Hra na vraha

(festivalový název)
  • Kanada

Horor / Thriller

Kanada, 1980, 87 min

Tak strašidelným hororem Prom Night rozhodně není, zábavnou vyvražďovačkou ale zcela určitě. Hned na první pohled praští do očí jiné zpracování než u nejznámějších žánrových kolegů Haloween nebo Pátek 13. či méně známé Černé Vánoce nebo Sleepaway Camp. V porovnání s těmito filmy, ač to zní značně eufemisticky, působí prostě Prom Night výpravnějí (=rozmáchleji). Ať už jde o více lokací než jedna ulice, jeden dům či jeden kemp nebo o příběh, který se dokonce někam vývojem posouvá a netočí se pouze kolem "jde nás někdo podřezat". Není se čemu divit, tvůrcům asi moc nešlo vyvolávat tíživou děsivou atmosféru, jenže si toho naštěstí sami všimli a tak vykonali Cimramnův Úkrok stranou a celý film pojali jako klasický středoškolský film, tentokrát se záhadou. A vyvedlo se to skvěle, takhle kouzelně cheesy 80s film jen tak nenajdete. Ve filmu skoro pořád hraje nějaká kopie Bee Gees, a i když tyhle počátky disco hudby jsou i na mě občas moc, ke středoškolačkám s nadýchanými účesy a středoškolákům s blonďatými "afry", kteří na sebe na diskotéce hází zlověstné pohledy, si nic zábavnějšího představit nedokážu. Ale i základní kámen zde vedlejšího žánru, tedy vraždy, se povedl. Ono - co se dá vůbec zkazit na vrahovi, který pobíhá po nekonečných vylidněných školních chodbách v převlečení za ninju se sekyrkou v ruce, a to ještě za zvuků disca táhnoucího se z tělocvičny. Dokonce si společně s Kelly (Mary Beth Rubens) vybral jednu z nej naháněček, co jsem kdy viděl. Přesně taková, které milujeme ve Vřískotech nebo v Nočním letu. Tou pravou scream-queen zde tedy není Curtis, ale zmíněná Kelly. A údržbář Mr. Sykes, který pokaždé když se objeví, tak má v ruce střihač keřů, napíchávač odpadků nebo aspoň šroubovák, je taky kouzelnej. PS: Už se točí "remake", proč uvozovky? Mají v něm být nějaké nadpřirozené síly. A když si představím, jak na té diskotéce hrajou nějaký Pussycat Dolls nebo co to teď v Americe letí, tak se mi chce zvracet.(22.5.2007)

Snímek „Hra na vraha“ má docela dobrou gradaci, ale musím uznat, že se nejedná o nic, co by bylo vyloženě skvělé. Je to takový standard, ale díky tomu, že je zde Jamie Lee Curtis, díky tou, že to má tu správnou osmdesátkovou atmosféru, se mi film prostě líbil a docela jsem si ho užil, i když dějově ani vizuálně není schopen přinést něco, co by ho opravdu vyčleňovalo nad ostatní. Přesto jsem se nenudil.(1.2.2018)

I navzdory všem slabostem filmu - čekání na první vraždu celou jednu hodinu, slabé provedení ostatních vražd, mě Prom Night docela zaujal. I přes malý počet vražd, jejich vizuální slabotu dokázal vytvořit něco, co se dnešním žánrově podobným snímkům moc nevede, jakousi atmosféru. Prostě mě bavilo na to koukat a nijak mi nevadilo, že oproti slasherové smršti, která probíhala i ve stejně starých filmech, je to dost pozvolné. Bavila mě disco hudba, na níž tu většina lidí nadává, hodně mě bavila Jamie Lee Curtis, jíž to tady neskutečně slušelo (a ani mi nějak nevadilo, že jde strašně poznat, že jí není 17 jak velí role, ale už celých 22) a ta její taneční scéna byla hodně povedená. Bavila mě ta ublížená pomstychtivá svině i její přitloustlý kumpán, bavil mě fakt, že je to jeden z mála "studentských" filmů, v němž nevystupují jen královny krásy a králové přiteplených metrosexuálních předváděcích mol, ale prostor dostali i obyčejní mladí lidé (ten slimejš s nádhernou dodávkou). Ano, určitě jsem čekal více, ale to, co jsem nakonec dostal mě vůbec nezklamalo. Jen jsem pořád čekal, kdy Leslie Nielsen nahodí svůj klasický debilní ksicht a do něčeho vrazí nebo o něco zakopne :-).(5.7.2011)

Hra na vraha kulišácky pojmenovaná v rámci festivalu Otrlého diváka jako Maturiťák je popravdě jen další v řadě nechtěně komediálních hororů. O to víc, když se tu jako ředitel gymnázia velebí Leslie Nielsen, jehož vtipný ciferník si nejde s ničím jiným spojit než s Bláznivou střelou. Už jeho samotné vzezření vyvolává úšklebky a úsměvy od ucha k uchu. Takže si dovedete představit, co ve vás vyvolá, když už se v úvodních titulkách jen zjeví jeho jméno. Naneštěstí se o komedii nejedná, ale o béčkový slasher! K tomu Halloweenská ženská drtička Jamie Lee Curtis, ale její přítomnost nic nezachraňuje. Samotné mordovačky teenagerů jsou de facto až při konci, takže se dobrou hodinu opravdu nic závratného neděje. Pokud se ale rochníte v žánrových klišé a občas v dementním vyznění scén, tak by vás to mohlo bavit. Kdybych nebyl v sále za přítomnosti chichotajících Otrlců, tak se při projekci doma asi pekelně nudím.(6.11.2018)

Celkově trochu zklamání. Začátek mě namlsal. Z těch harantů mi totiž běhal mráz po zádech, pak však dlouho, dlouho nic a když už sem si myslel, že v tom hororu snad nikoho nezabijou, tak se to konečně rozjelo. Jenže to už se film chýlil ke konci a oběti i vrah působili, že to chtěj mít rychle za sebou :o((1.12.2010)

• - Film zaujal pozornosť štúdia Paramount potom, čo Jamie Lee Curtis podpísala zmluvu. Paramount však plánoval uviesť film iba v 300 kinách, a tak sa film nakoniec uvádzal v distribúcii spoločnosti Avco Embassy Pictures, ktorá ho uviedla do 1200 kín. Paramount sa namiesto toho stal distribútorom iného nezávislého slasheru - Piatok trinásteho (1980). (beso74)

• - Spoiler: Tak ako vo filme Halloween (1978), sestra hlavnej hrdinky filmu bola zabitá, od čoho sa odvíjala celá zápletka. A podobne ako v Halloweene, vrahom bol jej brat. (beso74)

• - Dejová línia s Leonardom Murchom - psychopatom neprávom obvineným zo zabitia dievčaťa, ktorý práve ušiel z ústavu, bola do filmu vsunutá až dodatočne. (beso74)