Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

Šakal

Obavy, co se snímkem udělá pověstný zub času, byly (k mému velkému potěšení) naprosto liché. ANO, můžeme (možná) polemizovat nad tím, že se nejedná o žádné „velké umění“, co však nelze pominout (zastiňuje to a mnohonásobně převyšuje veškeré případné nedostatky) je skutečnost, že se jedná o velkolepou podívanou (zábavu). Přesněji řečeno zábavu trvající 212minut. Pokud si nějaký snímek zaslouží přízvisko VELKOFILM , potom je to bezesporu tento Wyler(ův) kolosální epos. Jestliže M. Bay kdysi prohlásil: „nepřišel jsem léčit rakovinu, ale bavit lidi“, měl by si tento snímek pouštěť ve smyčce stále dokola, aby pochopil, jak se to skutečně dělá. Pravda, na vině není pouze samotný Michael (to by nebylo zcela fér), ale zejména pokročilá (technická) doba a s tím spojený současný trend , nesoucí si (překvapivě?) neřešitelný problém (čti nedostatek), kdy se režiséři stávají (dobrovolně) otroky moderních technologií. Co je platné, že díky CGI si „lusknutím prstu“ vytvoříte během okamžiku několikatisícovou armádu, když to ve výsledku působí sterilně?! Jednoduše kompars tvořený skutečnými lidmi z masa a kostí nenahradíte, byť sebelepší pokročilejší technologií.. P.s. na úplný závěr s jednou (osobní) poznámkou. Všechny ty „drobnosti“, které by mě v 99% všech ostatních případů silně znervózňovaly a byly nepřekonatelnou překážkou si snímek dosyta užít, v tomto případě jednoznačně beru. Dokonce v nich spatřuju veskrze klady. K tomuto typu (velko)filmu jednoznačně (neodmyslitelně) patří. A nejsilnější zážitek? Vyrovnanost celého snímku, kdy si člověka W. Wyler získá již od samotného úvodu , jeho pozornost si (zcela po právu) udrží po celou stopáž a kdy se (při závěrečných titulcích) necítí ani v náznaku unaven, naopak příjemně osvěžen a to tak, že má chuť na repete. Pokud bych měl však přeci jenom jednu scénu vypíchnout, měl bych stejně jako O. Stone (resp. Al Pacino) http://www.csfd.cz/film/8750-vitezove-a-porazeni/ jasno. Ano, závody čtyřspřeží v cirku. I po těch (více než 50-ti letech) nepůsobí ani v náznaku směšně a diváka zvedají i dnes z křesla. Nadčasové (stejně jako celý tento Wylerův snímek) a musím (si) přiznat jedno: neshodneme se tak často (pánové akademici), ale tohle byla trefa (resp. trefy) do černého! To ve všech 11-ti případech. Ch. Hestonem počínaje, přes geniální hudební doprovod M. Rozsy a W. Wylerem konče. Navíc (ve světle nové remasterované výroční (2BLU-RAY) verze) není skutečně co vytýkat. 100%(zážitek). Nakonec i ty pokročilé technologie mají něco do sebe :-) ()

Webb

Jeden z nejlepších historických velkofilmů s 11 Oscary, který jsou tady udělené naprosto právem. Náboženský základ filmu a závěrečné propojení s jiným osudem, kteří moc dobře všichni známe mě mile překvapilo. [8/10] (MGM) (Technicolor /// Produkce: Sam Zimbalist /// Scénář: Karl Tunberg podle románu Lewa Wallace /// Kamera: Robert Surtees /// Hudba: Miklós Rózsa /// Oscar: Sam Zimbalist (nejlepší film), William Wyler (režie), Charlton Heston (herec), Hugh Griffith (herec ve vedlejší roli), William A. Horning, Edward C. Carfagno, Hugh Hunt (výprava), Robert MacDonald, Milo B. Lory (zvláštní efekty), Ralph E. Winters, John D. Dunning (střih), Miklós Rózsa (hudba), Franklin Milton (zvuk) /// Nominace na Oscara: Karl Tunberg (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Ben Hur je megafilm. Skutočný megafilm. Nie film, kde vytvoríte státisícové armády v počítači. Proti tomu samozrejme tiež nič nemám, ale tá ručná práca, tá drina, keď máte pred sebou desaťtisíc štatistov a velíte im, čo majú robiť, tá je tu cítiť úplne všade. Ben Hur je slávny hlavne kvôli závodnej scéne s vozmi, lenže nie je to ani zďaleka jediná megalomanská scéna, tých je tu popravde omnoho viac, ako som očakával. Ben Hur je pre mňa najvýznamnejší film Hollywoodskeho monumentalizmu. Spolu s Návratom kráľa asi najväčší veľkofilm všetkých čias. Aspoň z môjho uhľa pohľadu. ()

Hedka

Právom má titul najúspešnejšieho filmu všetkých čias. Nemám mu čo vytknúť. Je to krásny a veľkolepý príbeh. ()

Frajer42 odpad!

Netvrďte mi, že se vám tento více než tří a půl hodinový film, ve kterém se kromě dvou scének totálně nic neděje, líbil. Nezpochybnitelnou pravdou zůstává, že tehdy, tedy v době vzniku, asi ano. Ale lidi proberte se. Už je tomu nějakej pátek, co se nepohybujeme v roce 1959. I když na svoji dobu film vypadá tak, že by bylo potřeba dát před ním klobouk dolů, tak dnes už jeho technické nedostatky rozesmějou nejednoho diváka. Na jeden zátah bych film určitě zhlédnout nezvládl, protože vydržíte cca hodinu a poté se začnete silně nudit a oči vám budou padat tak rychle, že do 10 minut padnete vy ve tvrdý spánek. Dělám to nerad, ale filmu který má asi 3h 30min a z toho mě asi 3h 10min totálně ubíjí a nudí prostě nemohu dát nic jiného než odpad a vám bych si dovolil doporučit totéž. Dobrá scénka ještě nedělá dobrý film. ()

boshke

Neskutečně dlouhé, nudné a roztahané. Ty tři a půl hodiny jsou přímo vražedné. Jediný okamžik, kdy měl Ben Hur mou plnou pozornost, byly vozatajské závody. To jsem byl přikován k obrazovce a ani jsem nedýchal. Jinak akorát spousta plkání o víře a podobně. Nemyslím si, že by mi to vadilo pro můj ateismus, Bible (dětská verze) se mi líbila, ale tohle šlo tedy úplně mimo mně. A ocenit to, že v roce ´59 to musela být naprostá bomba, když jsem se akorát celou dobu nudil a tlačil film k titulkům, opravdu nedokážu... 70% ()

Kothy

Asi jsem od tohoto Wylerova velkofilmu čekal víc. Nevýhoda těchto filmů je jejich délka a tu je opravdu přemrštěná. Jinak se tu najdou i pozitiva. Je to nesrovnatelně lepší než poslední remake. Je to klasický příběh o pomstě a o tom, kam až člověka může dohnat. Super je ale námořní bitva a závod vozatajů. Celá linka s Ježíšem mi ve filmu přišla naprosto zbytečná. Jedna z nej rolí Charltona Hestona. Dnes už by to tak nikdo nenatočil... Dost se mi tu ale líbila velkolepá hudba. "Sláva vašemu bohu." ()

Sašenka165

Tenhle film jsem měla ráda už v osmi a myslím, že se na tom nikdy nic nezmění. Myslím, že nejen pro mě ale hlavně pro dějiny kinematografie je to film přelomový. Všech těch 11 Oscarů bylo naprosto zasloužených, dodneška nemá (v některých směrech) Ben Hur obdoby. ()

AGAMENON

Nelze napsat než úžasné. Nechápu kdo má co proti stopáži tohoto monumentu (co by dělali kdyby musely shlédnout i 7 min. předehrou, 15 přestávkou a 3 zakončení). Každý herec odvádí absolutní maximum, i když je zajímavé, že na oskara za vedlejší roli nebyli nominováni ani Stephen Boyd či Jack Hawkins. Rozsova hudba je dokonalá (jak jinak u krále velkofilmů). Škoda, že takle nevypadal Gladiátor. ()

nascendi

Veľké očakávania bývajú málokedy naplnené. Napriek svojmu veku som videl tento film až 54 rokov po jeho vzniku. Je typickým predstaviteľom výpravného hollywoodskeho pseudohistorického veľkofilmu. So všetkými pozitívami i negatívami tohto typu filmov. Jeho cieľom bolo ohúriť diváka (mohol sa volať Ben Ohur) a určite sa to v čase jeho vzniku podarilo. Masové scény, výprava, dekorácie, kostýmy, pozlátka, fascinujúce závody kvadríg, k tomu Rózsova hudba, to nemohlo ostať bez účinku. Na druhej strane prepálená stopáž, nevýrazní herci (okrem Charltona Hestona), pre ateistov nestráviteľné náboženské scény a v tomto prípade aj nepodarený dabing. Nepochybne nadpriemerný film, v ktorom William Wyler demonštroval svoje režisérske umenie. Ale viac ako tri hviezdičky mu nemám dôvod dať. ()

WANDRWALL

Film jsem sledoval víckrát. neb tehdy mi přišel dost dlouhý a že je v něm pomalý děj. tak jsem ho sledoval na jednom kanále, kde ho často opakovali a několik částí se mi líbilo. 11 oskarů, je ale přece jenom moc! I když je třeba nepochybně přihlížet i k tehdejším trendům, době, kdy vznikl. ()

iamek

Solidní velkofilm, který byl zabit poslední náboženskou hodinou. Na svou dobu asi hit, ale zub stáří se zde podepsal. Nejvetší zážitek byl pochopitelně závod koní. To bylo briliantní a u téhle scény jsem snad ani nedýchal. ()

Chrustyn

Klasický velkofilm, se skvělou výpravou, který nasbíral tolik Oskarů, že čekal dalších 38 let než ho někdo vůbec dohnal. Film je to rozhodně zajímavý ale opravdu hodně dlouhý a chvílemi bylo toho povídání moc. Ale závody koňských spřežení jsou natočeny tak perfektně, že i dnes dokáží vyrazit dech. ()

classic

Na úvod, začínam trošku netradične, dovolím si úplne odlišne, lebo mi to inak nedá. William Wyler je filmár. Je jediný režisér, ktorý za snímky - Mrs. Miniver ( 1942 ), The Best Years of our Lives ( 1946 ) a Ben - Hur ( 1959 ) : A Tale of the Christ by General Lew Wallace, pozbieral 3. Oscary za réžiu + film, a tým pádom sa stáva priekopníkom v kinematografii, keďže sa to nikomu nepodarilo. Dmitrij Mendelejev je v chémii to isté, čo Wyler v kinematografii, Periodická sústava prvkov z roku 1869, ktorá je základným pilierom chémie, Ben - Hur z roku 1959, ktorý ako prvý získava, 11. Cien Akadémie, ktoré chcem prirovnať ku niektorým zo základných prvkov tabuľky.Tak po 90. rokoch je tu zmena rozličného odvetvia, pričom ja sa budem venovať tomu filmovému s primiešaním chémie, a tak v konečnom dôsledku, vznikne fascinujúci rozbor. - 11. ACADEMY AWARDS : sound, special effects, art - direction, costume - design, editing, cinematography, music score, supporting actor, leading actor, directing and the best picture of the year. Vodík - H, Kyslík - O, Uhlík - C, Dusík - N, dávam k obidvom hercom, režisérovi a producentovi. Sodík - Na, pre kameru, Draslík - K, pre hudbu, Horčík - Mg, pre strih, Vápnik - Ca, pre výpravu, Železo - Fe, pre zvuk, Hliník - Al, pre kostýmy, Kremík - Si, pre špeciálne efekty. Bez týchto prvkov by nikdy nevznikla - Periodická sústava prvkov, bez tohoto Tímu by v žiadnom prípade nemohol vzniknúť, Ben - Hur. Sú ešte ďalšie dva - 11. Oscarové snímky, a to Titanic ( 1997 ) a The Lord of the Rings : The Return of the King ( 2003 ), režiséri - Jim Cameron a Peter Jackson. Čo majú títo dvaja páni spoločné s prvým pánom, Wylerom ? Určite, ako prvé, spomeniem - Megalomániu ! Bohužiaľ, bez toho to nejde, ale ani sa bez toho nedá, byť / žiť. Vie to aj Juda - Ben - Hur v ANNO DOMINI XXVI v provincii - Judea vo fyzickom aj psychickom utrpení v Biblickom príbehu, kde v centre diania, chtiac - nechtiac, je Ježiš Kristus, ktorého Juda, niekoľkokrát stretne, pričom nevie, „KTO” to je ? Vlastne obidvaja sú ponížení, až na samé dno, aby sa vyzdvihli opäť na vlastné nohy, aby Juda hrdo a vzdorovito bojoval, aby žil a „pomstil sa” , tomu, kto za to môže. Messala je rímsky občan a Juda je brániaci svoj židovský ľud, títo, voľakedy priatelia sa navždy zatratia, nenávisť plodí nenávisť. Film je to úžasný, majestátny K-O-L-O-S, ktorý má takmer 4. hodiny, a ja mám zafixované, najmä Hry v aréne, niekde v 2. a pol hodinách, pastva pre oči a uši, a stovka obetovaných koňov padla !!!! ,silné zábery sú na galejách, alebo ukrižovanie Krista. Ak by som mal vybrať, ktorý z týchto troch mám najradšej ? Asi všetky tri. Titanic ma ako sopliaka výrazne ovplyvnil, odvtedy som začal „žrať film”, Návrat Kráľa ma priklincoval do sedačky v kine Metro aj Titanic, ale Ben - Hur, disponuje niečím, čo nemajú tieto dva. Poctivé, odvážne, filmové remeslo, ktoré diváka „priklincuje” , najmä cez fascinujúci výkon, Charletona Hestona, kde nasadenie a hlas vzbudzujú obrovský rešpekt. A tá atmosféra... Strihal by som film aj môj stručný koment, ale MGM - camera 65. - PANAVISION, širokouhlý formát, je ešte viac širokoúhlejší, a tak pozerať sa na to donekonečna, by sa dalo ... BEN - HUR, odporúčam zhýčkanému publiku, ktoré miluje - FACEBOOK a iné sprostosti, že pred 57. rokmi, to nebolo absolútne za potrebu !!!! () (méně) (více)

Yardak

Historický velkofilm, který nestárne! Jedenáct Oscarů jasně dokazuje jeho kvality. Charlton Heston v perfektní roli. Film roku 1959. ()

KrestanFilms

Tento film nemá s křesťanstvím zdánlivě moc společného. A možná je to i pravda. V podstatě jde Beh Hur celý film svou silou. Téměř celý film ho pohání nenávist a touha po pomstě... Ale přesto se tam mihne i kus poselství. Např - Jeho ranami jsme byli uzdraveni. TIPseznam dalších křesťanských filmů. ()

Flego

Ben Hur je absolútne najlepší film všetkých čias ! Netvrdím, že som videl všetko, ale v tejto chvíli sa tak cítim. Nie som náboženský fanatik, ale to, čo pred nami rozohráva William Wyler nemá obdobu. MGM získalo právom 11 Oscarov za túto fenomenálnu filmovú lahôdku. Charlton Heston v sfilmovanom príbehu generála Lewa Wallaceho získal nesmrteľnosť a hudba Miklosa Rozsu je úchvatná. Scény pretekov v aréne budia záujem i dnes, ale pre mňa zostávajú v duši dve scény : ... ako neznámy tesárov syn podá vodu bezvládnemu mužovi a ten mu to nezištne chce vrátiť o niekoľko rokov neskôr... Vieme o kom je reč, ale práve spôsob natočenia je grandiózny ! Milujem tento film ! Už som povedal, že je to najlepší film všetkých čias..? ()

MontyBrogan

Hviezdička dole za tú kresťanskú agitku, ktorá pokazila hlavne koniec filmu a ukrátila o katarziu všetkých divákov okrem striktne veriacich. Ináč výborný film, s neskutočne dokonalou výpravou nielen na rok vzniku. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014