Reklama

Reklama

Bedna

(seriál)
  • Velká Británie Cracker (více)
všechny plakáty
Trailer
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (1993–1995), 19 h 10 min (Minutáž: 48–52 min)

Kamera:

Ivan Strasburg

Hrají:

Robbie Coltrane, Barbara Flynn, Geraldine Somerville, Lorcan Cranitch, Christopher Eccleston, Kika Markham, Kieran O'Brien (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(23)

Obsahy(1)

Keď dr. Eddie Fitz Fitzgerald (ROBBIE COLTRANE) začne prednášať na Manchasterskej univerzite, jeho manželka Judith (BARBARA FLYNNOVÁ) zistí, že musí zaplatiť 5-tisíc libier za jeho hráčke dlžoby. Okamžite manžela opustí, na starosť mu nechá dcéru Katie (TESS THOMSONOVÁ) a so sebou vezme syna Marka (KIERAN O´BRIEN). O deň neskôr sa Fitz dopočuje o brutálnej vražde bývalej študentky Jacqui Appletonovej (LOUSIE DOWNIEOVÁ). Skontaktuje sa s jej rodičmi (JOHN GRILLO, KIKA MARKHAMOVÁ) a ponúkne im svoju pomoc pri nájdení vraha. Vyšetrovateľka z manchesterskej polície Catriona Bilboroughová (AMELIA BULLMOREOVÁ) len veľmi neochotne súhlasí s tým, aby sa Fitz zúčastnil výsluchu hlavného podozrivého Thomassa Francisa Kellyho (ADRIAN DUNBAR). Kelly údajne trpí amnéziou, po rozhovore s ním však Fitz tvrdí, že vinníka treba hľadať inde. Bilboroughová sa napokon rozhodne, že Fitz sa nesmie už zúčastňovať policajného vyšetrovania. Fitz je však presvedčený o Kellyho nevine a s pomocou seržantky Jane Penhaligonovej (GERALDINE SOMERVILLEOVÁ) pátrajú po skutočnom vrahovi mladej ženy. To sa im napokon aj podarí... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (25)

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Tak jsem se zahleděl do svých křišťálových koulí a vzpomněl si, jak jsem asi před sto lety čuměl na bednu na Bednu, výborný britský krimiseriál s Robbie Coltranem. Tlusťoch v pohybu moc nepředvedl, za to všem tvůrci naznačili, že co není ve svalech, je v bedně, tedy v hlavě. I když má Coltrane nervové synapse prorostlé bůčkem, myslí mu to velmi dobře. Nejvíc si vzpomínám na příběh (3 díly), kdy nějaký vypatlaný kněz (Jim Carter) unesl mladou dívku (Samantha Morton), aby ji řácky zprznil. Šlo o minuty a Bedna furt nic nemohl vymyslet, a pak to ale dal a milou dívenku na poslední chvíli zachránil před dvojitým exorcismem, trojitým análním axelem a jedním módním stažením z kůže. Upřímně bych byl rád, kdyby nějaká NEKOMERČNÍ ARTOVÁ televizní stanice reprízovala tento seriál. Velice rád bych to z fleku vyměnil za všechny ty CSI: Big Boredom. ()

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Detektivním či kriminálním seriálům moc nehovím (přesněji: takřka vůbec), ale Bedna je záležitost, která se stereotypům tohoto žánru vymyká svou na první pohled zřetelnou jinakostí. Fitz je svérázně charismatický a drsný tlusťoch s nadprůměrně vysokým IQ, kouří, chlastá, má neustále problémy se svou rodinou, smysl pro pichlavou ironii a černý humor. S přehledem a nonšalancí neodolatelně hajzlovského macha fackuje všechny trapné Big Beny a jiné tupě groteskní obézní dobráky z ostatních tlusťošských krimiseriálů, kteří mu nemůžou (a ani nechtějí) konkurovat. Zřejmě nejlepší epizodou Bedny je hodně realistická, třídílná "To Be A Somebody" (1994), kde podal jeden ze svých životních výkonů skvělý Robert Carlyle. Jeho postava životem otlučeného dělnického losera, který se jednoho dne rozhodne jednat zcela v intencích své zbité a pokroucené mysli, je nezapomenutelná, a určitě mu pomohla v následující hvězdné kariéře, započaté o dva roky později Trainspottingem. Právě za nepřikrášlenou špinavost a psychologickou sílu "To Be A Somebody", v níž je odlišnost Bedny od konkurence nejvíce patrná, dávám jinak čtyřhvězdičkovému seriálu absolutní hodnocení. ()

Reklama

Shit 

všechny recenze uživatele

Přesně tenhle typ krimi seriálů fakt nemam rád, hlavní hrdina ví naprosto všechno, skoro to až vypadá jako by si sebou nosil scénář a podle něj řešil případy, jeho hypotézy jsou naprosto neomylný a vždycky má pradu i v sebemenších kravinách a k tomu všemu fakt neni zrovna sympatckej. Myslim, že příště si tuhle 150 kilovou bednu nechám ujít ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Kedysi dávno to chodilo neskoro v nedelu večer na čt (alebo to bola Nova?) a ja som sa vždy tešil. Moji rodičia tento seriál nemali radi, tak som bol rád, že vtedy už dávno spali a ja som si ho mohol dokonale vychutnať. Nie je to síce Columbo, ale priaznivcom netradičných kriminálok by mal sadnúť. Naše tv na Crackera už dávno zabudli. ()

Zajímavosti (2)

  • Seriál byl natočen hlavně v jižním Manchesteru, na místech včetně Didsbury (kde Fitz žil na fiktivní adrese „15 Charlotte Road“) a policejní stanice v Longsight. Vnitřky policejní stanice byly natáčeny ve starých kancelářích Daily Mirror v centru Manchesteru, nyní v maloobchodním komplexu The Printworks. Mezi další místa v Manchesteru patřilo nádraží Victoria, náměstí svatého Petra, Old Trafford, centrum Arndale, UMIST, univerzita v Salfordu, hotel Ramada, hospoda Star & Garter, ulice Fairfield (naproti stanici Piccadilly) a supermarket Safeway (nyní Morrisons) v Chorlton-cum-Hardy. (Trajektt)

Reklama

Reklama