Případy 1. oddělení (TV seriál)

• Česko

Oddělení vražd

(neoficiální název)

Krimi

Česko, 2014 - 2016, 22 h 36 min (Minutáž: 22x63 min)

Ondřej Vetchý, Bolek Polívka, Petr Stach, Filip Blažek, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Igor Bareš, Ondřej Malý, Petra Hřebíčková, Stanislav Majer, Petr Franěk, Roman Štabrňák, Zuzana Onufráková, Sabina Remundová, Igor Chmela, Zlata Adamovská, Slávek Bílský, Rebeka Lizlerová, Regina Rázlová, Jarmila Vlčková, Jan Meduna, Radek Holub, Tomáš Kozák, Robert Poláček, Jiří Modranský, Anna Polívková, Jiří Lábus, Josef Mareš, Jiří Král, Stanislav Zindulka, Roman Skamene, Martin Donutil, Jana Šulcová, Martin Sitta, Marek Adamczyk, Adrian Jastraban, Jiří Wohanka, Luboš Veselý, Antonín Hardt, Vladimír Brabec, Jiří Zapletal, Andrej Polák, Josef Kuhn, Renata Podlipská, Braňo Holiček, Jarek Hylebrant, Tomáš Dastlík, Tereza Blažková, Lukáš Melník, Vlasta Peterková, Ladislava Něrgešová, Václav Helšus, Lukáš Reichl, Gabriela Mikulková, Lenka Zahradnická, Sebastian Jacques, Peter Ondreička ml., Alena Doláková, Silvester Matula, Jan Plouhar, Gustav Hašek, Jiří Černý, Milan Mikulčík, Šárka Vaculíková, Radoslav Šopík, Alena Štréblová, Pavla Beretová, Richard Fiala, Lukáš Příkazký, Jana Gýrová, Přemysl Bureš, Predrag Bjelac, Čeněk Koliáš, Kamil Švejda, Jan Novotný, Zdeněk Košata, Jarmil Škvrna, Petr Halberstadt, Libor Kovář, Olga Schmidtová, Petr Lněnička, Aneta Krejčíková, Miroslav Gulyas, Anna Linhartová, David Máj, Filip Kaňkovský, Michal Gulyáš, Martin Hofmann, Otto Rošetzký, Miroslav Sabadin, Milan Hloušek, Jiří Čapka, Ondřej Lechnýř, Kryštof Nohýnek, Jiří Ployhar ml., Vojtěch Záveský, Milena Steinmasslová, Radek Kuchař, Radim Jíra, Andrea Daňková, Kristýna Kociánová, Agáta Lexová, Jakub Štáfek, Jiří Konvalinka, Justin Svoboda, Zdeněk Bařinka, Hana Štádlerová, Tomáš Havlínek, Tereza Těžká, Ondřej Novák, Jiří Bartoň, Štěpán Vlček, Martina Randová, Petr Buchta, Jiří Bábek, Vladimír Javorský, Jiří Štrébl, Martin Šmíd, Tomáš Tobola, Kateřina Fixová, Dana Klášterecká, Silvestr Matula, Vlastimil Brabec, Ondřej Hampl, Filip Menzel, Petr Bláha, Kateřina Burianová-Rajmontová, Tomáš Jeřábek, Jakub Železný, Tomáš Dastík, Hana Seidlová, Veronika Řeháková, Kamil Mikulčík, Brigita Cmuntová, Antonie Talacková, Markéta Tannerová, Hana Frejková, Zdeněk Palusga, Pavel Majkus, Karel Wiencek, Jiří Krejčí, Štěpán Komárek, Matěj Nedvěd, Štěpán Kozub, Jamba Mulimwe, Kristýna Maléřová-Podzimková, Zuzana Slavíková, Milan Šteindler, Václav Vašák, Andrea Černá, Jan Apolenář, Pavel Štoll, George Pacurar, Petr Reif, Josef Vrána, Barbora Munzarová, Petr Motloch, Roman Luknár, Zuzana Vejvodová, Roman Svoboda, Kryštof Grygar, Martina Gasparovičová-Bezoušková, Zuzana Skalická, Otakar Brousek ml., Tereza Bílková, Ctirad Götz, Rostislav Novák ml., Jan Bosák, František Mitáš, Otmar Brancuzský, Lukáš Bech, Jitka Ježková, Jaroslava Pokorná, Jana Sováková, Robert Nebřenský, Stanislav Trtílek, Stanislav Gerstner, Gabriela Heclová, Pavla Gajdošíková, Tereza Lášková, Markéta Martiníková, Lola Hrabovská, Jakub Hajner, Tomáš Kettner
  • klerik

Na môj vkus príliš procedurálne. Chápem, že tvorcovia chceli českú kriminálku, nie americký akčniak, ale televízia by mala hlavne baviť - sledovať reálne vyšetrovanie je niekedy nuda...(14.4.2016)

Nesouhlasím s názorem, že Češi neumí točit detektivky. Myslím si, že se natočilo spoustu dobrých seriálů i detektivek. Od Dobrodružství kriminalistiky přes pražskou galérku v Hříšných lidech až po Kriminálku Anděl či Cirkus Bukowsky. Dobré byly i jednotlivé filmy s Högrem či Kodetem. Jedna z nejlepších českých detektivek bezpochyby je Nepodepsaný knoflík. Myslím si, že Případy 1. oddělení na tuto tradici navazují. Divoké honičky se nekonají (což odpovídá více české realitě), nejsou tu ani přehnaně přátelské vztahy na oddělení (viz Četnické humoresky), pracuje se v týmu, vyšetřovatel není charismatický ani sympatický, ale normální ustaraný chlap, používají se běžné metody cukr a bič. Ano, chybí nám napínavé zápletky, protože tohle je typické pouze pro psané detektivky. Jenže tohle je spíš o tom, jak to při vyšetřování doopravdy vypadá. Jednotlivé postavy dost sedí, výkony některých herců famózní! 1. Rozčtvrcená: sbalení bezdomovkyně v prvních deseti minutách!! :o) Zadáno pro sympaťáka Petra Stacha. ||| 2. Fantom z Jižňáku: pachatele dostali na to, že mu chtěli vyfotit a zveřejnit jeho ptáčka!! Dobrý psychologický tah!! :o) ||| 3. Doživotní chyba: Modus operandi a mladičký Jan Meduna "Jak to má kola nebo kozy, jsou s tím vždycky problémy."||| 4. Klíčový důkaz: Vyhodnocení stop a důkazů, Stanislav Zindulka v malé roli ||| 5. Laborant: aneb i mistr tesař se jednou utne, přesvědčivá Jana Šulcová ||| 6. Nenávist: Anička Polívková překvapila! :o) ||| 7. 48 hodin: krásný příklad, jak byrokracie maří vyšetřování! Zadáno pro Filipa Blažka a úžasně nechutný Miroslav Hanuš! ||| 8. Policajt na odstřel: "Dělej! Nebo tam ředitel začne vyšetřovat sám!" :o) Dominuje Ondřej Vetchý ||| 9. Totožnost: "Jde nám o čas!" a dvouhodinové jednání s nákupním vozíkem! :o) Tajemný Honey a Braňo Holiček ||| 10. Sladký vyděrač: úžasná herdekbaba Regína Rázlová, pěkný kontrast mezi zadržením nevinného stopaře a pravého viníka, kterému jen vlídně nabídli svezení. Tak si říkám, jak je asi těm omylem zadrženým, když na ně nastoupí? Pro někoho trauma na celý život! ||| 11. Hodinka k dobru: "Co proved? Že mu sem manželka donesla kufry, tak jsem si myslela, že ...? "Myslela jste si dobře! Nechtěl doma mejt nádobí." ||| 12. Důvod k zabití: "Co ty jeho hadry, ty snad vyzvedneš?" "No počkej, vždyť už jsem tam dneska byl!" "Až ti bude jako Plíškovi, budeš si to říkat při každý cestě z hajzlu!" + krásný fórek s DVD na závěr! 13. Smrt novináře Dopadení jednoho zkrachovalce pomocí udání druhého zkrachovalce aneb jak docílit, aby kamarád napráskal kamaráda. Smutné. 14. Klubové barvy: Konečně si Sršeň zasršnil! "Čauky! Mňauky vole!!" Těším se na druhou sérii.(7.1.2014)

• Dellamorte

..ak by mal niekto problém objektívne tuzemsky ohodiť bodíkmi tento na svoje CZ pomery suverén, nech okúsi SK Hip "MESTO TIEŇOV" Hop suterén. Okopírovaná skopírovaná prekopírovaná a smutne snaživá CSI F*ck- S*K mutácia, ktorá ( aby toho nebolo málo) zbytočne a nedôstojne prebúdza pánov hercov ( Bindas / Krivosudský...) z ich zaslúženého hereckého dôchodku. Tento koment bez hodnotenia rada pridám tejto cz partičke. Hele, ale Dobrakov si ukousl motív ze SHERLOCKA, nebo ee ? Parta říká že yo. No nic, i tak dobrý.(18.4.2014)

Česká televize natočila vynikající krimi seriál, který je o to zajímavější, že se případy, jež se tu vyšetřují, doopravdy staly. Sympatická vyšetřovací parta, v němž mi byl nejsympatičtější Kozák, Plíšek a Pražák. Pobavil však pokaždé také Anděl a Víťa. Nesympatický šéf také umí "pobavit" svým chováním. Neřekl bych, že novácká Kriminálka Anděl je horší, ta mě také hodně bavila a tamní mordparta mi byla dlouho sympatičtější než ta z 1. oddělení. Doufám, že se ještě v budoucnu dočkáme dalších dílů.(7.4.2014)

• Djoker

Trošku hype ne? Spíš trošku víc, ale k věci, snahu ČT o vlastní tvorbu jednoznačně kvituju. To však neznamená, že všechny nové seriály je nutné vynášet do nebes. V případě Bukowskyho je to samozřejmé, ale Případy 1. oddělení jsou jako jeho chudý příbuzný. Lehká vykrádačka Sherlockovy znělky ještě pobaví, samotné případy jsou však nuda k uzoufání. Vyšetřovatelé jsou možná z větší části sympaťáci (Vladyka fakt ne no), ale jejich ukřičené výslechy, z kterých se každý pachatel jako na povel posere (WTF?), jsou naprosto k smíchu. Nebýt celkem povedené vedlejší linky s "krysou", která vrcholí těsně za půlkou série vnitřním vyšetřováním, tak seriál nenabídl skoro nic, co už nebylo třeba v nenáviděné Kriminálce Anděl, ve které však o dost víc než tady funguje alespoň humor (Taclík) a člověk se může mastit na přepálených filtrech. Ne, tohle skutečně neumíme.(18.3.2014)

• - V seriálu je několik přímých odkazů na seriál Hříšní lidé města pražského (od r. 1968). Kapitán Martin Pražák (Filip Blažek) má jako vyzvánění mobilního telefonu ústřední melodii z tohoto seriálu. Major Václav Plíšek (Bolek Polívka) v epizodě "Nenávist" stojí nad mrtvolou zavražděného seniora a prohlásí, že vraždu spáchala žena. Následně vysvětluje, že rada Vacátko (Jaroslav Marvan) to rovněž prohlásil (v epizodě "Přísaha"), když zjistil, že místo činu bylo důkladně uklizeno. V epizodě "Rozčtvrcená" se při rekonstrukci ptá kapitán Petr Anděl (Petr Stach) pachatele, proč přísahal na smrt své matky. Podobná přísaha zazněla z úst pachatelky v epizodě "Přísaha". (Dinsberg)

• - V 5. díle 1.série "Laborant" kpt. Petr Anděl (Petr Stach) odposlouchává hovor mezi vedoucím fotolabu (Kamil Švejda) a jeho synem, a přitom ve sluchátkách slyší jenom vedoucího, přestože by měl slyšet i jeho syna. Když pak později Anděl poslouchá hovor mezi Baumovou (Jana Šulcová) a Hnátkem (Adrian Jastraban), tak již správně slyší oba hlasy. (Šéfik)

• - Ani jeden ze scenáristů nemá filmařské vzdělání. Josef Mareš vystudoval kybernetiku na ČVUT a Policejní akademii, jeho kolega Jan Malinda žurnalistiku a mediální studia na FSV UK. Studium scenáristiky a dramaturgie na FAMU mu bylo ukončeno po seznamovacím kurzu. (abertroph)