Podvodníček je jedním ze dvou přeživších masakru v losangeleském přístavu. Pomocí rozsáhlých retrospektiv líčí vyšetřovateli spletitou změť událostí, které jej i s jeho kumpánem přivedly na pašeráckou loď... Po únosu kamionu v New Yorku je pět zločinců zatčeno a podrobeno výslechu. Protože nikdo z nich není vinen, plánují se policii pomstít. Operace probíhá hladce, ale pak se ukazuje, že za vším stojí mistr legendárního zločinu Keyser Söze. Je zřejmé, že každý z nich Sözeho v určitém ohledu poškodil. V rámci odvety pak následkem výbuchu na lodi zemře 27 mužů. Nyní však vyvstává zásadní otázka – kdo je vlastně Keyser Söze? (Cinemax)

snob

Milník v žánru detektivních filmů? Možná. Ale ne pro mě. Geniální pointa se vytratila po dvaceti minutách, protože se stala předpokládatelnou a tím potratila 98% své geniálnosti. Herecké výkony nudné, pojetí obtěžující. Mužský film pro kované muže. Och, jsem okouzlen. Největší trik, který kdy ďábel předvedl bylo, že dokázal stvořit něco tak nudného. Film páchnoucí mlékem na bradě. ()

C0r0ner

McQuarrie píše samé dobré scénáře. Nevím, čím to je, ale Obvyklí podezřelí mě nechytli tolik, jak by člověk od +- 60. nejlepšího filmu čekal. Je to skvěle vymyšlené, udělané i zahrané, ale prostě mi k perfektnímu zážitku něco málo chybělo. Závěrečná pointa je nicméně dechberoucí. 90% ()

tomtomtoma

Obvyklí podezřelí, nejsem z nich sice u vytržení, ale jsou uděláni vynalézavě a divácky podmanivě. Nezabývejme se hledáním skulinek v nosné smysluplnosti zápletky, jde především o zábavu a šibalský nadhled je rozhodně nepřehlédnutelný. Mysteriózní kriminální thriller záměrně klame a fabuluje. Svádí ze stopy a stupňuje tím napětí i zvědavost. Rozjíždí hru, pravidla se určují za pochodu, sebevědomě podvádí a stylově si pohrává s variantami. Oficiální hlavní postavou důmyslné zločinecké hry je Dean Keaton (dobrý Gabriel Byrne), bývalý policista s významným škraloupem minulosti. Nový spořádanější život je žádoucí, nebýt proklatého pokušení adrenalinu a bohatství. On je tím, kdo svou přirozenou autoritou vše zaštiťuje a drží pohromadě. Skrytou hlavní postavou je Roger "Verbal" Kint (dobrý Kevin Spacey), dětskou obrnou stižený outsider a vypravěč příběhu. On je mozkem akcí, byť se sám vychytrale označuje za hlupáka. Vyvázl z pekla a musí zodpovědět všechny všetečné otázky policejních vyšetřovatelů. A hra ještě zdaleka neskončila. Třetím nejvýraznějším členem zločinecké party je Michael McManus (zajímavý Stephen Baldwin), sebevědomý násilník. O rázném řešení dlouho nepřemýšlí a s halasem se valí vpřed. Čtvrtým je Fred Fenster (pozoruhodný Benicio Del Toro), slaboduchý homosexuál a zlodějíček s mumlavým tónem hlasu. Pětici ambiciózních zločinců uzavírá Todd Hockney (sympatický Kevin Pollak), tichý zloděj aut. Nejvytrvalejším zvědavcem je Dave Kujan (příjemný Chazz Palminteri), speciální agent, který prahne po dopadení Deana Keatona za každou cenu. Svůj směr neopouští ani na okamžik a libuje si v rozpacích vyslýchaného. Z dalších rolí: tajuplný a mocný právník Kobayashi (dobrý Pete Postlethwaite), vlivná právnička a snaživá Deanova přítelkyně Edie Finneran (příjemná Suzy Amis), katastrofu vyšetřující agent FBI Jack Baer (Giancarlo Esposito), ochotný asistent výslechu a policejní seržant Jeffrey Rabin (Dan Hedaya), se skupinou spolupracující zločinec Redfoot the Fence (Peter Greene), převezený pašerák (Paul Bartel), jediný přeživší maďarský námořník Arkosh Kovash (Morgan Hunter), či krajně nepohodlný svědek Arturro Marquez (Castulo Guerra). Film má slušivé tempo i osobitou atmosféru, kombinuje nevědomí s napětím a nepravděpodobností. Záměrně klame tělem i řečí. Za všechno může Keyser Söze, nikdo ho nezná a nikdo živý ho neviděl. Příjemné k odreagování i zábavě. ()

Cheeter

Zápletka a rozuzlení bylo zajímavé, o tom nemůže být pochyb. U mě ale zůstalo u obvyklé gangsterky, akorát se zajímavějším obsahem a lepším zpracováním. A otevřeně dodávám, že toto není druh film, který bych dokázal docenit, jako jiní. ()

Flynn

Po velmi dlouhé době jsem si tenhle film pustil znova a rozhodně jsem nelitoval. Silný film po všech stránkách, linie vypravěče v podání Kevina Spaceyho je prostě úchvatná a ten konec? Ve své době prostě naprostá pecka, v dnešní době už je více filmů, které sází na překvapivý závěr ( 6 smysl, Saw), ale i tak se na něho těšíte... prostě paráda.. ()

kusper

!spoiler! Tři filmy tři uplně jiné role a třikrát geniální film. Kevin Spacey, genius svého řemesla. Americká krása, Sedm, Obvyklí podezřelí. Možná nejlepší záběr vubec, když to Verbal "rozchodí." A to nepřipomínám scénu, kdy se Kevins Spacey nechá tak dokonale zastřelit v L.A. - Přísně tajné. ()

lakikaki

Po technickej stránke vynikajúci film - scenár je premyslený, réžia výborná, hudba úžasná a herci uveriteľní - ale výnimočnosť celého filmu spočíva len a len v jeho pointe. A tá je s troškou premýšľania odhadnuteľná už vopred. Scenár sa síce silou mocou snaží správne dohady vyvrátiť, ale pár minút pred odhalením pravdy majú všetci inteligentnejší diváci, ktorým nerobí problém počas filmu myslieť, jasno. Obvyklí podozriví sú každpodádne veľmi zručne poskladanou kriminálkou, ktorej kvality umocňuje (pre mnohých) úderná pointa a vynikajúci herci na čele s famóznym Kevinom Spaceym. ()

zette

Spacey je vyborny herec, ktery nezklame v zadnem filmu. Myslim, ze i Oscar za scenar neni ve spatnych rukou. Zde ale me klady pomalu konci. Rezie neni moc pusobiva, herci take zadne koncerty nepredvadeji, zaver zase neni uplne prekvapivy, atmosfera vzhledem k ohlasum na foru take nic moc. Strasne pomaly rozjezd, dvakrat jsem pri prvni pulhodine usnul. Nicim vyjimecna kriminalka, devadesata leta filmu neprala. ()

Pajky3

Tenhle film jsem zvolil jako svoje číslo 1000. Mohl jsem si vybrat hůř, ale samozřejmě i líp. Kevin Spacey byl sice skvělej, ale filmu něco prostě chybělo. Nicméně Kayser Soze si určitě svoj místo zaslouží. Krásně všechno zapadlo, krásnej konec. ()

sulimo

Skvělý skvělý film, kde vás naprosto rozdrtí závěr tak, že budete minimálně týden chodit jako zombí a diskutovat sami se sebou o tom, že vás ještě takhle nic nenapálilo. ()

gabin(a)

Hurá, tuhle lahůdku budou vysílat na TV Barrandov 2.9. ve 23.00!!! Už se těším, viděla jsem jen jednou, a to je na takový film proklatě málo, tehdy jsem vůbec nevěděla, která bije:-) - Tak jsem viděla podruhé a to bylo pane pošušňáníčko. Jeden z mála krimi/thrillerů/mysteriózních filmů, který si vychutnáte tím víc, když už víte, jak dopadne. Kevin Spacey je fakt borec! ()

Andre3000

Průměrný film, geniální konec, který film vynáší do výšin. The greatest trick devil ever pulled, was convincing the world, that he doesn't exist ....and like that, he has gone. Jedna z nejlepších filmových vět. ()

Martrix

Když se rozhodnete podívat na film, který má takové renomé, samozřejmě máte vysoká očekávání. Co na tom, že od doby jeho vzniku...což je víc než 20 let, mohl být překonán lepšími thrilery se sofistikovanějšími zápletkami, takže je mnohem víc filmů, se kterými se dá srovnávat. A ne, že by bylo zašmodrchaných detektivek s překvapivým koncem málo. Ve stejném roce spatřilo světlo světa Sedm...shodou zvláštních okolností, také s K. Specey, takže pokud chci srovnávat se špičkou v žánru, nemusím přemýšlet dlouho. V tomto srovnání, Obvyklí podezřelí ztrácí na všech frontách. Sice na každé jen kousíček, ale ve výsledku to jednu hvězdu udělá. Chybí mi tady atmosféra, kterou nahrazuje "jen" zvědavost, která byla časem otupena pocitem, že je to vlastně jedno, kdo je záporák. Když půjdu ve srovnání jen o rok později, tak např. Prvotní strach (1996), ve mě vzbuzoval zvědavost až do konce. Dál nemá smysl hledat, jistě bych do roku 2000 našel pár dalších vynikajících filmů, kde mě pointa překvapila. Obvyklí podezření, jsou tak pro mě "jen" velmi dobrou detektivkou, ne výjímečným filmem, který bych do výše zmíněné společnosti extrafilmů, mohl přidat. Přesto doporučuji...dnes už se takových kousků moc netočí. ()

Juto

Tento film je jedinečný a podmanivý . Aj keď sa väčšina záhad snaží príliš často šokovať zvratmi a ešte viac zvratmi, ukazuje sa, že to nie je prehnané. Tento film obsahoval tieto myšlienky s citom a originalitou, čo je pravdepodobne dôvod, prečo sa Brian Singer drží sci-fi akčných filmov. 9/10 ()

necisty

Hraje si to na velmi kvalitní kriminálku se zapeklitou zápletkou. Ono to tak i je, ale závěrečné rozuzlení pro mě nebylo zas tak velkým šokem a už nevím jestli je to tím, že už od té doby vzniklo spoustu podobných filmů, nebo jsem někdy viděl kousky samotného filmu. Nic to nemění na tom, že to tehdy musela být bomba a já se ani teď nenudil. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

21.06.2022

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)