Hory mají oči

(festivalový název)
  • USA The Hills Have Eyes (více)

Tuctová americká rodina s novorodeniatkom a dvoma psami si to hasí skrz vyprahnutú púšť do Kalifornie. Naskytnú sa problémy, minivan musí zaparkovať a naši hrdinovia sa ocitajú mimo civilizáciu, v zapadnutej plošine, pripomínajúcej mesačnú krajinu. Ide o priestor pre vzdušné cvičenia vojenských stíhačiek. A hlavne... brúsi si na nich zuby rodina domorodých kanibalov, žijúca v poblízkej jaskyni. Nízkorozpočtový horor, natočený za 230 tisíc amerických dolárov sa stal prekvapivým hitom. (POMO)

Pan.Antonin

Pro mne o úroveň lepší než konkurenční Hooperův počin s motorovkou, ale že by to byla nějaká sláva, to se fakt říct nedá. Tady je mnohem mrazivější atmosféra (hlavně v noci), ale bohužel stejně jako v Texasu, i tady kanibalská rodinka u mne vzbuzuje spíše výsměch, než hrůzu. Nejslabší možné tři hvězdy. ()

Dombzila

V dnešní době spíše průměrný film. Prostředí pouště sice funguje přímo úžasně a první půlhodina je skvěle atmosférická, ovšem tu je jeden problém. Kanibalové fungujou hodně dobře dokud jsou ve tmě. Ve dne nastává problém, protože připomínají spíš nějakou bandu dementů, co by měla problém odcizit malýmu děcku lízátko. Doslova jsem si ke konci filmu, když jdou dva kanibalové zabít zbytek přeživších, vzpomněl na film Blbý a blbější. Neříkám, že kanibalové jsou špatný nápad, ale chtělo by to lepší zpracování. Řekl bych, že by bohatě stačilo, kdyby se druhý a třetí akt filmu odehrával jenom v noci. Celkově to není něco nejhoršího, ale ani nic světobornýho. Hory mají oči funguje spíš jako rozšíření znalostí hororové kinematografie. 60% ()

Mark1983

V něčem jsou původní Hory mají oči slabší,ale jinak,co se týče napětí a celkového děje tak jsem byl nakonec docela spokojený,i když jsem si myslel,že na remake původní film nemá ani z daleka,ale nakonec se jedná o starý dobrý napínavý horor,který mě zaujal od začátku až do konce.Takže nemám,co řešit. Akorát,že místo mutantů se jedná v původní verzi jen o vzhledově normální,i když divoké lidi. ()

Pokri

Nepochybne kultový a svojím spôsobom novátorský počin, pri ktorom treba zohľadňovať rok vzniku, ale aj vzhľadom naň pôsobí film miestami trochu smiešne. Hooper či Boorman točili už v 70. rokoch oveľa drsnejšie hixploitation filmy. Tu totiž nechcená komika, väčšmi než z hororových scén, sála z tých bežných v rámci rodinných interakcií. V tomto prípade musím povedať "vďaka za Ajov remake". Pri texaskom masakri mi remaky neprišli kvalitnejšie ani výrazne desivejšie, v podstate bola ich devíza len v nadmiere gorescén. Aja však prevyšuje tento originál prakticky vo všetkom, napriek tomu určite treba vidieť aj Cravenov počin, ktorý si zaslúži oceniť najmä za zaujímavý námet, ktorý sa predsa len v istých nuansách líši od texaského. ()

Jansuper

Takhle já tomu filmu nechci vyloženě dávat odpad, protože chápu z jakého je ten film roku, a neměli v té době eště takové vymoženosti jako dnes, ale i tak když si vemu jaké už v té době nebo pár roku poté nebo klidně i předtím jaký už vycházeli horory a s jakými filmovými triky, musím uznat že vraždy tu skoro nejsou asi byly 3 a 1 pes, a ty vraždy sou tak blbě na kameře, vůbec nejsou brutální, až na ten kaktus do huby strkán, ty mutanti vypadaj tak trapně a směšné, už v té době si vemte pár roku poté jak dobře vypadal Fredy Krueger, Jason Vorhees, a další, následovně ta hudba je fakt hrozná a špatná, příběh ujde, ale děj filmu je nudný a nezáživný, v postavách sem neviděl tu touhu po přežití, a jak se snaží přežít a strach v nich, spíše působily že jim je skoro jedno co sem jim stalo a co je za nebezpečí čeká a působily mi jak někde na rekreaci, postavy mi působily spíše nesimpaticky, napětí je tu asi 2 krát za film, lekl sem se asi 2 nebo 3 krát, kamera je na tu dobu dobrá, lokace sou zajímavé,  jinak mě to teda moc nebavilo a docela mě to nudilo, film mi přijde nezáživný ()

baronGrga

Můj tajný tip, že Cravenova verze (v porovnání s remakem) bude možná trochu pokulhávat co do děsivosti zlosynů, ale že naopak na poli budování napětí a celkové atmosféry sfoukne Ajovu verzi jako pražený chuchvalec trávy z nevadské jednoproudovky, vyšel napůl. Zlosyni to skutečně s tím pouštěním hrůzy nijak nepřehánějí (pošahaní indiáni), bohužel známky napětí tu mizí pod tíhou špatných hereckých výkonů. 50% ()

tXtX

Zub času sa pod Cravenovými horami podpísal statočne. Do prvej tretiny by sa ešte dalo ako tak rozprávať o atmosfére a napätí, ale ako náhle z útrob skál povyskakujú tí indiáni, ide všetko do hajzlu. Celé to proste vyzerá smiešne, od debilnej afro parochne jedného z nich, až po tie čelenky s kostičkami. Chápem, že chcel Wes "útočiť" na Hooperov Texas, kde toho bola hromada, ale to je úplne iná liga, bohužiaľ. Útok na karavan ale celkom ušiel. Aj hudba. Inač nuda, navyše v dosť mizernej obrazovej kvalite. Aj napriek dobe vzniku to vyzerá príšerne. Boh žehnaj za Ajov fantastický remake. 40% ()

MrdDoHrnce

No. hovna, hovna hovna hovna hovna hovna. pak nerurovost, negeská hudba, a zase hovna hovna hoavna. chtel jsem dat odpad ale za hlaviho neandrtálce který vypadá uplne jako muj bratr, davam ctyri. jinak hruza ()

Meraxes

Texaský masaker v Cravenovom vydaní, len bez motorovky. Vlastne som celkom príjemne prekvapený, moc som neočakával, ale na svoju dobu to bol veľmi slušný horor. Dnes už samozrejme mnohé veci vadia, niektoré nasilu akčné scény ako tá s nehodou pôsobia smiešne a záver mi prišiel dosť nedotiahnutý. Herci nič moc, správanie postáv taktiež, ale napriek tomu nevidím dôvod, prečo by som mal za to The Hills Have Eyes nejako haniť. Prostredie je vybrané výborne a kamera je veľmi solídna, tu je napríklad oproti Cravenovej prvotine vidieť veľký posun dopredu. Za vrcholnú scénu potom považujem prepadnutie prívesu, kde všetko funguje tak ako má. Trochu problém mám s osvetlením, väčšina filmu sa odohráva v noci a tam kde by mala byť tma, sú vidieť nasvietené pruhy od reflektorov, rovnako aj postavy behajúce v tme sú z jednej strany ostro nasvietené. Otázne je, o koľko lepšie sa to vtedy dalo spraviť, ale určite to išlo. Okrem toho ma trochu prekvapilo, že napríklad oproti The Texas Chainsaw Massacre je to relatívne násilný film, používa sa síce totálny kečup, ale úplne blbo to zase nevyzerá. Ďalším pozitívom je, že postavy, kladné aj záporné, sú jednoznačne odlíšené, každá má svoj charakter, takže to nie sú len objekty na zabitie respektíve vraždiace stroje. Ináč tých preživších je viac než by sa dalo očakávať, ale toto vybočenie zo stereotypu, kde prežije len hlavné dievča, vôbec nevadí. Rodinke sa dalo aj fandiť a to napriek tomu, že ich správanie je tradične blbé, ale ako väčší problém vidím to, že kanibalská skupina nebudí absolútne žiadnu hrôzu. Veď som ani trochu neveril, že to dieťa chcú zjesť. Teraz keď to píšem, mám pocit, že tých negatív je nejako moc, ale celkový dojem je určite pozitívny. 3* 66% ()

Thane

Je to dost bolavy..podle me neexistuje duvod proc by se na to mel dneska nekdo divat. Leda ze studijnich duvodu 🤷‍♂️ ()

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)

31.08.2015

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)