REC 3: Počátek

• Španělsko [REC]³: Génesis (více)

Morien

Paradoxně po jedničce a dvojce, které jsou pečlivě filmařsky provedené filmy, vypadá trojka jako amatérský spin-off, který se rozhodla natočit parta sice nadšených, ale nepříliš zručných fanoušků. Velké, velké zklamání, byla jsem natěšená na nadpřirozenou hrůzu a dostala jsem jenom červený podvazek. Tedy, kdo čeká šílený horor, dostane vlastně romantický film. Ale jak romantický. ()

TeeAge

|| Scenár: Luiso Berdejo, Paco Plaza | Hudba: Mikel Salas | Produkcia: Julio Fernández | Distribúcia: Magnolia Pictures | Štúdio: Filmax | Rozpočet: 5 miliónov € | Tržby: 10,148,447 $ || Je viac, než neuveriteľné, že tento film režíroval ten istý človek, ako prvý, kultový REC. Zásadná zmena je jasná: Projektu sa nezúčastnil druhý režisér a tiež scenárista Jaume Balagueró, ktorý mal jednoznačne najväčší podiel na úspechoch prvého a druhého dielu. Tento tretí už nemá nič spoločné s predchádzajúcimi, aj keď to zo začiatku ešte vyzeralo celkom nádejne. Kamerový obraz je po necelej pólhodinke opustený, čím to stráca ducha - nehovoriac o nepodarenom pokuse Jacksonovského humoru. Dve hviezdy aj tak, pretože agent soza, zbroj svatých, nevesta s pílou sú predsalen elementy obdivuhodné, na jedno kuknutie určite. ()

sniper18

Je to mierne nadpriemerný komediálne ladený horor, ktorý je už tretím pokračovaním kultu Rec. Má dosť dobrý príbeh o svadbe dvoch zamilovaných ľudí, ktorá sa ale zvrtne v boj o prežitie, keď na miesto konania slávnosti zaútočí množstvo nakazených ľudí zabíjajúcich každého, na koho narazia. Kvôli okolnostiam sa obaja novomanželia nechcene rozdelia, ale urobia všetko preto, aby sa našli a zo situácie dostali. Spracovanie nie je úplne zlé, ale až tak moc mi nesadlo. Kvôli mimoriadne krátkej dĺžke sa tu nudiť určite nedá, ešte úvodná štvrťhodinka venujúca sa svadbe je len povinný úvod, ale dá sa na to pozerať, no potom sa to už rozbehne a stále sa niečo deje, ale nesadol mi ten zvláštny až komický štýl, o ktorom vôbec neviem, čo si mám myslieť. Prišlo mi to, ako keby niekto napísal scenár a postavy pre komédiu, ale časom to prerobil na horor, no vo finálnom produkte bola tá pôvodná komédia stále výrazne cítiť. A na toto som si nezvykol až do konca, buď to malo byť ešte vtipnejšie, aby to bola skutočne plnohodnotná hororová komédia, alebo bežný vážny horor. Toto bol skôr horor s nepríjemnou pachuťou komédie. Ale zase celková schéma o hľadaní sa dvoch rozdelených ľudí, z ktorých každý má svoju skupinu preživších, ktorá sa samozrejme postupne zmenšuje je celkom slušná, viacero situácií je zaujímavých a páči sa mi aj úplný záver. Čo sa týka krvavých scén, tak som celkom spokojný. Nevynikajú výraznejšími nápadmi, ale krvi je dosť a tie jednotlivé úmrtia sú podané dobre, poteší hlavne celá časť s motorovou pílou. Herecké obsadenie je skôr sklamaním, nič nemám proti hlavnej hrdinke, tá je ideálna, ale zvyšok postáv je už skôr prinajlepšom priemerný a niektoré si teda mohli aj odpustiť. Réžia a technická stránka na kultovú jednotku nemajú ani v najmenšom, tu už úplne chýba tá dravosť a všadeprítomné napätie, za čo ale samozrejme môže aj vizuálny štýl, miesto realistickej dynamickej jednotky je už tento film točený klasicky až na pár výnimiek, ako úvod alebo pár skôr bezvýznamných scén. Takže celkovo o sklamaní ani moc hovoriť nemôžem, jednotka je jeden z najlepších hororov vôbec, ale dvojka už s kvalitou išla prudko dole, tá ma nebavila ani trochu a preto aj moje očakávania boli skôr na nižšej úrovni. Rec 3 je prakticky priemerný horor na jedno pozretie, na rozdiel od dvojky ma to neurazilo, ale znovu si to už nepozriem. 58% ()

viperblade

První dva díly této série se mi hodně líbily, a proto jsem se těšil na tuto třetí kapitolu. Věděl jsem, že to bude jiné, už podle prvních trailerů, ale že až tak, to jsem fakt nečekal (a soudě podle hodnocení ani většina ostatních). [REC]³ Génesis je opravdu jiný než předchozí díly, ale to neznamená, že je špatný. Naopak, po většinu času jsem se opravdu královsky bavil a užíval jsem si ten nový přístup (není zde jen ruční kamera, ale i normální, je zde více gore efektů) a upřímně jsem doufal, že konec se ponese v duchu této série a taky že jo. Beru, že film je v některých místech nechtěně komický (rytíř ve zbroji) ale naštěstí se to vždy nějak dorovnalo nějakou dokonalou scénou (nevěsta s motorovkou). Je to zvláštní, ale u tohoto filmu chápu hatery, ale nepřidám se k nim. Už po několikáté to píšu - je to jiné, ale to nutně neznamená špatné! Musíte zkrátka a dobře přijmout fakt, že namísto atmosféry se tento díl spíše soustřeďuje na gore efekty. Díky tomu konci (nechci a nebudu spoilerovat, ale opravdu lahůdka) jsem si definitivně jistý - 90 %. Jsem zvědavý, jak (a jestli) to celé nějak uzavřou v posledním(?) dílu této (pro mě) skvělé série. ()

*CARNIFEX*

Len ťažko horko možno túto časť porovnávať s dvomi predchádzajúcimi. Prvé dve nastavili latku príliš vysoko. Táto sa uberá úplne iným smerom. Nemožno však povedať, že by bola sklamaním aj keď do deju svojich dvoch predchodcov "zapadá" ako pohár Coca Coly k ruskej čajovej súprave Samovar. ALE .. (na záver) Veľa ľudí kritizuje humor, ktorý sa tu sem tam objaví. Ten však mne až tak nevadil, čo sa nedá povedať o tých omšových "kecoch" cez mikrofón, ktoré dávali všetkých zombiekov do stavu "tichého" režimu vášho kradnutého laptopu. Nebyť tejto pre mňa vyrážky na zadku, mohlo byť o jednu hviezdu viac. O "prekliatí" názvu tohoto hororu skvele vysvetlil "ricci.s" Ešte by som sa rád vyjadril k náväznosti na predchádzajúce dve časti. Ste si všetci úplne istý, že ozaj ničím nenadväzuje? Ten kto má túto "momentálne" trilógiu skutočne dobre napozeranú mi dá "možno" za pravdu. Spomeňme si teda ako začala jednotka. Za všetko mohol pes. Nebola náhodou jedna z osôb, ktoré boli na svadbe ako hosť v kontakte s týmto psom? Tá osoba to v úvode filmu povie a určite si spomeniete, že má pohryznutú ruku. V Rec 2 sa dej odobral úplne iným smerom. Nemohla zato len nákaza psa nezmámim vírusom, ale aj samotný diabol. V trojke je jasne dané najavo, že ani tak nejde o "zombiekov" ale o armádu satana vyobrazenú v "ich" podobe. Preto bolo úplne zbytočné ručičku mladej neveste sekať. Jednak jej to na kráse nepridalo, a čo bolo o dosť horšie, neprenášal sa len vírus v krvi, ale aj "časť" duše samotného satana. Ako voľné pokračovanie tejto série, vytvorenej v subžánry zombie pre "zábavu", si Rec: Genesis, nadpriemerné hodnotenie, najmä vďaka množstvu výborných gore scén a pekne spracovaných masiek zaslúži - 70%. ()

PinokKio

Ve trojce jsou všichni k sežrání. Doslova. Jenže člověk se tu všech těch krvavých dobrot brzy přejí, lepší by bylo jen decentně ochutnávat jako v předchozích dílech. ()

JAn

Plaza svým Génesis sérii nijak neprzní, naopak jí udává nový, svěží směr. Změna formátu REC jen prospěla a samotný přechod z found footage do filmové fikce je prostý a maximálně úderný. Génesis se přímo pyšní formální vyšperkovaností, svižným tempem a dynamickou akcí, funkčním černým humorem a doposud nejsympatičtějšími hrdiny, kteří z něj dělají zatím nejlepší díl tetralogie. A to fantastické finále jen podtrhuje mé nadšení. Láska je věčná! Na Balaguerův epilog se teď těším jako nikdy předtím! ()

Wacoslav1

Tady nebyl ještě zmar dovršen to se povedlo až v posledním a nejzbytečnějším díle. Nicméně pokud měli první dva díly ještě aspoň něco málo společného z hororem, tak tohle je čistokrevná parodie. Ano v hororech umím ocenit i špatný zábavný filmy, ale to není příklad tohohle.10% ()

petero

Bolo jasné, že Paco to sám nezvládne tak dobre (kto má napozeranú filmografiu na predošlích snímkoch spolupracujúcich pánov vie čoho je kto schopný) a len zamrzí, že najočakávanejšiu scénku (nevesta s motorovou pílou) ešte aj poriadne skurvý. Po zaujímavom svadobnom úvode, tvorca odhadzuje kameru (a Belaguero ju nemieni ani v najmenšom zdvihnúť) čo mi nevadí ako tie odľahčené situácie, ktoré vôbec nie sú funny (brnenie a už zmienená píla) aby to vylepšil nekompromisný záver ako sa patrí. I tak ostáva nemastný neslaný pocit a la Prometheus (adohráva sa to v tom istom vesmíre ale nakoniec z toho nie je ani to ani ono), no našťastie chuť na ďalšie pokračovanie nezahnal. Ako by aj mohol keď na ňom bude pracovať moj obľúbenec, hahá. ()

Davies182

Totálně úžasný aneb přesně takovouhle svatbu chci mít taky. Akorát o dost lépe natočenou - snad z toho [REC] série neumře... ()

darkrobyk

,,Licenčáku, pomoz mi!!!" Mrsk, křus, švich, čvacht, čvacht, rup, mlask. Příjemné překvapení oproti mizerné dvojce. Film je sice značně nevyvážený (doporučuji přeskočit první půlhodinu - všechno způsobilo psí kousnutí zdánlivě mrtvého čokla na veterině), ale jakmile je rozstřískána ručka (opakuji se, ale každý není Chytilová a móda Parkinsonů začíná být ubíjející), film nabere správné grády. Chvílemi se smějete, na příklad komicky působí hl.hrdina v brnění sv.Jiří ala Návštěvníci, chvílemi si užíváte pěkného gore - s motorovou pilou se prostě pracuje jedna radost! A ten konec! Dvě hvězdy! Tomu říkám lovestory, to je romantika! A ne ty sentimentální trapárny, co nás jimi krmí Prima a spol. Šmik ručička, letí hlavička, podpatkem do očička! Nejlepší hláška: ,,Kurva, děda a jeho zasraný naslouchátko!" Potěšení navíc - song Eloise (původně Barry Ryan 1968, ale verze od Damned taky nemá chybu). ()

Hrabka

Kdyby se to jmenovalo třeba "Wedding of the Dead" a nemělo to nic společnýho s REC, tak by to tady mělo minimálně 60%. Ale nedivím se, že hodnocení je takový jaký je, protože se to prostě s předchozími díly srovnává a srovnávat bude. Tohle pokračování je prostě úplně jiný kafe, neříkám že to je nějak o moc horší (než dvojka), ale je to prostě o dost jiný. A to se lidem nelíbí. Když to ovšem srovnám s ostatními (zombie) horory a nebudu brát tolik v potaz předchozí díly, tak já osobně jsem s tímto filmem vcelku spokojený. Vítám částečný odklon od kameramana jako účastníka děje, protože kdyby to pokračovalo stejně jako úvodních 20 minut, tak bych to asi ani nedokoukal. (To se každýmu kameramanovi, i když je to amatér, tak klepe ruka?) Když opomenu některý fakt až komediální prvky (zbrojnoši) a některý trapácký situace, tak to byl slušnej horůrek s několika velmi povedenýma pasážema a se značným množstvím rozsekaných těl. 60% ()

Madsbender

Sakra práce. Skoro taký prúser ako u druhého Silent Hill. V niektorých ohľadoch dokonca ešte horší. Miestami som nevedel, či sledujem zombie komédiu (otravné kecačky o licenciách, rytierske brnenie, Sponge John) alebo iba priemerný, dosť nelogický horor s oživlými mŕtvolkami. Prvých asi 10 minút veľmi dobrých, a potom sa začína utrpenie. Zombíci sú v trojke po novom vykastrovaný dementi, ktorý sa nevedia rozhodnúť medzi klasickou, a nevyberavou, desivou formou s predchádzajúcich dielov. Ďalej tu máme silné tlačenie na emócie u postáv, o ktoré nemáme strach, resp. nás dokonca vôbec nezaujímajú. Absolútne retardované scény typu vražda strýčka ručným mixérom, rádoby drsné pobehovanie s motorovou pílou... Plaza sa zbláznil. Na druhú stranu, keď si spomeniem na scénu, keď stojí Carla vonku sama v daždi a nevie, či sa niečo neskrýva v tme, alebo takmer brilantný depresívny záver, je bohužiaľ vidieť, že to mohol byť dobrý film. Ale keď už po 15, sorry, 20 minútach upustil aj od found footage formy, ktorá sa stala v tejto sérii už tradíciou a navyše tu skutočne nie je prakticky ani jedna sympatická postava (v prvom a druhom diely toto statočne zastávala reportérka, požiarnik či veliteľ zásahovej jednotky), alebo aspoň zaujímavá (Bishopa z votreleckej ságy nepríjemne pripomínajúci kňaz z dvojky), je to vyslovene na hovno. 40% ()

Pilda17

Rec 3 neukáže nic nového a také nijak neoslní. První dojem byl samozřejmě horší, ten druhý je o něco lepší. Musím uznat, že pár scén je snesitelných, ale oproti předchozím dílům jde o hrstku, která tuto tupou podívanou nemůže zachránit. REC 3 je klišé záležitost a obrovský masakr, který nemá s REC sérií kromě názvu společného nic. Diváka nejvíce zklame odstoupení z Found Footage stylu. Proto by měl jít do filmu s tím, že nejde o Rec 3, ale o typickou zombie podívanou. Pokud bych to bral tak, dal bych 3*, ale jelikož jsem čekal úplně něco jiného a jsem zklamaný a Plaza "zničil" sérii Rec, musím jít s hodnocením dolů.. 4/10 = 40% ()

666teen

Propad z Ligy Mistrů do Divize. Dokumentární styl je pryč, o slibovaném původu viru víme stále prd (vlastně ano, strejdu pokousal pekelný pes!!!) a pokusy o vtípky mi tentokrát nesedly ani zbla. Ale máme tu jedno nóvum. Nakažené zombivce nemusíte likvidovat obvyklou brutální penetrací mozkovny, stačí jim pustit Rádio Vatikán a upadnou do katatonie. Z toho plyne, že jsem průměrný zombie. ()