Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

A_Shearer

Vynikající začátek, velmi hutná atmosféra se kterou si tvůrci opravdu vyhráli. Postupně začne člověku docházet, že tu něco nesedí. I přesto je rozuzlení překvapivé, protože si člověk snad až do závěrečných titulků nemůže být jistý. Film ovšem postupně ztrácí na síle, Rozuzlení vlastně v řadě ohledů vůbec nezapadá do děje (žena v jeskyni měla být tedy co?).Závěr s rodinou scénkou už je vysloveně rozvláčný, doslovný a zbytečný. Škoda, že tvůrci neudrželi nastavenou laťku po celý film. ()

koprovka69

Film, který tě donutí přemýšlet! Total deprese a vždycky mě zamrazí jak tam řekl něco jako: nechci žít s tím, že jsem zabil svoji ženu a ztratil děti takže radši umřu jako blázen než žít jako vrah. ()

JoeHalenbeck

Problém filmu je právě M. Scorsese. U jeho filmu má člověk 2 jistoty: a) film bude vynikající, b) vše bude jinak než se na začátku může zdát. Divák, který pár "Scorseseovek" viděl, musí nejpozději v půlce tušit, jak celý film dopadne, takže druhá půlka je pak nuda. ()

L.O.T.R

Martin Scorsese sa so mnou poriadne zahral. Už dlho som necítil počas filmu takúto nepríjemnú neistotu. Celý čas som čakal, že to pôjde jedným jasným smerom a nakoniec sa mu podarilo ma prekvapiť. Scorsese mal všetky ingrediencie k tomu, aby udržal hutnú atmosféru po celý čas. Či už to bola veľmi nepríjemná hudba alebo samotný Di Caprio, u ktorého naozaj netušíte či sa behom sekundy zrúti alebo začne kričať a napádať ľudí. Nie je to síce taký mindfuck ako Nolanova tvorba ale aj tak veľmi silných a zrejúcich. 90%. Druhé zhliadnutie a musím skonštatovať, žetoto je naprosto bezchybný scenár, perfektná réžia a herecké výkony. 100% ()

baronGrga

Je libo trocha laskavého brainwashingu? Tak to je nejvyšší čas pustit si Shutter Island a pak už jen zírat, jak mydlinky pomalu zaplavují nejen Prokletý ostrov, ale i váš obývák. Scorsese si totiž pohrává nejen s DiCapriem, ale i s divákem, a je to chytré, nesnadné a počet interpretací tu s každou další neviditelnou sklenkou vody, pozpátku putujícím cigaretovým kouřem nebo jen zdánlivě nepodstatnou replikou roste geometrickou řadou. Proto je tak veliká škoda, že se tenhle inteligentní thriller, který by s prstem v nose dosáhl na pětihvězdové hodnocení, rozhodl se vším tím artově létajícím svinstvem zabodovat i ve vizuálu, což v důsledku působí spíš jako laciný trik, jak se za každou cenu zalíbit. Kvůli tomu 65 % A jedno PS pro všechny mudrlanty, kteří tu mrmlají něco o prokouknutelné pointě: necítíte mydlinky? ()

Fill98

Shutter Island jsem dlouho odkládal a teprve včera jsem dostal náladu na pořádný DiCapriovský film. To byla zkrátka nádhera. A víte co je na tom všem nejkrásnější? Že ten film má v podstatě dvě interpretace a je na každém, se kterou se ztotožní, protože jsou zde podpůrné body, které dokazují obojí. Polehčující fakt je, že už se mi dlouho nestalo, že bych po skončení filmu nedokázal usnout. To se fakt nedalo a já furt musel přemýšlet jestli... No však vy víte. Herdek filek! Nakonec se to krátce před čtvrtou za svítání povedlo, ale dnes jsem byl celkem nepoužitelnej, protože jsem stále dumal, jak to teda dopadlo. Myslím, že mám jasno a věřím, že vy budete mít po pár úvahách taky. Vy, kteří jste stále neviděli Shutter Island, popadněte ovladače, startujte bedny a buďte svědky něčeho, co předčí všechna vaše očekávání! (100%) ()

TenKratofil

Takové filmy já rád. Dodnes netuším, kde vlastně je ten zakopaný pes. Jestli je diCaprio blázen, nebo jestli mu to všechno jen podstrčil hlavní lékař. Upřímně, chci si v té své zmatenosti žít. opakuji se jako u všech podobných filmů ale atmosféra byla jedinečná, já se bavil u každé scény a příběh mě nenechal chvíli v klidu. Jeden asi z nejlepších snímku diCapria. ()

WillH.

Prekliaty ostrov. Psychiatrický ústav. Vďačná to téma filmárov (napr. Prelet nad kukučkiným hniezdom, Svet podľa Prota...). Prekliaty ostrov môžte vidieť x-krát - no i tak nemôžete zaručiť že poznáte pravdu. V žiadnom prípade to však nie je otrava. Predlohou filmu sa stalo dielo Shutter Island z r.2003 spisovateľa Dennisa Lehaneho. Z jeho pera pochádza i fantastická novela Gone Baby Gone, ktorú sme tiež mohli vidieť sfilmovanú. Vynikajúce rozprávanie, neustále dejové zvraty, klaustrofobická atmosféra - keď nemáš kam utiecť (ostrov z ktorého niet úniku); odhaľovanie záhad a vkladanie chýbajúcich kúskov mozaiky až do vylúštenia hádanky o ktorej nakoniec môžeš aj tak zapochybovať - hoc pointu uhádneš (či skôr si tipneš) už v prvej pol-hodine filmu. Výber prostredia psychiatrickej liečebne bude vždy nesmierne zaujímavý a jeho potenciál nevyčerpateľný. Ľudská psychika, myseľ, duševné stavy; to všetko zrejme zostane ešte aj po stáročia tými najmenej preštudovanými oblastiami medicíny. Dokážeme liečiť vážne ochorenia, transplantovať životne dôležité orgány, snáď aj predlžovať životy ľuďom s nevyliečiteľnými chorobami, ale ľudská myseľ zostáva neprebádanou, nepreskúmanou... ()

Jirkacek

Filmy z prostředí psychiatrické léčebny mne vždy velmi zajímaly, aniž by to pro byl nějaký rozumný důvod. Myslím si totiž, že blázen nejsem, ale k doktorovi s tím raději nepůjdu - co kdyby....Ale teď už vážně, léčebny a sirotčince v kombinaci s dobrým scénářem, dostatečně rozumným režisérem a slušnými herci nabízejí spoustu příležitostí k natočení vynikajícího filmu. A Prokletý ostrov s Leonardem DiCapriem v hlavní roli patří mezi ty jedny z nejlepších, takže jsme si jej doma pustili hned dvakrát. Poprvé jsme doslova viseli na TV obrazovce, hltali každé slovo, hledali spolu s vyšetřovateli zločince a snažili se vše pochopit. Podruhé jsme si děj doslova užívali a ověřovali si, jestli nám něco neuteklo a zda jsme vše pochopili správně. Přiznám se, že mi úplně na konci filmu při prvním sledování utekla jedna Leonardova věta, která změnila vlastně celý úsudek o tom, jak vše dopadlo. Ten zde hrál detektiva Teddyho Danielse, který se svým kolegou Chuckem, jehož bravurně zahrál Mark Ruffalo, přijel na prokletý ostrov Shutter, aby se pustil do pátrání po šílené vražedkyni jménem Rachel, která roku 1954 zmizela ze své cely ve vězeňské psychiatrické léčebně Ashecliffe a ukryla se na ostrově. Postupně se zde seznámil s tím, jak to v léčebně nebezpečných zločinců chodí a jaké metody se zde používají. Šéfem doktorů byl John Cawley, kterého si zahrál skvělý Ben Kingsley a tato role mu seděla jako ušitá na míru. A nebylo to poprvé, co jako psychiatr exceloval, protože se mi líbil již ve filmu E.A. Poe: Podivný experiment, jenž byl natočen 4 roky po prokletém ostrově. Další postavy ve filmu nebyly až tak výrazné, přesto zmíním jméno Max von Sydow, který zde ztvárnil dalšího německého doktora, který utekl před spravedlností z poválečné Evropy. Oba vyšetřovatelé svůj případ stále nemohli rozlousknout, otázek bylo příliš mnoho a odpovědí málo. Teddy navíc trpěl bludnými představami z minulosti, kdy zažil smrt manželky a klidu mu nepřidal ani hrůzný zážitek z osvobozování koncentračního tábora Dachau. Zajímalo nás, jak to vlastně je, zda je detektiv vůbec příčetný, kdo je vlastně ona uprchlá vražedkyně a co se děje v tajemné léčebně. Záhady se ve filmu objevovaly jedna za druhou, kupily se na hromadu a stále jsme svou odpověď nedostali. Až teprve začala poslední půlhodina z celkových 138 minut a vše se začalo rozplétat a vyjasňovat. S tím vyjasnění již bylo načase, protože temná atmosféra ostrova by se nedala přeříznout ani řezníkovým nožem a vše ještě více zahušťovalo deštivé počasí a temné kobky vězení. A nesmím zapomenout ani na hudbu, která zde žádná nezazněla, pouze tu a tam bylo slyšet houkání lodní sirény. Úžasné ! K negativním stránkám filmu patří leckdy uměle natahované scény, které by šly rozhodně zkrátit, aby děj více odsýpal. Přesto poslední půlhodinu považuji za jeden z nejlepších filmových zakončení a jak jsem už psal, celý divákův pohled na rozuzlení změní poslední věta filmu. A protože mne tento film velice zaujal, sháněl jsem jej dlouhé měsíce na blu-ray disku, což se mi v dubnu 2020 podařilo, aniž by mne kolečko stálo jmění. Samozřejmě jsme se brzy na film podívali znovu a i když jsme již věděli, jak to celé dopadne, náležitě jsme si jeho průběh užívali. Pravda je, že občas byla nuda kvůli délce filmu, ale i tak jsem své investice do modré krabičky nijak nelitoval. Suma sumárum, Prokletý ostrov si u mne vysloužil čtyři prokleté hvězdy ****, ale dal bych ještě o půl cípaté navíc ! () (méně) (více)

Akinaz

Naprostá pecka, nenudila jsem se ani vteřinu. Ponuré, napínavé, skvěle obsazené. Martin Scorsese zase jednou předvedl, že on to prostě umí. A ten konec? Takové prostě miluju, ty co vás nechají na pochybách, ale přes to víte, co chtěli říct. 5* ()

Generi

Asi som videla iný film, ako ten, čo je tu tak vysoko hodnotený. Najhoršie spracovaný záber na cestujúcich autom, keď dookola "uteká" krajina, lepšie to bolo natočené pred 100 rokmi. A pointa? Dopredu predvídateľné. Žiadna emócia. ()

teekanee

Vynikající film s vynikající atmosférou. Scorsese si s divákem hraje až do poslední scény. DiCaprio tady předvádí jeden z jeho nejlepších výkonů. Víc není třeba říkat. Pro filmové fandy je tohle povinnost. 87% ()

audrey.ley

Já osobně o tomhle filmu mohu říct, respektive napsat jenom to nejlepší. Námět, ačkoli je několikrát zrecyklovaný, je v podání Martina Scorseseho dechberoucí. Vyníkající scénář i režie, talent Leonarda di Capria jako herce je nezpochybnitelný. Výborný jako vždy byl i Mark Ruffalo. I přes poněkud delší stopáž se neobjevuje ani jedno jediné hluché místo a já, přestože nemám dlouhé filmy příliš v lásce, jsem se přistihla, jak si přeju, aby byl snímek ještě aspoň o hodinu delší. Co víc říct? Za mě plný počet ***** ()

blahar

Výborná hra s divákem na kočku a myš, Scorsese vás celý film zkušeně tahá za nos a vede vás k dojmu, že dopředu víte, co se bude dít, jen aby do vás pak napral finální twist srovnatelný s Šestým smyslem. Smekám klobouček nad promyšleností scénáře do posledního puntíku. Leo opravdu kraluje a Ruffalo s Kingsleym mu důstojně asistují. ()

DavHav

Film výrazně sráží těžce béčková pointa - po prvních 30minutách jsem si říkal: snad to neskončí tím nejpředvídatelnějším možným způsobem... A ono ano. ()

TheBlizard

Klenot. Nejde jinak, než ohodnotit maximálním počtem hvězd. Na tomto filmu by se nedostatky hledaly jen velmi, velmi těžko. ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013