naznačuje, že dost bylo rozklepaných záběrů videokamer, teď je u kormidla Paco Plaza, a chce pořádně rozjásanou akční zombie jízdu! Minimálně pro tenhle díl... Svatební zombie nemají chybu, především strejda. Religiozní přístup k nemrtvým je docela originální, a zasloužil by si rozhodně ještě rozvést. A pak je tu parádní love story, láska doslova až za hrob, která vypointuje celý příběh v ambiciozním výbuchu gore. Už se těším na čtyřku a návrat Balaguera. ()

JohnCZ

Zajímalo by mě, proč tohle vlastně vůbec vzniklo. To není [REC], ale obyčejný zombie thrash - navíc obohacený o hromadu nesympatických postav. V rámci kvalitně rozběhnuté série je to ale nepochopitelný krok úplně jiným směrem. ()

Skrk

S [Rec] to má společné jen název. Ruční kameru Genesis ztrácí po dvaceti minutách, kdy se přeorientuje na kameru klasickou, což mi ale nevadilo. Vadila mi utahanost snímku, kdy hodina a 17 minut trvá pomalu jako dvě. Za což z větší části může svatba. Největším minusem [Rec] Genesis je, že se odehrává ve sluníčkovém velkém prostředí a nenabídne žádnou scénu, u které budete strachy bez sebe, ale pouze extrémní gore a nechtěné komediální prvky a špatnými efekty, což u prvního dílu nehrozilo, stačil jeden dům, tma a napětí. Možná to takhle Plaza zamýšlel úmyslně, ale dám zlatého bludišťáka, že ne. ()

villon17

Jednička byla holt zaručeně nejlepší a s každym dalšim dílem to klesá, tak uvidíme, co přinese očekávaná Apokalypsa... Ale nemůžu říct, že bych byla nějak zklamaná, bála jsem se dostatečně, příšery v zrcadle byly perfektní, postava Atúna výborně využitá, knězovo odříkání nadějný, zvratů a napětí plno, jak jsme u Španělů zvyklí, příčina nemoci pro mě dostatečně vysvětlená, rozšíření taky a konec je prostě už jen perličkou na dortu. Ono vůbec celý tomu pomoh ten nápad se svatbou, kde je o to horší, že je zkaženej zrovna tehle den a mrtvý všichni známý a příbuzný. Takhle to vypadá, že tomu neni co vytknout, ale spíš mi vadily takový ty drobnosti, kdy občas bylo vidět, že to je točený pro lidi doma u obrazovek nebo v kině, myslim tim, že to narušovalo takovou tu temnou atmosféru, kdy si připadám, jako bych tam byla a můžu se vžít do postav, no a tyhle vložený záběry, kdy se to autor snaží odlehčit, mi jen připomenou, že vlastně sedim doma a nic mi nehrozí. A to nechci:D. Chci se bát, chci mít naděláno v kalhotech, chci nemoct usnout a řikat si kurňa drát, to mě mrazilo v zádech. Jinak parádní je i písnička v titulcích od Ivána Ferreira Canción de amor y muerte... ()

Hoyt

Tak tohle byl výsměch a ponížení jména REC. Polovina nakažených chodí druhá polovina běhá, trapné gore scény jsou nechtěně vtipné a nejvíc to dodělal ten maskot nebo co to bylo a ženich v brnění a se štítem, to už i na mě bylo trochu moc. ()

corpsy

Od depresií odľahčená tretia časť série ponúka zatiaľ filmársky a teda pre mňa aj divácky najstráviteľnejší diel. Obhajujem aj prechod s found footage na ´´obyčajný´´ formát, ktorý zombie žánru sekne pomerne viac. ()

ConanVJ

Tento díl není návazný na předchozí dva, takže ho můžou sledovat lidi, kteří ještě žádnej REC neviděli. Nakažení neznámým virem (nebo posedlí zlým duchem) tentokráte zaútočí na odlehlý luxusní dům, kde se koná svatební hostina a veselí. Film který je točený jakoby jednou kamerou sleduje osud novomanželů, kteří jsou při útoku nakaženými rozděleni v nastálém zmatku. Živých lidí rychle ubývá. Dům a okolí se hemží krvelačnými zombíky a manžel se vydává shledat svojí milovanou, když jí usliší z reproduktorů. Ta však spolu s dalšími přeživšími musí opustit dosavadní skrýš a manžel jí tak mine..... Tento film nemá takovou atmosféru, jako předchozí dva, zato zde přibyly vtipné scény. Celkově je zde díky velkému počtu hostů větší řezničina a krev teče proudem. Konec filmu mi přijde hodně povedený. Není zde vysvětle původ nakažených jak je psáno ve zdejším obsahu. Mě se filmek líbil a dávám mu 75% :) ()

Astaroth12

Ja som dúfal že tu napíšem, že je to najlepšia hororová trilógia všetkych čias, ale nie je. Táto bizarnosť, ktorá ma viac nasrala ako potešila. Nemám rad filmy natočené jednou kamerou ale v tejto sérii bola nezabudnuteľná, preto nechápem prečo režiser stavil na klasický film. Strašná sračka bez logiky, žiadneho napätia a zo Španielskou M.Jovovich, ktorá ma narozdiel od filmu zaujala. Po tomto filme mam strach ako dopadne REC 4, ale réžie sa chopí Jaume Balagueró tak dúfam, že to bude lepšie. REC1 - Výborný,REC2 - Vynikajúci a REC3 - Vymletí. ()

Marsik

Překvapivě dobrý horor. Čistého času jsme kolem 70 minut a film se rozjíždí přesně v minutě dvacáté. Takže nám té statě moc nezbývá :) Ale i tak v zásadě chválím a určitě se to povedlo více, než REC 1. 69% ()

ledzepfan

No tvl-takové masové nepochopení filmu na základě očekávání stejného/známého RECvzorce(starý barák, roztřesená kamera,absence humoru...), to se jen tak nevidí....REC3 odvážně bourá RECovská pravidla-např. scéna rozkopání ruční kamery a přechod do klasického filmového formátu-a nebojí se nadhledu či nasraných fanoušků... Jasně-kdo je přesvědčený, že série REC by se měla držet stylu 1,2 a neuhnout ani o píď, ten bude zklamaný a nasraný.. Kdo má rád old school série jako Evil Dead, kde je každý díl žánrově někde jinde,nebo blázniviny jako Braindead, ten bude nadšený... Mě to posunutí do komedie, která se tváří zatraceně vážně prostě sedlo a ani po technické stránce tomu nemám moc co vytknout..... Super ()

schizmo

Myslet si, že trojka španělské found footage odpovědi na 80' zombie filmy udrží pomyslnou laťku stejně vysoko jako předešlé dva díly, by bylo stejně bláhové jako si myslet, že je tenhle žánr nevyčerpatelný a donekonečna zábavný. Ruku v ruce nám tak film spadá o několik tříd níž a to z části také díky tomu, že handycam štýl se odehrává jen v prví polovině filmu a dál se nese v duchu nízkorozpočtohého béčka. Další úpadek vidím ve snaze více se vetřít do společnosti klasických zombie masakrů, ale trochu rozpačitý humor bych čekal spíše u edice Return of the living dead, než u poměrně slušně etablované moderní záležitosti. Vrcholem trapnosti budiž odkazy na Grindhouse či Braindead (proč jako???), takže celý film působí jako solidní slátanina. Největším fatálem tak zůstavá fakt, že se to celé odehrává na svatbě, takže jasná cesta, jak přijít o celou rodinu je na světě. Jako jediné plus vidím finální scénu, která je jednoznačným highlightem celého filmu, jelikož v sobě trochu kontrastně míchá velmi dojemný okamžik se zřejmě nejbrutálnější a nejefektivnějším záběrem filmu. ()

maddy

Plaza a Balagueró sa po dvoch vynikajúcich „zombie“ hororoch rozdelili a to, čo som viac menej čakal sa stalo skutočnosťou. Tretí REC je sklamanie. Plaza nikdy nebol (a pravdepodobne ani nebude) nadpriemerný režisér, je to obyčajný rutinér, ktorý točí síce štandardné a po technickej stránke dobre zvládnuté filmy, ale bez jediného nápadu alebo akejkoľvek atmosféry (viď jeho režisérska sólo filmografia). Tretí REC je presne ten typ snímku. Po technickej stránke v podstate bez problémov – masky sú na úrovni, obraz prehľadný, ale oproti predošlým dvom častiam mu chýba takmer všetko to, čo z nich robilo výnimočný horor. O atmosfére a strachu sa tu totiž nedá hovoriť ani omylom. Plaza zahodil takmer všetky postupy predošlých RECov, dokonca vrátane ručnej kamery (aj keď tento nápad viac menej vítam a ako jediný pôsobí sviežo) a servíruje obyčajnú zombie „rezničinu“. To by možno nebol problém, keby film neniesol v titule názov REC, ale iba Génesis. Apropo napriek podtitulu sa o pôvode vírusu vôbec nič nedozvieme, a ...ehm... „príbeh“ sa odohráva viac menej súbežne s predošlými časťami, len na inom mieste. Uznávam, že film ponúka aj pár skvelých „eye-candy“ momentov ako napr. nevesta s motorovou pílou, ale celé dianie na plátne Plaza ubíja zbytočným tlačením na humornú stránku (rytiersky oblek by sa ešte dal viac menej logicky odôvodniť, ale „sponge John“ už pôsobil ako paródia na REC). Navyše vo viacerých častiach dopĺňa dianie nevhodne zvolenou hudbou, čím len podčiarkuje komediálne/parodické vyznenie snímku. V takomto prípade vďakabohu za triezvu ani nie 75 minútovú stopáž (nepočítam záverečné titulky), ktorá sa dá vydržať aj bez väčšej ujmy. CELKOVO: 2,5* (s poriadne odretými ušami, ale predsa... uvažoval som aj nad 2*, ale za vynikajúcu CCTV kamerovú scénu s autobusom a deťmi pridávam bod, z celého filmu išla z nej jedinej atmosféra a strach, navyše v súčasnej dobe sa točia aj oveľa väčšie amatérske zombie somariny). Úpadok série je síce zrejmý (REC = 5*, REC 2 = 4*, REC 3 = 2,5*), ale na štvorku sa napriek tomu teším, Balagueró by mal byť totiž záruka kvality. ()

Zayl

[REC]³ u mě paradoxně vítězí tím, za co je mnohými odsuzován - je úplně jiný než předešlé díly. Paco Plaza dává stop roztřepaným záběrům amatérské kamery, ve 21. minutě se přepne na klasickou formu, a začíná pořádná zombie řežba. Svatební zombies jsou perfektní, hodně se utíká, hysterie je cítit na každém kroku, abychom se v závěru dočkali řinčení motorovky, jak se zařezává do nakažených těl a exploduje v krvavé orgie. Konečně se na to dalo dívat a za mě určitě nejlepší díl. Teď už jen čekat s čím přijde Balagueró. ()

Krissty

Já čekala, že se o viru dozvím konečně něco víc, ale všechno, co jsem se "dozvěděla", jsem v podstatě zjistila už v REC 2. To je první zklamání. Tím dalším je fakt, že to, co dělalo REC tak originálním a autentickým, byla ruční kamera, kterou si hrdinové vše natáčeli sami. Na toto nás autor navnadil v "prologu" a zbytek filmu byl totálně neoriginální a ničím se nelišil od jinýho zombie hloupostí... Škoda... Postavy byly zvláštní (i když nevěsta měla perfektní šaty a s motorovkou jí to seklo!), jejich chování jsem často nepobírala. Ta romantika mi tam moc neseděla a bála jsem se spíše výjimečně. Doufám, že ve čtyřce bude víc lekaček, jinak už nebudu zklamaná, ale vyloženě naštvaná! Veškerou naději vkládám do Balaguera... ()

RasputincZ

Fail. Balagueró u trojky citelně chybí. Jednička byla zjevením, dvojka příjemným ujištěním, že se nejednalo o čirý a nenapodobitelný zázrak a trojka průserem. Plaza s Balaguérem stvořili úžasnou sérii, kterou ted svojí impotencí a neschopností Plaza pohřbívá. Kouzlo série z třetího dílu naprosto vyprchalo(klaustrofobická atmosféra, pomalé stupnování strachu a paniky jednotlivých lehce načrtnutých postav apod.), nastoupil Plazův oplzlý černý humor a relativně dobré gore momenty, které ale horor neutáhnou. Aspon né horor kvalit předchozích dílů REC. Jednu hvězdu za Leticii Doleru a výbornou scénu s Atůnem (jeho palec nahoru mě rozesmál na několik desítek minut) druhou za těch pár obstojných gore scén. Velké zklamání. Pevně doufám, že Balagueró sérii opět vrátí do červených čísel! ()

Korbitch

Paco není pako, Paco je kokot. Tohle byla moje poslední filmová tečka za tímto rádoby umělcem a rozhodně nebudu sám, když tenhle paskvil nebudu považovat za regulérní pokračování Rec. Když se na scéně objevil Don Quijote a Sancho Panza, vzteky mi praskla sklenička s brandy v ruce, čehož jsem si všiml až za pár minut. Místama nevíte, na co čumíte. Jestli to je komedie nebo špatná komedie a to pak nastane průser, když vám docvakne, že jste se ještě ani jednou nelekli a už vůbec se nebojíte. O to víc se zhrozíte, když se mrknete na časomíru a tam je něco přes 40 minut. Za tu dobu pobavil jen strejda a vyděsil kokot, tedy Paco, že někdo, kdo se osobně účastnil natáčení prvních dvou REC, dokáže sám ten třetí totálně posrat, pochcat a poblít. Ten shuriken, co mi ulítl z ruky, jsem nedal ani tak filmu, jako jsem spíš doufal, že zabije kokota, tedy Paca. Průser, hrůza, tragédie. Jen se mi potvrdilo, že Livingvřed je úplnej idiot. ()

cielnyl

S předchozími dvoumi díly to nemá snad nic spolecneho a tak myslim ze nazev REC tu neni moc na místě, když ruční kamerou se film točí asi první čtvrt hodinu. Prostředí je taky uplně jiné a po "domu hrůzy" z předchozích dvou dílů tu není ani vzpomínka. Zato je tu ale hned celé panorama svatby a na ní -snad to jediné co tento s předchozími díly spojuje- spousta zombíků. Obyčejná svatba se tak promění v pořádnou párty na které nechybí ani sv. Jiří ()

LV.Helter

Niesom ten typ človeka, ktorý film hneď odsúdi hneď kvoli nizkému hodnoteniu alebo nedajbože "znasilneniu" klasiky. A i po relativne zlých recenziach som od Rec3 čakal solidný zombie výplach. Ale nie. Plaza sa mohol neviem jak snažíť, keď ten film nemá scénar. Strašne lacný a strášne podpriemerný. Taký scenár by som jedine pochopil v undergrounde alebo nejakých fanušikovských počinoch, ale v jednej z najlepšej zombie sérii? Ani nejak racionálne sa kvalita jednotlivých časti nedá porovnať. Efekty, masky a výprava je kvoli rozpočtu fakt výborna. To je všetko. Úvodna svadobna 20minutovka je naprostá nudná telenovela. Plaza je možno dobrý donašač kafe, ale k filmom má veľmi daleko.30% ()