Polda z Marsu (TV seriál)

Life on Mars

Život na Marse

Krimi / Drama

USA, 2008–2009, 12 h 22 min (Minutáž: 41–44 min)

Peter Nashel

Jason O'Mara, Harvey Keitel, Gretchen Mol, Jonathan Murphy, Michael Imperioli, Mike Starr, Lisa Bonet, Phyllis Somerville, Whoopi Goldberg, Edi Gathegi, Jason Kravits, Robert Klein, Vincent Curatola, Odette Annable, Eric Balfour, Alexandra Daddario, Kelli Giddish, Kerry Bishé, Matthew Cowles, Joseph McKenna, Renée Elise Goldsberry, Corey Stoll, Cecilia Foss, Harry L. Seddon, Frosty Lawson, Mardi Jones, George Aloi, Tim Plester, Clarke Peters, Natalie Gal, Tanya Fischer, Daniel Stewart Sherman, Mark Linn-Baker, Danai Gurira, Cheyenne Jackson, Kimberly Leemans, Arthur J. Nascarella, John Cenatiempo, Mark Deklin, Bill Irwin, Robin Lord Taylor, Alicia Minshew, Susan Misner, Armand Schultz, Seamus Davey-Fitzpatrick, Ramsey Faragallah, Alex Cranmer, Jennifer Ferrin, Keri Lynn Pratt, René Ifrah, Tim Schuebel, André De Shields, Alex Ziwak, Michael Cullen, Rene Lovit, Maggie Siff, Christopher Backus, Royce Johnson, Estelle Bajou, Peter Appel, Michael J. Burg, Del Pentecost, Austin Basis, Robert Salerno, Heather Matarazzo, Sylvia Miles, Pablo Schreiber, Lee Tergesen, Dean Winters, John D'Leo, Elizabeth Higgins Clark, Chris Bauer, Chad L. Coleman, Paul Jude Letersky, Brad William Henke, Stephen James King, Michael Aronov, Olek Krupa, Kevin Conway, John Bedford Lloyd, Antonia Rey, Wallace Shawn, Robert Clohessy, Kristen Connolly, Laura Benanti, Chris Bowers, Fred Dalton Thompson, Geoffrey Cantor, Kevin Kilner, Janel Moloney, Austin Pendleton, Brendan Sexton III, Gina Gershon, Peter Greene, Paige Turco, Scott Adsit, Peter Gerety, Scott Shaw, Nick Damici, Benjamín Benítez, Marla Sucharetza, Laura Esterman, Shirley Rumierk, George W. Bush (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Mick Jagger (a.z.), Malachy McCourt, Waltrudis Buck, Babs Olusanmokun, Daniel Yelsky, Patrick Askin, Anslem Richardson, Carmen Goodine

Tak původně jsem seriálu dal čtyři hvězdička, ale pravda je, že si to nezaslouží. Furt je to jen cover originálu z Anglie, který se snaží zajímavý a originální příběh přiblížit Americkému publiku. Zbytečný nesmysl, který dokáže ohodnotit akorát tak Američan, ale ne člověk, co už jednou podobný příběh a podobný průběh viděl, s jinými herci, s jinou atmosférou a hlavně s jinou muzikou, která je v obou případech opravdu výborná. (6/10)(15.4.2010)

"Já na náhody nevěřím, jen na zmatený rozmar osudu." Co jiného také Samu Tylerovi zbývá, když najednou vykonává policejní práci v časech, které již dávno minuly. Mně se tedy v roce 1973 líbilo i ve skutečnosti, ale New York mi do těch vzpomínek nějak nezapadá. Takže hodně štěstí chlape a ať ti to v minulosti šlape.(23.11.2016)

• lioncel

Přiznávám se bez mučení, vůbec neznám ten originál .. hlavní lákadlo celé série je tu pro mě především a jen Gretchen Mol, která je mi v té uniformě velmi sympatická (ale vlastně, ona je mi sympatická vždycky .. i bez uniformy, samozřejmě ve vší slušnosti – vždyť ona je zde tak neuvěřitelně čistá a nevinná .. pro ni vždy a pouze *****, .. jen kdyby si neškubala tolik to obočí, to mě u žen a dívek úplně irituje) .. .. jo, ještě mám dotaz, kdy a kde dávali ten originál? ...(5.5.2010)

Americký Sam Tyler se stejně jako ten britský dostane za poslechu Life on mars při srážce s autem do roku 1973 a nastoupí tu na oddělení Gena Hunta a musí řešit všemožné kriminální případy a do toho si užije ještě nějaké "nadpřirozené" televizní vysílání a podobné, přesně jako v původním seriálu. První díly se americká předělávka vcelku věrně drží nebo dokonce někdy doslovně kopíruje původní britskou sérii a představuje všechny charaktery jako prakticky totožné s jejich britskými verzemi. Rozdíl je ale znát už v maličko odlišném pojetí těchto charakterů, kdy jim trochu chybí ten britský nadhled a humor, i když vtip tu je často a nikdy ho neprezentují hloupě a lacině, vážné scény na druhou stranu ale nemají takovou sílu, ale to je možná tím, že americký díl je o 20 minut kratší než britský a často se to tu musí vzít trochu hopem. Na ten britský vtip a nadhled původních postav se to ale nechytá, protože zvlášť v prvních kopírovacích dílech je to tak nějak umělé a dál v sérii je to prostě jen takové americké a hlavně Harvey Keitel je prostě pořád tak nějak vážně "vážnej" a Jason O'Mara zase není tak vyjevenej jak představitel britského Sama Tylera, ale na druhou stranu jsou tu mnohem víc využité všechny ostatní postavy a jsou zapojené do vlastních příběhů. Po pár úvodních dílech se ale naštěstí autoři asi vzpamatovali a začali trochu i tvořit, takže některé známé britské příběhy předělali do amerického prostředí a jejich vyznění se tím pádem změnilo a nakonec začali vytvářet úplně nové příběhy nekopírující ty britské. Nové příběhy sice nejsou taková pecka jako libovolný britský díl, ale určitě jsou lepší než jen obyčejné kopírování a některé z nich se dokonce těm britským silně blíží svou našláplostí a vtipností zároveň. Tahle snaha vytvořit "nový" seriál nakonec úplně změní tu hlavní zápletku o Samovi Tylerovi a vede až k trošku střeleně "recesistickému" závěru, který sice nedává celkovému vyznění série to co britský konec, ale člověk se u toho může fajn pobavit :). Americký Life on mars je prostě příjemný a zábavný policajtský seriál s kvalitním a sympatickým obsazením a i když se nechytá na ten britský, tak rozhodně stojí za to na něj kouknout už jen proto, že tam jsou prostě i nové díly a ne jen kopírky britských :). A taky přináší tu zásadní informaci, že britský rock'n'roll byl prostě tehdy lepší. :) A poslední zajímavá věc je, že nevysílaný preair pilot byl úplně katastrofálním způsobem špatný, takže je div, že tomu nakonec dali zelenou a ještě větší div je, že to zvládli ve vysílaných dílech tak dobře. :)(1.11.2010)

Life on Mars v americkém hávu není ani horší ani lepší než jeho britský bratříček, je prostě jiný, což je u remaku základním předpokladem pro jeho sledování. Nedokážu ani pořádně vysvětlit proč mě život Sama Tylera v New Yorku 70. let natolik pohltil, asi je to vhodnou kombinací herců, prostředí, příběhů a také perfektního soundtracku (David Bowie, Hollies, Beach Boys, Ringo Starr, Marmelade atd.). Snad jedinou výtku bych měl k podivnému zakončení, takže pro potenciální diváky bych měl jeden tip...ve chvíli kdy v posledním díle Sam obejme Gena (cca 6 minut před koncem) to prostě radši vypněte :-)(19.2.2011)

• - Seriál má dvě pilotní epizody. Vedle odvysílané je tu neodvysílaná verze, která se ale odlišuje obsazením a místem děje. Např. Gena Hunta hraje v této verzi Colm Meaney, Annie Cartwright hraje Rachelle LeFevre, Raye Carlinga hraje Lenny Clarke a Stephanie Jacobsen v této verzi hrála Mayu Daniels. Změnila se i lokace, v této verzi Sam Tyler působí jako detektiv v Los Angeles a časové období, do kterého se „přesunul“, bylo 1972. Tato verze nebyla přijata při testovacím promítání a nikdy nebyla oficiálně odvysílana. Tato verze nakonec unikla na na net v roce 2008 a je k dispozici ke zhlédnutí na YouTube. (Shakaar)

• - Gene Hunt (Harvey Keitel) má v kanceláři na stěně plakát k filmu Hodný, zlý a ošklivý (1966) (Avicii)

• - V 8. epizodě Hunt (Harvey Keitel) pronese větu "Vodka je pro sraby, whiskey je pro pořadné chlapy," což je odkaz na v té době populární skladbu "Whiskey in a Jar" od Thin Lizzy. (Chibs)