Listopadová romance

Novembrová romanca

Romanca

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2001, 116 min

Nechápem relatívne nizké hodnotenie tejto svižne natočenej romantickej "vecičky". Podľa mňa tu všetko funguje...zaujimavý príbeh, hlavné duo Theron-Reeves si vzajomnú spoluprácu tiež zjavne užívalo a "neklišoidný" záver nepustil film do mútnych vôd tradičného amerického sladko-lepkavého sajrajtu, ktorého sa točí na tony. Mňa to teda rozhodne potešilo.(25.10.2010)

Závěrečný hodně povedený útok na srdíčko divákovo bohužel nenechá zapomenout na celkem vleklou a místy až zbytečně vygradovanou 70 % úvodní pasáž. Jako plus přidávám obvyklé nadherectví Chalize a taktéž hudební podkres, který obstará Enya, se povedl. Naopak Reevesovi více sedí role drsňáka apod.................moje hodnocení = 5,5 z 10.(21.12.2015)

Prvotný dojem bol značne lepší než ten druhotný. Bohužiaľ je ale druhotný značne vyzretejší a objektívnejší. Režisér O´Connor sa tak húževnate snaží zapôsobiť osvedčenými žánrovými metódami až mu to funguje. Ale celé je to tak strojené, že napriek emotívnemu záveru a pointe nejde skočiť na lep. Miestami až rozprávková logika (odísť v pyžame z domu akoby sa nechumelilo) po dôkladnom zvážení skôr vyzýva k úsmevu ako vážnosti. Po premyslení už scenár pôsobí ako samým sebou vykalkulovaný kaleidoskop známych fráz a nútených twistov. Napriek týmto nedostatkom je obdivuhodné, že celé to drží pevne, najmä kvôli výborne zvládnutému duu Reeves/Theronová. Po zamyslení tiež vyvstávajú na povrch isté ozvláštňujúce režijné a príbehové faktory (snaha meniť život až za hranicu obťažovania, gay rodinka), ktoré Sweet November držia v hladine žánrového nadpriemeru. Pre milovníkov romantiky sa to na prvý pohľad bude zdať skvelé ale pri pozornejšom nadhľade pri tomto snímku vyvstáva príliš veľa bežnosti zakrytej malými zvláštnosťami a takisto veľa emocionálneho patosu, ktorý sám o sebe nie je zlý ak by nebol od diváka umelo vynútený. Tiež sa tu trochu prestrelila dĺžka. Jadro celej dvojhodinovky dosť pokrivkáva s nastoleným tempom a vyvrcholenie samotné je naťahované. Osobne by som udelil 75% ale v rámci objektívnosti klesnem na zaslúžených 60%. Je to príjemná nadpriemerná žánrovka.(13.3.2013)

• lennyd

Nelson (Keenu Reeves) žil docela úspěšný život reklamního tvůrce, než potkal krásnou, ale trochu ztřeštěnou Sáru (Charlize Theron). Ta ho svoji bezprostřednosti už ze začátku přitahovala, ale stějně jej každým dnem vyváděla z míry. Už na začátku vztahu se domluvili, že spolu nebudou déle než jeden měsíc - listopad (november). Ale vzájemná láska nakonec zbortí veškeré úmluvy i bariéry, jen jedno překonat nedokáže - zákeřnou nemoc ... Já se ptám proč - člověk má náladu na příjemný romantický film - Keenu Reeves a Charlize Theron, to přece nemůže člověka zklamat. Ať už jde o (velmi podobný) Podzim v New Yorku nebo právě Listopadovou romanci, tak to jsou právě ty filmy, které vás nalákají na sladkou romanci, aby do vás ke konci napálili veškerý smutek světa a pokazili dojem z (doposud) tak hezkého filmu. Charlize Theron je zde opravdu nádherná, ale Keenu Reeves mi do takovýchto filmů nějak moc nepasuje - to spíš do nějakého akčňáku. Ach jo ...(5.1.2009)

Charlize Theron pětihvězdičkově přesvědčivá a naprosto k zulíbání. Objevila pro sebe způsob, jak alespoň trochu vymrdat se smrtí. Pomilujme se dnes, hned teď, dokud je čas! Láska jen tak napůl, bez citů, to by pak zbytečně bolelo. Bohužel Keanu Reeves a jeho psí oči jsou na pouhou jednu hvězdu a to ještě jen ze slušnosti, protože to nebyla jeho chyba. Do této nevděčné role ho nastrčil nelítostný smrtelný osud plus špatný casting a s tím ani top herec nic neudělá. Kromě toho smutného psího pohledu nad nespravedlností (filmového) života. Zprůměrováno to stačí s bídou na tři hvězdy celému filmu. Jenže Charlize Theron si opravdu zaslouží víc, takže mám teď dilema.(23.1.2015)