Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Asi jen málokteré jméno se zapíše do historie amerických závodních koní, takovým způsobem, jako se to podařilo Ruffianovi. Jeho kariéra byla obdivuhodná. O tom, že Ruffian je nevšední kůň, ale věděl zkušený chovatel a trenér Frank Whiteley od prvého okamžiku, kdy ho přivezli do jeho stáje. A tak jen počkal, až nastane čas, kdy jeho čtyřnohý svěřenec mohl vstoupit na dostihovou dráhu... Dramatický příběh, jehož děj se odehrává na počátku sedmdesátých let minulého století, vznikl podle skutečnosti. (Česká televize)

(více)

Recenze (15)

Ajinka126 

všechny recenze uživatele

Mám ráda filmy o dostizích a koních vůbec. Tohle si skutečně zasloužilo moji pozornost. A pokud mohu doporučit, tak vydržte chvíli po titulcích a uvidíte autentické záběry skutečné Ruffian, což mě okouzlilo natolik, až jsem měla chuť to ohodnotit plným počtem. Líbí se mi, že se tvůrci nebáli chytit i této klisny, která toho bohužel moc nestihla, když zemřela jako tříletá. I když možná změnila celé nazírání a průběh dostihů. Je to příjemný příběh jednoho krásného a nadějného koně. Velmi se mi líbily záběry, ale trochu mi scházelo nějaké vtáhnutí do emocí. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Filmy s konskými hrdinami majú vo mne vďačného diváka. Dva roky, počas ktorých som sa často vyskytoval na konskom chrbte patria k nezabudnuteľným. Nezabudnuteľný je pre mňa aj film Phar Lap, takže som sa neubránil porovnaniu dojmov z neho s dojmami, ktoré mi poskytol Ruffian. Ruffian určite nie je zlý alebo nepodarený film. Film o výnimočnom jedincovi takým ani nemôže byť. Len som očakával viac angažovanosti od tvorcov, pretože to, čo som videl bolo príliš dokumentaristické. Ale je možné, že je to iba môj ojedinelý názor. V každom prípade vysvetľuje tie tri hviezdičky. ()

Reklama

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Filmy točené na základě skutečných událostí mají při uchopení za správný konec vždy velikou naději na úspěch. A že kůň patří k těm nejlepším hercům si nemusíme zdlouhavě vysvětlovat. Takto skromný a povedený TV film (!) u nás může do programu zařadit jen Česká televize. Ještě, že ji máme. I přes ty zpropadené poplatky... ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Svět koňských dostihů a soutěží znám jen z filmů a knih, ale připadá mi podivně pokroucený. Nelíbí se mi, že se zvířata používají jako stimulanty vzrušení lidských diváků. Koneckonců lidé mohou závodit sami, když tolik chtějí. Koně samozřejmě běhají rádi, ale nemohu se zbavit pocitu, že v tomto nóbl prostředí mají větší význam dámské klobouky než zdraví a životy zvířat. A co opravdu nesnesu, je vidět, že byl nějaký tvor zbytečně obětován pro lidské povyražení Podobně odsuzuju cirkusy, rodea i hony. A každý smutný příběh, navíc sugestivně natočený jako tento, mě v mém přesvědčení víc utvrzuje. Chudák Ruffian. Umřít pro zábavu mi připadá hrozné. ()

progression 

všechny recenze uživatele

Rozpočtově malý, ale ve skutečnosti velký a ohromně působivý TV film podle skutečnosti o dostihové klisně Ruffian. Byla to klisna s neskutečným srdcem a bojovností, na dostihové dráze nebyla nikdy poražena (i v soubojích s hřebci) a právem je považována za jednoho z nejlepších koňů celé dostihové historie. Ve své době jí fandila skoro celá Amerika a o jejích soubojích s přízněmi i nepřízněmi osudu právě nezapomenutelným způsobem vypráví tento vyjímečný film. Veškeré dostihové scény i "dostihové zázemí" jsou znázorněny naprosto realisticky a myslím, že poutavě zachycenou atmosférou i dramatickou a působivou stavbou celého příběhu o této legendární klisně dokáže plně vtáhnout do děje i "nedostihového diváka", a že po skončení filmu málokdo na osud tohoto koně s "ohromným srdcem" jen tak rychle zapomene. Škoda jen, že si někdy nevzpomene alespoň jeden z té přemíry všech možných TV kanálů anebo že se nedostane do hledáčku DVD distributorů... ()

Galerie (16)

Zajímavosti (9)

  • Na Ruffianinu počest se běhá dostih Ruffian Stakes v Turffonteinu v JAR, který je dlouhý přes 1 000 m. Koná se každoročně 23. února. (Zellie)
  • Jako neporažená několikanásobná vítězka stakes, bleskurychlá, prvotřídní a šikovná, byla Ruffian vybrána jako šampionka mladých klisen roku 1974. (Zellie)
  • Vasquez i Whitley požadovali po společnostech Walt Disney Production a ESPN Enternational deset milionů amerických dolarů, protože odmítli prodat práva na svá jména a své příběhy, což společnosti obešly tím, že nechaly reportéra Billa Nacka napsat vzpomínkovou knihu "Ruffian: A Racetrack Romance" a podle ní film natočily. (Geriel)

Reklama

Reklama