Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

boshke

Vysvětlí mi někdo, proč je Abrams všemi vzývaný a uznávaný režisér vizionář? Z celých šesti jeho vizionářských filmů jsem viděl čtyři, ze kterých si odnáší v průměru dvě a čtvrt vizionářské hvězdičky na film. Klidně mi napiště zprávu, fakt bych to rád věděl... Děs běs, celé skoro dvě a půl hodiny se odehrávají v šestnácti hodinách reálného času, jestli si to správně pamatuju. Ta nová trilogie nemá absolutně žádnou koncepci. K čemu návrat Palpatina? Nebylo ho už v šesti epizodách dost? Je fakt tak složité vytvořit (nového) doopravdického záporáka? A jeho master plan s Final Order, Exegolem a deseti tisíci trilionymiliony miliardami vesmírných lodí, give me a break... 40% ()

AllShallFall

To jsou zase kecy tady :D Všichni ti rádoby odborníci na mega filmy se tu vyblili ze svých hoven. Drtivá většina se úplně chvěla na to, aby mohla dát ten záporný komentář, protože ještě doteď se nemohli smířit tím, že je nová trilogie a ještě k tomu od Disneyho. Tak jako kritizovali kdysi Lucase za episody I-III, tak teď krituzují Disney za episody VII-IX. Film nejen že byl úplně obří vizuální podívanou. V tom J.J. Abrams nezklamal. Dokázal Star Trek zvednout, poté oživil duch Star Wars. Od začátku film provázela temná atmosféra a Síla. Nepocítil jsem ani vteřinu nudy, spíše maximálního napětí. Pro mě toto rozuzlení všeho bylo dobré. Ano, pravda. Mohlo to být lepší. Ale také to mohlo být klidně i horší. Sám bych osobně viděl některé scény jinak a dozvěděl se více. Jako například jak byl stvořen Snoke a jak Palpatine a jak Snoka ovládal? Nebo že Ben solo svržen do propasti Palpatinem měl být prostě mrtvý a nevylézat ven. Pomsta poslednímu Skywalkerovi. Palpatine měl vytáhnout světelný meč a hravě Rey porazit, jako skutečný nejsilnější a nejtemnější lord. Mohla být nějaká bitka, jako tehdy s Yodou. A až pak se měly zjevit duchové Jediů a pomoct Rey. Stejně tak jako měli zemřít bez debat někteří lidé, aby ten závěr byl fakt masakr. Ale co už. Je to takhle. Každá trilogie SW přinesla svůj příběh, své hrdiny, své efekty, svůj věk. Všechno se vyvíjí a posouvá. Jenže to mnozí nechápou. Neustále lpí na starých věcech a hledají jen drobnosti a následně záminky. Možná to pro mnoho lidí může být nejhorší film ze všech SW, ale rozhodně to není žádný odpad, jak to tu mnozí píší. K závěru bych ještě chtěl dodat. Před časem, než Lucas prodal filmy Disneymu, vycházeli knížky a komiksy, kde se císař Palpatine vrátil dokonce 2x a dokonce jako klon. Nehledě na to, že zde byl použit materiál, který byl natočen původně na Episodu VII, byl vystižen a teď kvůli smrti Carrie Fisher byl použit sem. Takže nápad o klonu Palpatina tu už byl od samého začátku. Episoda IX nabízí prakticky to samé, co bylo v knihách, jen v jiném kabátku. Stejně tak jako v komiksech Star Wars Legacy, existuje postava, co by vnuk Luka Skywalkera, Cade, který přešel k temné straně. Teď tu máme Bena Sola. Je to zkrátka opět obdoba, jelikož si Disney udělal věci podle sebe. Takhle bych mohl pokračovat dále, jako například podobnost mezi příběhem Star Wars: Force Unleashed a Star Wars Rebels. Mnoho fanoušků bylo s tehdejšími příběhy, které schválil sám Lucas, spokojení. A dnes, když to máme ve filmech, sice malinko změněné, si budeme stěžovat, jaký to není odpad. Nerozumím absolutně chápaní některých lidí. Nebylo to nejlepší, ale bylo to dobré. ()

Spinosaurus odpad!

Vy zkorumpovaní recenzenti! Jen tomu dávejte vysoká hodnocení podle notiček filmových distributorů. Pravdu ale tentokrát neumlčíte! Modrá zóna tě očekává, Star Wars. // Rian Johnson v Last Jedi naplival fanouškům Star Wars do obličeje. Vysvětlil to tak, že jeho film je v něčem nový, inovativní. Ani v jednom neměl pravdu, protože se jednalo o stejnou, ne-li ještě větší vykrádačku původních filmů a marketingově-politickou propagandu. To vše zabaleno v hávu scénáristického neumětelství. Za této situace tak bylo téměř nemožné natočit horší film. O to větší byl pro mě šok, že ono to opravdu horší JE! Předchozí film byl sice ve všech směrech špatný, ale byl tam cítit nějaký záměr režiséra, byť byl zrůdný. Tady už nezbylo vůbec nic, vlastně bych na první dobrou ani nepoznal, že to točil Jar Jar Abrams, kterého jsem ještě donedávna považoval za kvalitního režiséra. Ale to skončilo. Tvůrci se snažili tak zavděčit fanouškům, že opravdu vyhodili na stůl všechny žolíky z rukávu. Bohužel si neuvědomili, že jejich ALL IN nemá žádnou reálnou hodnotu, protože zkáza světa Star Wars už byla předchozím dílem dokonána. Scénář, jeho logika a celkové příběhové ukotvení je v tomto filmu tak hloupé a absurdní, že tentokrát to bez spoilerů nepůjde. // MRTVÝ PROMLUVIL! 😀 Kdesi v nejchladnějším místě vesmíru postavil přeživší/naklonovaný/whatever Palpatine za 20 let asi 10 000 armádu hvězdných křižníků (ty však stojí na místě a nemohou se pohnout). Základní kotva příběhu a už pořádný průser! Kdo je tam postavil? Co tam ty lidské posádky 20 let dělaly? Kam chodily do školy, kde probíhal armádní výcvik? Kam létali ti lidé na dovolenou? Kam chodili za děvkama? To tam opravdu 20 let všichni čuměli do zdi a čekali na Palpatinův povel? Přesně tohle je základní rozdíl mezi Georgem Lucasem a Darth Disneym. Těch 6 filmů prostě mělo funkční svět. Každý rychle pochopil, jak různé instituce fungují a jaký má onen svět zákony. Ale pojďme dál. Palpatine se nachází přišpendlený v nějaké chladné jeskyni. Její jediný důvod ve filmu je ten, že vypadá děsivě, takže Palpatine může tu a tam udělat na diváka bububu. Pochopili tvůrci, že Palpatine je člověk? Proč by v takové zatuchlé jeskyni přebýval? Aby mu mohla nastydnout prostata? Proč kurva nebyl normálně v nějaké obyčejné komnatě, nebo lékařském zařízení? Místo Palpatina tady tak máme Voldermorta, který už neintrikuje, ale zato více křičí a touží zničit celou galaxii. Čemu by pak vládl netuším. A ještě jedna lahůdka. Snoke byl stvořen Palpatinem, nebo to byl nepovedený klon Palpatina samotného (opět nevysvětleno). A pamatují si tvůrci, že Snoke vydal v Last Jedi jasný příkaz zabít Rey? Tak proč nyní je zase všechno naopak a Palpatine chce, aby se Rey stala jeho nástupkyní? // A teď pozor, Palpatine vyšle do galaxie vzkaz, že během několika hodin rozdrtí všechny rebely. Proč to kurva udělal? Vždyť stačilo promluvit do hlavy Kylo Renovi, aby za ním přiletěl. Proč upozornil na svůj plán celou galaxii? Aby ho mohla porazit? // Děla hvězdy smrti umístěné na všech křižnících, no to už byla úplná scénáristická bezmoc. Prostě spláchli do hajzlu veškerý origin Hvězdy smrti, cyber crystaly atd. // Pamatujete, jak se na Dagobah Lukovi utopil X-wing a když ho Yoda pracně vyzvedl, tak byl skoro nefunkční, musel ho tam ještě seřídit šroubovákem atd.? Tak u ostrova, kde v Last Jedi pobýval Luke, asi 20 let hnije na dně mořském jeho X-wing, až ho tam jistě žerou všichni červi. A po dvaceti letech, když se tam znovu vrátí Rey, tak nikoliv ona, ale DUCH LUKA!!! ten X-wing vyzvedne a on funguje jako nový. Hned do něj Rey naskočí a letí do bitvy. // Nejlepší jsou, jak napsal Aleš Borovan, ty deus ex machiny v podobě "kouzelných dědečků". Vždycky, když hrdinové někam prchají, nebo něco hledají, zjeví se kdosi a předá jim, cosi. Hrdiny pronásledují v davu vojáci impéria, náhle je někdo zatáhne do úkrytu a je to Lando Calrissian (mimochodem, úplně zbytečná postava). Na jiné planetě probíhá imperiální razie, hrdinové se odtamtud nemůžou dostat. Náhle se zjeví bývalá přítelkyně Poea a řekne, že má kód imperiálního pilota, díky kterému mohou odletět. Ona tam žije asi dvacet let jako ve vězení. Po dvaceti letech získala pracně ten kód pilota, aby odtamtud vypadla. Byla to prý její jediná naděje k odletu a ona ho místo toho dá povstalcům. Ti odletí, za pár minut planeta vybuchne. A v závěrečné bitce jim tam tato osoba najednou v rozhodující chvíli přijde na pomoc. Takže 20 let čekala na to, až ukradne kód pilota, pak se ho zbaví, a to, co nezvládla za 20 let, najednou zvládne (neznámo jak) během několika hodin. // Pokračujeme v nesmyslech se Sílou, kterým tak pracně položil základ Rian Johnson. Mezihvězdný Skype mezi Rey a Kylo Renem přešel na novou verzi, takže nyní už lze i podle libosti teleportovat předměty. Zejména přemístěný světelný meč (jako asi padesátá deux se machina) mi doslova vyrazil dech. Koukal jsem nevěřícně na plátno a pak se začal hlasitě smát, protože to už se nedalo. Pak tady máme léčení. Uvědomují si scénáristé, že touto schopností vlastně znegovali celou původní sérii? Kdyby Jediové uměli léčit, tak se Anakin nikdy neobrátil k temné straně, protože mohl být v klidu. Kdyby Padmé po porodu umírala, tak by jí prostě Silou vyléčil. Blesky uměli vyslat jen ti nejmocnější Sithové. Tady ho Rey vyšle jen tak náhodou, aniž by věnovala byť jen minutu studiu Sithů nebo jejich holocronů. // Tvůrci měli našlápnuto udělat ze smrti Chewieho první emotivní moment ve filmu, ale poté, co přežil, už jsem zlomil hůl nad strachem o postavy, protože mi bylo jasné, že pokud ani takováhle scéna neskončí smrtí, tak už žádná z kladných postav nezemře (a trefil jsem se). // Kdo to je? To jsou rytíři z Renu! Ti tam byli proto, aby mohli na imperiální důstojníky udělat bububu a vytvořit série hraček. Tím jejich role ve filmu skončila. // Huxna byl v prvním filmu nejfanatičnější stoupenec Prvního řádu, novodobý Hitler. V Last Jedi z něj udělali trapnou postavičku a nyní zrádce. To jen pro nastínění, jak se v této trilogii pracuje s postavami. // Na konci filmu se dostaví jedna z vykrádaček Avengers: Endgame. Zatímco v předchozím díle nevyslyšel volání Odboje nikdo, nyní ho vyslyšeli VŠICHNI! A samozřejmě přiletí na poslední chvíli. Koho tohle překvapilo, musí mít IQ houpacího koně. // Palpatine svými blesky odrovná celou flotilu asi 100 tisíc povstaleckých lodí. Proč vlastně tvořil klonové jednotky, když umí ničit celé armády? Proč se tak babral s Yodou, když je silnější než jakýkoliv Jedi? // Dlouho jsem si lámal hlavu, co to je ta "diáda" (nebo tak nějak). Co to do nás tvůrci cpou? A pak mi to došlo. Jediný důvod tohoto výblitku byl, aby chřadnoucí Palpatine mohl na konci omládnout a pustit se do epické bitvy. Takhle se tvoří promyšlený scénář! // "MARTHA" opět na scéně! Pane Chrisi Teriio, vy si nedáte říct a vy to tam perete pořád! 😀 Leia náhle prohlásí, že se jde vysrat a vytlačí ze sebe to nejlepší. Pak si sedne na postel a řekne jediským Skypem Kylo Renovi jedno slovo "Bene!" Tím se obrátí na světlou stranu síly. Pamatujete si, jak ho Han Solo srdceryvně přemlouval v sedmičce a ani to s ním nehnulo? Tady stačí říct jedno slovo od mámy a je hotovo. // Někdo tady výstižně napsal, že umírání má v posledním filmu stejnou vážnost jako chřipka. Objevil se dokonce i Han Solo a promluvil k Benovi. To jsem si opět ťukal na hlavu. Jen nejmocnější Jediové za všech se dokázali po smrti stát duchy. Qui-gon, Obi-wan, Yoda a Anakin. Jejich řady nyní rozšířil Han Solo, který si v životě pomocí Síly ani neuprdnul. // Luke dokáže jako duch manipulovat s věcmi a používat Sílu. Neměl by tedy správný název filmu znít Star Wars: Poltergeist? // "Ten navigační maják je na támhle tom křižníku (jednom z 10 000). Jak to víš? (Finn se na chvilku zamyslí) Řekla mi to Síla! 😀 // Ten závěr byl tak patetický, že jsem musel odvracet zrak od plátna. Hlavně, jak se tam objevili ti duchové Luka a Lei. // Příšerný, doslova prkenný herecký výkon Daisy Ridley. Ta uměla zahrát jen nevinnou vystrašenou dívku objevující nový svět v Síle se probouzí. Ale její hluboké dýchání ve scénách, kdy se měla bát, nebo kdy ukázala temnou stránku, nemá s herectvím nic společného. U souboje se svým temným já jsem se smíchy málem zakuckal. // Co to nevidí, oko mé modravé. Na konci filmu se políbily dvě ženy. Ok, mohou si ve studiu Disney odškrtnout poslední nesplněnou kolonku z minulých dílů. // Celkově je asi nejsmutnější ta absolutní apatie a nezájem o postavy a jejich osudy. Rey je zkrátka Mary Sue, která z vlastních rozhodnutí chyby nedělá a nikdy zlu nepodlehne. Vzpomeňte si třeba na Luka, jak rozhodnutím letět do Oblačného města bez tréninku málem ohrozil budoucnost rebelů. Nebo jak v záchvatu hněvu málem zabil vlastního otce. Nic z toho tady není. Rey je čistá jak lilie a když udělá chybu, tak vždycky jen nešťastnou náhodou. () (méně) (více)

Geralt z Rivie

Je to přeplácané a dějí se tam divné věci. Kouká se na to pěkně, ale herci, kteří sérii SW tlačili kupředu, už tam nehrají. Mohlo to být lepší, ale i horší. ()

Zodd

Dokázali to, co jsem nečekal. Ospravednili snad všechno, co se v této nové sáze stalo. Ale poctili tu starou, jak se snažili? Já prostě úplně nepřekousnu to tvůrčí ego, že s novým věkem a technologií si mohou dovolit vše a nějaké hranice sotva (?) existují. Ať už kvůli poplatnosti době (mám jí už dost, snad tato novodobá obdoba staré hippie éry konečně upustí v příští dekádě a přestane perzekuce za každou píčovinu) nebo ne. Ze space opery máme sci-fi a fantasy v jednom a pokud to vydělá víc než Solovo sólo, rázem máme pod touto značkou soap operu typu MCU (byť oni to uměli). Oproti způsobu, jakým směrem se vydal Terminátor, je to však absolutně k požehnání. Jako Star Wars si zvolil více pohádkovou cestu už si George Lucas vzal svou space operu pod vlastní režii. Nová trilogie 2010s neuráží, ale zbytečná je - úplně. Díky Marvel éro. ()

silentname

Čistá prázdnota. To je to čo vo mne tento film zanechal. Nemôžem tomu uveriť, ale je to realita. Reálne po dopozeraní necítim absolútne nič. "Star Wars: The Rise Of Skywalker" ani náhodou nie je tým obrovským vyvrcholením a zavŕšením, ktoré som chcel vidieť. Možno to v ňom nájdete vy, no rozhodne som to tam nenašiel. Po tom, ako som si vypočul niektorých mojich kamarátov kritizovať nové Star Wars filmy, vždy som dokázal brániť predošlé 2. Z rôznych dôvodov. Keby sa ma niekto opýta na to, čo by som povedal na tento, tak jednoducho poviem, že tento ma nenadchol dokopy v ničom. Možno som videl mierny prísun Disney v roku 2017, no disneyfikácia tohto filmu je podľa mňa absolútne jednoznačná. Nebudem hovoriť v čom, lebo by to boli veľké spoilery, no myslím si, že v pravých momentoch to uvidíte. A potom sú tu rozuzlenia, ktoré viac pôsobia ako rozhodnutie na poslednú chvíľu. Ako keby nikto reálne nevedel čo sa má udiať, tak počas brainstormingu využili prvý nápad, ktorý prišiel. Okrem toho si tento film vo finále ešte neodpustí svoju veľkolepú Thanos momentku. Neviem ako to mám vôbec okomentovať. To čo fungovalo v "Avengers: Endgame" pôsobí v tomto filme ako zlý pokus o vtip. Akčných scénok je tu málo a dokopy nemajú žiadnu reálnu energiu. A potom je tu to nekonečné chodenie z jedného miesta na druhé, aby sme sa mohli dostať na miesto určenia. Neviem čo môžem povedať, bez toho aby som reálne začal dávať spoilery. Som rád, že je tu Lando. Vizuálna stránka filmu je super a hudba je stále geniálna. Postavy však nepôsobia tak zaujímavo ako naposledy. A akoby stratili toho svojho ducha, ktorého potrebujú. Pamätáte si aké bolo finále v "Return Of The Jedi"?. Tak toto finále je priam ukážkou toho, ako si záverečný boj nepredstavujem. Až ma to nudilo. Ak sa kvôli tomuto mal vrátiť Palpatine, tak to bola iba strata času a energie. Chápem, že pôvodne boli s filmom iné plány. A viem, že smrť Carrie Fisher v roku 2016 spôsobila určité problémy. A bolo treba hľadať cesty okolo. Lenže pravda je taká, že tento film pôsobí ako keby nikdy nemali ľudia reálnu predstavu, ako by mal celkový príbeh počas jednotlivých častí skutočne pokračovať. Neviem kto je zodpovedný za sklamanie z tohto filmu. A nejdem nikoho obviňovať. Verím, že sa všetci snažili, ale výsledok nie je to, čo som chcel. Sorry Disney, ale toto ste pokazili. A fakt som sklamaný. Hodnotenie: C- ()

Yoshitsune odpad!

V hlavě sem měl tři recenze, podle toho jak film dopadne, měl sem recenzi na špatný film, na průměrný film a pak recenzi na vynikající filmový zážitek, ale po skončení tohohle filmu, sem všechny tři rovnou hodil do koše a tohle je tedy šito horkou jehlou. Měl sem připravený posměšný smích, s tím že sem měl pravdu a že to prostě stojí za hovno, ale já nejsem naštvaný, znechucený a nebo mstivý, tohohle filmu a celé téhle nové SW generace je mi hrozně líto a sem z toho smutný. Vypisovat chybu na tomhle filmu nebudu, nemá to cenu, jen je smutné že Ambrams "SW fanouškům" dá co chtějí, takže kdyby chtěli lítající a mluvící hovno, tak jim to Ambrams dá a Disney neb chce peníze, ale zároveň se bojí všeho negativního, tak to povolí a bylo by tu lítající a mluvící hovno. Nicméně já takové lidi, nepovažuji za SW fanoušky, nicméně k těm relativně pozitivním věcem, je zde Palpatine a je s ním docela dobře skoncováno, to je asi tak vše. Určitě to neni ten Palpatine, mistr manipulací, přetvářek a zlé úskočnosti. Akce je o ničem, sou tady akční scény, ale přitom nejsou. V koutku duše, sem vzhlížel k těm sestrám prvního řádu........byl sem naivní. Tenhle film je jako jídlo, které už někdo před vámi předžvýkala a z toho jídla se vytratila veškerá chuť, barva, vůně a vzhled, takže dobrou chuť. PS: A pokuď nechcete jíst, tak si raději kupte hru Star Wars Jedi Fallen Order od EA, jo od toho EA, jo to je ten EA, co řekl že hry pro jednoho hráče sou mrtvý přežitek, já vim, já vim, je to velice bizarní. ()

Ratemus

Nejsem velký fanda SW světa, aktuální trilogie nestojí za nic a konečně tu máme zakončení této ságy z předaleké galaxie, kde nejspíš žije jedna rodina, kolem které se vše točí, takže předaleká tak galaxie asi zase nebude. Rozhodně je to lepší než předchozí díl, lokace se mi fakt líbí, vizuál také. Výprava byla celkem fajn, ale nechápu ty postavy. Čím se sakra ta otylá Rose zasloužila, že byla i zde a měla dokonce několik scén? Poe je fajn, konečně není upně zbytečnej ale Finn? sakra totální nezmar a zbytečnost, postava k ničemu. Rey a Kylo konečně došli k závěru, jejich Silové rozhovory mě celkem bavily a na Daisy se hezky kouká, ona si ty bílé hadry prostě neušpiní a pořád jí to sluší. Závěrečný ,,souboj,, byl nijaký a spíš nic moc, naopak kvituji konečně reálné souboje s meči a ne ty tragické digi hopsa hejsa v druhé trilogii. Konec s arci flotilou byl fajn, ale to zničení prostě bylo opět strašně rychlé a jednoduché, čili flotila uplně k hovnu. Papatin nebyl špatný. Za mě celkem fajn průměrný díl, na který stejně zapomenu, protože tam není nic zapamatovatelného. Viděl bych to na úrovni ep 2. Snad další díly budou lepší. ()

jarous

A just za pět. Tak co vlastně chcete? Musí to dopadnout špatně, né, musí to dopadnout dobře, né. Aha už vím, musí to bejt podle každého jednoho diváka. No tak to by muselo teda bejt kopií tssssss no a v neposlední řadě, eslipak si taky někdo ráčil všimnout, co vše bylo použito z knih 7-9? Čuju, že nikdo.... ()

eLeR

To on sa akože len tak vyparil? To ako vážne? Došľaka. Epizóda deväť nebola vôbec marná, logika-nelogika, ja som sa nenudila. Zbohom. ()

SeBig

Po Last jedi už jsem vážně nic nečekal a ani do kina jsem to nešel podpořit takovýhle smilstvo, co ždíme značku a ani pořádná zábava z toho nevzejde. Jediný co trochu hladí po duši a uklidnuje před odpadem a sračkoidním přiběhem vycucaným z prstu je aspoň přenádhernej vizuál a kostýmy. SW a GoT by si mohli podat ruce a skočit z útesu, neboť obojí maj skvělé začátky, ale konec se blíží totální žumpě. Co bude přiště? Jar Jarova neteř si to rozdá s vnukem Chewieho? ()

Chrustyn

Hodnocení poslední epizody Star Wars mě dlouho odrazovalo a dlouho jsem se na ně psychicky připravoval, přestože jsem se uklidňoval tím, že mnohými nenáviděný 8 díl, považuji za jeden z nejlepších. Bohužel u Vzestupu Skywalkera musím souhlasit s většinou a pořád bude mé hodnocení ještě hodně vysoko, protože si v mých očích Star Wars nezaslouží podprůměrné hodnocení, přestože je zde skoro všechno špatně. Nebudu se dlouho rozepisovat a napíšu, že se jedná o nejhorší díl a možná i celkový počin z této série a pokud bych vynechal výborné triky, není zde asi nic, co by diváka zajímalo nebo dokonce bavilo a já byl celou dobu udiven, co se stalo, že vše dopadlo, takhle špatně. P.S. kdyby zde zemřeli všechny hlavní postavy, bylo by mi to úplně jedno a nechápu, kde se stala chyba, když všechny postavy už vidíte ve třetím filmu a teprve teď vás začnou takhle srát. ()

classic

„Hviezdne vojny IX - Vzostup Skywalkera” , bodaj by aj nebol, keď neustále trénuje, či si i zároveň brúsi zuby na Cisára Palpatinea, t. j. na nenávideného nepriateľa, ktorý všetkých okolo seba iba nahuckal, až musí za to niesť aj patričné následky, no nevedno, odkiaľ sa vlastne vzal, totiž, v epizódach predtým, nebolo o ňom ani chýru, ba ani slychu, a tak "feministická" hrdinka Rey bude mať čo robiť, aby taktiež k tomu ešte vzdorovala aj Kylovi Renovi, ktorý pochádza z naozaj frekventovanej rodinky úžasných. Hrdinovia behajú sem i tam, bojujú všelikde, kde sa len dá, aby sa takpovediac - nikdy nenudili, že vrcholná, epická bitka biblických rozmerov, už totálne visí na vlásku, a tam sa to konečne, kompletne rozhodne, kto bude plakať, alebo kto sa bude radovať, ako malé dieťa, keď najmä pre decká do 12 rokov, je určená táto záverečná, deviata časť, ktorá nedopadla podľa mojich najväčších predstáv. Je to nakrútené vyslovene iba pre EFEKT. Režisér Jákob Abrams zabodoval už so Silou, ktorá sa prebúdza, pričom sa mu nepodarilo opäť vstúpiť do tej istej rieky, ako s Hviezdnym trekom. Nie som extra odborníkom na kult okolo STAR WARS, ale dovolím si tvrdiť, že ide asi o úplne najslabší diel, ktorý tvorcovia maximálne domrvili, ako sa domrviť dalo ? Mali sa vydať trochu inou cestou, ako sa o to pokúsil, nedávny, "seriálový hit" The Mandalorian, pretože by bolo z čoho čerpať, len bohužiaľ - chceli ísť na tzv. istotu, a tak už iba varili z prevarenej polievočky. ()

marhoul

Vizuálně úchvatný biják, na SW se do kina chodit musí, ale... rozladil mě naprosto zpackaný rozcajdaný závěr, který trval snad hodinu a ano neřeším zas až tak všechno to k ději, co trápí skalní fandy. A proto je co říct, že i já, která nejsem zarytou uctívatelkou Hvězdných válek tady kroutila hlavou. K vývoji děje se vyjádří znalci, já půjdu do jiných vod. Fisherová nás před lety opustila, ok, ale do háje, jsou to tři járy, nekončící oplakávání, které vypukne hned na startu filmu a taky vytahování dalších starých duší z minulosti, na to mě neužije. Nesympatické postavy téměř všechny, za kamarády bych brala jen ty roboty. Dojený patos k smíchu a ten huban v závěru? Tři hvězdy za vizuál, za Rey, na kterou se dobře dívá, za Adama Drivera, na kterého se sice dobře nedívá, ale baví mě vždy a všude, samozřejmě za hudbu i za roztomilé roboty a další úchvatné bytosti, na které bych vydržela koukat hodiny. Délka filmu na embolku, mít to sto minut, domnívam se, že by to na kvalitě jenom získalo. ()

mcb

Podobně jako u Batman v Superman nebo Ligy spravedlnosti (které sdílí s devátými Star Wars stejného scenáristu, včetně jednoho totožného směšného klíčového momentu zápletky) ten nejhorší případ producentského hollywoodského velkofilmu, v němž zaniká i jinak výrazný tvůrčí rukopis J.J. Abramse. Nedotažený, přeplácaný, nesmyslný a zbabělý film bez ucelené vize, ignorantský k bohaté a dlouhé historii franšízy. ()

Stanislaus

Třetí Star Wars trilogie se uzavřela a mnozí z nás se jistě ptají, kam se poděla její Síla. Vzestup Skywalkera má nelehkou úlohu v tom, že se jedná o závěrečnou epizodu ságy, která budí divácká očekávání možná až biblických rozměrů, a jakékoli pochybení je odměněno vlnou haterů. Co se audiovizuálního zpracování a akčních sekvencí týká, jde o kvalitní a vesměs i přehlednou rutinní práci se spádem a napětím (kterého však bylo u původní trilogie IV-VI znatelně víc). Ani po třetím filmu se mi nepodařilo přijít na chuť Adamu Driverovi, což je hodně subjektivní záležitost. Naopak jsem byl rád za malou roličku Carrie Fisher a návrat několika postav z nejstarší trilogie (zde jsem si však říkal, jestli je tam tvůrci nenacpali jen pro lepší efekt). Linie s Palpatinem mě v rámci filmu zaujala ze všech příběhových sekvencí pravděpodobně nejvíce - možná proto, že jeho postava byla už přece jenom nějaký ten pátek u ledu. Po zhlédnutí filmu jsem měl zvláštní pocit - na jednu stranu jsem byl rád, že je sága u konce (v pozitivním i negativním slova smyslu), na druhou stranu jsem během sledování filmu nezaznamenal téměř žádné emoce ve vyhrocených, dojemných či plottwistových scénách (možná to bylo mým konkrétním rozpoložením). Jak by pravil Ďatlov: "Not great, not terrible." ()

Flego

Keď ten chlapec na konci 70-tych rokov videl v rakúskej televízii ( bez zvuku ) prvýkrát Star Wars, netušil akú dlhočiznú cestu prežije so svojimi hrdinami. Putovanie vesmírneho korábu Millennium Falcon, úžasné medzigalaktické boje a hlavne všetky postavy sa mu vryli do srdca. Bolo to už strašne dávno, od tej doby sa zmenil celý svet, nielen ten na filmovom plátne a tým chlapcom som bol ja. Deviaty Star Wars má tiež svoje kúzla, dokonalé vizuálne triky sa snúbia s všadeprítomnými vtípkami, logickými postupmi sa vymenil herecký ansámbl, ale najdôležitejšie je, že aj teraz ponúka slušnú zábavu a emóciu. Možno sa dá vyčítať už istá dejová vyhoretosť, určite filmu neprospeli ani problémy pri príprave, fanúšik série si však určite cestu nájde a rozhodne sa pobaví nielen na epickom finále Dobro a Zla. Ďakujem aj za toho chlapca, že mohol stráviť 42 rokov svojho života v krásnom svete modernej rozprávky. ()

BMW12

Epizoda VII od J.J. Abrambse se mi moc nelíbila. Poté přišla výborná epizoda VIII od Riana Johnsona, ovšem místo toho, aby ho nechali režírovat i IX. díl, tak to vrátili zpět do rukou Abramse, který to opět zkazil. Začátek mě bavil, upoutal, jenže pak přišla nudná hodina, kdy mě příběh vůbec nebavil, a až když se dostali k Palpatinovi, tak jsem opět začal film sledovat. Nutno říci, že Abrams nevymyslel nic nového, ale opět jen recykloval to, co známe z předchozích dílů ságy. Potěšilo alespoň to, že Kylo Ren se obrátil na dobrou stranu. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)