Millerova křižovatka

Miller's Crossing

Millerova križovatka

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1990, 115 min

,,A PAK ZASE BUDEME PŘÁTELÉ“.... /// Tohle není Leone. Ani Coppola. Coenové na to jdou (nečekaně?) jinak. PŘÁTELSTVÍ JE STAV MYSLI… a přátel není nikdy dost. Jedni maj prachy, druhý moc a občas se někomu zachce vlízt na naše teplý místo…Dialogy. Dialogy. Dialogy. Poetická přestřelka za doprovodu Danny Boy .. inu, každej dělá co umí, někdo i kámoše podrazí. Dialogy, dialogy a dialogy. Gangsterka, která ctí pravidla žánru i Coenovic naturelu a ve který zdánlivě nejde o víc než o moc. SAMÁ LEŽ A ŽÁDNÝ SRDCE. Mafiánskej film s trochou intrik, za který by se nemuseli stydět ani na dvorku Ludvíka XVI. Jen nevím, jestli tahle mazaná hra není příliš scénáristicky a filmově překombinovaná. Byť přehledně a srozumitelně. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Potrpím si na precizní filmařinu. 2.) Mám slabost pro gangsterský soundtracky. 3.) Thx za titule ,,Luk&Iva“ a ,,ThooR13“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *(14.9.2012)

Bratry Coenovi teprve zažínám objevovat a zatím platí, že ne každý film mě hned chytne. Možná to bude chtít někdy shlédnout opakovaně, ale nejspíš ne v případě tohoto snímku. Ten je totiž dost dlouhý a dost nudný, alespoň v první půl hodině. Přijde mi, že je to celé postavené na pořád stejných kecech a aby se tam furt jen blbě nekecalo, tak tam doplnili pár dost brutálních scén (a neříkám, že se mi nelíbily). Později film dostává trochu spád. Hlavní hrdina Tom mi ale přijde celkem divně napsaný - na mě působí spíš jako trouba a proto nechápu, jak ve městě může platiti za tak významnou postavu. Zkrátka film to není špatný, ale kdyby ho natočili Coenovci znovu po letech, věřím, že by to dopadlo mnohem lépe. Konec konců film Poslední zůstává s Brucem Willisem se jistě nechal dost inspirovat. 65%.(26.9.2009)

Člověk si řekne-bratři Coenové,to by mohlo být fajn a ejhle.Jméno nedělá dobrý film a tady to platí dvojnásob.Nebýt skvělého Jona Polita v roli horkokrevného italského bosse,tak usnu po prvních 10-ti minutách.3 hvězdičky jsou až dost v porovnání s jinými díly podobného tématu (Road To Perdition).(27.4.2010)

Docela zklamání... Co měli být ty slepé náboje z automatu??(23.3.2011)

S přihlédnutím k výkonu Johna Turturra měním své hodnocení na pět. John si to tady vyloženě vyžebral!!! Jak je to ze začátku takové nikam nespěcháme, tak pak se začnou dít věci a to je ono. To je ono! S přivřením oka ale je to tam!(3.10.2011)

Po letech jsem si dal tenhle svuj oblibeny snimecek , ktery mam ve svem top10.Takze copak nam to tenhle kousek vlastne nabizi - samozrejme firma Coen brothers Inc nabizi pouze kvalitu takze jako vzdy - inteligentni a skvele vypraveny scenar , famozne zpracovane dialogy a dokonalou remeslnou zrucnost jednech z nejlepsich filmaru co byli a jsou.Nevim jak to braskove delaji , ale mam pocit , ze vzdycky dokazou z hercu dostat to nejlepsi.Byrne hraje svuj zivotni vykon , Turturro hraje svuj zivotni vykon , Finney hraje jeden z vrcholu sve kariery , Harden hraje zivotni vykon ve vedlejsi roli no a konecne Jon Polito - tento neuveritelne talentovany muz zde predvadi jeden z nejlepsich hereckych vykonu v dejinach kinematografie vsech dob.Jinak velice chytre vystaveny pribeh z mafianskeho prostredi obdobi prohibice , kde hlavni hrdina ukazuje co vlastne znamena anglicke rceni "know the ropes and pull the strings".Kdyz se vsude chrasti bouchackama a ocelovy pesti ostrejch hochu demolujou kosti tak je potreba vytahnout zbrane toho nejtezsiho kalibru - treba mozek. Samozrejme jsou to Coenove takze pokud se trochu zamyslite tak okamzite objevite tradicne Coenovsky skrytou metaforu kazdodenniho zivota - tady je to "nejsem chlapek co by se blaznive honil za svym kloboukem a samozrejme kam vitr tam klobouk - pokud teda mate "klobouk" a znamena pro Vas to co pro Toma Reagana".Film nema jedine hluche misto a snad vsechny obliceje co se objevi na platne (vcetne tlustyho Casperova synacka) vam zahrajou sakra solidni hereckej vykon.Film je nabitej hlaskama (jses tak velkej jak jsem te nechal vyrust/ vzdycky musis dat jednu do mozku/ ) a ten kdo delal dialogy se opravdu predvedl.Scena kdy Finney samopalem likviduje zabijaky za doprovodu tradicionalu "Oh Danny boy" je proste bomba a dukaz skveleho vkusu.Zkuste si vsimnout stylingu a hlavne hair-stylingu co napasovali na Hardenovou - opet skvela prace.Jinak myslim , ze tento film mel dostat asi tak 18-20 oskaru takze davam 5 hvezd ale dal bych i tricet - dokonaly film co nikdy nezestarne a tech je malo.(25.1.2012)

Gangsterka chycená za opačný cíp. Coeni skládají jednu ohavnou postavu vedle druhé a se slizkým hlavním hrdinou tak utváření dokonalou symbiózu. Žádný pach zakázané whiskey či řeči o hrdinství. Jen divácky nesmírně zajímavá manipulace s lidmi, plná vynikajících dialogů a skvěle vypointovaných scén. Autoři se potutelně vysmívají všem, kteří očekávají žánrově rutinní rodinné záležitosti a kmotrovskou poetiku. Millerova křižovatka je skvěle nepředvídatelná i úžasně hravá. Už jen za lesní scénu s Johnem Turturrem ji tak neodolám ani postopadesáté.(16.9.2012)

Poctivá gangsterka, bohužiaľ sa jej nepodarilo dostať sa mi pod kožu. Možno nabudúce...(2.4.2015)

Luxusní gangsterka, tvůrci udělali jedinečné prostředí té doby. Hlavní hrdina sympatický, dobře zvolený k té roli, poker face jak ma být, záporáci parádně sližští. Celé se to točí kolem hlavního hrdiny a jeho velice chytrých plánovaných akcí dopředu. Až na to nesmyslné střílení s Thompsonem, kde vystřílel snad stovky nábojů bez přebíjení. 95%(25.8.2015)

Kvalitní gangsterka. Která jede svým tempem a které mi úplně vyhovovalo. Příběh kvalitní stejně tak i zahraný. 4*(8.10.2015)

Pomerne atmosférické, slušne zahrané s pomerne pútavým dejom. Asi tak, tisíc krát lepšie ako taký Lawless, stále to ale nie je film ktorý ma zatlačil do sedačky alebo nejak hlbšie zasiahol. Stále nechápem o čo vlastne Tommymu išlo, a vtipné bolo tiež, že v tomto filme dostal do držky častejšie ako Bruce Willis s Melom Gibsonom vo svojich filmoch dokopy. Solídny kúsok, avšak čo sa mňa týka určite nie nijak prevratný.(20.2.2016)

Coenové si zkusili svůj oblíbený žánr noir natočit v autentické době a prostředí. A povedlo se jim to. Film si drží atmosféru, divák netuší, na koho Tom Reagan zrovna hraje levou (i Tom sám se asi v těch double- a triplecrossech trochu motá). Výborná femme fatale Marcii Gay Harden, vynikající John Turturro.(18.1.2009)

Nevím jak dlouho na tomhle kousku Coenové pracovali, ale jeho propracovanost mě už poněkolikáté ohromila. Podle mého si každý tvůrce uvědomuje že Coppolův Kmotr zůstane nedostižnou metou žánru, ke které se jen těžko může kdy přiblížit. Coenům se to v lecčems povedlo. V první řadě výběr herců do charakterů postav je parádní, Freeman jako Eddie Dane je mrazivý jak lednový vichr na horách, zmiňovaný Jon Polito jako Johnny Caspar předvádí pořádný kus herectví a G. Byrne si u mne ztvárněním hlavní postavy Toma Raegana vydobil respekt. Tvůrci mě dostali do atmosféry doby prohibice a udržovali si mou pozornost po celou dobu filmu, zkrátka jsem chtěl dát 4* díky pár uspěchaným rozuzlením a díky Coppolovy, ale 5* za opakovaný filmový zážitek je na místě.(5.11.2009)

Kde sú tie časy keď ste si mohli Thompsona kúpiť v železiarstve...mesto riadili umastený makaróni a drsný hoši sa strielali na počkanie... Skvelá výprava a herci , príbeh zo zaujímavým rozuzlením , miestami ale stagnuje...Sú aj lepšie gangsterky ale táto má niečo naviac, je inteligentná...akurát tá baba bola škaredá :-)(30.6.2010)

Tak tenhle film si od teď nechám líbit minimálně jednou za měsíc :)(6.9.2010)

Řekl bych, že to je nejméně ´coenovský´ film jaký jsem od mé oblíbené sourozenecké dvojice viděl. Vcelku zajímavá ukecaná gangsterka, kde každý má své místo, hraje se podle pravidel žánru a vše je absurdně dotaženo, ale… ale něco mi tam schází. Na bratry Coenovy je to příliš uměřené, málo vypointované, málo gradující, málo bizardní. Snad jen ty zvraty a spletitý příběh a samozřejmě coenovští herci…(30.10.2010)

...asi nejsem na žánr, chtělo by to vidět víckrát, či prostě...třeba časem(17.3.2011)

sa mi prihodilo, že som to videl nadabované a to je škoda. Chce to originál. Inak je neuveriteľné kam sa tento žáner za tie roky dostal. toto je taká príjemná divadelná hra.(5.11.2012)

Celkem pruměrná ganksterka ktrá si body na víc zaslouží za dobry herce,v prvni řadě Jon Polito,ale hlavně kvuli krutopřísným hláškám.(14.11.2012)

Má to něco do sebe. Je to sympaticky přehnané se smyslem pro humor i detail. Osobně mi sice docela vadí ty podle mě zbytečně přehnaně naturalistické masakry na konci, člověk ale musí uznat, že tenhle důmyslný taneček na ostří nože diváka naprosto zhypnotizuje a nenechá ho chladným od zčátku až do úplného finále. Jen jména je vážně potřeba si rychle přiřazovat, což byl pro mě dost kámen úrazu.(5.3.2015)

Skvělé herecké výkony od všech hlavních aktérů (nejvíce zaujal Turturro), ale konec mi přijde příliš čitelný. 3/5(30.12.2016)