Lara Croft - Tomb Raider

トゥームレイダー

Lara Croft - Tomb Raider

Akční / Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / Německo / USA / Japonsko, 2001, 93 min

Angelina Jolie sa do tejto role veľmi hodila, bola okúzľujúca a sexy. Tento film patril dlho medzi moje obľúbené akčné filmy. Natáčanie prebiehalo ešte v čase, keď sa taký ohromný boom na videoherné a komiksové filmové verzie ešte nekonal. Scenár, akcia a vôbec celková vizuálna podoba tomu zodpovedá. Tiež všetky tie bojové a technické vychytávky idú filmu k duhu a to najdôležitejšie je bezpochyby príbeh, ktorý tu nechýba. Celý film má spád, naháňačky striedajú strieľačky, boj a alebo útek, proste akčný film ako sa patrí, ktorý stojí za to.(11.1.2015)

• Gemini

Kdo mě zná, ví, že se čas od času neubráním návštěvě kina za účelem vypnutí mozku a kochání se pořádně hutnou akcí, nejlépe za poslechu ryčné hudby. Zářným příkladem výše uvedeného budiž nám xXx. Lara Croft se tváří jako jeho ekvivalent, jenomže Tripl Ixovi nesahá ani po vršek motorkářských bot. Mohutná výprava, pár efektních akčních scén, hafo elektronické muziky, titulní song od U2 (jehož klip zcela příznačně nemá ani zbla smyslu, nad čímž se podivovali už členové irské grupy, když ho natáčeli) a patřičně stylizovaná hlavní hrdinka (která pro potěchu pubertálních očí velice často hopsá;)), to by bylo to lepší. A teď to horší - scénář srovnatelný s jakýmkoli dílem Relic Hunters a takřka nulový Chris Barrie (to normální smrtelníky asi nezaujme, ale já jsem velký fanoušek Red Dwarfa:)). Zkrátka řečeno - promrhaný potenciál. PS: Tyler je v tomhle ohledu (Angelina) ztracený případ:)) PPS: Viděl jsem znovu v roce 2018 v rámci přípravy na nové zpracování s Alicií Vikander, a... no, jako portrét totálně over-the-top one-woman-army (spojovníky FTW!:)), destilující na přelomu století esenci druhé půlky devadesátek, je to uchopitelnější než tehdy, ale pořád to nemá s dobrým filmem nic společného - je to v podstatě jen jako montáž animaček ze hry, která navíc zkrátka nemá žádný kloudně vyprávěný příběh:)(24.8.2003)

• castor

Jak jednou řekl Michael Madsen: „Když jste zedník, pokládáte cihly. Když jste herec, hrajete..“ To aby trošku rozptýlil atmosféru při otázce, jaké sra*ky občas natočil. U Lary nejde ani tak o herce, ale o ty, kteří stáli za kamerou. Tady nikdo nic moc říkat a vysvětlovat nemusí, kvalita si tu totiž šla na hodně dlouhý výlet a kdysi velmi zajímavý Simon West jen smutně přešlapuje na hranici trapnosti!!(14.12.2005)

Typický predstaviteľ Jones-Flynn Carsenovského typu filmov. Ničím nevybočuje od štandartných prvkov tohto žánru. Je tu dobrodružstvo, akcia, naháňačky, poklad s pascami... Škoda, že neprišlo nič inovatívne, ale na druhú stranu išlo o zábavu a ja som sa zabavil celkom fajn. Navyše sa na A. Jolie veľmi dobre pozeralo. 65/100(28.3.2014)

• -bad-mad-wolf-

Herního Tomb Raidera mám rád. Ten filmový je ovšem přesně ta záležitost, která působí jako nesnesitelně drahý vtip - ano, Lara tu sice hopsá, hledá starobylé cosi a oživuje dávné nadpřirozené síly, mnohem častěji ovšem tupě střílí a cestuje v rámci neuvěřitelně banálního (a stupidního) příběhu, aby si občas mohla zasmutnit nad mrtvým otcem a zaskotačit si se superrobotem svého nerdovského poskoka. Dvě hvězdy za nadhled a absenci výraznější nudy.(23.2.2013)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. června 2001 ve Westwoodu (Kalifornie). (Varan)

• - Angelině Jolie (Lara Croft) dělalo největší problém naučit se střílet pravou rukou. Je totiž levačka. (DominikV)

• - V době, kdy byla Angelina Jolie vdaná za Jonnyho Lee Millera, postavu Lary Croft doslova nesnášela, protože její tehdejší manžel věnoval hře "Tomb Raider" až příliš mnoho času. (Eldrick)