Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

2Pac

Za mna velmi v pohode. Prva polka trochu nudna ale potom sa darcek pekne rozbali a ide jedna cool/sw/dojimava scena za druhou. Slusne ukoncenie serie. ()

Davies182

C3PO králem komedie v nových zase trošku jiných Hvězdných válkách, od kterých jsem možná čekal lepší hektické finále ve stylu např. ST: Do Temnoty... a taky kratší epilog. Jenže zde me výtky končí. Jak totiž píši výše, tohle je u podobně drahých, akčních a pokaždé rádoby osudově epických blockbusterů poprvé, co mě na plátně neiritovaly neustálé gagy - od půlky filmu jsem se už vyloženě těšil, jakou ptákovinu vypustí zlatý robot ze své nevymáchané plechové huby příště. HUMOR je tedy protentokrát to, co mě na posledních SW bavilo nejvíce. A jakkoliv neadekvátně to možná vzhledem k látce zní, ze srdceryvného finále příběhů Rey, Fina, Poea a Rena si odnáším hlavně potrhanou bránici: narozdíl od všetečných haterů ovšem v dobrém slova smyslu! P.S. V IMAXu je před devátým Abramsovým dílem několikaminutová scéna z TENET, která svojí nepopsatelnou živelností zbořila sál, a všichni z ní byli totálně mimo ještě dlouho po úvodním logu LucasFilmu. Pecka. ()

pepo

Nic nerieste, upalujte do kina. Kvoli takymto filmom boli vymyslene. Od prvej chvile maximalne nadupany, zabavny a obcas velmi dojimavy blockbuster. V porovnani s konkurenciou je to absolutna spicka, ALE...okrem ineho sa tu uzatvara najvacsia filmova saga vsetkych cias a ako finale je to nie uplne uspokojive. Namiesto budovania osudoveho konca sa tu zbytocne riesia pripomienky frflosov k minulej casti a na vyvoj postav neostava uplne miesto. Vysledkom je tak sice obrovska spokojnost nad samotnym filmom ale zaroven aj trpka pachut nad iba silne nadpriemernym zakoncenim sagy, ktore malo byt uzasne. Nikdy som zo Star Wars filmu neodchadzal tato sklamany (aj ked rozhodne nie je najhorsi). To ale neznamena, ze to nestrka zvysok blockbusterov v pohode do vrecka. Ale kazdopadne sa tesim na dalsie projekcie, ktore dojmy trochu napravia. 8/10 (a ako obycajny film za desat) ()

Tom_Lachtan odpad!

Bylo nebylo, přišel jsem do kina a na oploutvené tváři jsem měl po celou dobu výraz, který by se dal popsat jen jako naprosto znuděný s občasnými záchvěvy totálního zmaru, neboť tohle není film, tohle je trapná parodie, která nefunguje v ničem, opět se tu dočkáme nefunčních vykradaček (souboj na světelné meče, kde místo Mustafarské lávy ep. III je voda na známém měsíci, jenže je to choreograficky nudné a přestože je Rey naprosto promočená, zkrzeva tenkou, bílou róbu neponikne ni náznak dvorce, což by mohla být alespoň jedna zajímavá věc ve vší té šedi). Naprosto dementní je základní kostra příběhu, kdy se znovu vezeme na vlně víc téhož, co už jsme viděli a veletrapných příběhových zvratů (polo-spoilerově - dýka a vyhlídka na trosky, co se budou postupně bortit a zrovna viditelné z toho jediného místa?!). Ono vůbec vyprávění je zde znásilněné do morku kosti (fuj, to je ale ohavná představa) a to tím, že značnou část scén nelze pochopit bez znalosti vedlejších románů, komiksů a podobných věcí, což by bylo akceptovatelné u naprosto vedlejších záležitostí, nikoliv u příběhových zvratů, které jsou naprosto zásadní (zde již zcela spoilerově - Ne, není to ničí syn, není a nebyl, je to do kurníku klon!!!). Dál se spousta scén ztrácí jen ve změť nefunkčních cameo-rolí (kdykoliv se objeví Lando), nebo pouhého, trapného fan-servisu (medaile). Ale to nejhorší je, že film zcela ignoruje zažité pořádky, naprosto nabourává to, jak funguje síla a oproti tomuto dílu vypadá cokoliv od Palpatina a Yody z předchozích dílů jen jako céčkové hraní na pískovišti pro netalentované jedie. O neexistujícím world buildingu nemluvě. A celkově to nefunguje. Už je to mnoho měsíců, co mi tenhle film zničil víru v SW, kterou mi pak naštěstí vrátil Mandalorian, ale tímto pro mě definitivně po ep, IV existuje jen bývalý rozšířený vesmír, dnes legends, kde knižní série New jedi order je pro mě tím opravdovým pokračováním. Domluvil jsem. ()

Xmilden

Pravděpodobně nejhorší zakončení jakékoliv velké filmové trilogie v historii. Zbytečnost si podává ruku se zoufalostí a bude lepší na tento skrz na skrz vykalkulovaný průšvih bez duše zapomenout a nikdy více se k němu nevracel. Ukázkou toho jak vypadá to když od začátku nemáte jasný plán ani koncept je Císařův návrat. 30% s klidným svědomím. PS: Sledovat další souboj, ve kterém se Kylo zbytečně šermuje s Rey už bych nedal. Ukazuje to jen to jak byla tahle trilogie od začátku zbytečná a nevěrohodná. ()

Arbiter

Je to takhle: nová trilogie je tak zoufale sterilní a průměrná a (neúspěšně!) fanouškům vlezlá, až tak moc po prvních dvou dílech snížila moje očekávání, že jsem naprosto nadšený, že se nitky děje, které JJ v první díle s pomrkáváním rozhodil (a neměl domyšlené, jak ten vůl rád dělá) a RJ v druhém naprosto úspěšně ignoroval, podařilo ve třetím díle jakž takž slepit dohromady. A to je smutný, ne? ___ Příklon k videohernimu vizuálu (kamera) a narativní struktuře mi seděly velmi. ___ IV díl jsem si neoblíbil protože by bez vlastní invence kopíroval sám sebe, ani protože by plnil očekávání mě, fanouška. Nebylo co kopírovat, nebyli žádní fanoušci. Oblíbil jsem si ho mj. pro to vše, co bylo nové - vizuál a obecně estetika, soundtrack, nové zasazení a prolínání žánrů, nové a neznámé zvukové efekty. Chci aby SW zemřely a nebo chci novou trilogii alespoň bez Williamse, J. J. Abramse, o deset tisíc let dříve nebo později, s radikálně přepracovanou estetikou, s radikálně různorodými díly, přístupy a nápady. Pity please? ()

-bad-mad-wolf-

Ve zkratce, Vzestup Skywalkera je z nový trilogie asi nejzábavnější a zároveň nejmíň působivej, protože... STRAŠNEJ fofr, STRAŠNÁ křeč a vlastně vůbec VŠEHO STRAŠNĚ MOC. Díky tomu si skoro nic neužijete a skoro nic nestihnete nějak prožít. Jsou tu desítky a desítky comebacků, flashbacků, nových postav, nových světů, zvratů, náhod, nehod, nových mytologických rekvizit a nepochybuju o tom, že leckteří fajnšmejkři budou enormní množství podnětů dlouho rozebírat. No. Jako proč ne, nenudíte se, všechno je efektně natočený a Williams ve svým pravděpodobně posledním SW soundtracku úžasně završuje legendární štaci. Jenže když devítku srovnam s často proklínanou osmičkou, tak ta měla jinačí trumfy - odvahu a hned několik ikonických scén (úžasně podvratná rozprava Yody s Lukem, finální střetnutí, rozervaný momentky Kylo Rena, Holdin manévr). Tady není nic. Hraje se na jistotu, líbivost a všechny rány jsou čistě povrchový, což bude mít ten důsledek, že se na tenhle film zapomene nejrychlejc ze všech. Megatemnej Palpatine a nová MEGAZBRAŇ (ano, už zase) působí jako Star Wars karikatury. Postavy, kterým doteď zoufale chyběl prostor, mají prostoru ještě míň, protože.. je tu X nových postav, který taky nemaj prostor. Akce je dobrá, ale moc si v ní neporochníte, jelikož každou epickou momentku vzápětí nemilosrdně utne zběsilý tempo filmu. Příběh Rey a Kyla - OK, dobrý. Ono to celkově není rámcově blbý a v každý scéně jsou mraky potenciálu. Jen je škoda, že se tu dost často jde nejistým krokem po jistý cestě, zatímco se divák ochromuje nekonečným smyslovým bombardováním. Všeobecně tenhle film zoufale rezignoval na poslední šanci vybudovat něco pamětihodnějšího - místo toho trochu až trapně láká na návraty legend (Palpatine, Lando), ignoruje nepopulární tahy z nepopulární osmičky (mj. Rose tu jen milosrdně paběrkuje, aby se Finn mohl vrátit k náznakům románku s Rey) a ve finále má pramálo šancí, jelikož si ukousl šílený množství rozháranýho obsahu a dojíždí na nesoudržnost celý trilogie. Závěrem musim nepokrytecky přiznat, že u prvních tří epizod Mandaloriana jsem zažil víc emocí a tetelivě hřejivýho nerdovskýho nadšení, než u celýho Vzestupu Skywalkera... ()

sepp

Nikdy bych nevěřil, že dám něčemu s nálepkou SW jen 1*... leč stalo se... Toto nemělo nikdy vzniknout... Lima naprosto shrnul moje pocity, ale i prožitek v samotném kině. ()

Nevada

Viděla jsem (neodolala jsem), nevěřila jsem (vlastním očím), zaplakala jsem (hořce). Proč? Proč tohle mým milovaným Hvězdným válkám udělali? ()

darkrobyk

Než se velkolepá fantasy sága uzavřela, připomněl nám Abrams, čím vším jsme si za tu dobu prošli. Postavy, místa, scény - dávné zničení Alderaanu, proměnu pašeráka v rebela a hrdinu, Temnou Sílu v pradávných Sithech ukrytou i místo, kde vyrůstal Luke. Bájné světy v hlubinách vesmíru i velkolepé souboje a bojové scény vyniknou jen na velkém plátně. Postavy jsou vesměs mizerné, což mě zamrzelo zejména u Adama Drivera, jelikož jsem v jiných filmech poznal, že jde o velmi dobrého herce. Pokud bych měl vybírat podle charismatu, pak u mne vítězí démonický Richard E. Grant. Ridleová je naopak tuctová herečka bez sympatií, která mne nechala naprosto chladným. A jakmile se ukázala možnost, že by mohla být Republika rozdrcena, držel jsem palce Palpatinovi. Ve skrytu jsem ovšem tušil, že Epizoda 5 se zřejmě konat nebude. Přesto nehudrám, jelikož svým způsobem jsem si předaleké hlubiny vesmíru užil naplno. 3,5* ()

LiVentura

Možná trochu zkratkovité na zakončení veleúspěšné ságy, nicméně mně se zpracování líbilo, hlavně závěr s Palpatinem, american love story momenty nekomentuji a úplný konec blee .! Myslím, že všichni jsou ve výsledku rádi, že je to zakončené.. ale s hlavou vztyčenou. ()

Fiftis

Každý PRAVÝ fanúšik Star Wars sveta musí slintať blahom. Ani ja som síce nedostal ten scenár (vývoj) aký som chcel a očakával, ale to neznamená, že budem hodnotiť ako chuj. Síce nenastal ten plottwist čo som chcel, ale nebudem tu nariekať. Assassin's Creed vojaci (knights of Ren) boli super, ale veľký priestor nemali. Ostala otázka kde sa vzali. Nová postava Zorii Bliss totálna šupa. Normálne naj postava celej snímky. Modlím sa, aby sme ju videli aj v iných Star Wars filmoch alebo seriáloch. Čo sa týka Kyla, nechápem ten postup, ktorý tvorcovia zvolili. Najprv som sa skoro posral, že sa stalo to čo som si želal a potom ku koncu napľuli všetkým do xichtu. To nepochopím proste. Nemôžem viac písať, nechcem spoilerovať. A koniec úplne trápny. Mal to byť vzostup úplne iného Skywalkera. Toho pravého, čo má aj krv samotného Anakina. A nie "adoptovaného". Ten koniec vôbec nepríjmam. Ale je mi to fuk, pretože epizóda X už očividne nebude, kedže všetci tvrdia, že to je ukončenie série o Skywalkeroch. Takže nech je koniec aký chce, už nikdy sa nedočkáme pokračovania a preto ma to nemusí srať. Ešte by som vytkol jednu vec. Kvôli tomu, že umrela Carrie Fisher, museli použiť jej scény s Daisy Ridley a preto mala Rey zase ten blbý účes a biely kostým. A to ma neskutočne mrzí. NESKUTOČNE! Rey vyzerala v Last Jedi sexi a viac dospelejšie v tom tmavšom sivom kostýme a s rozpustenými vlasmi. Každopádne pre mňa je dátum 21.12.2019, kedy sa ukončila séria, ktorá započala v roku 1977 - 12 rokov pred mojím narodením. A želám si jedinú vec. Aby sme sa vždy do konca môjho života dočkali každý jeden rok niečoho zo sveta Star Wars. Či už novej série, alebo seriálov. Či už hraných alebo animovaných, to je jedno. Ešte je totiž veľa postáv, ktoré nemohli povedať posledné slovo. ()

DJ_bart

"Somehow, Palpatine returned." aneb jak zprznit dědictví víc než čtyřicetiletý kultovní ságy během 142 minut. Vzestup Nebesochodce sice není vyloženě špatnej film - co se týká řemesla je to opět poctivě odvedená fušeřina, která šlape jak švýcarský hodinky - v mnoha ohledech až moc hekticky. Jde však o špatný SW film, který si s celou mytologií a fikčním světem vytírá prdel, takže namísto důstojný rozlučky spíš působí jako fan-made film za víc než 270 melounů. Lze tomu totiž vyčítat jak scénáristický amaterismus, tak lazy-writting nejhrubšího zrna, kde jedna nelogická bizarní perla je bizarnější než ta předchozí. Přitom jsem k tomu víc shovívavější a nadržuju tomu víc, než bych reálně měl. Pár highlightů by se sice našlo - např. redemption arc Kylo Rena je neskutečně emočně působivý a novátorské experimentování s force jak z Last Jedi je nehorázně poutavé, ale zde většina superlativ chtě nechtě končí. Nejkvalitnější složkou je tak zas a znova fenomenální hudba Johna Williamse, která tvoří valnou většinu celého zážiku - což přeci jen o něčem svědčí...... Mickey Mouse zkrátka nevěděl, co má sequelová trilogie odvyprávět, čím má být, a jaký je její účel krom toho, aby vyždímala co nejvíc chechtáků z peněženek. ()

Shakers

Od kedy oznámili novú sequelovú trilógiu, tak som nemal s toho dobrý pocit, pretože sa mi páči ako skončila Epizóda VI a navyše mi to prišlo zbytočné. Epizóda VII mi prišla ako zbytočný remake, ktorá okrem stále charizmatického a vtipného pašeráka moc toho neponúkla. Epizóda VIII mi zas prišla ako zbytočná vata, ktorá ma okrem Luka ničím moc nezaujala. No a Epizóda IX priniesla toho toľko, že by som bol rád, ak by s tohto od začiatku Abrams spravil trilógiu. Potešilo ma, že sa znova vrátil na režisérsku stoličku Džej Džej. Jeho výlety po galaxii mi v predošlom diely celkom chýbali. Prekvapilo ma, že sa trošku pritvrdilo, zvážnelo a hneď od začiatku sa Kylo Ren prezentuje ako správny drsňák a prvý krát ním aj ostane. V predošlých dieloch mi tie jeho vážne pohľady a chovanie moc nesedelo, ale tu sa mi celkom ľúbil. Tak isto sa mi ľúbil aj návrat starého známeho Imperatora, jeho scény majú fajn atmosféru, je to pekne Sithské, temné a záhadné a možno aj preto ma tento film bavil s celej novej trilógie najviac. Len škoda, že sa všetko začalo diať až v poslednom filme. Niektoré scény by mohli byť lepšie vysvetlené, iné zas podrobnejšie preskúmané. Keď si to vezmem ako celok tak som sa bavil. J.J. Abrams ponuka znova úchvatnú výpravu, naleštený vizuál, kopec odkazov na pôvodnú trilógiu, zopár cameii, ale predovšetkým dôstojný záver deväť dielnej ságy. Obľúbený soundtrack: Finale. 85% - 4* ()

filmfanouch

Nebudu nikoho urážet dlouhým vysvětlováním fenoménu Star Wars. I člověk, který příběhy z předaleké galaxie nemusí nebo je dokonce nikdy neviděl alespoň má dle mně jisté základní znalosti o to o co jde a o jaký fenomén to jde. George Lucas prostě v 1977 dal světu propracovanou vesmírnou ságu s vypracovaným světem a vypracovanými postavami. Lucas tehdy přepsal dějiny kinematografie a většina lidí dnes dokonce kinematografii rozděluje na dvě zásadní období: Na doby Před a Po Star Wars. Do roku 1983 se původní Hvězdné války dočkali dvou pokračování a George Lucas následně v letech 1999-2005 nabídl světu novou trilogii, která se odehrává před událostmi té původní. A dodneška se vlastně tábory dělí na ty, které prequely uznávají či ne. Lucas však tehdy dal jasně najevo, že rok 2005 je pro celovečerní hrané Star Wars konečným. Lucas ale nakonec ve finále prodal v roce 2012 práva studiu Disney a to krom nových komiksů, knih, her seriálů a novou filmovou odbočku Star Wars Story vyrukovalo především s novou trilogií, která navazuje na události té původní. A letošním rokem do kin dorazil závěr oné trilogie-Epizoda IX, Vzestup Skywalkera sloužící zároveň jako závěr ságy rodu Skywalkerů. A Epizoda IX se prostě nedá hodnotit bez toho aby se člověk pokusil minimálně shrnout celé zákulisí Disney éry, faktům jak byla celá trilogie nalajnovaná a pokusil se v co největší rychlosti zrekonstruovat dojmy z Epizod VII a VIII a následně je srovnat právě s Epizodou IX. Hned na poprvé je nutné dodat, že od začátku neexistoval žádný konkrétní plán na celou trilogii! Už v raných fázích příprav bylo dané, že Epizodu VII zrežíruje J. J. Abrams, Epizodu VIII Rian Johnson a Epizodu IX Colin Trevorrow. Abrams a Johnson nakonec u svých Star Wars projektů zůstali, Trevorrow ale nakonec v září 2017 Epizodu IX opustil. Důvody se liší, pravdou ale je, že režii Epizody IX nakonec získal J. J. Abrams. Abrams má tak ve finále na krku start a závěr nové trilogie, jen onen prostředek měl na starosti Rian Johnson. A Johnson u Epizody VIII přišel s hodně divokými nápady a dějovými zvraty, které Abrams nečekal, o to víc ale veřejně Johnsonovi poděkoval, protože šlo v Abramsových očích o výzvu. Ukazuje to ale, že si skutečně Abrams, Johnson a Trevorrow ze začátku nesedli a společně nedovedli svou Star Wars Sequel Trilogy k dokonalosti. Nic takového nikdy neproběhlo a každý pán to měl mít ve finále pouze ve svých rukách a doufat, že mu ten předtím nevytrhne vítr z plachet (Abramsovi něco takového svým způsobem udělal díky Epizodě VIII právě Johnson). Je ale nutné zmínit fakt, že Trevorrow je nakonec u Epizody IX uveden jako spoluautor příběhu. Sám Trevorrow ale prohlásil, že v jeho verzi příběhu rozhodně chyběla jakákoliv účast Palpatinea. To byl totiž ve finále Abramsův nápad, který přišel krátce po premiéře Epizody VIII a je tak těžké říci do jak velké míry byl příběh vymyšlen Trevorrowem a jeho kolegou Derekem Connollym využit při realizaci Abramsovy výsledné Epizody IX. Před tím než se ale dostaneme k řešení kvalit Epizody IX si prostě dovolím rychle shrnout právě ony předchozí dvě části Sequel Trilogy a tak trochu se je pokusím obhájit a vysvětlit proč jsou za mně nejenom parádní ale i nejlepší příspěvky ze světa Star Wars! Proti originální trilogii se nedá říct téměř žádné zrnko popela a i prequely mám ve velké oblibě (viděl jsem je jako první a proto je dost možná bráním kde můžu i po letech), na Sequel Trilogy mám ale především rád fakt, že jde o tvorbu dvou tvůrců, kteří na původních Star Wars vyrůstali a nyní dostali možnost si se svým oblíbeným světem hrát. Abrams byl společně s Christopherem Nolanem a Matthewem Vaughnem jedním z nejžádanějších tvůrců od fanoušků Star Wars a dává to smysl, protože Abrams byl už v roce 2013 známý jako člověk, který stál za peckovým seriálem Ztraceni, natočil Mission: Impossible 3 a dokázal dát Star Treku novou krev a dostat k této značce lidi jako já- lidi, které Star Trek do té doby nezajímal. A je nutno zmínit, že to Abrams opravdu neměl jednoduché, protože měl Abrams po 32 letech znovu otevřít příběh staré party. Po 10 letech měl znovu odstartovat Star Wars. Bylo jasné, že bude pod ostrým dohledem diváků a bude hodně snadné si diváky znepřátelit. Abrams to věděl a už tehdy se studiem Disney na tohle téma vedl řeči. A proto mi především dnes přijdou vtipné výtky o tom, že jede Epizoda VII příliš na jistotu nostalgie. Jenomže v tom má Epizoda VII své kouzlo a já se kvůli tomu ocitám v nepopulární pozici a pořád beru Epizodu VII jako nejlepší epizodu! Epizoda VII je uctivý odkaz původní trilogii, který zároveň za mně parádně odstartoval éru novou a představil skutečně postavy se kterými jsem chtěl celou novou trilogii trávit. Abrams se dokázal skvěle postarat o postavy staré (Han, Chewbacca, Leia.....) a zároveň představit plno nových postav se kterými jsem chtěl opravdu trávit více času- Poe Dameron, Finn, Rey ale především Kylo Ren. Kylo Ren byl pro mně už od Epizody VII nejzajímavější a nejlepší postavou nové trilogie a hned prozradím, že si za tímhle stojím i po závěru Epizody IX k čemuž se dostanu za chvíli. Odmítám primitivní výroky o tom, že je Epizoda VII pouhým bezduchým remakem Epizody IV. Odmítám primitivní rozebírání o tom, že je postava Rey Mary Sue jednoduše proto, že nejen Epizoda IX na tohle téma proč a jak dává oficiálně smysl ale proto, že Rey je Mary Sue asi tak jako Luke v Epizodě IV nebo Anakin v Epizodě I. A především není po čas celé sequel trilogie stoprocentně bezchybná a především žila na planetě Jakku na které je vidět, že pro dospívající dívku nešlo o úplně ideální prostředí. Epizodě VII se dá úplně v pořádku odpustit fakt, že jde o epizodu rozjezdovou a v rámci rozjezdové epizody na úrovni Nové naděje nebo Skryté Hrozby Síla probouzí funguje. A vyčítat tomu věci jako, že je tam Luke Skywalker minutu nebo R2-D2 půl sekundy je ve finále opravdu spíše úsměvné. Epizodě VII se dá ve finále snad fakt vyčíst jen fakt, že se nesnažila primárně šokovat a snažila především prostě ukázat, že jsou Star Wars v dobrých rukách a vyšlo jí to náramně. O Epizodě VII bych se vlastně rád vykecával ještě dlouho, chtělo by to ale už jít dál..... U Epizody VIII platí fakt, že zatímco u VII vyčítali většinou diváci Abramsovi, že jel příliš na jistotu a nezkoušel přidat do Star Wars zase tak něco výrazně nového, Rianu Johnsonovi u Epizody VIII naopak vyčítali, že je Epizoda VIII jiná! Ano, Poslední z Jediů se opravdu vydal směry, kterými to žádný předchozí Star Wars film nezkusil! Rian Johnson postavil film na dvou větách, které ve filmu zaznějí: ´´ This is not gonna go the way you think´´ a ´´Let The Past Die´´. Epizoda VIII je film, který se opravdu snaží ukázat, že nic není černobílé. Není jen temná strana a světlá strana. Nejlepší nová postava Epizody VIII DJ v podání Benicia del Tora dokonale ztělesnila onu dosud spíše nepředstavenou stranu barikády, tedy tu stranu, která nepatří ani k jedné odbočce. V historii Skywalker ságy už mnoho postav přešlo ze světlé strany na temnou a zase zpátky a naopak, tady se ale skutečně ukazuje, že někdo prostě spor mezi světlou a temnou stranou síly bere jen a pouze jako byznys. Zároveň zde Johnson tak trochu pozměnil fungování a pohled na Sílu. Dal Lukea do polohy, která logicky nesedla každému, protože po závěru Návratu Jediho by všichni nejradši viděli Lukea jako neporazitelného Bad Ass Moterfuckera, který vycvičí nový řád Jedi a neublíží mu ani střela z Hvězdy smrti. Jenže Johnson na tyhle mokrý sny fandů celkově kašle! Johnson se především snaží dát postavě Lukea smysl a udělat ho tak trochu netypickým mentorem pro Rey a případně mu dodat jistou formu vykoupení. Snaží se tu propracovat vztah Rey a Kylo Rena, Rena dostat do jiné fáze než v Epizodě VII, z jeho psychologického rozpolcení a zesměšnění po porážce ve finále Epizody VII. Mám teorii, že kdyby Abrams ve finále režíroval celou trilogii a náhodou použil nějaké Johnsonovy motivy, nechal by si je Abrams spíše až do závěru. Minimálně jeden zvrat v Epizodě VIII by divák opravdu čekal až v Epizodě IX a potěší, že se Johnson pokouší diváka funkčně šokovat a šlo mu to. Dá se zmínit fakt, že tohle není klasický Star Wars ani náhodou a někdo to bere jako výtku, to už ale záleží na tom jestli chce divák od Star Wars spíše závan nostalgie nebo chce nějaký svěží vítr do plachet. Divákům totiž očividně dle reakcí nesedne ani jedna poloha a obávám se, že minimálně podle prvních reakcí se na tom nic nezmění ani u Epizody IX. Čímž se oslím můstkem konečně dostáváme k Vzestupu Skywalkera! Dle očekávání má Vzestup Skywalkera pochopitelně blíž k Síle se probouzí než k Poslednímu z Jediů. Abrams se spíše drží zajetých pořádků a nepokouší se nějak na rozdíl od Johnsona sílu redefinovat a jeho nápady z Epizody VIII spíše ignoruje. Abrams ale pořád hraje s balíčkem, který Johnson rozehrál a na události Posledního z Jediů navazuje a nepokouší se je (díkybohu) nějak ignorovat. Na Vzestupu Skywalkera je ale pozitivní fakt, že zatím co mezi Epizodami VII a VIII uteklo pár hodin/dní, tak Epizody VIII a IX od sebe drží rok. To znamená, že každá postava měla od té doby šanci na nějaký vývoj, šanci upevnit svoje vztahy a celkově měl Odboj čas na to se po velkých ztrátách v závěru Epizody VIII trochu dát dohromady. Finn a Poe prostě upevnili svoje přátelství, Leia se furt snaží držet Odboj na nohách především proto, že jde o to poslední co jí vlastně zbylo, Rey se snaží zlepšit v umění Jediů a Kylo Ren mezitím chce upevnit svojí moc, definitivně v sobě zapudit Bena Sola a zničit kohokoliv a cokoliv co by mohlo jeho moc ohrozit. A i dokonce C-3PO má v Epizodě IX nosnou linku. A je pravda, že zbytek jako R2-D2, Chewbacca nebo Rose ve finále nemají tolik prostoru, minimálně na onu zmíněnou důležitou pětici postav film důraz bere a to velmi funkčně. Především co se týče Leiy když člověk zváží fakt, že po smrti Carrie Fisher byl její herecký výkon složen z archivních záběrů. Abrams se ale s odkazem Carrie Fisher porval náramně a zasloužil se o to, že se závěr Skywalker ságy neobejde bez své princezny a za to mu může člověk jen děkovat. Abrams stojí za scénářem s pomocí Chrise Terria (držitel Oscara za scénář k Argu) a námět tu nemůžu zmiňovat, protože ho trailer nevyzrazuje a nedá se celkově bez drobností pořádně vysvětlit. Abrams a Terrio ale dokázali vymyslet jasně daný příběh od A do Z, který má čas na spoustu věcí a dokáže napnout, bavit či dojmout. Především jeden zásadní zvrat dodává jedné z důležitých postav této trilogie úplně nový úhel pohledu a jsem skutečně rád, že ze všech těch možností se přece jen dal Abrams touhle cestou. A i když jsem byl člověk, který návrat Palpatinea úplně neschvaloval, musím ve finále uznat, že to nebyl vůbec ak špatný nápad. Palpatine je pořád největší zlo celé ságy a dává smysl, že se bez něj závěr ságy neobejde. Abrams navíc dodá jasné vysvětlení toho proč se to bez Palpatinea neobejde a ve finále jsem vlastně rád, že jsem tohohle grázla po letech viděl i když jsem ho nikdy dvakrát nemusel. Ian McDiarmid je pořád super a návrat do své nejslavnější role si užívá. Billy Dee Williams si stejně dokáže za pár minut užít návrat do role Landa Calrissiana. Je to pořád ten starý Lando, kterého možná stáří dohnalo až k chůzi o holi, v duši je to ale stále ten ukecaný a horkokrevný Lando, který ve Vzestupu Skywalkera nakonec sehraje velmi důležitou roli. A jsem rád, že se Williams na stará kolena přece jen vrátil. Hvězdou celé trilogie je ale pořád Adam Driver. Jeden z nejtalentovanějších herců této generace opět hraje nejkomplexnější postavu celé trilogie a Kylo Ren se opět dostává do dilematu jestli je v něm temnota opravdu čistá nebo jestli je pravda, že tam furt někde je Ben Solo. Pořád ho honí výčitky z vraždy svého otce, pořád si není jistý co vlastně chce, zároveň si ale stojí za tím, že chce moc a především Rey po svém boku. Především v druhé polovině se Kyleův charakter opět útočí úplně jiným nečekaným směrem a Adam Driver je u mě herecký bůh, kterého musí být v Hollywoodu co nejvíc to jde. Kylo Ren je ve finále skutečně jedna z mých nejoblíbenějších postav této dekády a pokud někdo dostane nápad, že by s touto postavou mohl dále pracovat tak nebudu proti, protože Adama Drivera v téhle roli nebudu mít nikdy dost. Zároveň si dovolím tvrdit, že má zatím Daisy Ridley největší příležitost v rámci Star Wars hrát a využívá toho co to jde. Ridley tu podává nejlepší výkon v rámci trilogie a neříkám by proto, že by to minule a předminule nestalo za to. Jen říkám, že tentokrát to stojí opravdu za to a vzpomenu si minimálně na dvě scény, které Ridley naprosto božsky uhrála. A neskutečně si toho od ní cením. John Boyega AKA Finn paradoxně nedostává tolik příležitosti, rozhodně je ale pořád fajn hrdina a celou dobu mu divák přeje říct ona osudná slova na které ve finále nikdy nedojde, divákovi je ale celou dobu jasné co se Finnovi v hlavě děje a přeje mu aby sebral odvahu. Scénář jinak opravdu pracuje s tím, že byl Finn kdysi stormtrooper a nejedná se tak o pouhou splachovací backstory pouze pro služby Epizody VII. O Poeu Damerenovi v podání Oscara Isaaca se zase člověk dozví pár zajímavých věcí, Isaac je ale především pořád sympatický. Především je ale Vzestup Skywaklera zase vizuální bomba a J. J. Abrams zde využívá ještě větší trademarky než posledně- Light Frames jsou zpátky v plné síle! Pro Light Frames v Abramsových filmech mám slabost a dá je J.J. využívá zase jednou parádně. Především ale klasicky platí, že Abrams dodává velkolepé dobrodružství, které nesešlápne z plynu a jede non-stop. Abrams opravdu dokáže balancovat několik důležitých prvků (akce, humor, emoce) a především opravdu dokáže jistým způsobem zakončit velmi povedeně všech 9 filmů Skywalker ságy! Abramsovi se dle slibů povedlo Epizodu IX propojit se všemi předchozímí díly, rozhodně to ale neznamená cameo za cameem a ani easter egg za easter eggem, který by se cpali před oči. Abrams ale využívá funkční prvky z originální trilogie, částečně i funkční prvky z prequelů a ve finále funkční prvky z Epizody VII a minimálně v pár případech i u Epizody VIII. ´´Automobilová´´ honička na Pasaaně je skvělá. Přehledná, geniálně natočená (doporučuji jak nikdy předtím dohledat behind the scenes videa) a především se v ní klade důraz na v aktuální situaci důležité věci. Díky tempu kdy se furt něco děje se jinak po celou dobu neklesá a honička na Pasaaně je jen špičkou ledovce geniálních akčních sekvencí. A John Williams ve svých 87 letech jede jako bůh a skládá hudbu tak jako už dnes nikdo. Poslední Williamsův hudební příspěvek do největší sci-fi ságy všech dob nezaostává za těmi předchozími a krom ikonických motivů z filmů předchozích Williams nezapomíná ani na nové parádní motivy. Je to génius! Vzestup Skywalkera ale dokáže i solidně dojmout a minimálně na mně to zabralo čtyřikrát. Naposledy právě u konce filmu/začátku závěrečných titulků a uvědomění si faktu, že je skutečně konec Skywalker ságy. Star Wars pro mně hodně znamenají a do jisté míry ovlivnili fakt proč mám tak silný vztah k filmům a byl bych nerad kdybych si někdo skutečně myslel, že dávám plný počet jen z principu (Star Wars Holiday Special je odpad!, Filmy s Ewoky trochu menší). Vzestup Skywalkera je za mně totiž skutečným parádním řemeslem u kterého mě mrzí, že ve finále dost možná diváky rozdělí diváky ještě více než Epizody VII a VIII. Ve finále mi to ale nebude vadit tak moc, protože i když mám Epizodu IX aktuálně skutečně rád a nemůžu se dočkat dalších projekcí, tak i přes fakt, že jde aktuálně za mně o 3. nejlepší Star Wars film (Ano, po Epizodách VII a VIII) jde o nejslabší článek trilogie. A do jisté míry za tohle prostě nemůže Abrams ale celkový fakt, že si nikdo skutečně nesedl a nenalajnoval trilogii. Ve finále jsou všechny tři poslední příspěvky do Skywalker ságy za mně parádní, je ale pravda, že možná zde měl figurovat někdo kdo měl ze začátku dát věci do pořádku, dát si pozor na zodpovězení všech otázek a případně si dát pozor na to aby neutekli zajímavé pasáže (úvodní text Epizody IX začíná větou, která mohla být strašně atmosférickou scénou). Zároveň má za mně Vzestup Skywalkera o trochu skutečně horší tempo než Síla se probouzí a Poslední z Jediů a jen proto se nebudu na druhou projekci hnát hned den po první projekci. Ale chci to vidět znova, protože to je prostě pecka! Zlatý střed mezi tím jak udělat něco mezi původními a novými Star Wars. Film co sype nostalgii a zároveň chce být svůj a jde mu to. Epizoda IX završuje ságu Skywalkerů důstojně a jsem rád, že jako závěr trilogie ten film funguje i přesto, že to kvůli nenalajnování nebyl těžký úkol. Za mně rozhodně lepší zakončení Star Wars trilogie než Návrat Jediho i Pomsta Sithů a rozhodně potvrzení toho, že mám Sequel Trilogy Star Wars nejradši. Jsem ale ve finále rád, že si teď na 3 roky dáme od Star Wars pauzu (kterou ale proloží všechny ty seriály na Disney+), protože po Vzestupu Skywalkera to chce menší pauzu a především pořádnou přípravu od Disneyho a Lucasfilmu na nový start. Vzestup Skywalkera není nejlepší film roku, není to nejlepší Star Wars film a není to ani náhodou nejlepší díl sequel trilogie, je to ale parádní tečka nejen za Skywalekr ságou a tímhle rokem ale i za celou dekádou. The Force Is Strong With This One. Always! Viděno v kině: 2x () (méně) (více)

lamps

Je asi smutné, že Epizoda IX funguje přeci jen lépe jako samostatný film nežli jako vyvrcholení přesahujícího (a to sakra hodně) příběhu. S přístupem hlavounů u Disneyho to však bylo prostě nevyhnutelné - sedmička rozjela dost chabý recyklát, jenž ve stylu původní trilogie pouze představil potenciálně nosný konflikt dvou záhadně spřízněných aktérů, osmička v rukou jiného a sebevědomého filmaře působivě a neočekávaně načrtnuté motivy rozvíjela a některé odvážně uzavřela, ale zvýšené kritické ohlasy fanoušků z kategorie popkornového stáda ovcí vedly k návratu původního režiséra, který čelil skutečně nezvratné prohře, jelikož se ze strachu zamítlo pokračovat v nastoleném dějovém a vypravěčském módu Posledního z Jediů. Na úkor rozvíjení příběhu postav se musel násilně vrátit dávno zapadlý záporák, jenž se stává tou v podstatě jedinou hybnou silou, která vede postavy po šachovnici. A tím už se dostávám k tomu, co mi na tomhle filmu vadilo nejvíce - nebylo to nakonec to, co se vlastně stalo, ale jak se to stalo a jakými cestami toho bylo dosaženo. Princip náhody a Deux Ex Machina v permanenci, pochybná rozhodnutí postav, která mají příběh jen urychlit a usměrnit vynucenou trasou, kopírování zažitých postupů SW, kvůli čemuž je finále hrozně motivačně rozhárané a slibně budovaný vztah Rey a Kylo Rena nezvládá plnohodnotně a emocionálně vygradovat... A přitom jsem ten staronový vynucený cliffhanger dokázal přijmout a naladit se na rychlou dobrodružnou notu a ve finále mě vyústění neiritovalo. Bohužel se k němu dospělo moc překotně a v důsledku zahazování nežádoucích motivů vyčnívá z filmu zase nejvíce ten ohraný koncept zoufalého odboje, tentokráte však s odfláklým záporákem a zoufale vycucanými zásahy z nepromyšlené fabule. Alespoň že vypůjčením závěrečné hlášky před likvidací nepřítele z Avengers: Endgame si Disney přiznalo, že Vzestup Skywalkera spíše rozšířil jejich filmové hračkářství, než aby kompetentně završil nejpopulárnější filmovou ságu. Slabé 3* z úcty k původním a definitivně přežitým postavám a k Johnu Williamsovi a za konečné sympatie k linii Rey a Kyla. ()

JohnnyD

50% Definitívny diel najslávnejšej ságy všetkých čias sa miesto zavŕšenia epického príbehu venuje vytváraniu novej reality a vysvetľovaniu toho, že nič z predošlého filmu neplatí. Bezprecedentne podlieza skalnému jadru fanúšikov a pôsobí ako sfilmovaný dvojhodinový monológ 40-ročného fanboya o svojom námete na novú trilógiu: opakujúcu staré motívy, staré zvraty, všetko, čo sme videli už pred viac ako tridsiatimi rokmi, akurát v pompéznom modernom vizuále. V úvode má divák ešte nádej, že to len Abrams doháňa resty z dôvodu ignorácie osmičky (a krkolomne do toho lepí nepoužité scény s Carrie Fisher). Lenže to zbesilé tempo striedajúcich sa kratučkých scén, preletov z planéty k planéte, od jednej skupiny postáv k druhej, často bez iného zmyslu ako, že to takto chce scenárista, skončí až záverečnými titulkami. Celý film je zložený z ultra krátkych scén (pasáže na niektorých planétach trvajú doslova len zopár sekúnd), ktoré sú prepájané účelovými zvratmi a úsečnými expozičnými dialógmi. Je to jedna veľká naháňačka za MacGuffinmi poukladanými tak, aby došlo ku „cool“ scénam, ktoré si tvorcovia vysnívali. A aby odpovedali na otázky, na ktoré sa ani nikto nepýtal. Množstvo zvratov, dejových línií a zmien prostredia pôsobí dojmom, že Abrams nesfilmoval scenár ale prvý nástrel toho, ako by mal film vyzerať – dávno predtým, než scenáristi usporiadajú motívy a scény, vyhladia účelovosť a dajú filmu nejaký koncept. Čo nemusí byť ďaleko od pravdy. Problémom tak nie sú ani tak jednotlivé elementy či zvraty, ako skôr ich nedotiahnutie a povrchné spracovanie. The Rise of Skywalker nie je poctivo vybudovaným vyvrcholením ságy ako Avengers: Endgame. Je to kolosálne zlyhanie snahy o damage control značky. Kým prequelová sága navždy ostane nedokonalou autorskou víziou s (výraznými) chybami, nová trilógia bude vnútorne nesúrodým sledom troch filmov, ktoré nielenže významne protirečia ostatným dielom, ale nedávajú zmysel ani ako samostatná trilógia. Viac: https://dennikn.sk/blog/1693233/star-wars-ako-si-mala-skupina-fanusikov-sprivatizovala-najvacsiu-sagu-kinematografie ()

Nin

Suverénně nejhorší díl nové trilogie. Ale vím, že se názory na ni dost různí. Pro mě je Force Awakens skoro dokonalá, nejen nostalgická jízda. Last Jedi zkusil něco nového, což mi dost sedělo, ale zároveň mi to nepřipadalo na druhé zhlídnutí až tak zábavný. Závěrečný díl Rise of Skywalker je především nudný. Má hrozně obyčejný děj, kde parta postav lítá z jednoho koutu galaxie na druhý, aby brali různé artefakty, a z nějakého důvodu už ty postavy nemají takový šmrc a nic moc zajímavýho nedělají ani neříkají. Občas je to až trapné, když se tam třeba představí dvě nové ženské postavy, které vypadají cool, ale nakonec se z nich velice rychle jen stane křoví, co obdivně zírá na své mužské protějšky. Ten film má určitě své momenty, například finále a především úplný začátek mi připadal dost působivý. Hodně taky funguje roztomilost u robotů a mimozemšťanů. Na druhou stranu se tu kromě nezajímavého děje objevují taky WTF momenty. Jak jsem říkal, se zvraty v Last Jedi jsem byl spokojený nebo mi nevadily, ale tohle už bylo příliš i na mě. Poprvé jsem se u nových Star Wars cítil trapně. Celý Rise of Skywalker působí prostě hrozně obyčejně a nevyrovnaně. Kouzlo zmizelo... (6/10). ()

sheen

Opět další nablýskaná recyklace a copy paste předešlé trilogie, rozuměj původní trilogie, neochota přijít s něčím svým a originálním. Tato trilogie víceméně vymazala to co se budovalo přes 30 let, gratulace. [IMAX 3D] ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)