Texaský masakr motorovou pilou

The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1974, 83 min

Tato originální verze se mi do rukou dostala o hodně let později od doby, kdy jsem zhlédla remake. Již od začátku jsem s ním proto začala neúmyslně srovnávat, ale pak jsem si řekla, že to nemá smysl a postupně jsem od myšlenek na masakr z roku 2003 upouštěla. Úvod filmu je poměrně poklidným a bezstarostným, chvílemi možná až lehce nezáživným. To vše však diváky připravuje na to, co přijde potom. V jednu chvíli se vše zvrtne a místo horkého texaského slunce a vířícího písku nás čeká to pravé texaské šílenství. Film má pár opravdu vydařených lekaček, drsných momentů a odporných zjevů a vjemů. Obdivuji hlavní blonďatou hrdinku a její hlasivky. Právě možná díky nim dosáhl tento masakr na nejvyšší možnou úroveň šílenství. Společně ještě s ostatními prvky, jakými jsou Leatherface a jeho šílená rodina, živý - mrtvý dědeček a jejich vkusné bytové dekorace:) Také mne potěšilo vkusné množství černého humoru, který trochu odlehčil jinak krvavou podívanou. Neustále jsem přemítala nad tím, jaký poprask asi muselo toto dílo v roce ´74 vzbudit. A mám dojem, že Ed Gein by byl tímto filmem potěšen, protože inspirace v jeho osobnosti je zde zřejmá. "Neměj strach, dědeček je z nás nejlepší..."(27.2.2010)

No, mě to z dnešní perspektivy přišlo spíš jako komedie. Nic strašidelného tam není, jen tam pořád nějaká hysterka kvičí jak na lesy.. Kdyby ty dvě fajnový kočičky aspoň ukázaly čim je příroda obdařila tak jsem měl motivaci to dokoukat bez toho aniž bych neustále odbíhal nebo u toho dělal něco jinýho.(25.5.2018)

• DzejjPii

Ačkoliv se jedná o kultovku, která přinesla mnohé do žánru slasherů a samozřejme taky skvělou postavu Leatherface, musím říci, že pro mě byla poměrně velkým zklamáním. A když čtu některé komentáře, tak si říkám, jestli jsme neviděli nějaký úplně jiný film. V době vzniku se sice muselo jednat o pořádný nářez, ale v dnešní době působí většina scének spíše směšně, i když pár působivých scén se ve filmu přesto najde. Nicméně, i přítelkyně, která se u hororů většinou lekne doslova všeho, tu u některých scének brečela smíchy. První část filmu je natočená poměrně dobře, ale poté, co ve filmu začala honička v lese, byl celý film spíše útokem na uši, s neustále běžící motorovkou a vřískající ženskou. V této části jsem zcela výjimečně začal fandil záporákům, aby tu ječící krávu už konečně rozřezali a ona držela konečně hubu. Scéna s večeří byla extrémně divná. Snaha o to, aby jí zabil děda, který sotva žije a neudrží kladivo, si přímo říkala o to, aby jim ta ženská utekla a závěr s náklaďákem a pickupem je dost nelogický. I když se jedná o klasiku žánru, tak se mi zdá, že je poměrně dost nadhodnocená, ale na to si člověk na této databázi zvykne.(4.3.2019)

Poněkud mytizovaný horor, který mě zklamal. Po nadšených reakcích jsem očekával něco opravdu "kultovního", no dočkal jsem se nezávazné konverzačky v první polovině poněkud uměle vystresované stopařem-úchylem, druhá polovina už dostala obrátky, ale až na úchvatnou scénu pronásledování holky v noci v lese nic světoborného. Mám pocit, že Tobe Hooper chtěl natočit dobrý horor o hustě medializované události, což se mu podařilo. Kvalitní horor, nic kultovního však nečekejte...(15.2.2005)

Pred týmto filmom som netušil, že niekto dokáže vrieskať 15 minút v kuse :)(28.9.2007)

Tohle je prostě nářez...90%(19.2.2010)

"Ano je to strašné, zvrhlé, perverzní, ale také neotřelé. Nezapomenutelný film... "(7.4.2010)

Masakr! Film můžu rozdělit na tři třetiny. První třetina: Pomalu gradující atmosféra, kdy víte, že to přijde, ale ono pořád ne a místo toho vás nechá film šponovat až vás vyšponuje jak krátký šráky do maxima a pak přijde na scénu Mr. motorová pila se svým mazlíčkem. Druhá třetina: Ta se dá shrnout několika slovy. Řev, křik, běh, párkrát kladivem do hlavy, řev, panika, pila, beznaděj, útěk, pila, křik, smetákem do hlavy a tradá už je jedna z hlavních hrdinek u večeře. Jo a mezitím se při tom všem běháním a křičením stačila seznámit v rychlosti (ono moc času není na zdvořilosti, když vás honí retard s pilou) s půvabnou rodinkou. Třetí třetina: To je psycho jaké jsem snad nikdy ještě neviděl, těžko popisovat, to musíte vidět sami. Remake se může jít zahrabat i s gore scénami k smíchu, tohle je nefalšovaný psychomasakr.(24.10.2010)

Atmosféra je tu taká hustá, že by sa dala krájať motorovou pílou. Cele to pôsobí veľmi surovo, aj keď brutalita v porovnaní s dnešnými slashermy, nie je prehnane „detailná“. Ani po rokoch to nestratilo nič na svojom čare.(24.3.2011)

Takova normalni rodinka no....Neuveritelne atmosferickej horor. Kultovni majstrstik.(26.3.2011)

Psychotické, dokonalé, po stránke atmosféry silne vycibrené hororove dielo. Old school ako sa patrí. Tobe Hooper týmto čiste jasne zarezal hlboko pod kožu každému, kto si potrpí na kvalitné hororové umenie.(6.4.2012)

Pochybujem, že toto niekomu čo i len trochu nahnalo strach, ale za to je to poriadne vtipné!! Tie naháňačky sú jednoducho unikátne. A nesmiem opomenúť aj dávku maniakizmu!!(18.10.2012)

4* dávám spíš z úcty a zásadnímu významu tohohle díla na budoucí žánrové příspěvky. Uznávám kánon a ikonická místa, nicméně je to chvílema hodně humorné a nejsem si jist zda to bylo záměrem, pokud ano - moje chyba.(30.10.2012)

Film ktorý sa s ničím nesere, žiadne dlhé naháňačky, zúčastnení padajú jeden po druhom ako na jatkách, čo mimochodom nieje vôbec prirovnanie mimo tému. Oproti remaku (2003) možno menej krvavé ale neporovnateľne surovšie. Film ktorému to násilie naozaj uveríte.(4.2.2013)

Hodnotim takto vysoko nielen preto, ze sa jedna o kultovu zalezitost' ci o vynimocne dielo v hororovom zanri. Je to kvoli tomu usmevu na tvari, ktory sa mi objavi vzdy ked vidim herecke vykony v tychto starych klasikach. Teraz nehovorim o pohrdani ani zosmiesnovani. Je to nostalgia z toho aky vazny a zodpovedny bol postoj k pojmu ''herec''. Jednoducho sa pozriete a vidite, ze tym ludom nechybala vasen ani zapal pre toto umenie. A je jedno o aky zaner islo. O to viac, ze pri tomto kusku to plati doslovne. Pri Texaskom masakri sa spaja humor so strachom, absurdita s realnym a film s ludmi. 100%(28.2.2013)

• blahblah12

Hodnocení herečky: řev za 1, skákání z oken za 2, utíkání za 4 a logika za 5. Té krávě asi nedošlo, že řev jí v záchraně nepomůže. Nechápu jak jsem se na to vůbec mohla dodívat do konce. 2* dávám za začátek a za příběh, který vytvořili pro natočení mnohem lepší verze.(15.6.2013)

• cigicigi

Nuda od zaciatku az do konca.(15.3.2014)

Je to opravdový prapočátek a stařičký dědula v žánru, takže je nutno to brát s rezervou, ale na svou dobu to bylo něco opravdu výjimečného a děsivého. Mě to místy připadalo opravdu vtipné a zvlášť stupidní hlavní hrdinové opravdu pobaví. V první řadě stojí komický chlapík na vozíčku, který vás svými grimasy donutí až brečet smíchy.(15.6.2014)

V dnešní době nic neříkající horror. Pokud sem se měl bát, měl sem být zhnusen, tak to se nepovedlo. Většina scén na mě působila komediálně, až groteskně. Nebyl sem sám, půlka kina se řechtala taky. V celém filmu stojí za zmínku první vražda kladivem. Ale bejt v 21. století posranej strachem a klepat se hrůzou při zaběru na tipka jak máchá motorovkou jako že někoho rozřezává. Z té gore scény není vidět ani slyšet absolutně vůbec nic, žádná krev ani zvuky řezání do masa, mi prostě hlava nebere. Tolik vychvalovaná, samozřejmě strašně mega brutální, večeře 'pokažená' groteskním výstupem dědy. Následoval přehrávaný pištící útěk. Nervy drásající byl, ale jenom protože mě ten neustálý jekot strašně sral. Konec filmu byl víceméně taky groteska, taková situační komedie, jak se na místo masakru postupně sjíždí řidiči a jeden z nich se nechá honit po silnici sem a tam. V době vzniku bych se nepochybně zesral strachem, ale dnes? Tři hvězdy za slušnou komedii.(6.7.2014)

Všude vyskytující se lebky a jiné satanistické symboly stačí k vytvoření dostatečné atmosféry, kterou ještě vylepší šílenství a jatka. Už od vyhození stopaře z auta je film hodně děsivý. Po první vraždě to je extrémně děsivé. Postava šíleného stopaře, který je výborně zahrán, je snad to nejděsivější ve filmu. Leatherface je docela děsivá postava, ale čekal jsem od ní něco víc.(12.10.2014)

Strašně uřvaná holka. Na druhou stranu, v době večeře buranský rodinky sem se jí až tak nedivil...(8.12.2015)