Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

murakamigirl

Scenár podľa strhujúcej predlohy (akú žiaľ mohol vymyslieť len sám život a nešťastné 20. storočie), na mieru ušitý hudobný doprovod s geniálnym Szpilmanovým klavírom, mrazivo realistická premena Varšavy a ešte realistickejší Adrien Brody skrývajúci sa pred smrťou na šialenej hranici smrti... (Kvôli role talentovaného židovského pianistu schudol pri svojich 183 cm na 65 kg (!!!) a prešiel reálnou, skoro úplnou izoláciou od ľudí.) Od Pianistu už Brodyho charizme nemôžem odolať... Polanského režijný rukopis je citlivý; hoci sám v detstve okúsil niečo podobné, diriguje v rovnováhe a vy cítite, že nič nepreháňa. A keď naskočia záverečné titulky, nebudete sa môcť ešte dlho striasť smutného pocitu, aké by to bolo fajn, keby aspoň trochu preháňal... ()

Terva

Byla to tenkrát hrůza, co židi všechno nesměli, vlastně nemohli skoro nic: do restaurací, do parku, sednout si na lavičku. Můžou si nechat 2000 zlotych, zbytek uložit do německé banky. Krutá scéna: invalida na vozíku a následná střelba...moc smutné. Scéna z talířema byla úplně zbytečná a uměle nastrčená scénáristou, bez ní by šel příběh úplně někam jinam. Prostě to jenom nasměroval a ne moc povedeně. Jídlo je důležitější než čas. ()

Hwaelos

Mnohem lidštější a uvěřitelnější, než Schindleruv seznam. Zážitek velký, přestože promítání proběhlo na cestě žlutým busem z Brna do Prahy :) Film sice směřuje od konvenčího narativního začátku zdánlivě do nikam - k prostému zachycení "skutečnosti". Právě v těch místech je ale nejsilnější. Brodyho Szpilman se druhou polovinu filmu pouze ukrývá, aby ho nikdo nevypozoroval a shání cokoli k snědku. Jeho setkání jsou řídká, ale o to zajímavější a o to koncentrovanější zážitek nesou. ()

Johny_fork

Jsou kapitoly dějin, na které nesmí být nikdy zapomenuto. Díky fantastickému výkonu Adriena Brodyho v precizním díle Romana Polanskiho můžeme doufat, že se lidé snad pro příště poučí. Skvělý a těžký film. ()

Pink.Panther

Pianista přišel k válce jak slepý k houslím, (vlastně ke klavíru). Jemný umělec, který prvotně myslel, že se ho to kolem netýká, nechce a ani nemůže mít s válkou nic společného, přesto se potácí ve středu tragických událostí. Polanskému se na Pianistovi povedlo ukázat absurditu války a to neokázalým způsobem - v komorním dramatu bez nadbytečného patosu a laciných emočních scén, za pomoci autentického popisu situace a režijního mistrovství. Jistá zdlouhavost filmu v prvních dvou třetinách je jemnou režijní alchymií utvářející odrazovou plochu pro opus magnum - dechberoucí závěrečnou třetinu. ()

JohnCZ

Nádherné válečné drama pojednávající o životě jednoho židovského pianisty, který se ve víru němci okupované a bombardované Varšavy snaží přežít. The Pianist je jeden z těch filmů, o kterých do poslední chvíle nevíte zhola nic (resp. já nevěděl) a dokážou překvapit naprosto neuvěřitelnou silou. Příběh je vyprávěn velmi věrně a tím i velmi silně. Krom (právem Oscarového) výkonu Adriena Brodyho zaujme především parádní technická stránka rozbombardované Varšavy a zejména válečných scén, které jsou nezvykle pojaty tak, že jsou snímány jakoby je někdo (v tomto případě hlavní postava) sledoval (natáčel) z okna, což působí mnohem silněji a věrohodněji (skoro až jakoby dokumentárně), než rádoby akční rozlítaná kamera. ()

villon17

Klobouk dolů, Pianisto. Prstíky ti běhaj fakt chvályvícnežhodně. Máš fakt vhodný méno a nad tvym osudem a štěstim zůstává rozum stát. Sice je to další snímek z dlouhý řady o druhý světový, ale z propracovanýho pohledu Žida. Někdy je to z pohledu Němců, někdy od nezávislýho pozorovatele, takže tohle vlastně bylo zase trochu něco jinýho. Hodně mě (a nejen mě:) )zamrazilo, když byl vyhozenej ten dědula na kolečkovym křesle, když na povel nevstal...Nebo když bouchla bomba a Szpilmann na chvíli ohluchnul. Ale nejenom, že ohluchnul on, my diváci sme taky slyšeli to hrozný pískání. Fakt libový. ()

corpsy

SCHINDLEROV ZOZNAM Romana Polanského. A to som nemyslel ironicky. Adam Brody tu podáva jeden z najmajstrovskejších hereckých výkonov za posledné roky, hlavne fyzicky náročná úloha bola pre neho určite veľkou výzvou. Roman Polanski natočil film svojho života, film krásny a dojímavý. ()

jahol

Po celou první půlku jsem si říkal, že víc, než čtyři nedám. Obraz varšavského ghetta je pojat velkoryse rozmáchle - od dokonalého ztvárnění tenze davu až k desítkám velmi osobních (a velmi drastických) záběrů, ale občas ve vás trošinku probleskne podezření, že zvůle dočasných vítězů je přece jenom o příliš americky prokrášlená. To ale ještě nevíte, že před sebou nemáte (jen) lidsky procítěnou studii zvěrstev koncentračního tábora, ale, až na konec, který je z jiného soudku, poněkud mladší a komornější evropskou sestru Coppolovy Apokalypsy. Herecký výkon Adriena Brodyho je úžasný. ()

Marek1991

Vrcholné dielo židovského režiséra Romana Lieblinga alias Polanského o udalostiach zo života, ktoré zasiahli svet a aj jeho. Nech už máte na židov akýkoľvek názor, toto je proste silný film, do detailu spracovaný a so silným príbehom. Patrí medzi vrcholy životopisných a vojnových filmov. Jeho prepálená dĺžka tu nevadí, lebo opisuje udalosti podrobne a rozhodne nenudí. Je smutný a ukazuje pohľad na to, akí k sebe vieme byť, niekedy je až krutý a preto by som ho neodporúčal pre slabšie povahy. Film by sa však mohol zaradiť medzi najnaturalistickejšie filmy. ()

Crazer

Na film jsem se hodně těšil a docela splnil i mé očekávání. Film se nevýhýbá drsným, občas i krutým scénám během války. Občas mi ale připadalo, že některé scény jsou hodně zdlouhavé, bez kterých by se film určitě obešel. Vcelku se jedná o nadprůměrný snímek na 75% ()

Cubinho

Hodně silné 4*, které podmiňuje zhruba závěrečná půlhodinka. Místy však Polanski zbytečně tlačí až na příliš kruté scény. Ale atmosféra židovského ghetta je parádní stejně jako ta z vybombardované Varšavy. Třešničkou je vynikající výkon A. Brodyho alias W. Szpilmana, stejně jako výkon W. Szpilmana coby geniálního klavíristy.9/10 ()

El Pistolero

Zase jeden výborný snímek o hrůzách války. Fantastická one-man-show Adriena Brodyho, herce, kterého jinak moc emusím, ale tady se jeho výkon líbil i mně. „Schindlerův seznam“ je podle mě dál, nicméně souhlasím s tím, že takových filmů je třeba a vždycky bude. Abychom nezapomněli... ()

sidzej

Skvelý oscarový Adrien Brody a pre mňa lepší film než Schindlerov zoznam. Židovská problematika ma vždy zaujímala. A tento film nenudí, vie človeka dojať a má nejaké neopísateľné kúzlo. Škoda, že sa nezameriava na koncentračné tábory a zatiaľ čo Schindlerov zoznam naberá pri konci na obrátkach, Pianista stráca v závere tú atmosféru prvej polovice filmu. Nejedná sa o dokonalý film. Ideálne by bolo natočiť film, ktorý by vznikol pozliepaním najdôležitejších scén z Pianistu, Schindlerovho zoznamu a Šedej zóny. Vtedy by bol film pre mňa dokonalý. Preto slabších 5 hviezdičiek. Škoda, že je to film na jedno pozretie, no Polanského réžia ma vždy dokázala zaujať ()

PauloZ

Tento film mě utvrdil v tom, že němci byli nehorázné svině! Film jako takový je velice dobrý a osobitý. Akční scény z ptačí perspektivy, kterých bylo maličko, byly naprosto úžasné. Na druhou stranu to bylo ale až příliš dlouhé. ()

Marsik

ČT2 HD - Uff, je třeba si pořádně vydechnout. Protože tohle je hodně těžký a silný film, kde zejména v první půli je x děsivých scén, které nahánějí hrůzu. Opravdu apeluji na slabší povahy - nekoukat! Ono taky, co čekat od tématu Holocaust a Nacismus. Nebudu dnes hodnotit konkrétně, pouze povím, že po filmařské stránce to je precizní kvalitní práce pana Polanskiho a nejspíš právem si Pianista zaslouží být mezi TOP filmy v obou žebříčcích (ke dnešku je stav: 54. nejlepší film a 96. nejoblíbenější film). 84% (1/4 with J.) ()

Astaroth12

Adriena Brodyho nemám príliš v obľube a tu sa mi tiež nezdal, že by túto neľahkú rolu zvládol bez ťažkostí. Vedel by som si tu predstaviť lepších hercov. Film mapuje život v najslávnejšom a aj najväčšom Varšavskom ghette, ako to tam vyzeralo od začiatku až po koniec. Takže ide zas o silný príbeh, o silný emocionálny zážitok, kde na jednej strane je bezmocnosť a na strane druhej túžba prežiť. Je tu veľmi veľa ťažkých momentov a film je naozaj veľmi vierohodne podaný aj prezentovaný a divák súcití s každou postavou aj keď sa tam objavila len na chvilku. Už ku koncu, keď hlavný hrdina uteká alebo sa skrýva nie je až tak úderné ako v predošlých minútach filmu, ale stále je to dosť intenzívne a dramatické ako celý krutosťou a ľahostajnosťou doby plynúci film. Silné 4*. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku