Říkají mu Řidič. Přes den je filmovým kaskadérem, po nocích si přivydělává jako nájemný řidič zločineckých gangů. Nezajímá ho o jakou práci ten večer zrovna jde, řítí se nocí s policejními vozy v zádech. Shannon je Řidičovým učitelem i manažerem, který se ho snaží dohazovat filmovým režisérům i zlodějům, kteří za něj jsou ochotni dobře zaplatit. Shannon má v plánu koupi vozu, ve kterém by se Řidič mohl zúčastnit profesionálních závodů. Navrhne, aby se investorem stal Bernie Rose, místní boháč s pochybnými zdroji příjmů. Samotářskému a ze svého dvojího života značně rozpolcenému Řidiči zcela změní život náhodné setkání se sousedkou Irene, se kterou tráví stále více času. Vše se však změní když je z vězění propuštěn Irenin manžel Standard. Řidič se s ním domluví na poslední loupeži, která Standardovi umožnit splatit dluh, kvůli kterému ho vydírají gangsteři. Ukáže se však, že šlo o nastraženou past. Vše se začíná komplikovat a aby Řidič ochránil sebe i Irene, musí udělat to, co umí nejlépe – řádně šlápnout na plyn. (oficiální text distributora)

Okara

Moc nevím, co si o tomto filmu myslet. Po první scéně jsem čekal akční velkofilm s velkým napětím, něco na způsob Collateralu. Ale následovaly velmi zdlouhavé scény možná se záměrně pomalými dialogy s nesympatickou hlavní hrdinkou, jejichž pomalost mě doháněla k šílenství. Plusem zůstává originální nápad, charismatický Gosling a vynikající soundtrack, ale scénář to zkrátka potápí. 65% ()

Ant

Úvodní titulky evokují pokračování Pretty in Pink, ale to co následuje, je všechno jen ne "pretty". Stačilo pět minut a Refn mě měl v hrsti. Hlavní postava je na první pohled ukázkovým příkladem klidu, trpělivosti a rozvážnosti, ale jen do doby než někoho nerozvážného napadne ublížit jeho sousedce. Gosling opět předvádí dokonalý minimalistický výkon. V jednu chvíli dokáže být laskavým a téměř naivním klukem, v druhou se z něj stává šílenec s kladivem. Dejte tomu chlapovi už Oscara, proboha! Byl by hřích nezmínit se o hudbě, která jde sice absolutně mimo můj záběr, ale tady jako součást filmu se stává sama o sobě jedním velkým zážitkem. Problém mám jen s poslední třetinou filmu, kdy trochu polevilo tempo. Jenže konec už je zase "balls to the wall" a já v duchu řvala na plátno. 5* nedávám jen proto, že Drive je film, který absolutně vybočuje z letošní nabídky kin, ale taky proto, že je ztělesněním filmového zážitku se vším všudy. ()

pm

Závislost. Hypnóza. Euforie. Nejlepší a nejstylovější neo noir posledních let a pocta nespočtu filmům a tvůrcům. Refnova recyklace vlastních témat a rané tvorby. Od úvodních titulků ryzí cinefilská radost. Moct si vybrat absolventské téma dnes, analyzovala bych esteticky vtipnou báchorku o bezejmenném klukovi ve stříbrném bomberu, který sám sebe vidí jako správného komiksového hrdinu. Se zlatým škorpionem na zádech, odnikud nikam. Poslouchat "A Real Hero", mít solidní důvod sledovat film do omrzení a pak se beznadějně utopit v kontextu další zbytečné práce, která nebude mít žádný význam a přirozeně nikoho nebude zajímat. Luxusní představa. Dream. Drive. ()

nascendi

Zbytočne som sa tešil na tento film. Rovnako zbytočne očakávam, že k 2400 komentárom pridám niečo originálne. Videl som spomalený nemý film s krátkymi zábermi na brutálne vraždy alebo na snahu o romantiku. Oboje pôsobilo skôr rušivo, ako spestrujúco. Hlavný hrdina je iste slávny herec, ale jeho výraz sa hodí do iného filmu. Muž s jeho kukučom nemôže niekomu na počkanie rozkopať lebku. A záhadou ostáva odkiaľ sa vzali jeho vraždiace schopnosti, keď sa roky motal v autoservise za polovičný plat. ()

predators

Bundu se štírem na zádech, hodně oblíbený kousek veteše. 5 minut kamenné tváře, vyčkávající na svou jízdu temným příkrovem velkoměsta. Minuty ubíhají po vteřinách, světla a barvy se probouzejí za zvuků ukolébávající hudby, odchází spát při zaplněném parketu nahých ženských těl. Takový je odraz života opravdového hrdiny...A Real Hero...Drive! 80% ()

Slartibarkfast

Film o podivínském a samotářském řidiči. Nic víc se k tomu asi nedá říci. Pokud bych měl vše rozpitvat do nejkrajnějších podrobností, asi by to ztratilo své kouzlo. Laciná zápletka a tisíckrát ohraný scénář, který nenadchne, ale ani neurazí. V tomto podání ovšem velice potěší. Jako bych se vrátil o dvacet let zpět a díval se na staré dobré kusy z let 80. a 90., kdy vám ani tak nešlo o vypilovaný příběh a rozpočet byl velice skrovný. Komorní drama s perfektní kamerou a hudbou. Malé výhrady mám k závěru, ale i tak to vlastně nesklouzlo do kýčovitých rozměrů dnešního trendu. Mrzí mne, že mi tenkrát unikla účast na kino premiéře. Melancholické pohlazení mé duše. 85% ()

cukorek

Začnem Ryanom Goslingom, tento mladý herec má čo to už za sebou, ale ja mu stále neviem akosi prísť na chuť a vôbec nie v akčných scénach, ale odosobnil som sa. Dajme tomu, že som ho prijal ako muža ktorý napriek svojej útlej postave a " detskej tváričke " dokáže pôsobiť ako skúsený a tvrdý muž vychovaný ulicou. Samotný film priniesol niečo neobvyklé, pretože som mal pocit ako keby namiesto dialógov niekedy hovorila hudba a zábery do tváre hercov, ktoré nahradili chýbajúce dialógy. Počiatočné a nudnejšie rozbiehanie časom vystriedali aj akčné scény, ktoré druhú časť pozdvihli. Pripomínalo mi to tiché vyčkávanie pred búrkou a potom ako keby udreli blesky z neba, dej sa úplne obrátil a odštartovalo sa krvi prelievania ako z iného filmu. Moju pozornosť si zaslúžila aj kamera a réžia, ktorá veľmi presvedčivo ponúkla automobilovú naháňačku snímanú z pozície šoféra. Takže výkon hercov priemerný, ale za zaujímavé a dobré spracovanie filmu dávam 70 %. ()

PetrPan

Chyběla mi tam ta Leonova kytka a furt jsem čekal, kdy přijede drsný smrťák Javier Bardem.. opravdu jen jemně okoukaný možná minimalistický ? styl vyprávění s drsným ( no děsně, vážně), ale mimořádně klidným a vyrovnaným Goslingem, hezkou hudbou, hezkými barvami, ne už tak hezkou Carey Mulligan, malým Portorikánem ( nebo tak nějak), minimalistickým ( tady na tom trvám) Ronem Perlmanem a hezky rozšlapanou hlavou. Ne že bych u toho zrovna seděl jako přikovaný, ale na druhou stranu jsem ani nesledoval ( ne moc) časomíru, kdy už tomu bude konec. ()

Arsenal83

Gosling a Mulligan je asi najantichemickejší pár, aký som kedy videl. Gosling s mlčanlivým kamenným ksichtom je navyše aj iritujúci. A práve kvôli tomu som si film nikdy neobľúbil, lebo v úlohe drsňáka pomstiteľa s kladivom v ruke je smiešny. Rovnako tak rozpučené a prestrelené hlavy mi prišli až príliš zbytočné. Množstvo krvi aj tam, kde nemuselo byť. Asi pri tej nude chceli aspoň niečím zaujať. ()

Slarque

V těch žánrových kolonkách nepochopitelně chybí romantika, přestože tvoří málem základ celého příběhu. Režisér si ovšem půjčuje i citace z filmu-noir, hororu a dalších věcí, které se mu zrovna hodí do krámu. Málokterá historka z podsvětí se dokáže pochlubit tak pečlivě udržovanou atmosférou, výbornou stylizací spousty scén či alespoň záběrů. Perfektně k tomu sedí i hudební doprovod. Kromě výborného Ryana Goslinga, který celý film bez potíží táhne, stojí z herců za pozornost hlavně Albert Brooks. Obzvlášť pokud ho máte zafixovaného jako sympatického komika, možná se nebudete stačit divit. Z námětu na další snadno zapomenuté béčko se vyloupl jeden z filmů roku! A bude to zejména zásluhou režiséra, to mu nemůžu upřít (90%). ()

WANDRWALL

Osobně mě film zklamal, anebo spíše nepřekvapil. Vše, co v tom filmu je nacpáno, tak už jsem někde viděl. Jediné, co si rád zopakuji, tak je scéna blízko konce, kdy se opakuje ona známá pravda, že po jistých životních událostech už člověk je jimi natolik ovlivněn, že je má v palici po zbytek života, jako hlavní zářez...Kdo ale začíná, nemám nakoukáno tolik filmů, ten se tím může nechat unášet, může to být pro něho špičkový film...Hodnotím pochopitelně osobně, takže vyjma pár scén a hlavně dialogů, které si ještě někdy snad pustím, tak jinak to nebylo pro mě zajímavé pokoukáníčko. Spíše opáčko toho, co už jsem viděl v jiných filmech, a mohl jsem si vybavovat v kterých. ()

Claw

Jízda, která tvrdě přibouchne do sedadla a dlouho nechce pustit. Napínavé od první do poslední minuty. Je to zvláštní, pomalé, snivé... s úžasnou kamerou rýsující naprosto geniálně prostor a s úžasným temným barevným filtrem připomínající drsné 70.kové "ušmudlané" klasiky např. "Taxikáře"... Dějově si to jde však svým vlastním směrem, nevykrádá, nekopíruje, nešablonuje. Naprosto dokonale atmosférické, excelentní postavy, skvěle zahrané. A to vše pomaloučké "dokonalo" beroucí dech a vtahující diváka úplně do prostoru filmu, občas vygraduje v extrémní akční násilí, naprosto nekompromisně vymyšlené a natočené. Celé je to jednoduché, brilantně sestavené a skvěle fungující. Nicolas Winding Refn vytvořil opravdu výjimečný a výjimečně zábavný kousek. /90% + FILM ROKU/ ()

Happens

Tuze dlouhé (Korejské) záběry, které se mocným způsobem snaží film odlišit od běžných akčňáku, tuctový hrdina, jenž umí rozšlapat tak romanticky hlavu do rohu výtahu, jsem v této části stále nakloněn, ale ne, po filmu odmítám být součástí a jakkoliv být vtažen. Je to solidní film se zbytečnou milostnou zápletkou (milostnou?), ale tak okolo 70% ()

Bachy

Cítím se špatně. Podruhé. Pedofil (film) mě naláká na bonbon (vizuál, kamera, nasvícení, titulky, muzika). Poté mě zavede za křovi a řekne:"Sněz si ten bonbon a vypadni." Poprvé mě takto ošidili u Hanny. A tam byla alespoň ta Hanna. V samotném základu je něco prohnilého a nějak ne a ne to zamaskovat. ()

Rocky62

Mám pocit, že zde uvedené žánrové označení krimi/ thriller/ drama je poněkud mimo. Drive je v prvé řadě především moderní artový snímek, realistický a nekompromisně syrový. Hudba samozřejmě bez jediného kazu. Kavinského Nightcall je epic. Ovšem kamenem úrazu je samotná dějová náplň, která ostatní aspekty filmu dosti potápí. Samotná zápletka je ok, ale je za mě příšerně utahaná. Rodinná vsuvka tu možná taky nemusela být. Čekal jsem trochu dravější Drive. Gosling nepochybně ultra talent! ()

dopitak

Projekce pro ČSFD, sál B. Bakaly, Brno. Ryan Gosling tu hraje přesně to samé, jako tolikrát vyčítaný Sam Worthington v Last Night. Totiž, nic. Protože v obou případech hraje spíš jejich postava. Narozdíl od zamindrákovaného Deana z Blue Valentine tentokrát nemá moc prostoru ukázat něco ze svého hereckého umu..O to víc je však jeho postava sympatická. I přes mírně killbillovský šmrnc (hektolitry krve se sem docela hodí, rozhodně vás ale trochu vyděsí) může být směle považován za jeden z nejlepších akčních thrillerů roku. I díky podařenému soundtracku, který vynikl v jinak nepříliš dobrých akustických prostorách BB. ()

panjosef

Nicolas Winding Refn svůj styl piluje a zdokonaluje, a je jedno jestli se odehrává v pustých mrazivých krajinách dávného starověku nebo ve slunné Kalifornii. Tady máme v podstatě celkem jednoduchý příběh o automechanikovi-kaskadérovi, který si o nocích přivydělává participací na všelijakých vloupačkách, využívaje přitom svůj řidičský um. A samozřejmě se dostane ke vzplanutí se sympatickou Irene a konfrontaci s gangstery, napojenými na blízké okolí. Tohle vše samozřejmě není nic novátorského, ovšem Refnovo vedení z tohoto filmu dělá pěknou atmosférickou lahůdku. Setkáme se s přístupem, na který jsme zvyklí již dříve. Dlouhé táhlé tiché scény, melancholická hudba, neustálé očekávání nějaké konfrontace. Když ale na tu dojde, tak k ní dojde jako kdyby se nechumelilo, žádné dramatické zvraty a zběsilosti, prostě se jen párkrát vystřelí a vše zase rychle utichne, jakoby nic. Tenhle film je vlastně neustálým očekáváním nějaké akce, kdy si člověk průběžně řekne "ale to očekávání, to je vono, to je ta matrix co dělá ten film tím čím je". Doplňuje to pěkný 80s elektro soundtrack, magické záběry nočního LA (jen jsem čekal ty noční levitující světla pouličních lamp, to ještě chybělo ke kráse), a pár pěkně brutálních scén, které ale děj nijak nanarušují. Je to vlastně takové 80s béčko, natočené v dnešní parádní technické kvalitě a s magickou atmosférou, úplný big city ambient :-) . 8/10 ()

Chrustyn

"Drive" je nenápadný a na první pohled až obyčejný film se standardním akčním schématem, které už musel každý vidět minimálně jednou. Přesto se kolem filmu strhla ohromná lavina převážně pozitivních až velmi pozitivních ohlasů a ocenění nejlepší režie s Cannes. Už jen toto prestižní ocenění, které většinou získávají filmy té nejintelektuálnější úrovně (nejoblíbenější jsou komorní příběhy o jednou křesle a dvou postavách) naznačilo, že o standardní akčňák nemůže jít ani v nejmenším a pokud se neznalý divák na film vydá jako na nového "Kurýra" musí být stoprocentně zklamaný. Bude to tím, že film nerežíroval akční režisér ale tvůrce snímků "Dealer", "Bronson" nebo "Barbar". Bude to také tím, že hlavní roli nehraje žádný akční ranař ale Ryan Gosling, který se mi vybavuje pouze z kýčovitého "Zápisníku". Určitě to bude také tím, že film prostě není akční a při honičkách se neničí auta, při střelbě se počet výstřelů spočítá na prstech ruky a rvačkách tělo na tělo jsou vždy jen dva účastníci a popravdě ani slibované kladivo moc prostoru nedostane. Hlavně to však bude tím, že se jedná o art ale o komerčnější art. jestli něco takového může existovat. Tvůrce si s filmem vyloženě hraje, neustále hledá vhodné a stylové záběry (hrdinové v zrcadle apod.) dovolí si věci, které by jinde mohli působit minimálně rušivě, (růžový font úvodních titulků, stylově staromódní soundtrack) hrdinu nechá mluvit minimálně a celý film vypráví hlavně obrazově. Nejdůležitější ale zůstává to, že se film povedl. Je neobvyklý, po všech směrech propracovaný, všemi výborně zahraný, nerušivě brutální a precizně zrežírovaný. "Drive" se nebude líbit všem ale pokud hledáte -v rámci žánru- chytrou a neotřelou podívanou, uvidíte ve filmu něco co už v kině hodně dlouho nebylo a určitě hodně dlouho nebude. Držim pěsti jak Refnovi, tak i Goslingovi, protože je to převážně jejich film. ()

SeBig

Ze začátku to vypadá jako nějaká unuděná romantika ale pak film dostane šťávu a napětím se nešetří. Ryan Gosling velice sympatický herec. Thriller s kapkou akce a adrenalinu ve stylu Kurýr akorát né tak přehnaný. ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Ryan Gosling režíruje fantasy

Ryan Gosling režíruje fantasy

25.11.2012

Ale nečekejte hobity, elfy, čaroděje a meče. Režijní debut čím dál populárnějšího a uznávanějšího herce (brzy jej uvidíme v krimi The Place Beyond the Pine) je popisovaný jako „pochmurná moderní… (více)

Refn a Gosling ještě brutálnější

Refn a Gosling ještě brutálnější

29.03.2012

Nemusíte „melancholický thriller“ Drive považovat za nejlepší loňský film. Neupřete mu ale, že šlo o pozoruhodný počin, který měl odvahu nabourávat žánrová pravidla (však se i dočkal v Americe žaloby… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky