Chlapec zvaný Kolyma vyrůstá spolu se svými kamarády v komunitě sibiřských zločinců, kteří byli ve 30. letech v dobách Sovětského svazu nuceně přesídleni ze své vlasti do oblasti dnešního Ponděstří. V neutěšeném prostředí podněsterského města Bender se chlapci učí, jak si vydobýt své místo v životě pomocí nožů, bitek a krádeží. Součástí jejich výchovy je i neporušitelný mravní kodex spojující v sobě zločin a křesťanskou etiku lásky k bližnímu. Striktní zásady v sobě zahrnují pohrdání drogami, penězi, přepychem a veškerými autoritami, které omezují lidskou svobodu, hlavně tedy policií a veškerou státní mocí, ale také lásku k dětem či postiženým a uctívání Panny Marie, ikon a zbraní. Životní moudrost chlapcům předává formou působivých příběhů a legend Kolymův dědeček Kuzja (John Malkovich).

Důležitou součástí kultury této komunity je umění tetování a každý člen si nese svůj životní příběh nesmazatelně vytetovaný na vlastním těle. Tatérskému umění se vyučí také Kolyma, čímž si získá důstojné postavení jak ve věznici pro mladistvé tak v komunitě Sibiřanů. Kvůli znásilnění mentálně postižené dívky Xénie (Eleanor Tomlinson), jejíž handicap Sibiřané považují za dar od Boha, se Kolyma na smrt znepřátelí se svým nejlepším kamarádem Gagarinem a aby dodržel kodex, vydá se za pomstou až do víru války v Čečensku. Sibiřská výchova je adaptací stejnojmenné autobiografické knihy Nicolaie Lilina, který skutečně v 80. a 90. letech vyrůstal v komunitě sibiřských zločinců v podněsterském městě Bender, od roku 2003 však žije v Itálii a živí se jako tatér, žurnalista a kulturní pracovník. O svém působení v ruské armádě během čečenské války vypráví Lilin ve své druhé knize nazvané Volný pád. (Iggy)

Extrakritik

Italskej film o ruské mafii nadabovaný angloruštinou,která mi celou dobu trhala uši. No je to takovej podprůměrnej akčňák s Malkovičem. ()

agassi68

Nuž tiež mi prekážala tá ruská angličtina a zopár okopírovaných scén z podobne zameraných filmov. Na druhej strane ma silne fascinovala atmosféra a kult spoločenstva aj keď darebáckeho s pevnými pravidlami. A ja, človek nezávislý, stále neznášajúci autority, som sa prichytil pri myšlienke byť členom Sibírčanov. Ďáďu Kuzju by som bral.. ()

Hapretor

Tento film byl o něčem? Dám dvě za Malkoviče se strašným ruským přízvukem a tu bláznivou holku, ta byla k sežrání. Jinak v mých očích bída jak na Sibiři. ()

animario

"Někdo si život užívá,jiný ne. My s ním bojujeme". Působivý krimi drama z poměrně neznámýho prostředí urkských "čestných zločinců",něco jako Tenkrát na Sibiři (Podněstří nezní tak dobře). O komunitě urkský mafie se bohužel divák až tolik nedozví (prakticky jen z mouder dědy Kuzjy, ty taky patřej k nejpůsobivějším momentům ve filmu). Mládí a kriminální dospívání hl.postav má spád,mezičlánky s Kolymou coby vojákem jsou taky fér,v závěru už je příběh trochu vykonstruovanej a mohl být mnohem silnější než byl (neškodily by i starší,životem protřelejší herci,Gagarin s fousama vypadal jak transsexuální prostitut). Výborná je kamera a výběr lokací (účast Malkoviche a Stormarea coby starých recidív taky potěšila). Na italskou produkci určitě nadprůměrnej snímek. ()

Jaxx84

Sibiřská výchova má charisma i šarm, lyričnost kamery a Malkovich, Stormare s Fedaraviciusem ji dodali i drsnost, syrovost a zdání autentičnosti. Leporelo paralelního vyprávění dětství a dospělosti Kolyma působí překvapivě kompaktně a ač je příběh docela prosťoučký, tak je zároveň atraktivní a zajímavý. V jednoduchosti je prostě síla a upřímně řečeno, kamera zde dělá půl práce. Anglická ruština mi ani nevadila tak moc, jak jsem se obával, ale je fakt, že je vrcholem ironie, když první ruština (Novij Den - Dariana Koumanova) zazní až v závěrečných titulcích. Celkově vzato VELMI příjemné překvapení. 8/10. ()

D.Sleeper

Ano. Kuzjova "rodinná výchova" má něco do sebe. Stejně tak Bowieho "Absolute Beginners", a to i mimo pouťové atrakce. Bohužel, život se netočí jen kolem šťastných chvil, jako na kolotoči... ()

jafuska

Mě nějak tento film vůbec nezaujal, , asi je to tím, že Ruské filmy nejsou moc kvalitní, a také tomu odpovídá tento žánr, možná si ho někdo oblíbí, ale já určitě ne, a to přitom mám ráda, kde se něco děje, ale tady mě přišlo všechno stejný na jedno brdo, a to je moc málo. ()

mojo

převráceně zvráceně neúplné a nedůstojné zpracování jedné výborné biografie. Bohužel nemůžu jinak než srovnávat s knihou, která na rozdíl od filmu obsahuje detailní popis neuvěřitelného kodexu, kterým se tito sibiřští urkové řídili. Převracení skutečností a charakterů postav jsem taky dost dobře nepochopil..Skvělý (jak jinak) Malkovich a špatná, nehodící se angličtina filmu nijak nepřidali...škoda ()

Jadro

John Malkovich ako dedo všetkých dedov. Neuveriteľná "podkožovka". Toľko hlbokých myšlienok neustále vkladaných na palete perfektne prelínaných časových línií. Xénia, Kseňa - je, keď nie najlepšia, tak jedna z najlepšie precítených postáv aké som kedy videl. Tá hravosť, jednoduchosť, rozpačitosť, krehkosť ale aj ráznosť sú veľmi zriedkavé. Ako to dedo všetkých dedov povedal: "Je to požehnanie od Boha". Keď si rozložíte film na detaily, tak zistíte, že napríklad okrem Gagarina nikto slovo blázon na jej osobu nepoužil - vždy keď to bolo na jazyku používa sa "požehnanie od boha". Nedá sa slovne popísať hĺbka všetkých myšlienok, zápletka je len dopnok toho monumentálneho emočného diela.. 99% ()

Raz2

Těžko se mi tenhle film hodnotí samostatně, jelikož jsem se na něj koukal kvůli knížce, kterou jsem četl. Nevyčítám filmu, že si upravil příběh, tak jak to bylo napsáno, by se to těžko filmovalo. Vadilo mi, že pravidla a kultura sibiřských kriminálníků byly ukázány jen povrchně bez vysvětlení do hloubky, že v samotném filmu byly několikrát porušeny a že z Kolymova pobytu ve vězení udělali takovou dovolenou s kamarádama, při které si procvičoval tetovací techniku. Přitom v knížce je věznice pro mladistvé asi nejdrsnější kapitola. K filmu jako takovému, herecké výkony slušné, angličtina teda dost s přízvukem, ale chápu, že to nějsou rodilí mluvčí. Příběh scénarista zpracoval tak, že má hlavu a patu, je tam i celkem silný závěr. Podle mě takový lepší průměr. Každopádně doporučuju přečíst knížku, pár věcí vám pak začně dávat smysl. ()

vito_s

Sibiřská výchova po italsku - co dodat... vykreslení ploché, bohužel i nějaká ta zbytečná filmová vata a věci co v knižní předloze vůbec nebyly (Kolymovu milou dodali, aby tam nechyběla nějaká ta romance, perche no!). Bylo by to na tři hvězdy, za Malkoviche s těžkým ruským přízvukem jedna navíc. ()

sovel

Žádný přehnaný akčňák, žádné přehnané efekty, žádná zvučná jména(no 2 by se našla :D) a hle stejně to jde. Výborný film. Snesl bych i delší stopáž. ()

Privatejoker

Rusko-italská míchanina v anglickém znění. Co to proboha je? Od filmu jsem si bohužel sliboval více. Už první část filmu se zvrhla v neskutečnou blbost, ve které chyběla už jen stará dobrá vepřová hlava Steven Seagal. Od hodnocení 70% jsem si představoval úplně jiný film. ()

tekket

četl jsem knihu dříve, než jsem objevil film a to z něj pro mě zřejmě udělalo naprosto nekoukatelnou záležitost. Totálně překopaný, katastrofální herecký výkony včetně dementně roboticky malkovichovy pseudoruský angličtiny. Pro ty co ještě neviděli, dejte radši knihu. ()