Případy 1. oddělení

• Česko Oddělení vražd (neoficiální název) (více)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

Série(3) / Epizody(35)

Recenze uživatele fabecc1222 k tomuto seriálu (39)

Děti na odpis (2016) (S02E04)

Docela drsný, čím vším si mohou děti vydělávat, a řekl bych, že zpravidla je impulzem nezájem jejich rodičů, a tedy i špatná výchova, jako tomu bylo i v tomto případě, kdy je matka naprosto katastrofální, a fotí si mrtvé dítě, aby následně hned zmizela na dovolenou. Tvůrci dokázali i takhle vážný díl poměrně odlechčit několika vedlejšími linkami s případnými podezřelými, kteří se svlíkaj u Víťy v kanclu, či nestíhaj domů na velkou. ()

Tělo (2016) (S02E05)

Tenhle díl asi zatím nejlíp ukazuje, jak moc ošidná může policejní práce být, a jak málo může potenciálně stačit na to, aby profesní chybka potenciálně poslala celý případ do háje. 100 metrů na hranicích mohlo rozhodnout o tom, že by se jim vrah vysmál do ksichtu. My, jakožto diváci, zatím nemůžeme definitivně potvrdit, bez znalosti samotného případu, že vrah opravdu vrahem je, zvlášť, když není tělo, takže vlastně o žádné vraždě ani nemůže být řeč. Zajímavá nápovědla pro vrahy, že základem pro dobrou vraždu je zbavit se dobře těla. Vrána tu projde zajímavým vývojem, nejprve se ukáže jeho nezbytnost pro případ (Nikdo z ostatních se nedomluví v cizině...), aby opět lpěl na svých zásadách, což je vlastně špatně / dobře, to ať si asi každý rozhodne sám, když i on sám už je na pochybách. ()

Olizovač (2016) (S02E06)

Tak Dušan dojde konečného prozření, a Korejs tak přichází o dalšího spojence, a pomalu se mu i před šéfem začíná bořit jeho domek z karet. Zatím se však nebourá Tréglovi, který se vesele směje všem do ksichtu, kdežto do smíchu určitě není těm chovným rybám :/ Tohle vše se tu odehrává na pozadí případu jistého olizovače, který si při dopadení nebojí vzít jako případné rukojmí matku s dětmi na dětském hřišti (Za mě docela dobrý tah), jenže Vašek naštěstí vypadá jako úchyl :) :) "Jé, hele, Spitfire" ()

Krádež století (2016) (S02E07)

Krádež století je pro mě jedním z nejznámějších případů v historii samostatné republiky, a s jeho průběhem jsem tak poměrně obeznámen, i díky tomu, že reálný zloděj (podle mého už dávno mrtvý a někde rozpuštěný v kyselině) se pohyboval poblíž mých příbuzných. Co se týče samotných Případů, tak víc důležité je tu ale to, co se děje vlastně na pozadí...Šílenou náhodou se podaří najít mrtvolu Martínkové, což znovu otevře případ neuzavřený z minulých dílů. Taky je vidět, že se blížíme do plánovaného konce seriálu, Korejs si balí svých pět svěstek, a celá parta 1. oddělení tak míří ke šťastnému konci s Kozákem jako novým šéfem. A Víťa? No, uvidíme... ()

Poslední případ (2016) (S02E08)

Původně plánovaný konec seriálu, kdy dojdeme ke zdárnému ukončení případu Trégl, ale mimo to, je hlavně tento díl prošpikovaný naprosto geniálními hláškami. "Co kdybys mě pozvala na kafe? Já ti za odměnu pomůžu svlíknout kalhotky - Radši si stáhni okýnko" "Tak byla ve sračkách, tak je na ní asi hovno"..."Mám vám vzkázat, že i z hoven se daj udělat důkazy". Týpek - pachatel je znázornění absolutního dementa, s egem až někam na střechu, takže jeho vyobrazení úplně nahrává podobným situacím, jako když se frajer sám vyfotí na fotopasti, kterou instaluje :D Opravdu povedené finále, i s závěrenou tečkou v podobě naštvaného Korejse, jehož pomstu ještě asi pravděpodobně uvidíme. ()

Série 3 (2022) (S03)

Původně jsme se s Případy loučili už po druhé řadě, ale nakonec si tvůrci dali říct, a po několika letech, a po několika personálních veletočích, které zažilo reálné 1. oddělení, a které jsou v této řadě znázorněny skrze určitě nejnenáviděnější postavu české seriálové současnosti - novou paní ředitelku, tak nakonec tu třetí řadu připravili. Jakoby první půlka jen připravovala půdu, seznamovala se změnami, novými postavami pro to, co příjde v druhé řadě, kde všechno graduje k velkému finále. Druhá půlka jede opravdu ve všech směrech úplně na doraz, všichni herci jsou špičkoví, režijní práci bezchybná, dialogy chytře vtipné i lidské zároveň. Jsem rád, že jsme se dočkali finále, které krásně uzavírá všechny dějové linky. ()

Podnájemníci (2022) (S03E01)

Tak jsme se po mnoha letech dočkali, a tvůrčí parta Bebjak - Malinda - Mareš nám konečně nasypala další díly Případů...Inu první díl je podle mého spíš takové propojení mezi druhou a třetí řadou, abychom viděli změny, které nastali (Chmela ředitel, Anděl 4 děti wtf, noví kolegové, Korejs out...). Samotnej případ tak beru v tomhle díle spíš jako takové pozadí těch změn, které se dějou, ačkoliv nechápu, proč je Pražák najednou takový kokot, hlavně ke vztahu k novým kolegům, u kterých to vypadá, že jim spíš závidí...No hlášky opět naprostá špička ("Přišel jsem tam a on tam vařil č(Č)očku" "Čočka je doma pečenej, vařenej". V závěru výborní Chmela v jinak spíš otravné hyperkorektní lince, ale ten jeho pohled do TV za to stál :D A poté výborný Hanuš, kde vidíme velký potenciál velké pomsty... ()

Flaška (2022) (S03E02)

Pro mě zatím nejslabší díl seriálu. Pořádné grády to nabralo až při závěrečné konfrontaci Pražáka s pachatelem, ale do té doby Víťová vyšetřování na totální náhodu skrze otravnou modelářskou vsuvku moc netáhlo. U nových postav vidím dva zásadní problémy. Lój se sice typově hodí, ale není prostě až tak dobrý herec, jako ostatní. Bočková působí jako dobrá herečka, ale jako anorektička nepůsobí ani za mák věrohodně jako policajtka. ()

Veteráni (2022) (S03E03)

Stará parta je zpátky, a stejně tak dostáváme i první skoro bezchybný díl téhle série. Jakoby se to najednou všechno rozjelo naplno. Parádní klasický hudební motiv, pořádná policejní práce, stará parta v čele vyšetřování...Jedinou kaňku bych viděl v tom, že v rámci podezřelých je jeden známý herec, a zbytek nějaký komparz, takže je od začátku jasné, kdo je pachatel. Naštěstí tenhle díl není jen o hledání pachatele, ale potom i o dokazování viny skrze práci veteránů, o kterých je tento díl. Plíšek a jeho návrat na 1. oddělení jsou určitě jedna z nejvíce nostalgických chvil v českých seriálech. Každopádně viděl Plíška dělat si selfíčko a umřít... ()

Exploze (2022) (S03E04)

Tak největší gól tohohle dílu je určitě zjištění, s kým si Anděl pořídil některé ze svých dětí, to jsem málem spadl z gauče...Samotný případ jsem bral spíš jako takový exkurz do Vietnamské komunity, jelikož pachatel musí být jasný průměrnému divákovi tak do dvou minut. Takhle vidíme všechny možné kulturní rozdíly, a hlavně chování u manželky je teda dost extrém, a pro nás asi nepředstavitelné. Atmosféra při výslechu a přiznání pachatele, kdy ho ulovili na případné předání do Vietnamu byla špičková, určitě jedna z nejlepších scén seriálu. Pobavila u humorná vsuvka s kalendářem. ()

Řetízek (2022) (S03E05)

Chtě, nechtě, tak tuhle řadu prostě zatím táhle nejvíc Korejs. Uvidíme, jestli je to celé jeho cesta za vykoupením, či se za tím vším skrývá nějaký plán, jak potopit celou starou bandu. Věřím, že z Adély se nestane nějaký uzlíček nervů, který se bude hroutit při každé konfrontaci s různými ženskými tématy. Tématika toho, že příbuzný XY chce po dceři (snaše) aby se víc věnovala rodině, než práci, jsme viděli už 1000x jinde. Exkurze do světa menšim opět výborná, stejně tak atmosféra při závěrečném výslechu, tady bych řekl, že jsme se oproti prvním řadám posunuli o kus dopředu. ()

Taxivrah (2022) (S03E06)

Už od ohlášení jednotlivých případů se očekávalo, že dvojdíl s Taxivrahem bude dost možná ten nejlepší, a jeho první polovina to zatím jasně potvrzuje, a vytahuje dost možná jeden z nejlepších dílů celého seriálu. Celý díl je hozený do hodně potemnělé, až depresivní atmosféry, doprovozené opět výbornou hudbou, a takovým čirým zoufalstvím Kozáka nad nemohoucností při ohledávání mrtvých těl. Poprvé v této řadě také vidíme soudce v podání Luboše Veselého a tiskovou mluvčí Zuzanu Onufrákovou, které už jsem skoro v této řadě ani nečekal :) Tak uvidíme, jestli se dočkáme i Igora Bareše...Na pozadí případu se také rozjíždí možný konflikt s Martinem, potažmo jeho egem, které zřejmě přerostlo první oddělení a tu týmovou práci, na které si zakládá. ()

Tramvaj (2022) (S03E07)

Taxikář nakonec v tomto díle už dost upozadněný, jelikož případ už se dle skutečnosti vlastně neměl moc kam posunout, a doufejme, že skutečný pachatel je tedy správně za katrem.V popředí je tak "sesterský" případ Tramvaj, v naprosto bizardním provedení pachatele, a vlastně i znázornění určité lidské zoufalosti, kam až člověk dojde, když se ocitne v absolutní nouzi. Jelikož vyšetřuje Víťa, tak se na případ pochopitelně lepí jedna smůla za druhou, až musí přijít pomoct zhora (jakože fakt od nejvyššího...). Kozák mezitím ukazuje svůj určitý psychický neklid, který se s ním táhne už od začátku série, a tady zatím dosahuje svého vrcholu, když ve volném čase tráví čas jízdou tramvají, aby chytil pachatele. Dušan vyklízí pole, aby mohl nastoupit Korejs?? a rozjet svou show. Uvidíme příště. Každopádně vsuvka z osobního života Dušana potěšila, takových scén je v seriálu pomálu. ()

Střihač (2022) (S03E08)

Tak popravdě na případ postřeleného zadku z minulého dílu už jsem dočista zapomněl, ale i on se teda nakonec dočkal rozuzlení. Tady je krásně vidět, jak mravenčí práce to vyšetřování je, a jak dlouho se to může táhnout (v reálu dva roky). Ne jak jinde v kriminálkách, kde maj za pár dní hotovo. Původně jsem si myslel, že konec seriálu bude směřovat k tomu, že Kozák odejde po vzoru reálného Mareše od policie (to stále trvá) a na pozici šéfa ho nahradí Pražák. Po finále si ale nejsem úplně jistý, jestli náhodou Pražák nepřešel na stranu nové policejtní ředitelky...Furt nevim co ten Korejs, jede si pomstu, nebo cestu za vykoupením?! ()

Romeo a Julie (2022) (S03E09)

Jsou záporné postavy, které máte vesměs rády, a baví vás tím, jak se chovají, jako třeba Korejs...A pak jsou záporné postavy, které z nitra duše nenávidíte, a přejete jim co nejhorší smrt, jako nová paní Ředitelka, která je teda prototypem moderního vedoucího, který ale o skutečné práci nemá vůbec tucha, a ještě si razí heslo, že když se něco povede, tak se to povedlo NÁM, a když se něco podělá, tak jste to podělali VY. Zajímalo by mě, jestli ta postava dokumentaristky se 70 000 followers je podle nějaké skutečné ženské, to by musela bejt solidní existence...V podstatě stejně zbytečná, jako ta vraždící rodinka, prototyp typických socek, razící heslo, že za všechno můžou ostatní, a vlivem ostatních maj oni svůj bídnej život. Případ byl dost nechutnej, a nejvíc mě zarazily poměrně nízké tresty, však je jasné, že tyhle typy se z toho nikdy neponaučí... ()

Smolař (2022) (S03E10)

Po sérii vymazlených dílů přichází zase jeden z těch slabších. Nevím, ale ten případ byl divný, a nějak jsem se do něj nedokázal dostat. Ono hlavně v něm nebylo moc co řešit, protože to byla fakt prostě smůla, nic víc...Víc mě každopádně naštval amatérismus zkušeného matadora Kozáka při počínání v tom odloženém případu, kdy nechal ty dvě ženské samotné se spisem...To jako fakt? Však tohle je snad klidně na vyhazov, naprostý amatérismus. Zas na druhou stranu fajn, jak konečně srovnal Pražáka, a na rovinu řekl, jakej je to kokot, a taky už víme, proč to tak je. ()

Spolubydlící (2022) (S03E11)

Tak tvůrci se nás furt snaží lakovat, jakože by Pražák mohl bejt podkuřovač ředitelky, ale kdo ví, jestli za ředitelkou stále nestojí našeptávač Korejs, který chce zevnitř nabourat vztahy. Přeobsazení Kozákovi dcery docela zvláštní, vim, že od první řady uběhlo dost let, ale tadyta herečka původní není vůbec podobná, a vypadá to, že za ty roky zestárla tak  o 20 let. To odcizené spolubydlení působí sice zvláštně, ale u dnešních mladých je tohle standard i v rámci jednoho pokoje, natož v rámci velkého bytu."Jo ty jedeš po D1, tak to hlavně dojeď ještě dneska" ()

Loterie (2022) (S03E12)

Fůůů, tak propojení s Devadesátkama takovýmhle způsobem bylo teda nečekané, a Štěpánek jako starej Tůma (Sokol) to zabil, a usmiřovačka s Plíškem vlastně krásně uzavřela celé Devadesátky. Závěr určitě jedna z nejlepších scén seriálu, a to v ní nepadlo ani slovo. Samotný případ už je na vedlejší kolej, a slouží hlavně k tomu, aby posunula vztahy v rámci 1. oddělení, a celé 1. oddělení do velkého finále. Doufám, že se uzavřou všechny linky, furt to je s Pražákem takové, že může bejt donašeč, nemusí bejt, snad to nezůstane otevřené, kdo je tím hlavním padouchem celé série. Paní ředitelka je jednoznačně nejnesnetilnější postavou v našem prostředí posledních let, a být Lucií Štěpánkou, tak se budu bát, aby mi na ulici někdo neplivnul do ksichtu, protože takovéhle osobně bych klidně do toho obličeně jednu dávku pustil. ()

Trik (2022) (S03E13)

Tak paní ředitelka byla ojebávačka na druhou. Zkušeně vyjebala s Kozákem, s kterým nakonec dle očekávání vyjebával Korejs, s kterým následně také vyjebala paní ředitelka, no karma :) Naštěstí se zjevila dobrá duše Dušan, a vše hodil do pohody, abychom dospěli k velkému finále a šťastnému závěru pro všechny ty, kteří si to zaslouží. Pěkná generační předávka u Kozáků. Herecky, dialogově, hudebně, tenhle díl jede na plné obrátky. Vědomí toho, že jsme zřejmě v definitivním závěru z toho čiší na všechny strany, tvůrci jsou na lehkou notu nostalgie, na těžkou dráhu emocí, jaké jsme snad v našem prostředí ještě neviděli. "Korejs mi volal ještě ze sanitky" ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD