Hra na vraha

(festivalový název)
  • Kanada

Horor / Thriller

Kanada, 1980, 87 min

I navzdory všem slabostem filmu - čekání na první vraždu celou jednu hodinu, slabé provedení ostatních vražd, mě Prom Night docela zaujal. I přes malý počet vražd, jejich vizuální slabotu dokázal vytvořit něco, co se dnešním žánrově podobným snímkům moc nevede, jakousi atmosféru. Prostě mě bavilo na to koukat a nijak mi nevadilo, že oproti slasherové smršti, která probíhala i ve stejně starých filmech, je to dost pozvolné. Bavila mě disco hudba, na níž tu většina lidí nadává, hodně mě bavila Jamie Lee Curtis, jíž to tady neskutečně slušelo (a ani mi nějak nevadilo, že jde strašně poznat, že jí není 17 jak velí role, ale už celých 22) a ta její taneční scéna byla hodně povedená. Bavila mě ta ublížená pomstychtivá svině i její přitloustlý kumpán, bavil mě fakt, že je to jeden z mála "studentských" filmů, v němž nevystupují jen královny krásy a králové přiteplených metrosexuálních předváděcích mol, ale prostor dostali i obyčejní mladí lidé (ten slimejš s nádhernou dodávkou). Ano, určitě jsem čekal více, ale to, co jsem nakonec dostal mě vůbec nezklamalo. Jen jsem pořád čekal, kdy Leslie Nielsen nahodí svůj klasický debilní ksicht a do něčeho vrazí nebo o něco zakopne :-).(5.7.2011)

Tak strašidelným hororem Prom Night rozhodně není, zábavnou vyvražďovačkou ale zcela určitě. Hned na první pohled praští do očí jiné zpracování než u nejznámějších žánrových kolegů Haloween nebo Pátek 13. či méně známé Černé Vánoce nebo Sleepaway Camp. V porovnání s těmito filmy, ač to zní značně eufemisticky, působí prostě Prom Night výpravnějí (=rozmáchleji). Ať už jde o více lokací než jedna ulice, jeden dům či jeden kemp nebo o příběh, který se dokonce někam vývojem posouvá a netočí se pouze kolem "jde nás někdo podřezat". Není se čemu divit, tvůrcům asi moc nešlo vyvolávat tíživou děsivou atmosféru, jenže si toho naštěstí sami všimli a tak vykonali Cimramnův Úkrok stranou a celý film pojali jako klasický středoškolský film, tentokrát se záhadou. A vyvedlo se to skvěle, takhle kouzelně cheesy 80s film jen tak nenajdete. Ve filmu skoro pořád hraje nějaká kopie Bee Gees, a i když tyhle počátky disco hudby jsou i na mě občas moc, ke středoškolačkám s nadýchanými účesy a středoškolákům s blonďatými "afry", kteří na sebe na diskotéce hází zlověstné pohledy, si nic zábavnějšího představit nedokážu. Ale i základní kámen zde vedlejšího žánru, tedy vraždy, se povedl. Ono - co se dá vůbec zkazit na vrahovi, který pobíhá po nekonečných vylidněných školních chodbách v převlečení za ninju se sekyrkou v ruce, a to ještě za zvuků disca táhnoucího se z tělocvičny. Dokonce si společně s Kelly (Mary Beth Rubens) vybral jednu z nej naháněček, co jsem kdy viděl. Přesně taková, které milujeme ve Vřískotech nebo v Nočním letu. Tou pravou scream-queen zde tedy není Curtis, ale zmíněná Kelly. A údržbář Mr. Sykes, který pokaždé když se objeví, tak má v ruce střihač keřů, napíchávač odpadků nebo aspoň šroubovák, je taky kouzelnej. PS: Už se točí "remake", proč uvozovky? Mají v něm být nějaké nadpřirozené síly. A když si představím, jak na té diskotéce hrajou nějaký Pussycat Dolls nebo co to teď v Americe letí, tak se mi chce zvracet.(22.5.2007)

Celkově trochu zklamání. Začátek mě namlsal. Z těch harantů mi totiž běhal mráz po zádech, pak však dlouho, dlouho nic a když už sem si myslel, že v tom hororu snad nikoho nezabijou, tak se to konečně rozjelo. Jenže to už se film chýlil ke konci a oběti i vrah působili, že to chtěj mít rychle za sebou :o((1.12.2010)

• Slasher

Tak teda vůbec žádná sláva. Dobrý je vlastně jen začátek, kdy si děti hrajou na vraha a oběti (či spíš vrahy a obět) a přitom dojde k neštěstí. Zbytek filmu docela slabota po všech stránkách klasického slasheru - už teď si skoro nic nepamatuju. Vrah je normální nemehlo v kukle, spíš takový zloděj amatér. Počíná si úplně trapně. A vraždy to je samá vrstva kečupu, maximálně useknutí hlavy. Jo a hlavně, na všechno se čeká až do poslední půlhodinky(!) - do té doby se jen seznamujeme s potencionálními vrahy a jsme svědky pár zlověstných telefonátů (viz. později Vřískot) - jinak samý teenagerský hovna. Určitý zárodek kvality zde ale zaset je (ta osudová dětská hra), tak schválně co se vyvrbí z pokračování... Taky jsem docela zvědavý, co se změnilo v té verzi z roku 2008, s remaky takovýhle filmů vůbec nemám problém. (stopáž hodnocené verze: 01:32:33)(22.2.2009)

• Mefistofelle

Úvodní scéna, kde si děti hrají a dojde k nehodě, je velmi slibná, ale s ní vešekrá zábava bohužel končí. Zbytek je na můj vkus až moc nudný teenage slasher. Navíc, než se pořádně něco rozjede, strašně dlouho to trvá. A vrah? Když nebudeme brát v potaz to, že není ani trochu těžké přijít na to, kdo jím je, tak jeho počínání je dost zmatené. Prostě takový ňouma u kterého jsem každou chvíli čekala, že nejvíc se mu podaří zranit akorát tak sebe... a myslím, že takhle by to rozhodně být nemělo. Z vražd toho taky není moc vidět a pokud ano, tak jsou takové kečupové a celkově nic moc. Důvod proč vlastně dávám 2* je Jamie, která jediná umí aspoň trochu hrát a dost mě bavilo se na ní dívat.(27.7.2011)

• - Hláška "Nejde o to, s kým ideš. Ide o to, kto ťa vezme domov," sa objaví vo všetkých štyroch dieloch hororovej série Prom Night. Brock Simpson sa takisto objaví vo všetkých štyroch dieloch. Vždy však hrá inú postavu. (fishki)

• - Ústrednú úlohu mala dostať herečka Eve Plumb. Producenti na poslednú chvíľu zmenili výber potom, čo o rolu prejavila záujem Jamie Lee Curtis. (beso74)

• - Film bol zakázaný vo Fínsku, Švédsku a na Islande. (Paldiny)