Listopadová romance

Romanca

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2001, 116 min

• Petfruf

Romantický slaďák, ve kterém se Keanu tváří pořád stejně a navíc mezi ním a Charlize není žádná chemie.. Typicky americké citové vydírání snad může platit jen na nenapravitelné romantiky a diváky Rosamundy. Mám velmi ráda romantiku ve filmech, ale něco tak nudého a hloupého jsem už dlouho neviděla. Mimojiné mi to připomíná stejně nudný Podzim v NY. Jediné, co mě na filmu potěšilo, byl Jason Isaacs v netradiční roli...(23.11.2008)

Film jsem chytnul asi od půlky a zaujal mě. Líbila se mi potrhlost Ch. Theronové a docela i K. Reeves, ale čím víc se blížil konec, dočista jsem nechápal... nechápal jsem to, že z docela dobrého filmu vyjde opět jedna z amerických tuctových "blbostí". Filmy tohoto typu by se buď měly točit pořádně a nebo jen mimo země USA!(22.4.2006)

Kouzelný listopad, kterému dodává kouzlo a energii především úžasná, charismaticky svérázná Charlize Theron, a humor překvapivě třeba Jason Isaacs. Úsměvná i smutná romantika, postavená na neobvyklém námětu, možná tlačená tím správným směrem trochu na sílu, ale když to tak vezmu, tak ku prospěchu věci. Užil jsem si to poprvé, podruhé, potřetí a užiju si to i příště. Bez ohledu na množství odsuzujících komentářů.(21.12.2013)

Prvotný dojem bol značne lepší než ten druhotný. Bohužiaľ je ale druhotný značne vyzretejší a objektívnejší. Režisér O´Connor sa tak húževnate snaží zapôsobiť osvedčenými žánrovými metódami až mu to funguje. Ale celé je to tak strojené, že napriek emotívnemu záveru a pointe nejde skočiť na lep. Miestami až rozprávková logika (odísť v pyžame z domu akoby sa nechumelilo) po dôkladnom zvážení skôr vyzýva k úsmevu ako vážnosti. Po premyslení už scenár pôsobí ako samým sebou vykalkulovaný kaleidoskop známych fráz a nútených twistov. Napriek týmto nedostatkom je obdivuhodné, že celé to drží pevne, najmä kvôli výborne zvládnutému duu Reeves/Theronová. Po zamyslení tiež vyvstávajú na povrch isté ozvláštňujúce režijné a príbehové faktory (snaha meniť život až za hranicu obťažovania, gay rodinka), ktoré Sweet November držia v hladine žánrového nadpriemeru. Pre milovníkov romantiky sa to na prvý pohľad bude zdať skvelé ale pri pozornejšom nadhľade pri tomto snímku vyvstáva príliš veľa bežnosti zakrytej malými zvláštnosťami a takisto veľa emocionálneho patosu, ktorý sám o sebe nie je zlý ak by nebol od diváka umelo vynútený. Tiež sa tu trochu prestrelila dĺžka. Jadro celej dvojhodinovky dosť pokrivkáva s nastoleným tempom a vyvrcholenie samotné je naťahované. Osobne by som udelil 75% ale v rámci objektívnosti klesnem na zaslúžených 60%. Je to príjemná nadpriemerná žánrovka.(13.3.2013)

Hrátky se žánry po jihokorejsku: začíná to jako komedie, pokračuje sladkou romancí, aby to v závěru zvážnělo v slzopudnou tragédii. Jihokorejci v tom však umí chodit lépe. Hlavním ternem je chemicky fungující dvojice Keanu Reeves a Charlize Theron, kteří pod taktovkou schopného režiséra Pata O'Connora, více či méně úspěšně zápolí se scénářem působícím uměle vykalkulovaným dojmem. Přesto námět samotný je natolik nábojný, že určité stopy ve mně Listopadová romance zanechala.(10.11.2013)