Polda z Marsu (TV seriál)

Life on Mars

Život na Marse

• Německo

Life on Mars

Krimi / Drama

USA, 2008 - 2009, 12 h 22 min (Minutáž: 17x60 min)

Peter Nashel

Jason O'Mara, Harvey Keitel, Gretchen Mol, Jonathan Murphy, Michael Imperioli, Mike Starr, Lisa Bonet, Phyllis Somerville, Whoopi Goldberg, Edi Gathegi, Jason Kravits, Robert Klein, Vincent Curatola, Odette Annable, Eric Balfour, Alexandra Daddario, Kelli Giddish, Kerry Bishé, Matthew Cowles, Joseph McKenna, Renée Goldsberry, Corey Stoll, Cecilia Foss, Harry L. Seddon, Frosty Lawson, Mardi Jones, George Aloi, Tim Plester, Clarke Peters, Natalie Gal, Tanya Fischer, Daniel Stewart Sherman, Mark Linn-Baker, Danai Gurira, Cheyenne Jackson, Kimberly Leemans, Arthur J. Nascarella, John Cenatiempo, Mark Deklin, Bill Irwin, Robin Taylor, Alicia Minshew, Susan Misner, Armand Schultz, Seamus Davey-Fitzpatrick, Ramsey Faragallah, Alex Cranmer, Jennifer Ferrin, Keri Lynn Pratt, René Ifrah, Tim Schuebel, André De Shields, Alex Ziwak, Michael Cullen, Rene Lovit, Maggie Siff, Christopher Backus, Royce Johnson, Estelle Bajou, Peter Appel, Michael J. Burg, Del Pentecost, Austin Basis, Robert Salerno, Heather Matarazzo, Sylvia Miles, Pablo Schreiber, Lee Tergesen, Dean Winters, John D'Leo, Elizabeth Higgins Clark, George W. Bush (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Chris Bauer, Chad L. Coleman, Paul Jude Letersky, Brad William Henke, Stephen James King, Mick Jagger (a.z.), Michael Aronov, Olek Krupa, Kevin Conway, John Bedford Lloyd, Antonia Rey, Wallace Shawn, Robert Clohessy, Kristen Connolly, Laura Benanti, Chris Bowers, Fred Dalton Thompson, Geoffrey Cantor, Kevin Kilner, Janel Moloney, Austin Pendleton, Brendan Sexton III, Gina Gershon, Peter Greene, Paige Turco, Scott Adsit, Peter Gerety, Scott Shaw, Nick Damici, Benjamín Benítez
  • Rodin

Hmmmm... Čekám, čekám, a ono nic. Z atmosféry sedmdesátých let se do tohoto kousku opravdu moc nedostalo. Jo, chlapi nosí kotlety, dvojčata stojí, černoši mají půlmetrová afra, ovšem jinak je to spíš celé postavené na běžném současném americkém životě, do kterého jsou PŘESNĚ NAOPAK přesazeni lidé ze 70. let. Harvey Keitl je standardně dobrý, ale za prvé nemá, co hrát, a za druhé - léta prostě nezastavíš. Proč prostě nepromítli v USA velice dobrý britský originál? Nebo snad Britové hovoří nějakou jinou řečí?(21.4.2010)

Americký Sam Tyler se stejně jako ten britský dostane za poslechu Life on mars při srážce s autem do roku 1973 a nastoupí tu na oddělení Gena Hunta a musí řešit všemožné kriminální případy a do toho si užije ještě nějaké "nadpřirozené" televizní vysílání a podobné, přesně jako v původním seriálu. První díly se americká předělávka vcelku věrně drží nebo dokonce někdy doslovně kopíruje původní britskou sérii a představuje všechny charaktery jako prakticky totožné s jejich britskými verzemi. Rozdíl je ale znát už v maličko odlišném pojetí těchto charakterů, kdy jim trochu chybí ten britský nadhled a humor, i když vtip tu je často a nikdy ho neprezentují hloupě a lacině, vážné scény na druhou stranu ale nemají takovou sílu, ale to je možná tím, že americký díl je o 20 minut kratší než britský a často se to tu musí vzít trochu hopem. Na ten britský vtip a nadhled původních postav se to ale nechytá, protože zvlášť v prvních kopírovacích dílech je to tak nějak umělé a dál v sérii je to prostě jen takové americké a hlavně Harvey Keitel je prostě pořád tak nějak vážně "vážnej" a Jason O'Mara zase není tak vyjevenej jak představitel britského Sama Tylera, ale na druhou stranu jsou tu mnohem víc využité všechny ostatní postavy a jsou zapojené do vlastních příběhů. Po pár úvodních dílech se ale naštěstí autoři asi vzpamatovali a začali trochu i tvořit, takže některé známé britské příběhy předělali do amerického prostředí a jejich vyznění se tím pádem změnilo a nakonec začali vytvářet úplně nové příběhy nekopírující ty britské. Nové příběhy sice nejsou taková pecka jako libovolný britský díl, ale určitě jsou lepší než jen obyčejné kopírování a některé z nich se dokonce těm britským silně blíží svou našláplostí a vtipností zároveň. Tahle snaha vytvořit "nový" seriál nakonec úplně změní tu hlavní zápletku o Samovi Tylerovi a vede až k trošku střeleně "recesistickému" závěru, který sice nedává celkovému vyznění série to co britský konec, ale člověk se u toho může fajn pobavit :). Americký Life on mars je prostě příjemný a zábavný policajtský seriál s kvalitním a sympatickým obsazením a i když se nechytá na ten britský, tak rozhodně stojí za to na něj kouknout už jen proto, že tam jsou prostě i nové díly a ne jen kopírky britských :). A taky přináší tu zásadní informaci, že britský rock'n'roll byl prostě tehdy lepší. :) A poslední zajímavá věc je, že nevysílaný preair pilot byl úplně katastrofálním způsobem špatný, takže je div, že tomu nakonec dali zelenou a ještě větší div je, že to zvládli ve vysílaných dílech tak dobře. :)(1.11.2010)

• cherita

Dokonalá ukázka toho, jak by remake neměl vypadat (když už teda nějaký musí vzniknout). Jednotlivé díly slepě kopírují britský originál, a když už se tvůrci odváží k nějaké změně, dopadne to většinou tragicky (viz třeba to uvalené finále). Jako by v Americe neměli dost starých kriminálek, ze kterých mohli čerpat inspiraci. Tohle chtělo mnohem osobitější přístup. Panuje tady takové přesvědčení, že to všichni hodnotíme hůř, protože jsme originál viděli jako první, ale já jsem měla tu čest nejprve s touhle verzí a málem jsem se u ní ukousala nudou.(25.3.2012)

Jsa nedotčen původním zpracováním, jež všichni tak chválí, hodnotím nezávisle. A hodnotím vysoko, protože navzdory pár drobnostem, které mi pily krev (třeba okaté genderové hrátky) se mi velmi líbila ta všudypřítomná paranoidní schizofrenie, náznaky, déja vu, úniky... a pochopitelně romantika. A pak to rozuzlení, které jsem opravdu nečekal, ale bylo tak absurdní, až jsem se musel smál. Nicméně když vidím, jak hodnotí má topka, asi bych se měl brzy poohlédnout po originálu.(7.8.2011)

Musím říct, že první díl mě docela vtáhnul (přepla jsem na začátek omylem) a s chutí a napětím se podívám na další, poněvadž mi zápletka přišla originání. Ale jak už to chodí, zdání občas klame. Neměla jsem šajn, že jde pouze o remake jinýho, dle hodnocení i lepšího seriálu. Ale čert to vem, nemám to jak porovnat, tudíž zatím za čtyři.(8.4.2010)

• - Gene Hunt (Harvey Keitel) má v kanceláři na stěně plakát k filmu Hodný, zlý a ošklivý (1966) (Avicii)

• - V 8. epizodě Hunt (Harvey Keitel) pronese větu "Vodka je pro sraby, whiskey je pro pořadné chlapy," což je odkaz na v té době populární skladbu "Whiskey in a Jar" od Thin Lizzy. (Chibs)